Tabu?

Tu robimy burze mózgów.......
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 07 wrz 2014, 23:08

Piotrek. pisze:Wiele zawartych w niej opisów ma charakter czysto poetycki, na co wskazują także liczne podobieństwa do innych, antycznych utworów.


Zrównujesz Biblię z mitami? Gratki, kolego. Zapomniałeś tylko, że przy jej tworzeniu nie miał udziału tylko człowiek.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Juneo
Posty: 337
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Juneo » 07 wrz 2014, 23:14

Piotrek. pisze:
Biblia nie jest podręcznikiem kosmologii. Wiele zawartych w niej opisów ma charakter czysto poetycki,(..)

Powiedziałbym, że raczej interpretujących Biblię wedle własnych upodobań, a nie egzegetów z prawdziwego zdarzenia. Nie brakowało i nie brakuje nawet astronomów, będących chrześcijanami różnych denominacji, w tym duchownych.


Myślisz, że stworzenie świata z 1 Ks. Rodzaju to poetycka metafora? Jako chrześcijanie powinniśmy wierzyć bardziej teorii wielkiego wybuchu , bo współczesna kosmologia właśnie taki 'początek' sugeruje, a 'Biblia nie jest podręcznikiem kosmologii'? Czy chrześcijanin ma wierzyć, że jego przodkiem była małpa człekokształtna, bo Biblia nie jest podręcznikiem do biologii, albo mamy nie modlić się o uzdrowienia, bo Biblia nie jest podręcznikiem do medycyny? Czy mamy uważać, że Bóg zna się świetnie na poezji, ale w kwestiach naukowych pozostał w tyle za współczesna nauką?

W co konkretnie trzeba wierzyć, aby być 'egzegetą z prawdziwego zdarzenia'?
Jaka rolę będzie spełniał duchowny, mający nawet najwyższe tytuły naukowe, ale który Biblię traktuje jako zbiór przenośni poetyckich?


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 07 wrz 2014, 23:23

Juneo pisze: Widziałam kiedyś bardzo obrazowy filmik, jak pewien fryzjer


też go widziałam


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 08 wrz 2014, 00:00

Juneo pisze:Myślisz, że stworzenie świata z 1 Ks. Rodzaju to poetycka metafora? Jako chrześcijanie powinniśmy wierzyć bardziej teorii wielkiego wybuchu , bo współczesna kosmologia właśnie taki 'początek' sugeruje, a 'Biblia nie jest podręcznikiem kosmologii'?


Absolutnie nie muszę wiedzieć wszystkiego, bo zwyczajnie nie jest mi to potrzebne do szczęścia. :) Nie dysponuję też odpowiednią wiedzą, która pozwalałaby mi się ustosunkować do teorii kosmologicznych.

Nauka, w przeciwieństwie do szeroko pojętego fundamentalizmu, z reguły używa stwierdzenia "najbardziej prawdopodobne", a nie pewne w 100%. Musiałabyś się nieźle postarać, by znaleźć zasłużonego naukowca, który by cechował się taką pewnością, jak wszelkiej maści fundamentaliści.

Nota bene, autorem teorii wielkiego wybuchu był... ksiądz rzymskokatolicki, więc podejrzenia o ateizm są tutaj co najmniej nieuprawnione. :)

Juneo pisze:Czy chrześcijanin ma wierzyć, że jego przodkiem była małpa człekokształtna, bo Biblia nie jest podręcznikiem do biologii


Teoria ewolucji nie mówi, że przodkiem człowieka była małpa, lecz człowiek i małpa mieli wspólnego przodka.

Juneo pisze:albo mamy nie modlić się o uzdrowienia, bo Biblia nie jest podręcznikiem do medycyny?


Nie widzę przeciwwskazań. Poznanie mechanizmu jakiegoś procesu, nawet czegoś, co wcześniej zostało uznane za "niewytłumaczalny cud", według mnie nie odbiera chwały Bogu. :)

Juneo pisze:Czy mamy uważać, że Bóg zna się świetnie na poezji, ale w kwestiach naukowych pozostał w tyle za współczesna nauką?


Biblia nie powstała w próżni, lecz w określonym miejscu w określonym czasie i takiej formie, by mogła zostać bezproblemowo zrozumiana przez ówczesnych. Wszyscy następni mogą, a nawet mają obowiązek poszerzyć swoją wiedzę do tego stopnia, by móc ją odebrać we właściwy sposób. Biblia mówi o Bogu, a nie o tajnikach przyrody.

Juneo pisze:W co konkretnie trzeba wierzyć, aby być 'egzegetą z prawdziwego zdarzenia'?


Trzeba posiadać szeroką wiedzę, potrzebną do fachowej interpretacji Biblii.

Juneo pisze:Jaka rolę będzie spełniał duchowny, mający nawet najwyższe tytuły naukowe, ale który Biblię traktuje jako zbiór przenośni poetyckich?


Płytkości wiary doszukiwałbym się raczej u tego, który nie przyjmuje do wiadomości żadnych odstępstw od dosłownej interpretacji Biblii, bo przecież "po co wtedy byłby Bóg". :D

Spór w tym przypadku nie dotyczy prawdziwości Biblii, lecz tego, jaką funkcję ona spełnia. Taki duchowny dostrzega geniusz Boga nie tylko w skomplikowanym tekście biblijnym, ale i w tajemnicach stworzonego przez Niego świata, które odkryła nauka. :)

PS : "Litera zabija, Duch ożywia." :)

Oberyn. pisze:Zrównujesz Biblię z mitami? Gratki, kolego. Zapomniałeś tylko, że przy jej tworzeniu nie miał udziału tylko człowiek.


Nie zrównuję. Czym innym jest forma, a czym innym treść.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 08 wrz 2014, 06:51

Juneo, czy możesz podać ten link?


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 wrz 2014, 08:20

Zawsze są dwie ewentualności albo wierzysz ludziom i ich nauce albo Bogu. Trzeciej nie ma i nie ma co jej fabrykować


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 08 wrz 2014, 11:08

A dlaczego wszyscy uparli się na planetę Ziemię, a nikt nie kwestionuje np. teorii atomistycznej?


Juneo
Posty: 337
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Juneo » 08 wrz 2014, 12:31

Piotrek. pisze:Absolutnie nie muszę wiedzieć wszystkiego, (..)autorem teorii wielkiego wybuchu był... ksiądz rzymskokatolicki, więc podejrzenia o ateizm są tutaj co najmniej nieuprawnione. :)

Nikt nie posiada odpowiedniej wiedzy, aby móc lansować teorie kosmologiczne, jako sprawdzone drogą doświadczalną, bo ta wiedza może być dostępna jedynie przez objawienie Stwórcy. Natomiast ci, którzy chcą kontrolować innych poprzez akces do wiedzy, która jest dostępna, tworzą aurę autorytetów i zamkniętych środowisk, po to, aby zwykli ludzie czuli się niekompetentni, wobec tych 'uprawnionych', do unieważniania Słowa Bożego, w czym koloratki też nie przeszkadzają.
Fundamentaliści to od kilku dekad takie modne słowo, ale źle się kojarzy, chrześcijanie muszą jednak budować na fundamencie objawienia Słowa Bożego.

Chcesz posłuchać z jaką 100% pewności naukowcy potrafią się wypowiadać o ich teoriach? Na przykład o teorii wielkiego wybuchu; zapraszam na mój blog, gdzie jest dostępny film na ten temat z moją recenzją w temacie: Listy z banicji II pt:1. Echa z kosmosu czyli saga o „samostworzeniu”.

Piotrek. pisze:Teoria ewolucji nie mówi, że przodkiem człowieka była małpa, lecz człowiek i małpa mieli wspólnego przodka.

To tak jakby ktoś nie mówił: 'jesteś idiotą', lecz 'niespełna rozumu'. Zabawa semantyką, prowadzi do kręcenia się w kółko. Teoria ewolucji nie mówi, że naszym wspólnym przodkiem był Adam, a Adam był Boży, a tak twierdzi Biblia.

Piotrek. pisze:(..) Poznanie mechanizmu jakiegoś procesu, nawet czegoś, co wcześniej zostało uznane za "niewytłumaczalny cud", według mnie nie odbiera chwały Bogu. :)


'Będziecie, jak Bóg' - niektórym ciągle się wydaje, że to jest możliwe, jednak musimy pamiętać, ze nie cała wiedza jest i będzie dostępna kiedykolwiek.
5 Moj. 29:28
28. To, co jest zakryte, należy do Pana, Boga naszego, a co jest jawne, do nas i do naszych synów po wieczne czasy, abyśmy wypełniali wszystkie słowa tego zakonu.


Piotrek. pisze:Biblia nie powstała w próżni, lecz w określonym miejscu w określonym czasie i takiej formie, by mogła zostać bezproblemowo zrozumiana przez ówczesnych. Wszyscy następni mogą, a nawet mają obowiązek poszerzyć swoją wiedzę do tego stopnia, by móc ją odebrać we właściwy sposób. [b]Biblia mówi o Bogu, a nie o tajnikach przyrody.


W miejscach, w których Biblia mówi o sprawach, które wykraczają poza możliwości badawcze , to żadne tytuły naukowe i uniwersytety nie pomogą, a jedynie dziecięca wiara , tak?..
Jedna z zasad prawidłowej interpretacji, jest umiejscowienie tekstu w epoce, w której był spisywany, a to znaczy, że tekst będący opisem stanu rzeczywistego musi znaczyć to samo dla ludzi, w czasach powstania tekstu, jak i dla późniejszych pokoleń i jeśli może zostać odczytany dosłownie, to tak należy to zrobić. Tekst o stworzeniu jest tak samo prawdziwy dzisiaj, jak był za czasów jego spisania bo dotyczy spraw niezmiennych i nie podlegających możliwości weryfikacji poprzez doświadczenie. Żadna technika i wynalazki tego nie zmieniają.
Piotrek. pisze:Trzeba posiadać szeroką wiedzę, potrzebną do fachowej interpretacji Biblii.

A takowa wiedza jest dostępna komu i gdzie?
Piotrek. pisze:Płytkości wiary (..) dosłownej interpretacji Biblii, (..)Spór w tym przypadku nie dotyczy prawdziwości Biblii, lecz tego, jaką funkcję ona spełnia. Taki duchowny dostrzega geniusz Boga nie tylko w skomplikowanym tekście biblijnym, ale i w tajemnicach stworzonego przez Niego świata, które odkryła nauka. :)
PS : "Litera zabija, Duch ożywia." :)

W definicji nauki czytamy m.innymi:
(..)Nauka jest budowana i rozwijana wyłącznie za pomocą tzw. metody naukowej lub metod naukowych nazywanych też paradygmatami nauki poprzez działalność badawczą(..) A pseudonaukowcy to ci, którzy: wykorzystują autorytet nauki, aby promować niesprawdzone hipotezy i domysły

Według powyższych standardów wszelkie teorie, których nie da się sprawdzić doświadczalnie, a do takich zalicza się teoria wielkiego wybuchu, pozostaje w sferze domysłów i hipotez, ale mimo to jest promowana jako 'fakt' . Tymczasem teoria kreacjonizmu, sprawdzona przez materiał dowodowy i potwierdzona metodami badawczymi, nie ma znaczenie dla ludzi, którzy chcą, aby nauka, która odkryła, że Biblia mówi prawdę, służyła ich własnym celom, bo ciągle oficjalna jest teoria darwinistyczna. Dlatego napisałam, że to światopogląd określa, co będzie promowane jako naukowe, a co nie.

Do duchowych spraw należy przykładać duchową miarę. 1 Kor. 2;4-15

Piotrek. pisze:Nie zrównuję. Czym innym jest forma, a czym innym treść.

Poproszę Cię tu o jakiś przykład, w odniesieniu do tekstu Biblii.

Nick: : oto ten link - The journey of..

pozytywista pisze:A dlaczego wszyscy uparli się na planetę Ziemię, a nikt nie kwestionuje np. teorii atomistycznej?

Lubisz pracę u podstaw? :)


Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 08 wrz 2014, 14:08

Chwala i dzieki Panu za to ze jeszcze posyla takie kobiety jak ty :) . Naprawde jestem pod wrazeniem tego jak Duch Swiety w Tobie dziala i jaka madrosc ci udziela. Myslalam ze jestem tu jedyna "fanatyczka", a dzieki Panu jest wiecej kobiet ktore maja odwage glosic Ewangelie bez dopasowywania jej do wiecznie urazonych Prawda sluchaczy. Sorry, ze nie wnosze nic do tematu, ale musialam to napisac bo juz nigdy na tym forum takich slow nie uslyszysz. A powinnas to wiedziec zebys pozniej po tych licznych atakach ze strony falszywych braci, nie szla na kompromisy w sprawie wiary.

W koncu jakies konkretne posty poparte faktami, a nie przeczuciami i argumentami ad hominem. Az chce sie czytac.
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2014, 16:04 przez Ariela, łącznie zmieniany 1 raz.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 08 wrz 2014, 17:35

Chwila, to wszystkie inne planety US są płaskie? Księżyc też jest płaski?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 08 wrz 2014, 18:04

Nie ma żadnych planet i nie ma księżyca. Nie wiedziałeś o tym? To Bill Gates rozmieścił lampy nad ziemią z regulacją elektroniczną :D


.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 wrz 2014, 19:10

Juneo pisze:zapraszam na mój blog, gdzie jest dostępny film na ten temat z moją recenzją w temacie: Listy z banicji II pt:1. Echa z kosmosu czyli saga o „samostworzeniu”.
daj linka :mrgreen: Jstem chętna obejrzeć


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 08 wrz 2014, 19:33

dr.sky pisze:Nie ma żadnych planet i nie ma księżyca. Nie wiedziałeś o tym? To Bill Gates rozmieścił lampy nad ziemią z regulacją elektroniczną :D


Oj, to chyba moze sie zapedzilam z ta pochwala... :sweet: Ale ostatni post Juneo byl dobry. Nie powiem.

Jednak od tego jest dyskusja. Wysmiewanie nic nie wnosi do dyskusji. Jesli ktos uwaza ze ksiezyc i ziemia jest plaska, jest przeciez tyle arguemntow przeciw ze po prostu latwo mozna to obalic. Moze taka osoba to rozwazy i zmieni zdanie.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 08 wrz 2014, 19:56

PanJestMocaMoja, w sumie tak, chyba że duskusja przeradza się monolog, gdzie osoba zainteresowana nie przyjmuje żadnych argumentów i też w żadne argumenty nie wierzy... jest tak jak myślę i koniec ;) _-LOL-_


.
Juneo
Posty: 337
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Juneo » 08 wrz 2014, 22:24

PanJestMocaMoja pisze:Chwala i dzieki Panu (..)

W liście Jakuba czytamy:
Jak. 1:5
5. A jeśli komu z was brak mądrości, niech prosi Boga, który wszystkich obdarza chętnie i bez wypominania, a będzie mu dana.

Mądrość zstępująca z góry, od Boga, której udziela proszącym Go o to, nie jest wytworem intelektu, ani nie da się jej nauczyć. Modlę się codziennie o mądrość Bożą w rozumieniu Jego Słowa i otaczającego świata i jestem Bogu bardzo wdzięczna, że ukierunkowuje i umacnia moją wiarę w to, co zawarł w Biblii.
Dziękuję Ci bardzo za pokrzepiające i zachęcające słowa :) Moim celem jest, aby to, czym się dzielę w kwestiach wiary pobudzało i zachęcało do zaufania Słowu Bożemu, bo ono jest Prawdą.


Panowie dr.sky oraz Oberyn. mają swoje teorie na temat tego, co ja napisałam, więc proszę, abyś się tym nie sugerowała, ale zapoznała z modelem staro hebrajskiej kosmologii, która wypływa z objawienia biblijnego, i obrazowo przedstawia, schemat kosmologii według wzoru biblijnego. Ten temat jest szerzej omówiony na moim blogu, w zakładce pt.: Do wierzących, ze Biblia jest objawionym Słowem Boga.

Nie napisałam nic o 'płaskim księżycu', ale skoro już o ksieżycu mowa, to Biblia objawia, ze to jest mniejsze światło, a Księga Henocha precyzuje, że światło księżyca jest siedem razy mniejsze od światła słońca. A'propos, dzisiaj można obserwować super księżyc, więc bardzo dobrze widać, jak świeci.

Mam nadzieję, że mój post nie zostanie 'zmoderowany' . :-|

Magda: - link do filmu znajduje się na moim blogu w
Listach z banicji II , w temacie: 1.Echa z kosmosu, czyli saga o 'samostworzeniu'. Polecam w kontekście mojej recenzji.



Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości