Modlitwa protestancka

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Grzegorz19
Posty: 16
Rejestracja: 25 lis 2016, 21:32
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: ;)
Gender: Male
Kontaktowanie:

Modlitwa protestancka

Postautor: Grzegorz19 » 06 sty 2017, 00:26

Witajcie kochani, postanowiłem napisać ten post, gdyż nurtuje mnie jedna myśl, Biblia uczy, aby tylko do Boga Wszechmogącego kierować swoje modlitwy, tudzież zasada 5 sola wiele tłumaczy, "Sola Deo Gloria - Tylko Bogu Chwała", otóż wychowywałem sie w wierze katolickiej, gdzie wierzący, najwięcej modlą sie do świętych, zapominając o Bogu, te niezliczone modlitwy wyklepane do Maryi i lub do innego świętego. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jednym, czy protestanci mogą modlić sie tylko do Jezusa?, Ducha Świętego, Anioła Stróża?, jeśli tak, to czy jest taka możliwość posłużenia sie katolickimi modlitwami czy też własnymi słowami, byłbym wdzięczny, gdyby jakiś rodowity protestant wytłumaczył.

PS: Przepraszam za tak trywialne pytania. Pokój z wami :)


"Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto wierzy we Mnie, choćby umarł, będzie żył. Każdy zaś, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki" - Jan 11:25-26

"Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny" - Jan 3:16 16

"Pan Mój i Bóg Mój" - Jan 20:28
Kazetha
Posty: 118
Rejestracja: 27 kwie 2016, 19:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa protestancka

Postautor: Kazetha » 06 sty 2017, 00:35

Grzegorz19 pisze:Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jednym, czy protestanci mogą modlić sie tylko do Jezusa?, Ducha Świętego, Anioła Stróża?, jeśli tak, to czy jest taka możliwość posłużenia sie katolickimi modlitwami czy też własnymi słowami, byłbym wdzięczny, gdyby jakiś rodowity protestant wytłumaczył.

PS: Przepraszam za tak trywialne pytania. Pokój z wami :)


Cześć Grzegorz! Wydaje mi się, że jeszcze bardzo delikatnie tkwisz w tej rytualnej myśli katolickiej, wydźwięk tego postu ma jeszcze pozostałe cechy religijności. Ale do rzeczy:

Przede wszystkim szeroko pojęci "protestanci", to nie grupa, która ma określone zasady co wolno a co nie wolno, jak w Kościele Katolickim. W ogóle ja nie lubię pojęcia protestant i Tobie radziłbym mówić również: po prostu chrześcijanin. Jeżeli to już mamy wyjaśnione, to ewangelicznie wierzący chrześcijanin ma prawo i możliwość bezpośredniej modlitwy zanoszonej do Boga Ojca (nie mylić z rytualnym obowiązkiem). Biblia stanowi o tym, że modlitwa może być zanoszona jedynie przed tron Boga, a jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem, a ludźmi jest Jezus Chrystus. Konkluzja jest więc bardzo prosta. Tym samym modlitwa do Anioła Stróża (o ile ktoś taki w ogóle jest, to wątpliwe dla mnie) nie ma sensu ani żadnego uzasadnienia. Nie chcę sugerować, że jest zła, heretycka czy grzeszna - po prostu bez znaczenia, gdyż lepiej zwrócić się bezpośrednio do Boga, który Cię wysłuchuje.

Módl się tak jak uważasz za słuszne. Najlepiej jednak zamknąć się w pomieszczeniu, znaleźć chwilę ciszy i po prostu własnymi słowami odmawiać modlitwę. Nie chodzi tutaj o klepanie tych samych słów, powtarzalność. To ma być Twój czas z Bogiem, Twoja spokojna modlitwa, szczera, z serca, prawdziwa. Nie poszukuj jakichś konkretnych reguł czy zasad.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa protestancka

Postautor: jj » 06 sty 2017, 11:14

Modlimy sie do Boga, a nie do stworzenia. Do Boga Ojca w Imieniu Pana Jezusa, bo taka jest praktyka nowotestamentowa i taka forme modlitwy poleca Pan Jezus. Modlimy sie tez do Pana Jezusa, bo to takze jest praktykowane w Nowym Testamencie. W wyznaniu wiary Luteran jest fragment prosby/modlitwy do Ducha Swietego, poniewaz Duch Swiety jest jedna z Osob Boga Wszechmogacego, tak, jak Ojciec i Syn. Jednak takiej praktyki nie ma w Nowym Testamencie.
Ale przede wszystkim modlimy sie z pozycji Dziecka Bozego do Dobrego, milujacego Ojca, jak Duch poddaje. :)


Awatar użytkownika
Grzegorz19
Posty: 16
Rejestracja: 25 lis 2016, 21:32
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: ;)
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa protestancka

Postautor: Grzegorz19 » 06 sty 2017, 13:17

Dziękuje wam za cenne odpowiedzi, przez jakiś czas miałem miałem przekonanie, że modlicie sie tylko do Boga Ojca, zapominając o Zbawicielu i Duchu Świętym, ale myliłem się, wasze cenne odpowiedzi rozjaśniły mój umysł :)


"Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto wierzy we Mnie, choćby umarł, będzie żył. Każdy zaś, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki" - Jan 11:25-26

"Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny" - Jan 3:16 16

"Pan Mój i Bóg Mój" - Jan 20:28

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości