Jak czytać NT?

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Jak czytać NT?

Postautor: pietrobus » 09 kwie 2018, 20:04

Zastanawia mnie jak czytać nowy testament. Czy zacząć go od początku od ewangeli św. Mateusza, czy zacząć od listów. Wy jak "przerabialiśmy" swoje pismo?


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytać NT?

Postautor: KAAN » 09 kwie 2018, 20:16

pietrobus pisze:Zastanawia mnie jak czytać nowy testament. Czy zacząć go od początku od ewangeli św. Mateusza, czy zacząć od listów. Wy jak "przerabialiśmy" swoje pismo?
Zacznij od ewangelii według Jana.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak czytać NT?

Postautor: magda » 10 kwie 2018, 00:44

ja to zaczęłam Biblię czytać jak powieśc od adama i Ewy to pierwszy raz jak czytałam , potem NT od początku jeszcze raz cały a potem kawałkami o z różnymi pomocami , kupiłam kiedys od jakiegos wę. . drownego kaznodziei koscioła protestanckiego ksiażke co pomagała wyszukac sobie różne tematy. potem znów czytałam jak powieśc od dech do dechy ale powiem szczerze niewiele jakos rozumiałam w tamtym czasie , sprawdzałam z ksiązkami historycznymi jak miałam do nich dostęp te wszystkie wydarzenia w Biblii. No takie miałam początki


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak czytać NT?

Postautor: ZbiMacz » 10 kwie 2018, 07:35

Od deski do deski a poważnie to ja zacząłem od Dziejów i Listów, potem Ewangelie. Ewangelia Jana ma specyficzny język i czasem może być trudna w rozumieniu. Na początku warto przez dłuższy czas analizować i wnikać w treść NT, a do ST mniej zaglądać. Dopiero jak się nasycisz treścią NT to sam zauważysz potrzebę ST. Warto wiedzieć że NT jest zawarty w i wynika z ST.
Dobra rada nie poprzestawaj na jednym tłumaczeniu, porównuj zdania, słowa i sięgaj po przekład Interlinearny przykładowy: http://biblia.oblubienica.eu/


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości