Ryba - (nie)symbol chrześcijaństwa?

Tu robimy burze mózgów.......
mjsystem
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 13 kwie 2015, 20:26

Vrijer pisze:Ponawiam pytanie - Czy jak powieszę Gioconde albo Mona Lise nad kominkiem do zlamie przykazanie II ?
Na pierwsze nie zdążyłem :-P
Nie zgrzeszysz. Wiem do czego dążysz. Tylko czy potrzebny jest idol? ;-)

Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.

Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 13 kwie 2015, 20:31

mjsystem pisze:Na pierwsze nie zdążyłem :-P
Nie zgrzeszysz. Wiem do czego dążysz. Tylko czy potrzebny jest idol? ;-)

Ale to nie jest dla mnie idol. Nie bede sie modlić do Mona Lisy. Podoba mi sie technika malarska :mrgreen: Podobnie jak sobie kupię np. na wycieczce w Grecji ikonę i nie bede sie do niej modlic, kupie ja bo jest pieknie wykonana. Ja odczytuje II przykazanie w kontekscie
oddawania czci tym przedmiotom. Tak jak to bylo z Iraelitami i zlotym cielcem ktory mial byc przedstawieniem Boga i chcieli oddawac mu czesc.
Nie wem, moze sie myle

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 13 kwie 2015, 20:33

Amisze tak doslownie wzielis sobie do serca II przykazanie ze nawet zdjec sobie nie robia bo to czynienie wizerunku :P

Awatar użytkownika
fauxpas
wyznanie: Reformowani Baptyści
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 13 kwie 2015, 21:36

mjsystem pisze:
fauxpas pisze:Cytat:
Jak dla mnie to Luteranie czynią bałwochwalstwo. Ale to moje zdanie.

Ok. Ciekawe, co oni by o tym powiedzieli.
Dla mnie ważne, co Bóg mówi :)

A to, co piszesz, to niekoniecznie to, co Bóg mówi, ale to, co Ty myślisz, że Bóg mówi :-).

Kiedyś słyszałem, że ukrzyżowany (piszemy o rzeźbie) symbolizuje w świecie duchowym śmierć bez zmartwychwstania.

W świecie duchowym? Co to w ogóle znaczy? To ludzie nadają symbolom znaczenia i te znaczenia mogą być zmienne i różne w różnych kulturach. Nie wiem, czy Cię rozumiem...
Nie prawda. |Demony żądają własnej chwały a ludzie im się poddają ;-)

Możesz rozwinąć myśl? Nadal nie rozumiem - czy według Ciebie krzyż z figurką Chrystusa ma jakieś pozaludzkie* znaczenie? Jeśli tak, to skąd to wiesz?

* W znaczeniu: niewymyślone przez ludzi.

Jak byłem katolikiem, to widziałem przygnębiający obraz trupa na krzyżu. Dopiero jak się nawróciłem Jezus dla mnie ożył. Może i to syndrom katolika, ale czy tylko mój?

Nie wiem. Ja nigdy nie byłem katolikiem i nie mam takiej reakcji na krzyż z Chrystusem.

Awatar użytkownika
fauxpas
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 13 kwie 2015, 21:38

Vrijer pisze:fauxpas, swoja droga, uczeszczac do zboru typowo reformowanych baptystow czy po prostu ty jestes reformowany w zborze "szerokim" ? :P

To drugie. Chociaż większość moich rówieśników też ma raczej reformowane spojrzenie na zbawienie ;-).

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 13 kwie 2015, 21:48

fauxpas pisze:
Vrijer pisze:fauxpas, swoja droga, uczeszczac do zboru typowo reformowanych baptystow czy po prostu ty jestes reformowany w zborze "szerokim" ? :P

To drugie. Chociaż większość moich rówieśników też ma raczej reformowane spojrzenie na zbawienie ;-).

reformowani reformowanym nie rowni. Czasem niektorzy reformowani sa bardziej reformowani niz Kalwin ;) I z predestynaji powstaje karykatura. Ja jestem reformowanym arminianem :P
Ale nie offtopuje juz.

Awatar użytkownika
fauxpas
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 13 kwie 2015, 22:04

Vrijer, to jesteś takim niereformowalnym reformowanym :-D.

mjsystem
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 14 kwie 2015, 10:27

Vrijer pisze:Ale to nie jest dla mnie idol. Nie bede sie modlić do Mona Lisy.
Do Rambo tez się nie musisz modlić. Idol to nie bożek. ;-)
fauxpas pisze:A to, co piszesz, to niekoniecznie to, co Bóg mówi, ale to, co Ty myślisz, że Bóg mówi .
Biblia jest tak prosta, że nie trzeba filozofów. Jest napisane nie czyń. To nie czynię. Amen.

Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.

Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
mjsystem
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 14 kwie 2015, 10:30

fauxpas pisze:Nie wiem. Ja nigdy nie byłem katolikiem i nie mam takiej reakcji na krzyż z Chrystusem.
A no i tu jest różnica.
fauxpas napisał/a:

Cytat:
Kiedyś słyszałem, że ukrzyżowany (piszemy o rzeźbie) symbolizuje w świecie duchowym śmierć bez zmartwychwstania.

W świecie duchowym? Co to w ogóle znaczy? To ludzie nadają symbolom znaczenia i te znaczenia mogą być zmienne i różne w różnych kulturach. Nie wiem, czy Cię rozumiem...
Nie prawda. |Demony żądają własnej chwały a ludzie im się poddają

Możesz rozwinąć myśl? Nadal nie rozumiem - czy według Ciebie krzyż z figurką Chrystusa ma jakieś pozaludzkie* znaczenie? Jeśli tak, to skąd to wiesz?

Jest świat duchowy i świat cielesny. Jeden jest odzwierciedleniem drugiego.
Skoro mamy oddawać Bogu cześć w Duchu i w prawdzie, to jakiej chwały oczekują demony? Ludzkiej, cielesnej? Nie. Też duchowej. Poprzez Baale, cielce i inne figurki, które uczynił człowiek, aby się im kłaniać.

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 14 kwie 2015, 17:27

mjsystem pisze:
fauxpas pisze:Nie wiem. Ja nigdy nie byłem katolikiem i nie mam takiej reakcji na krzyż z Chrystusem.
A no i tu jest różnica.

Ja jakos nie rozumiem tej roznicy. Luteranie sa protestantami, maja krzyz z Jezusem i nikomu to nie przeszkadza. W dzisiejszych zborach panuje jakas dziwna zasada wszystko co sie kojarzy z katolicyzmem jest be, jakas zasada anty-katolicyzmu. Jaka szósta Sola ;)

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 14 kwie 2015, 17:31

"Reformacja nigdy nie negowała wagi Tradycji, jednak nie może ona pełnić równorzędnej roli wobec Pisma, którego kanon, wprawdzie przez Kościół ustalony, jest jedyną normą i wykładnią apostolskiej Tradycji. Kościół świadomy działania Ducha Świętego na przestrzeni wieków nigdy się ponad to Pismo nie stawiał i wiedział, że w Słowie Bożym, które najdoskonalej odnajdujemy w Piśmie Świętym, zawarta jest prawda Ewangelii potrzebna grzesznikowi do zbawienia" - To jest dla mnie bardzo madre wyjasnienie.

Lecz dzis w kosciolach panuje tendencja do reformowania reformatorow :roll: Czesto zakrawa to o fanatyzm, niektorzy poszli w slad za swiadkami jehowy i nawet krzyze powyrzucali z kosciolow ;-)

Awatar użytkownika
fauxpas
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 15 kwie 2015, 00:43

mjsystem pisze:
fauxpas pisze:A to, co piszesz, to niekoniecznie to, co Bóg mówi, ale to, co Ty myślisz, że Bóg mówi .
Biblia jest tak prosta, że nie trzeba filozofów. Jest napisane nie czyń. To nie czynię. Amen.

Nie zgadzam się i nawet sama Biblia o sobie mówi, że nie wszędzie jest taka prosta:
2P 3: (15) A cierpliwość Pana naszego uważajcie za ratunek, jak i umiłowany brat nasz, Paweł, w mądrości, która mu jest dana, pisał do was; (16) tak też mówi we wszystkich listach, gdzie o tym się wypowiada; są w nich pewne rzeczy niezrozumiałe, które, podobnie jak i inne pisma, ludzie niewykształceni i niezbyt umocnieni przekręcają ku swej własnej zgubie. (17) Wy tedy, umiłowani, wiedząc o tym wcześniej, miejcie się na baczności, abyście, zwiedzeni przez błędy ludzi nieprawych, nie dali się wyprzeć z mocnego swego stanowiska. (18) Wzrastajcie raczej w łasce i w poznaniu Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Jemu niech będzie chwała teraz i po wieczne czasy.

Jeśli Piotr tak pisze o Pawle, to i my okażmy nieco więcej szacunku ludziom, którzy byli w Kościele przed nami. Nie musimy od razu traktować np. Ojców Kościoła za nieomylne autorytety, ale może czasem warto poczytać, co tam chrześcijanie zdążyli już wywnioskować przez te 2000 lat istnienia Kościoła. Nie musimy odkrywać wszystkiego od nowa co pokolenie.

Sola Scriptura to nie odrzucenie wszystkiego, co nie jest Biblią, ale wszystkiego, co jest z nią sprzeczne. Przeczytałeś podlinkowany przeze mnie artykuł? Nie jest długi, naprawdę polecam.

A tak poza tym, to skąd wiesz, które przepisy ST są wciąż aktualne, a które nie? I na jakiej podstawie?

Nie prawda. |Demony żądają własnej chwały a ludzie im się poddają

Jest świat duchowy i świat cielesny. Jeden jest odzwierciedleniem drugiego.
Skoro mamy oddawać Bogu cześć w Duchu i w prawdzie, to jakiej chwały oczekują demony? Ludzkiej, cielesnej? Nie. Też duchowej. Poprzez Baale, cielce i inne figurki, które uczynił człowiek, aby się im kłaniać.

Nic nie rozumiem. Ja napisałem (specjalnie cytuję powyżej), że to ludzie symbolom przypisują znaczenie. Ty piszesz: "nieprawda". Pytam więc, czy to demony ustalają jakąś swoją symbolikę? Jeśli tak, to skąd masz takie informacje?

Dalej, skoro piszesz o "duchowej" chwale, to dlaczego łączysz ją z "cielesnymi" znakami cielców i figurek? Nie rozumiem zupełnie tego akapitu.

mjsystem
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 15 kwie 2015, 13:44

Vrijer pisze: Luteranie sa protestantami, maja krzyz z Jezusem i nikomu to nie przeszkadza.
Luteranie, protestanci. A gdzie miejsce na dzieci Boże? Katolicy czczą Madonnę i też nikomu to nie przeszkadza.

mjsystem
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 15 kwie 2015, 13:45

Vrijer pisze: W dzisiejszych zborach panuje jakas dziwna zasada wszystko co sie kojarzy z katolicyzmem jest be, jakas zasada anty-katolicyzmu
Nie ma to nic wspólnego z anty katolicyzmem, nie mniej jednak odnosi się do ich bałwochwalstwa.

Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 15 kwie 2015, 13:52

Ale Luteranie nie czcza figurki na krzyzu. Wiec nie rozumiem porownania z madonna

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”