Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Luna
Posty: 124
Rejestracja: 23 mar 2016, 23:58
wyznanie: Agnostyk
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Luna » 05 wrz 2016, 19:07

Zbierałam się do tego trochę długo, ale postanowione: wybieram się na swoje pierwsze protestanckie nabożeństwo :) Prawdopodobnie uda mi się to zrobić już w tę niedzielę. Najbardziej chciałabym iść do baptystów, ale pomyślałam, że dobrze by było najpierw zajrzeć do KE-A, żeby od razu zbytniego szoku nie przeżyć ;)
No i tu pytania:

1. Czy muszę się w jakiś szczególny, elegancki sposób ubrać?
2. Czy to możliwe, że będzie od razu widać, że jestem "nowa"?
3. Moja niepełnoletniość w czymś przeszkadza?
4. Mogłabym podejść po nabożeństwie do pastora porozmawiać?
5. Ile trwa zwykle nabożeństwo?
6. Coś jeszcze, co powinnam wiedzieć?

Trochę się boję, jestem mega nieśmiała i krępuję się w nowych sytuacjach :/
A może jest tu ktoś z parafii św. Trójcy lub I Zboru Chrześcijan Baptystów w Warszawie i mógłby mnie "wtajemniczyć"?


To all those people doing lines, don't do it, don't do it
Inject your soul with liberty, it's free, it's free
To all the kids with heroin eyes, don't do it, don't do it.
Because it's not, not what it seems
No, no it's not, not what it seems
Salvation, salvation, salvation is free
Salvation, salvation, salvation is free
karolina159
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2016, 12:54
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Tylko Jezus!
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: karolina159 » 05 wrz 2016, 19:14

Ja bym proponowała oddać swoje życie Jezusowi Chrystusowi, nie wstępować nigdzie, a raczej osiągnąć żywą relację z Jezusem, nie przez pastora, nie przez kogoś tam, a tylko Ty i On. Na prawdę warto :)


karolina159
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2016, 12:54
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Tylko Jezus!
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: karolina159 » 05 wrz 2016, 19:15

Oczywiście, nie chcę, zebyś się zamykała w domu, ale raczej spotykała w zborach, gdzie nie ma hierarchii, gdzie każdy może cos powedzieć, podzielić się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami :)


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Filip » 05 wrz 2016, 19:25

A może jest tu ktoś z parafii św. Trójcy lub I Zboru Chrześcijan Baptystów w Warszawie i mógłby mnie "wtajemniczyć"?


Powiedziałbym, że w św. Trójcy nabożeństwo trwa bardziej 1,5 godziny niż godzinę. Na Waliców (I KChB) ktoś może się z Tobą przywitać, chociaż nie jest to pewne. W Trójcy raczej jest się anonimowym, chyba że się samemu wyjdzie z inicjatywą – w obydwu przypadkach rozmowa z pastorem jest jak najbardziej na miejscu (u luteran zwykle mówi się "ksiądz"). U baptystów radziłbym Ci porozmawiać z ich pastorem "młodzieżowym" Samuelem :) Śpiewniki w Trójcy są tuż przy wejściu.

W razie pytań o te dwa konkretnie zbory możesz śmiało pisać do mnie tu lub na priv. Często bywam na nabożeństwach w św. Trójcy, do I KChB kiedyś chodziłem na studenckie i mam tam sporo znajomych ;-)

A propos tego co napisała karolina159 – nie należy budować opozycji pomiędzy relacją z Panem Jezusem a byciem częścią Kościoła. Pan Jezus tak to zaplanował, żeby chrześcijanie gromadzili się w jego ciele – Kościele. Ustanowił też służbę nauczania dla zbudowania tegoż kościoła i starszych (prezbiterów) aby nim zarządali. To zła rada :-/


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
karolina159
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2016, 12:54
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Tylko Jezus!
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: karolina159 » 05 wrz 2016, 19:27

Wybacz, ale Ty chyba interpretujesz Pismo, a przecież nie o to chodzi. Pismo, to Słowo, to relacja, to często odpowiedź na pytania. Trzeba słuchać co do nas mówi Ojciec. A mówi, że każdy jest tak samo ważny, każdy kto wierzy w Jezusa Chrystusa jest tak samo ważny w oczach Boga. Czy nie lepiej zamiast słuchać czyjś nauk, po prostu usiąść, podzielić się doświadczeniami, umocnić, poczytać wspólnie, to niesamowicie buduje, a jednocześnie nikt nie wychodzi ponad wszystko. Bo gdzie co najmniej dwóch się modli tam obecny jest ŻYWY Jezus :) Amen :)


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Filip » 05 wrz 2016, 19:30

Przykro mi karolino159, Pismo mówi coś innego :)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
karolina159
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2016, 12:54
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Tylko Jezus!
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: karolina159 » 05 wrz 2016, 19:30

Heh, nie ma co stawać się "uczonym w piśmie", a jedynie słuchać głosu Pana. "Dzieci, niech was nikt nie zwodzi " Pierwszy List spisany przez Jana 3; 7


Awatar użytkownika
Luna
Posty: 124
Rejestracja: 23 mar 2016, 23:58
wyznanie: Agnostyk
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Luna » 05 wrz 2016, 19:31

Efendi, Filipie, dziękuję Wam!
Karolina159, na razie nigdzie oficjalnie nie wstępuję, ale chcę się chociaż rozejrzeć, zobaczyć, jak to wygląda, porozmawiać. Ale sama nie widzę nic złego w denominacyjnych kościołach, jakaś jednolita wspólnota też by mi się chyba przydała.
A właśnie, jak się zwracać do pastora? Bo nie chcę palnąć z przyzwyczajenia "proszę księdza" :oops:


To all those people doing lines, don't do it, don't do it
Inject your soul with liberty, it's free, it's free
To all the kids with heroin eyes, don't do it, don't do it.
Because it's not, not what it seems
No, no it's not, not what it seems
Salvation, salvation, salvation is free
Salvation, salvation, salvation is free
karolina159
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2016, 12:54
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Tylko Jezus!
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: karolina159 » 05 wrz 2016, 19:33

Hehe, to chyba mamy inne Pismo :D Wyraźnie jest napisane o zborach, o tym, żeby unikać nauczania innych, tylko Jezus Chrystus, nikt poza nim, a ktokolwiek chciałby się wznieśc ponad to, no to chyba wiadomo co się stanie :) Jakie to ma znaczenie, skoro Ojciec nas tak umowił, że wydał Syna Swego jednorodzenego, zeby umarł za nas :)


karolina159
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2016, 12:54
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Tylko Jezus!
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: karolina159 » 05 wrz 2016, 19:34

umiłował*


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Filip » 05 wrz 2016, 19:34

U baptystów lepiej wystrzegaj się "proszę księdza" :-D Nie żeby pastor się obraził o to, po prostu tam tak się nie mówi. Do pastora głównego możesz per "pastorze", do Samuela pewnie po imieniu/per "bracie".

U luteran najlepiej właśnie "proszę księdza".

EDIT
Efendi mnie ubiegł :-P


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Filip » 05 wrz 2016, 19:41

Karolina – Pismo jest jedno. Oto co mówi:

Czy wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokami? Czy wszyscy nauczycielami? ... 1 Kor 12:29

A ten, którego się naucza Słowa Bożego, niechaj się dzieli wszelkim dobrem z tym, który naucza. Gal 6:6

I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami, aby przygotować świętych do dzieła posługiwania, do budowania ciała Chrystusowego ... Ef 4:11-12

Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel ... 1 Tm 3:2

Starszym, którzy dobrze swój urząd sprawują, należy oddawać podwójną cześć, zwłaszcza tym, którzy podjęli się zwiastowania Słowa i nauczania. 1 Tm 5:17

Ty więc, synu mój, wzmacniaj się w łasce, która jest w Chrystusie Jezusie, a co słyszałeś ode mnie wobec wielu świadków, to przekaż ludziom godnym zaufania, którzy będą zdolni i innych nauczać. 2 Tm 2:1-2

etc.


Chrystus ustanowił służbę nauczania w swoim kościele, którą mają pełnić ludzie do tej służby powołani.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Samolub » 05 wrz 2016, 20:04

1. Nie musisz, ja się wszedzie ubieram tak jak chodzę na codzień

2. U Luteran nie, u Metodystow większą szansa, w kościołach ewangelicznych na pewno.

3. Nie przeszkadza

4. Tak, ale u Luteran czy Metodystow raczej bedzie to oficjalna rozmowa, propozycja kursu alfa, zaproszenie na nabo. U Ewangelicznych Pastor sam zaprosi Cię na rozmowę, bedzie chcial abyś zapoznała się z innymi, chętnie porozmawia o życiu duchowym, o problemach o Tobie.

5. W KEA trwa 50-70 min

6. Pytaj

btw. ja zawsze mowie Pastor, ale Luteranie mówią wymiennie Ksiądz/Pastor a niektórzy nawet nie słyszeli nigdy takiego słowa, zazwyczaj konwertyci niedawni z KRK.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: n.ellie » 05 wrz 2016, 20:54

Luna pisze:...


Jeśli chodzi o KEA, to raczej pozostaniesz anonimowa, chyba że sama podejdziesz do księdza i wykażesz chęć rozmowy. Pewnie zaprosi Cię na spotkania dla osób chcących przejść na protestantyzm (u nas w Toruniu takie są).

U baptystów są spore szanse, że ktoś Cię zauważy i zagada, pewnie to będzie pastor, ale w moim przypadku inne osoby też się do mnie odwracały i witały. Tutaj z pewnością anonimowa nie będziesz :-).
Co do ubioru to wybierz taki, jaki czujesz, że powinnaś mieć, ale raczej skromny.
Po nabożeństwie zazwyczaj jest czas na luźne rozmowy przy kawie i herbacie, ja zazwyczaj na rozmowach spędzam tyle samo lub więcej czasu, co trwa nabożeństwo ;-) i wracam do domu po 3-4 godzinach.
Warto pytać o działalność zboru, spotkania w tygodniu, jakieś utarte zwyczaje. Ważna sprawa, czy zbór jest w ekumenii z KRK, czy jest charyzmatyczny (ale u baptystów tego raczej nie ma), w jakim kierunku podąża (czy jest reformowany czy nie). Wymień się mailami z pastorem i innymi, gdy dopadnie Cię jakieś pytanie o Słowo Boże lub zbór to zawsze można napisać. :)
Nie ma co się bać, strach ma wielkie oczy. Łatwo mi mówić, gdy już jestem po kilku spotkaniach, ale ja też jestem z tych nieśmiałych (choć inni twierdzą, że tego po mnie nie widać).

Powodzenia!


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
karolina159
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2016, 12:54
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: Tylko Jezus!
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: karolina159 » 05 wrz 2016, 20:58

Ale wy nie bądźcie nazywani
nauczycielem mistrzem; bowiem jeden jest wasz Mistrz Chrystus; zaś wy wszyscy jeste-
ście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym Ojcem; bowiem jeden jest wasz Ojciec
Ten w niebiosach. Więc nie bądźcie nazywani mistrzami, gdyż jeden jest wasz Mistrz - Chrystus
(Mateusza 23, 6-10 )



Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości