Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: betme » 21 kwie 2016, 22:07

Tu Arek,

Mam już napisane kilkadziesiąt postów na tym forum i muszę przyznać, że dobrze się tu czuję. Dostaję wiele wyjaśniających odpowiedzi.

Moja historia z Bogiem chyba przebiegała z małymi perturbacjami. Byłem ochrzczony w kościele rzymsko-katolickim, nauki w domu i na katechezach stworzyły mój światopogląd, że Chrystus przyszedł nas zbawić, to nasz przyjaciel. Mimo wszystko, chyba intuicyjnie, nie akceptowałem kościoła - pewnie byłem za mały by to rozumieć. Podczas kolędy, chyba w piątej klasie podstawówki ksiądz zadał mi pytanie: Czy chodzisz do kościoła? Nie wahałem się z odpowiedzią: nie. Dlaczego? Bo nie widzę tam Boga (ale jeszcze nie umiałem uzasadnić - dziś wiem, że mam sporo natury antysystemowca). Dodałem, że modlę się wieczorem i lubię myśleć o Jezusie wśród przyrody. Ksiadz nie sprawiał wrazenia zadowolonego, ale i tak dał piątkę za prowadzenie zeszytu od religii - mało mnie to interesowało, pamiętam tylko, że nie był zbyt przyjemny.
Potem przyszedł czas liceum i stopniowo miałem wypierany mózg, szczególnie na geografii. Jedyna słaba ocena z tego przedmiotu była przy szkicu ewolucyjnej kolumny geologicznej, nie przyłożyłem się, była dla mnie nonsensowna. Mimo to jak wyszedłem z liceum, nagle byłem bez Boga, nie uczęszczałem wcześniej na lekcje bierzmowania i nie przyjąłem tego sakramentu. Większa część studiów byłem więc ateistą, ale nie wojowałem, może bywałem niekiedy szyderczy, ale też nie byłem zatwardziałym darwinistą (aczkolwiek przez krótką chwilę teoria ewolucji mnie zafascynowała), tu chyba też intuicja mi podpowiedziała, że trochę to absurdalne. Żyłem więc w świecie bez odpowiedzi. Nie wiedziałem po co jestem, jaki jest mój cel, czy czułem się bogiem? - pewnie trochę tak. Myślę, że był to ateizm uśpiony, jakaś łagodna wersja.
Im człowiek jednak starszy i życie ma więcej obowiązków trzeba było szukać więcej sensu. Myślę, że wówczas sięgnąłem z pełna świadomością po Dar Boży by w niego wierzyć. Poszedłem do kościoła wyspowiadać się za moją wieloletnią nieobecność, a wśród wielu grzechów wymieniłem m.in. to, że przedłożylem ewolucję nad Boga. Ksiądz zrobił mi krótki wykład i ku mojemu zdziwieniu powiedział, że teologia zajmuje się ewolucją, on sam jest jej studentem i nauka ta współpracuje z Bogiem - streszczając: Bóg dał początek ewolucji. Odszedłem do ław z pokutą, której nie potrafiłem odmówić, czułem się źle z taką informacją. Myślałem, że idę do spowiedzi logicznie przygotowany, tymczasem ksiądz zanegował Słowo Boże. Wyszedłem w smutku, pojawiałem się w Kościele tylko gdy czułem się wyjątkowo przygnębiony oraz przy ważniejszych Świętach.
Nie czuję jednak, że należę do tego Kościoła. Mam do dziś przeczucie, że jest budowany na fałszu, ale też nie wiem gdzie się udać. A może wcale nie potrzebuję, może moja intuicja 12-letniego dziecka była najwłaściwsza - Bóg jest wszędzie i potrzebuje z nim być sam na sam, bez pośredników.
Możecie jednak, zaproponować mi uczestnictwo w jakimś kościele. Myślałem o baptystach, bo oni generalnie chcą literalnie traktować Biblię, jak Jezus powiedział, bez kompromisów: "Wasza mowa ma być: tak, nie". Ale nie wiem, czy baptyści nie są zbyt katastroficzni, w sensie, szukają zawsze znaków do spełnienia niewypełnionych jeszcze proroctw. To dość przygnębiające na kazdym kroku w codziennym życiu trapić się takimi myślami, zamiast czerpać korzyść z rozmowy z każdym. A ponadto niektórzy baptyści nawołują do stworzenia prawa wymierzania kary śmierci za np. homoseksualizm. Nie tędy chyba droga, że ktoś nie radzi sobie ze swoją płciowością. Można potępiać, ale zabijać?! To zbyt sekciarskie. Ale pewnie się mylę, odłamów baptyzmu pewnie jest sporo.
Generalnie mój światopogląd gospodarczy i społeczny jest prawicowy, fascynuje mnie potęga kreacji, a ostatnio proroctwa, które mają dawać historyczne i naukowe świadectwo na prawdziwość Biblii. Nie jestem też fanatykiem, np. absencji alkoholowej. Wiem, że upojenie może czynić zło, ale gdy tylko kilka razy byłem pijany (szczególnie gdy byłem bez Boga) do nieprzytomności nie wiem nic z późniejszych relacji bym komuś zaszkodził. Jezus dzielił wino, więc nie widzę kłopotu dla picia z umiarem. Interesuje mnie idź pod prąd, creation, icr, answeringenesis, to forum, gotquestions...

Jaki kościół dla mnie?


Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: wisnia2168 » 21 kwie 2016, 23:16

Baptyści i Ewangeliczny Kościół Reformowany były by najwłaściwszymi kierunkami ;)
Możesz też zwiedzić bliską sobie parafię KEA (Ewangelicko-Augsburską) lub KEM (Ewangelicko-Metodystyczną). :)


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: betme » 22 kwie 2016, 21:42

dziekuję. chyba jednak baptyzm. Szkoda tylko, że do bawienia wystarcza im wiara w Chrystusa. A dobre życie? Wiadomo, że się grzeszy, ale jednak trzeba dbać o dobre świadectwo. Z drugiej strony ratuje ich konieczność ewangelizcji społeczeństw, zatem co by nie było samo z siebie jest to dobre


Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: wisnia2168 » 22 kwie 2016, 21:54

Uczynki wynikają z wiary. Jeśli wierzysz prawdziwie- będziesz dobrze czynił.
Uczynki Cię nie zbawią- myślenie, że jest inaczej to bałwochwalstwo.
Zbawia Chrystus przez wzgląd na naszą wiarę, której owocem są uczynki ;)

PS. Przeanalizuj sobie powszechnie znany fragment z Ewangelii Jana rozdział 3 werset 16 (najlepiej w kontekście razem z pobliskimi wersetami)
Z góry przepraszam że nie zacytowałem tego fragmentu, nie mam możliwości bo jestem na telefonie


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: betme » 22 kwie 2016, 21:59

no tak, dobro to skutek wiary :)


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: betme » 23 kwie 2016, 22:23

dziękuję :)


Michał W.
Posty: 27
Rejestracja: 13 mar 2016, 23:44
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: Michał W. » 05 maja 2016, 16:19

cześć Betme, jako luteranin radzę Ci abyś do KEA podchodził z ostrożnością. To był fajny kościół ale ostatnimi laty stacza się ku akceptacji homo małżeństw i ordynacji kobiet. To drugie jest już bardzo blisko (na ostatnim synodzie brakło dosłownie kilku głosów). To pierwsze jest już powszechnie akceptowane w kościołach luterańskich w USA, Norwegii, Szwecji, Niemczech i kilku innych "postępowych" krajach.

Porównując polski KEA z kościołami zachodniej Europy nie jest jeszcze źle, niestety dojście kobiet do ordynacji skończy się właśnie przyzwoleniem na homo małżeństwa bo wśród "teolożek" panują naprawdę liberalne poglądy.

Coraz więcej jest w tym kościele ludzi dla których dostosowanie się do wymagań europejskich polityków lewicy jest nadrzędną wartością...

I nie pisze mi się tego łatwo bo to był dobry kościół, zżarty jednak już przez demona poprawności politycznej.

Czy chrześcijanin powinien należeć do jakiejś konkretnej denominacji? Sam nie wiem, Biblia mówi o wspólnych spotkaniach chrześcijan więc byłoby dobrze należeć do jakiejś wspólnoty ale chyba nie za wszelką cenę.

Luteranie nie są jedyną denominacją protestancką wobec której trzeba być podejrzliwym ale z drugiej strony siedzenie dalej w krk jest oczywiście najgorszym rozwiązaniem.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: magda » 07 maja 2016, 10:23

Nie tylko LLuteranie juz tak podupadli wiele jest kościołów letnich , żyjacych swiatowym życiem, czy wyznajacych ekumeniczne poglądy w których już duch protestantyzmu umarł dawno a zast,,,,,,apił go duch ekumenii i tolerancji, zwłaszcza na zachodzie . W Polsce protestantów jest mało wiec jeszcze wygląda to nie najgorzej . a też trudno zawsze zobaczyc prawdziwe oblicze czegokolwiek w czasach spokojnych .
Mt 7:27 bw "I spadł ulewny deszcz, i wezbrały rzeki, i powiały wiatry, i uderzyły na ów dom, i runął, a upadek jego był wielki."
Dopiero w sytuacjach trudnych wyłazi szydło z worka . Obserwowałam taki upadek u świadków Jehowy w Congo w czasie wojny domowej i myśle ze niejeden kosciół się zachwieje jak przyjdzie co do czego np rzady antychrysta. Na razie póki co mozna wybrać kościoły takie bardziej znane , nigdy nie jakieś nowopowstałe czy grupy domowe, w tych tradycyjnych kosciołach nauczysz sie podstaw i potem jek ci nie bedzie pasowało to możesz zmienić. NIe zapominaj ze żyjemy w czasach tuz przed powstaniem antychrysta i przyjściem Jezusa wiec czasy są trudne i w kosciołach nierzadko to jest widoczne.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: betme » 09 maja 2016, 00:10

Dziękuję Wam. A jesli przyjałem chrzest w KRK, ale skłaniam sie ku baptyzmowi, to czy musze miec ponowny chzest poprzez zanuzenie w wodzie? Pewnie mogę. Ale czy ten sakrament można przyjąć po przyjeciu już bierzmowania i małżeństwa w KRK?


Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: wisnia2168 » 09 maja 2016, 06:52

Oczywiście że można.. Nawet trzeba jeśli chcesz iść ku baptyzmowi :)
Bierzmowanie i małżeństwo w krk niczego ci nie wykkuczają


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: magda » 09 maja 2016, 11:42

Mój drogi albo panu Bogu świeczke albo djabłu ogarek , nie mozna brać ducha Katolickiego antychrysta w Bieżmowaniu i potem isć do protestantów po prawdziwy chrzest, Bo albo wierzysz w to co w Biblii albo wypociny papiezy i soborów wyssane z palca dogmaty bez natchnienia . Nie dałabym sobie nakładać rąk i przekazywać jakiegos ducha który prowadził ten kościół do mordowania , bałwochwlstwa , nierzadu , pedofilii i parania sie polityką to nie Duch Świety i nie Ducha Świetego ci w bieżmowaniu przekazą. Albo wybierasz czysta biblijna nauke apostołow i Jezusa albo brednie katolickie . trzeba wybrac i stanać po jednej stronie . Albo pójdzisz sie obmyć z grzechów i narodzic na nowo jako świete dziecko Boze albo decydujesz sie brnąc w dzieło djabelskie, musisz wybrać i pamietaj jeśli narzeczona jest katoliczka i to dla niej chcesz isc do katolikoów po slub i bierzmowania to pamietaj co mówił jezus:
Mt 10:37 bw "Kto miłuje ojca albo matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien; i kto miłuje syna albo córkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien."
Dodaj do tego narzeczoną.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: madelinka » 09 maja 2016, 16:55

betme pisze:Dziękuję Wam. A jesli przyjałem chrzest w KRK, ale skłaniam sie ku baptyzmowi, to czy musze miec ponowny chzest poprzez zanuzenie w wodzie? Pewnie mogę. Ale czy ten sakrament można przyjąć po przyjeciu już bierzmowania i małżeństwa w KRK?



Betme, musisz, a nie możesz! Nigdy nie byłeś prawdziwie ochrzczony. Nie jestem pewna, czy wiesz od czego się odwracasz. Piszesz, że chcesz odejść z KK a jednocześnie przyjmować sakramenty katolickie? To nie do pogodzenia! Katolicyzm to nie chrześcijaństwo! Ty nawracasz się z głębokiego pogaństwa do żywego Boga! Twoja sytuacja jest dość skomplikowana, bo wspominasz o ślubie katolickim a co gorsze o bierzmowaniu. To wszystko komplikuje... Duch katolicki nie jest Duchem Chrystusa. Módl się o poznanie.


Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: n.ellie » 09 maja 2016, 19:57

madelinka pisze:
betme pisze:Dziękuję Wam. A jesli przyjałem chrzest w KRK, ale skłaniam sie ku baptyzmowi, to czy musze miec ponowny chzest poprzez zanuzenie w wodzie? Pewnie mogę. Ale czy ten sakrament można przyjąć po przyjeciu już bierzmowania i małżeństwa w KRK?



Betme, musisz, a nie możesz! Nigdy nie byłeś prawdziwie ochrzczony. Nie jestem pewna, czy wiesz od czego się odwracasz. Piszesz, że chcesz odejść z KK a jednocześnie przyjmować sakramenty katolickie? To nie do pogodzenia! Katolicyzm to nie chrześcijaństwo! Ty nawracasz się z głębokiego pogaństwa do żywego Boga! Twoja sytuacja jest dość skomplikowana, bo wspominasz o ślubie katolickim a co gorsze o bierzmowaniu. To wszystko komplikuje... Duch katolicki nie jest Duchem Chrystusa. Módl się o poznanie.


Madelinka, chcesz powiedzieć, że jeśli ślubowałam przed Bogiem miłość mojemu mężowi, to ten ślub jest nieważny? O ile z chrztem niemowlaków i innymi sakramentami nie mam problemów, bo je "zaliczyłam" nieświadomie lub nie rozumiejąc ich, tak decyzję o ślubie podjęłam sama z mężem i uważam ją za ważną. Przysięgę złożyliśmy przed Bogiem.
Mam taki sam problem co Betme. Mam coraz większą świadomość, że z KK jest coś nie tak. Chcę przyjąć prawdziwy chrzest, tylko nie wiem gdzie. Czytałam, że różne denominacje protestanckie też miedzy sobą nie uznają chrztów...


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: madelinka » 09 maja 2016, 20:35

n.ellie pisze:
Madelinka, chcesz powiedzieć, że jeśli ślubowałam przed Bogiem miłość mojemu mężowi, to ten ślub jest nieważny? O ile z chrztem niemowlaków i innymi sakramentami nie mam problemów, bo je "zaliczyłam" nieświadomie lub nie rozumiejąc ich, tak decyzję o ślubie podjęłam sama z mężem i uważam ją za ważną. Przysięgę złożyliśmy przed Bogiem.
Mam taki sam problem co Betme. Mam coraz większą świadomość, że z KK jest coś nie tak. Chcę przyjąć prawdziwy chrzest, tylko nie wiem gdzie. Czytałam, że różne denominacje protestanckie też miedzy sobą nie uznają chrztów...


Hej :-) Nawet nie wiesz jak bardzo się ucieszyłam gdy przeczytałam dziś Twój wpis. To była najradośniejsza informacja dnia! :-D
Też niedawno odeszłam i każda wiadomość o katoliku pragnącym żywego Boga to dla mnie cud.
Nie, nie chciałam tego powiedzieć! To jest akurat cudowne, że ślub jest taką wyjątkową sytuacją, w której małżonkowie ślubują sobie przed Bogiem. Też miałam z tym problem. Z zanurzeniem oczywiście sprawa wygląda inaczej. Ja od momentu odejścia z KK (formalnie też powinnaś zerwać tę więź, bo jest to więź duchowa) czekałam na zanurzenie ponad rok, bo nie wiedziałam gdzie i kto, a Bóg sam wszystko poprowadził. Nie śpiesz się, wszystko oddaj Bogu, On postawi na Twojej drodze odpowiednich ludzi. Warto żebyś sobie poczytała o zborach, które są w Twoim mieście. Generalnie unikaj zborów charyzmatycznych, bo niestety nie wiadomo jaki duch w nich działa. Ja zostałam zanurzona przez członka Kościoła Wolnych Chrześcijan (poczytaj o nich), ale nie jestem w żadnej denominacji głównie ze względu na 4 przykazanie (7 dzień odpoczynku). Jestem w kościele domowym. Przy zbieraniu danych zwróć uwagę na to czy dany zbór jest w ekumenii z KK. Nie powinnaś się do takiego przyłączać. Wszystko w rękach Boga :-) W razie pytań,pisz :-)


betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy jako chrześcijanin musze należeć do jakiegoś Kościoła?

Postautor: betme » 09 maja 2016, 20:54

to samo chciałem napisać. Wezmę chrzest u baptystów to przyjdzie kalwin, jehowy lub prawosławny i powie mi to samo, ze to wszystko niewazne. Symbolicznie przyjelismy Boga w chrzcie, bierzmowaniu i małżeństwie, więc powinno być ważne.
Z drugiej strony rozumiem świadomośc wyborów. Jesli przejdę do baptystów to osobiście mam poczucie ze powinienem się drugi raz ochrzcić. Ale wykonywanie ponownego bierzmowania i małżeństwa to chyba przegięcie.

Co z ludźmi, ktorzy na minutę pzed śmiercia wierzą w Boga, czują to przez dar Ducha Swietego, i nie mają czasu na chrzest?



Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość