Łk 1:16-17 oraz 1:76.

Tu robimy burze mózgów.......
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Łk 1:16-17 oraz 1:76.

Postautor: fantomik » 21 lut 2009, 20:08

(kontekst -- zwiastowanie Zachariaszowi odnośnie Jana Chrzciciela)
Łk 1:16-17 (BT)
16. Wielu spośród synów Izraela nawróci do Pana, Boga ich;
17. on sam pójdzie przed Nim w duchu i mocy Eliasza, żeby serca ojców nakłonić ku dzieciom, a nieposłusznych - do usposobienia sprawiedliwych, by przygotować Panu lud doskonały.

Myślę, że powyższe w świetle słów Jana Chrzciciela:

Mat. 3:11 (BW)
11. Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.

Całkiem dobrze wskazuje na to kim był Jezus Chrystus.

Zastanawiam się czy 1:76 również można bezpośrednio do tego odnieść:
(Kontekst -- proroctwo odnośnie Jana Chrzciciela po jego narodzeniu)
Łk 1:76 (BT)
76. A i ty, dziecię, prorokiem Najwyższego zwać się będziesz, bo pójdziesz przed Panem torując Mu drogi;

(drogi) hetoimazō
2) metaph.
a) drawn from the oriental custom of sending on before kings on their journeys persons to level the roads and make them passable

Innymi słowy -- komu "torował drogi" (był wysłany przed aby przygotować na przybycie) Jan Chrzciciel? Jak myślicie? (edit: pytanie można postawić wręcz przewrotniej -- czy można to [łatwo] "przekręcić" to tak aby nie wskazywało na Chrystusa?)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości