Strona 1 z 1

Czy istnielibyśmy?

: 17 wrz 2018, 17:59
autor: wyczekujący
Czy gdyby nie grzech to istnielibyśmy?

Myślę że wiecie co to efekt motyla, jeśli nie to sobie wygooglujcie.

Więc, gdyby nie grzech to Kain nie zabiłby Abla a co się z tym wiąże prawdopodobnie nie zostałby poczęty Set, więc czy w związku z tym istnielibyśmy? Co o tym sądzicie?

Re: Czy istnielibyśmy?

: 17 wrz 2018, 19:16
autor: nan
To trochę zależy od tego, jak według ciebie działa dawanie człowiekowi ducha przez Boga, są dwa popularne poglądy
-Bóg tworzy ducha w jakimś momencie, czy to poczęcie, czy narodziny
-Bóg daje ducha, który już dawno został stworzony, istnieje tyle duchów, ile ludzi będzie w całej historii świata, i potem Bóg przydziela je do jakiegoś ciała

Generalnie obie te rzeczy to mocne teoretyzowanie, osobiście nie mam zdania i nie sądzę, żeby takie teorie miały jakiś sens, bo i tak tego się nie dowiemy. Druga sprawa-nie możemy mówić o "byciu ja" w jakiejkolwiek innej sytuacji, niż nasza. Jeśli w jakimś momencie życia, poszedłeś do sklepu x a nie y, to gdybyś poszedł do y już nie byłbyś tym, kim jesteś teraz, bo już coś się różni, a to mogłoby mieć nawet bardzo duże konsekwencje. Myślenie o takich tematach w zasadzie jest nawet ciekawe, ale szybko kończymy zabawę, bo dochodzimy do momentu w którym zdajemy sobie sprawę, że możemy powiedzieć jedynie "nie wiem". Tyle ode mnie.

Re: Czy istnielibyśmy?

: 19 wrz 2018, 09:54
autor: Pielgrzym_diakon
wyczekujący pisze:Więc, gdyby nie grzech to Kain nie zabiłby Abla a co się z tym wiąże prawdopodobnie nie zostałby poczęty Set, więc czy w związku z tym istnielibyśmy? Co o tym sądzicie?


Wyczekujący, czy jesteś w stanie przedstawić rozumowanie które doprowadziło do takiego miejsca? Czy chodzi może o werset z Rodzaju 4:25b gdzie Ewa wypowiada się następująco: "Bóg dał mi innego potomka zamiast Abla, którego zabił Kain." Czy chodzi o stwierdzenie że Set był zamiast Abla więc jeśli nie zginąłby Abel, to set by się nie urodził? Czy dobrze rozumiem punkt wyjścia do efektu motyla o którym piszesz?

Jeśli o ten fragment chodzi, to chciałbym zacząć od tego, że imiona w kulturze Hebrajskiej miały konkretne znaczenie w odróżnieniu od tego, jak my dziś nadajemy imiona. W większości nasze imiona to wybór z jakiegoś ogólnie przyjętego zestawu imion i nie posiadają głębszego znaczenia. Imię "Set" według tłumaczenia dosłownego z komentarzem EiB oznacza "dany". W tym momencie cały werset który brzmi "I obcował Adam jeszcze raz z żoną swoją, a ona urodziła syna i dała mu imię Set, mówiąc: Bóg dał mi innego potomka zamiast Abla, którego zabił Kain." byłby bardziej wytłumaczeniem dlaczego Set otrzymał takie imię a nie stwierdzeniem o tym, że Set był w zamian za Abla. Przynajmniej ja tak rozumiem tą kwestię.

Re: Czy istnielibyśmy?

: 27 sie 2020, 12:47
autor: Kominna166
Ciekawe zagadnienia, warto byłoby się dłużej nad tym zastanowić.

Re: Czy istnielibyśmy?

: 27 sie 2020, 13:02
autor: Noemi
[quote="Kominna166"][/quote]
witam cię ,fajnie że jesteś na forum :) ale byłoby jeszcze fajniej gdybyś zapoznał/a/ się z regulaminem tego forum tam sa zawarte ważne informacje dla użytkowników ,zachęcam

pytania pomoc randka