Strona 1 z 4

Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:07
autor: Luna
Zbierałam się do tego trochę długo, ale postanowione: wybieram się na swoje pierwsze protestanckie nabożeństwo :) Prawdopodobnie uda mi się to zrobić już w tę niedzielę. Najbardziej chciałabym iść do baptystów, ale pomyślałam, że dobrze by było najpierw zajrzeć do KE-A, żeby od razu zbytniego szoku nie przeżyć ;)
No i tu pytania:

1. Czy muszę się w jakiś szczególny, elegancki sposób ubrać?
2. Czy to możliwe, że będzie od razu widać, że jestem "nowa"?
3. Moja niepełnoletniość w czymś przeszkadza?
4. Mogłabym podejść po nabożeństwie do pastora porozmawiać?
5. Ile trwa zwykle nabożeństwo?
6. Coś jeszcze, co powinnam wiedzieć?

Trochę się boję, jestem mega nieśmiała i krępuję się w nowych sytuacjach :/
A może jest tu ktoś z parafii św. Trójcy lub I Zboru Chrześcijan Baptystów w Warszawie i mógłby mnie "wtajemniczyć"?

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:14
autor: karolina159
Ja bym proponowała oddać swoje życie Jezusowi Chrystusowi, nie wstępować nigdzie, a raczej osiągnąć żywą relację z Jezusem, nie przez pastora, nie przez kogoś tam, a tylko Ty i On. Na prawdę warto :)

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:15
autor: karolina159
Oczywiście, nie chcę, zebyś się zamykała w domu, ale raczej spotykała w zborach, gdzie nie ma hierarchii, gdzie każdy może cos powedzieć, podzielić się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami :)

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:25
autor: Filip
A może jest tu ktoś z parafii św. Trójcy lub I Zboru Chrześcijan Baptystów w Warszawie i mógłby mnie "wtajemniczyć"?


Powiedziałbym, że w św. Trójcy nabożeństwo trwa bardziej 1,5 godziny niż godzinę. Na Waliców (I KChB) ktoś może się z Tobą przywitać, chociaż nie jest to pewne. W Trójcy raczej jest się anonimowym, chyba że się samemu wyjdzie z inicjatywą – w obydwu przypadkach rozmowa z pastorem jest jak najbardziej na miejscu (u luteran zwykle mówi się "ksiądz"). U baptystów radziłbym Ci porozmawiać z ich pastorem "młodzieżowym" Samuelem :) Śpiewniki w Trójcy są tuż przy wejściu.

W razie pytań o te dwa konkretnie zbory możesz śmiało pisać do mnie tu lub na priv. Często bywam na nabożeństwach w św. Trójcy, do I KChB kiedyś chodziłem na studenckie i mam tam sporo znajomych ;-)

A propos tego co napisała karolina159 – nie należy budować opozycji pomiędzy relacją z Panem Jezusem a byciem częścią Kościoła. Pan Jezus tak to zaplanował, żeby chrześcijanie gromadzili się w jego ciele – Kościele. Ustanowił też służbę nauczania dla zbudowania tegoż kościoła i starszych (prezbiterów) aby nim zarządali. To zła rada :-/

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:27
autor: karolina159
Wybacz, ale Ty chyba interpretujesz Pismo, a przecież nie o to chodzi. Pismo, to Słowo, to relacja, to często odpowiedź na pytania. Trzeba słuchać co do nas mówi Ojciec. A mówi, że każdy jest tak samo ważny, każdy kto wierzy w Jezusa Chrystusa jest tak samo ważny w oczach Boga. Czy nie lepiej zamiast słuchać czyjś nauk, po prostu usiąść, podzielić się doświadczeniami, umocnić, poczytać wspólnie, to niesamowicie buduje, a jednocześnie nikt nie wychodzi ponad wszystko. Bo gdzie co najmniej dwóch się modli tam obecny jest ŻYWY Jezus :) Amen :)

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:30
autor: Filip
Przykro mi karolino159, Pismo mówi coś innego :)

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:30
autor: karolina159
Heh, nie ma co stawać się "uczonym w piśmie", a jedynie słuchać głosu Pana. "Dzieci, niech was nikt nie zwodzi " Pierwszy List spisany przez Jana 3; 7

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:31
autor: Luna
Efendi, Filipie, dziękuję Wam!
Karolina159, na razie nigdzie oficjalnie nie wstępuję, ale chcę się chociaż rozejrzeć, zobaczyć, jak to wygląda, porozmawiać. Ale sama nie widzę nic złego w denominacyjnych kościołach, jakaś jednolita wspólnota też by mi się chyba przydała.
A właśnie, jak się zwracać do pastora? Bo nie chcę palnąć z przyzwyczajenia "proszę księdza" :oops:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:33
autor: karolina159
Hehe, to chyba mamy inne Pismo :D Wyraźnie jest napisane o zborach, o tym, żeby unikać nauczania innych, tylko Jezus Chrystus, nikt poza nim, a ktokolwiek chciałby się wznieśc ponad to, no to chyba wiadomo co się stanie :) Jakie to ma znaczenie, skoro Ojciec nas tak umowił, że wydał Syna Swego jednorodzenego, zeby umarł za nas :)

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:34
autor: karolina159
umiłował*

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:34
autor: Filip
U baptystów lepiej wystrzegaj się "proszę księdza" :-D Nie żeby pastor się obraził o to, po prostu tam tak się nie mówi. Do pastora głównego możesz per "pastorze", do Samuela pewnie po imieniu/per "bracie".

U luteran najlepiej właśnie "proszę księdza".

EDIT
Efendi mnie ubiegł :-P

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 19:41
autor: Filip
Karolina – Pismo jest jedno. Oto co mówi:

Czy wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokami? Czy wszyscy nauczycielami? ... 1 Kor 12:29

A ten, którego się naucza Słowa Bożego, niechaj się dzieli wszelkim dobrem z tym, który naucza. Gal 6:6

I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami, aby przygotować świętych do dzieła posługiwania, do budowania ciała Chrystusowego ... Ef 4:11-12

Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel ... 1 Tm 3:2

Starszym, którzy dobrze swój urząd sprawują, należy oddawać podwójną cześć, zwłaszcza tym, którzy podjęli się zwiastowania Słowa i nauczania. 1 Tm 5:17

Ty więc, synu mój, wzmacniaj się w łasce, która jest w Chrystusie Jezusie, a co słyszałeś ode mnie wobec wielu świadków, to przekaż ludziom godnym zaufania, którzy będą zdolni i innych nauczać. 2 Tm 2:1-2

etc.


Chrystus ustanowił służbę nauczania w swoim kościele, którą mają pełnić ludzie do tej służby powołani.

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 20:04
autor: Samolub
1. Nie musisz, ja się wszedzie ubieram tak jak chodzę na codzień

2. U Luteran nie, u Metodystow większą szansa, w kościołach ewangelicznych na pewno.

3. Nie przeszkadza

4. Tak, ale u Luteran czy Metodystow raczej bedzie to oficjalna rozmowa, propozycja kursu alfa, zaproszenie na nabo. U Ewangelicznych Pastor sam zaprosi Cię na rozmowę, bedzie chcial abyś zapoznała się z innymi, chętnie porozmawia o życiu duchowym, o problemach o Tobie.

5. W KEA trwa 50-70 min

6. Pytaj

btw. ja zawsze mowie Pastor, ale Luteranie mówią wymiennie Ksiądz/Pastor a niektórzy nawet nie słyszeli nigdy takiego słowa, zazwyczaj konwertyci niedawni z KRK.

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 20:54
autor: n.ellie
Luna pisze:...


Jeśli chodzi o KEA, to raczej pozostaniesz anonimowa, chyba że sama podejdziesz do księdza i wykażesz chęć rozmowy. Pewnie zaprosi Cię na spotkania dla osób chcących przejść na protestantyzm (u nas w Toruniu takie są).

U baptystów są spore szanse, że ktoś Cię zauważy i zagada, pewnie to będzie pastor, ale w moim przypadku inne osoby też się do mnie odwracały i witały. Tutaj z pewnością anonimowa nie będziesz :-).
Co do ubioru to wybierz taki, jaki czujesz, że powinnaś mieć, ale raczej skromny.
Po nabożeństwie zazwyczaj jest czas na luźne rozmowy przy kawie i herbacie, ja zazwyczaj na rozmowach spędzam tyle samo lub więcej czasu, co trwa nabożeństwo ;-) i wracam do domu po 3-4 godzinach.
Warto pytać o działalność zboru, spotkania w tygodniu, jakieś utarte zwyczaje. Ważna sprawa, czy zbór jest w ekumenii z KRK, czy jest charyzmatyczny (ale u baptystów tego raczej nie ma), w jakim kierunku podąża (czy jest reformowany czy nie). Wymień się mailami z pastorem i innymi, gdy dopadnie Cię jakieś pytanie o Słowo Boże lub zbór to zawsze można napisać. :)
Nie ma co się bać, strach ma wielkie oczy. Łatwo mi mówić, gdy już jestem po kilku spotkaniach, ale ja też jestem z tych nieśmiałych (choć inni twierdzą, że tego po mnie nie widać).

Powodzenia!

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

: 05 wrz 2016, 20:58
autor: karolina159
Ale wy nie bądźcie nazywani
nauczycielem mistrzem; bowiem jeden jest wasz Mistrz Chrystus; zaś wy wszyscy jeste-
ście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym Ojcem; bowiem jeden jest wasz Ojciec
Ten w niebiosach. Więc nie bądźcie nazywani mistrzami, gdyż jeden jest wasz Mistrz - Chrystus
(Mateusza 23, 6-10 )

pytania pomoc randka