Ryba - (nie)symbol chrześcijaństwa?

Tu robimy burze mózgów.......
mjsystem
Posty: 928
Rejestracja: 07 lut 2015, 13:26
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: sprecyzowana
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 18 kwie 2015, 08:12

PS Dlaczego ja nie używam na aucie ryby, napisałem wcześniej i pewnie jak zauważyłeś mam całkiem inny powód. :mrgreen:


Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.

Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 18 kwie 2015, 10:36

mjsystem pisze:
fauxpas pisze:Innymi słowy: kto wypełnia te 613 przykazań? Ty sam czy Chrystus w Tobie? Bo jeśli to drugie, to czemu wciąż żyjesz Prawem?

Czy Jezus zniósł Zakon? Czy go za nas wypełnił?

Wypełnił.

Czy nie ma już grzechu?

Jest, w niewierzących.

Czy ja pisałem, że żyję prawem?

Tak, choćby poniżej piszesz, że "masz czegoś przestrzegać":

10 przykazań było, są i będą aż Pan przyjdzie. I mamy ich przestrzegać.

Widzisz?
Według Ciebie Jezus wypełnił tylko 603 przykazania?

Zobacz, co mówi Pismo o Prawie (Zakonie):
1Tym 1: (8) Wiemy zaś, że zakon jest dobry, jeżeli ktoś robi z niego właściwy użytek, (9) wiedząc o tym, że zakon nie jest ustanowiony dla sprawiedliwego, lecz dla nieprawych i nieposłusznych, dla bezbożnych i grzeszników, dla bezecnych i nieczystych, dla ojcobójców i matkobójców, dla mężobójców, (10) rozpustników, mężołożników, dla handlarzy ludźmi, dla kłamców, krzywoprzysięzców i dla wszystkiego, co się sprzeciwia zdrowej nauce, (11) zgodnej z ewangelią chwały błogosławionego Boga, która została mi powierzona.

Gal 3: (23) Zanim zaś przyszła wiara, byliśmy wspólnie zamknięci i trzymani pod strażą zakonu, dopóki wiara nie została objawiona. (24) Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni. (25) A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika. (26) Albowiem wszyscy jesteście synami Bożymi przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

Rz 13: (8) Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił. (9) Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. (10) Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość.

fauxpas pisze:Skąd ta myśl o imionach? Z Biblii?
Dlaczego zadajesz oczywiste pytania? :oops:

Żebyś podał oczywistą odpowiedź :-).

fauxpas pisze:"Podejrzewa się"? Gdzie, w Biblii?

fauxpas pisze:I to jest to kryterium zwiedzenia, o którym przeczytałeś w Biblii?

Tak. W Biblii.

Poproszę zatem o stosowne cytaty dotyczące tych kwestii :-).

fauxpas pisze:I właśnie to mnie boli - przecedzałeś symbol Ichtys jako "niechrześcijański, bo nie-w-Biblii", a zasłyszany tekst o świecie duchowym połknąłeś bez problemu .

Widać nie czytałeś moich wypowiedzi. Chciałem poznać Wasze zdanie. Nie napisałem, że jest złe czy lepsze.

Napisałeś, że nie jest do końca "chrześcijańskie":
mjsystem pisze:
fauxpas pisze:Oczywiście, że nie ma nic wspólnego z Biblią. To źle?

Dlatego delikatnie sugeruje, że nie jest to do końca "chrześcijańskie". ;-)
Czy złe? Nie wiem, ale nic nie znaczy. Tak samo jak fizyczny krzyż. Narzędzie egzekucji. A gdyby Jezusa ścięto, czy gilotyna byłaby symbolem kościoła? :oops:

:-/

Każdy ma postępować według własnego poznania. A co do świata duchowego, to nie wymysł czy połykanie newsów. Taki jest fakt.

Poproszę zatem stosowne cytaty z Pisma.

Boga poznajemy w Duchu i w Prawdzie. Nie tylko literą. Podobnie jest w całym świecie duchowym. Zastanów dlaczego Bóg nienawidzi czarów czy bałwochwalstwa. Bo tak sobie wymyślił, czy dlatego, że zabiera mu chwałę a oddaje szatanowi?

Czyli, w istocie, wcale nie uważasz, że żeby coś było "chrześcijańskie", to musi być w Biblii, tak? "Nie tylko litera", hm?

PS Dlaczego ja nie używam na aucie ryby, napisałem wcześniej i pewnie jak zauważyłeś mam całkiem inny powód. :mrgreen:

Gdybyś napisał tylko to, to, oczywiście, nie miałbym z tym problemu. Ale po drodze zasugerowałeś pewne rzeczy, z którymi się zwyczajnie nie zgadzam ;-).


mjsystem
Posty: 928
Rejestracja: 07 lut 2015, 13:26
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: sprecyzowana
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 19 kwie 2015, 08:10

fauxpas pisze:Cytat:
Czy ja pisałem, że żyję prawem?

Tak, choćby poniżej piszesz, że "masz czegoś przestrzegać":
A możesz grzeszyć? Kraść, zbijać, cudzołożyć?


Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.



Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
mjsystem
Posty: 928
Rejestracja: 07 lut 2015, 13:26
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: sprecyzowana
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 19 kwie 2015, 08:15

fauxpas pisze:Cytat:
10 przykazań było, są i będą aż Pan przyjdzie. I mamy ich przestrzegać.

Widzisz?
Według Ciebie Jezus wypełnił tylko 603 przykazania?
Usilnie próbujesz mi wmówić coś, czego nie napisałem. Zaczynasz bić pianę. Po co? :-/
fauxpas pisze:Zobacz, co mówi Pismo o Prawie (Zakonie):

Zobacz, co mam w stopce. Jan 15.10. ;-)

fauxpas pisze:Napisałeś, że nie jest do końca "chrześcijańskie":

Bo nie jest. Jak wiele rzeczy, którym się poddajemy. ;-)

fauxpas pisze:Cytat:
PS Dlaczego ja nie używam na aucie ryby, napisałem wcześniej i pewnie jak zauważyłeś mam całkiem inny powód.

Gdybyś napisał tylko to, to, oczywiście, nie miałbym z tym problemu. Ale po drodze zasugerowałeś pewne rzeczy, z którymi się zwyczajnie nie zgadzam .

Inaczej dyskusja nie miałaby sensu.


Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.



Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
mjsystem
Posty: 928
Rejestracja: 07 lut 2015, 13:26
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: sprecyzowana
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 19 kwie 2015, 08:19

fauxpas pisze:Cytat:
Każdy ma postępować według własnego poznania. A co do świata duchowego, to nie wymysł czy połykanie newsów. Taki jest fakt.

Poproszę zatem stosowne cytaty z Pisma.
Podałem Ci z Efezjan wcześniej. ;-)
fauxpas pisze:Cytat:
Boga poznajemy w Duchu i w Prawdzie. Nie tylko literą. Podobnie jest w całym świecie duchowym. Zastanów dlaczego Bóg nienawidzi czarów czy bałwochwalstwa. Bo tak sobie wymyślił, czy dlatego, że zabiera mu chwałę a oddaje szatanowi?

Czyli, w istocie, wcale nie uważasz, że żeby coś było "chrześcijańskie", to musi być w Biblii, tak? "Nie tylko litera", hm?
Musi być w Biblii. Wynika z niej lub jest z niej zawarte.


Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.



Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 20 kwie 2015, 01:17

mjsystem pisze:
fauxpas pisze:Cytat:
Czy ja pisałem, że żyję prawem?

Tak, choćby poniżej piszesz, że "masz czegoś przestrzegać":
A możesz grzeszyć? Kraść, zbijać, cudzołożyć?

Czy mogę? Nie wiem, jestem martwy dla Prawa:

Rz 7: (1) Czyż nie wiecie, bracia - mówię przecież do tych, którzy zakon znają - że zakon panuje nad człowiekiem, dopóki on żyje? (2) Albowiem zamężna kobieta za życia męża jest z nim związana prawem; ale gdy mąż umrze, wolna jest od związku prawnego z mężem. (3) A zatem, jeśli za życia męża przystanie do innego mężczyzny, będzie nazwana cudzołożnicą, jeśliby jednak mąż zmarł, wolna jest od przepisów prawa i nie jest cudzołożnicą, gdy zostanie żoną drugiego męża. (4) Przeto, bracia moi, i wy umarliście dla zakonu przez ciało Chrystusowe, by należeć do innego, do tego, który został wzbudzony z martwych, abyśmy owoc wydawali dla Boga. (5) Albowiem gdy byliśmy w ciele, grzeszne namiętności rozbudzone przez zakon były czynne w członkach naszych, aby rodzić owoce śmierci; (6) lecz teraz zostaliśmy uwolnieni od zakonu, gdy umarliśmy temu, przez co byliśmy opanowani, tak iż służymy w nowości ducha, a nie według przestarzałej litery.

Kluczowe pytanie nie brzmi: "czy mogę robić X", ale "czy CHCĘ robić X". Chrześcijanin jest osobą, której stara natura zmarła, która została zrodzona na nowo. Czy nowe stworzenie chce grzeszyć?

fauxpas pisze:Cytat:
10 przykazań było, są i będą aż Pan przyjdzie. I mamy ich przestrzegać.

Widzisz?
Według Ciebie Jezus wypełnił tylko 603 przykazania?
Usilnie próbujesz mi wmówić coś, czego nie napisałem. Zaczynasz bić pianę. Po co? :-/

Bić pianę...?
Jeszcze rozwinę myśl: ja nie zabijam nie dlatego, że dostałem taki zakaz w Dekalogu. Nie zabijam, gdyż Bóg obdarzył mnie miłością i nie mam żadnej ochoty nikogo zabijać. Chcę być dobrym pracownikiem Bożym, moje wnętrzności drżą, gdy mogę Mu służyć - nie traktuję Prawa jako obciążającego i ograniczającego moją wolę kodeksu karnego. Umarłem względem niego.

fauxpas pisze:Zobacz, co mówi Pismo o Prawie (Zakonie):

Zobacz, co mam w stopce. Jan 15.10. ;-)

Czy skomentujesz jakoś wersety podane przeze mnie?
Co do Jana 15:10 - czy to nie ciekawe, że Jezus tu rozróżnia Jego przykazania od przykazań swojego Ojca?

fauxpas pisze:Napisałeś, że nie jest do końca "chrześcijańskie":

Bo nie jest. Jak wiele rzeczy, którym się poddajemy. ;-)

O tak, na przykład: pisanie o demonicznej symbolice, o której nie ma ani słowa w Biblii :-).

fauxpas pisze:Cytat:
Każdy ma postępować według własnego poznania. A co do świata duchowego, to nie wymysł czy połykanie newsów. Taki jest fakt.

Poproszę zatem stosowne cytaty z Pisma.
Podałem Ci z Efezjan wcześniej. ;-)

W Efezjan jest napisane, że figurka Chrystusa na krzyżu symbolizuje w świecie duchowym śmierć bez zmartwychwstania?

fauxpas pisze:Cytat:
Boga poznajemy w Duchu i w Prawdzie. Nie tylko literą. Podobnie jest w całym świecie duchowym. Zastanów dlaczego Bóg nienawidzi czarów czy bałwochwalstwa. Bo tak sobie wymyślił, czy dlatego, że zabiera mu chwałę a oddaje szatanowi?

Czyli, w istocie, wcale nie uważasz, że żeby coś było "chrześcijańskie", to musi być w Biblii, tak? "Nie tylko litera", hm?
Musi być w Biblii. Wynika z niej lub jest z niej zawarte.

Czy z Biblii wynika, że Jezus Chrystus to Syn Boga i Zbawiciel?


mjsystem
Posty: 928
Rejestracja: 07 lut 2015, 13:26
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: sprecyzowana
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 20 kwie 2015, 07:35

fauxpas pisze:O tak, na przykład: pisanie o demonicznej symbolice, o której nie ma ani słowa w Biblii .
Nie ma Baala? :oops:
Ok. Temat zszedł na manowce. Wybacz, bitwa na słowa to nie moja domena.
Zakończmy więc pokojowo.
2 Tym 2
14 To wszystko przypominaj, dając świadectwo w obliczu Boga, byś nie walczył o same słowa, bo to się na nic nie przyda, [wyjdzie tylko] na zgubę słuchaczy.


Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.



Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 20 kwie 2015, 19:56

mjsystem pisze:Ok. Temat zszedł na manowce. Wybacz, bitwa na słowa to nie moja domena.
Zakończmy więc pokojowo.
2 Tym 2
14 To wszystko przypominaj, dając świadectwo w obliczu Boga, byś nie walczył o same słowa, bo to się na nic nie przyda, [wyjdzie tylko] na zgubę słuchaczy.

Ok, tylko sprostuję to, czym i Ty kończysz dyskusję:

fauxpas pisze:O tak, na przykład: pisanie o demonicznej symbolice, o której nie ma ani słowa w Biblii .
Nie ma Baala? :oops:

Nie, w Biblii nie ma tego:
Kiedyś słyszałem, że ukrzyżowany (piszemy o rzeźbie) symbolizuje w świecie duchowym śmierć bez zmartwychwstania.
to jest - symboliki, o której słyszałeś.


mjsystem
Posty: 928
Rejestracja: 07 lut 2015, 13:26
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: sprecyzowana
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 21 kwie 2015, 07:12

fauxpas pisze:Nie, w Biblii nie ma tego:
Kiedyś słyszałem, że ukrzyżowany (piszemy o rzeźbie) symbolizuje w świecie duchowym śmierć bez zmartwychwstania.
to jest - symboliki, o której słyszałeś.
Nie ma. :)


Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.



Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości