Wolna wola

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Wolna wola

Postautor: kontousunieteMtl » 29 sie 2017, 14:08

Zakladajac ten temat mam nadzieje na wypowiedzi oparte o Biblie i majace zwiazek z tym pojeciem...

Dla mnie jest to bardzo trudne pojecie, jako, ze czuje pelna zaleznosc od Boga, nie pozostawiajaca miejsca na dzialania sprzeczne z wola Boga...

Czytajac ksiege rodzaju mam wraznie, ze Adam z Ewa nie otrzymali takiej mozliwosci, jaka jest wolna wola...Oni sami sobie ja wymyslili, zainspirowani przez zlego, ...

Wolnosc, ktora mozemy cieszyc sie w Chrystusie, jest mozliwa tylko w granicach tej zaleznosci wzgledem Boga...bojazni...niewolnictwa....

Nie narzekam, ze Bog mnie zniewolil...wrecz przeciwnie...ogarnia mnie radosc,kiedy uswiadamiam sobie do Kogo nalezy moje zycie...

Jednak, czy wolna wola jest darem od Boga...?...czy tylko furtka do grzechu...?

Gubie sie w tej tematyce...

Zapraszam do pisania i konstruktywnej dyskusji na temat.


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola

Postautor: diedmaroz » 29 sie 2017, 15:31

Obawiam się, że ten temat już się wyczerpał przez lata dyskusji. W Biblii znajdziesz zarówno dowody na to, że Bóg wzywa człowieka do pokuty i nawrócenia jak zdania, które podkreślają wybranie i powołanie wybranych. Niewola grzechu i niewola Chrystusowa.

Do pewnego stopnia wola musi być wolna, ponieważ mimo nawrócenia jesteś w stanie zgrzeszyć. Wolą Boga to nie może być, więc jest Twoją cielesnością.
Mimo bycia niewolnikiem Pan Jezusa wierzący popełnia grzechy, ale czyni to, czego nie chce. Duch Święty przekonuje o grzechach.
Z drugiej strony myśląc, że odpowiedzieliśmy na wezwanie Pana to jakby współudział w zbawieniu, bo jest uczynek, którego byłoby brak temu, który nie odpowiedział. A przecież wiemy, że to dar Boży oraz, że nie ciało i krew objawiają i nie z uczynków.
Tajemnica wiary jak to mawiają na mszach katolickich?


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola

Postautor: kontousunieteMtl » 29 sie 2017, 15:51

diedmaroz pisze:Obawiam się, że ten temat już się wyczerpał przez lata dyskusji. W Biblii znajdziesz zarówno dowody na to, że Bóg wzywa człowieka do pokuty i nawrócenia jak zdania, które podkreślają wybranie i powołanie wybranych. Niewola grzechu i niewola Chrystusowa.


Dzieki...fajnie to ujmujesz... :->

Wiem, ze byl juz taki temat...mam jednak nadzieje na nowe przemyslenia forumowiczow...nawet, jesli nie roznia sie od starych... :->

Jestem nowicjuszem, jesli chodzi o dyskusje na forach religijnych i ciagle szukam swojego miejsca wsrod chrzescijan na ziemi...Stad moja prosba o wasze wypowiedzi na interesujacy mnie temat... :->


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola

Postautor: diedmaroz » 29 sie 2017, 15:56

Nie chodziło mi nawet o to forum tylko sprzeczki typu arminianizm vs determinizm ;)


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wolna wola

Postautor: MrSponge » 30 sie 2017, 20:45

Temat przenoszę do odpowiedniego działu.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości