Duch Święty w KCHB?

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Matthew
Posty: 5
Rejestracja: 06 cze 2010, 13:53
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Duch Święty w KCHB?

Postautor: Matthew » 06 cze 2010, 13:57

Jaki jest stosunek KChB do darów Ducha Św i chrztu w Duchu Św.?


Rob
Posty: 46
Rejestracja: 04 cze 2010, 20:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Rob » 06 cze 2010, 14:05

Nie rozumiem twojego pytania, Chrzest w duchu Swietym praktykuja chyba zielonoswiatkowcy jesli o to ci chodzi. A u nas jest chrzest na wyznanie wiary i kazdy kto do nas dolacza, niezaleznie czy byl juz chrzczony i niezaleznie w jakiej reliigii to i tak musi sie ochrzcic.


[center]"Prawda jest luksusem na ktory nie moge sobie pozwolic"[/center]
Rob
Posty: 46
Rejestracja: 04 cze 2010, 20:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Rob » 06 cze 2010, 14:15

No przeciez pytasz o chrzest.

Moc i dary Ducha Świętego – baptyści wierzą, że tak, jak Duch Święty w dniu Pięćdziesiątnicy wyposażył Kościół w Bożą moc i dary duchowe niezbędne do sprawowania przeznaczonej mu służby, tak samo i dziś wyposaża swój Kościół, w różnego rodzaju dary duchowe.


Z wikipedii bo ja nie umiem tlumaczyc.


[center]"Prawda jest luksusem na ktory nie moge sobie pozwolic"[/center]
Matthew
Posty: 5
Rejestracja: 06 cze 2010, 13:53
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Matthew » 06 cze 2010, 14:15

Chodzilo mi o to czy KChB uznaje Dary Ducha Sw.(tzn. ze ciagle sa obecne w kosciele i Bog moze Nas nimi obdarowac) mam pewne watpliwosci, dlatego pytam. Pozdrawiam :)


Rob
Posty: 46
Rejestracja: 04 cze 2010, 20:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Rob » 06 cze 2010, 14:16

Odpowiedz powyzej, o to ci chodzilo?


[center]"Prawda jest luksusem na ktory nie moge sobie pozwolic"[/center]
Matthew
Posty: 5
Rejestracja: 06 cze 2010, 13:53
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Matthew » 06 cze 2010, 14:20

Rob pisze:Cytat:
Moc i dary Ducha Świętego – baptyści wierzą, że tak, jak Duch Święty w dniu Pięćdziesiątnicy wyposażył Kościół w Bożą moc i dary duchowe niezbędne do sprawowania przeznaczonej mu służby, tak samo i dziś wyposaża swój Kościół, w różnego rodzaju dary duchowe.
ok, dzieki za odpowiedz ;-) , to jeszcze jedno pytanie, dlaczego w naszym kosciele nie widac darow(moze akurat ja ich tylko nie dostrzegam) np. mowienie jezykami, uzdrawianie, prorokowanie itd.?


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 06 cze 2010, 14:36

Matthew pisze:Chodzilo mi o to czy KChB uznaje Dary Ducha Sw.(tzn. ze ciagle sa obecne w kosciele i Bog moze Nas nimi obdarowac) mam pewne watpliwosci, dlatego pytam. Pozdrawiam :)

A moze sprobuj najpierw wymienic dary Ducha Swietego?


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 06 cze 2010, 16:04

Ogólnie była taka teologia u baptystów, że chrzest Duchem następuje w momencie nawrócenia/nowonarodzenia - baptyści wydali taką książkę pt "Charyzmatycy" McAthura gdzie są takie twierdzenia j.w , zielonoświątkowcy wierzą że chrzest Duchem jest dodatkowym przeżyciem, występującym po nawróceniu i widoczny jest poprzez dary Ducha, które wystepują w momencie chrztu Duchem, a w praktyce najczęściej są to języki. Baptyści nauczali, ze chrzest Duchem i nawrócenie jest zawsze w tym samym momencie, /nie musiały te wydarzenia być jakoś w sposób nadprzyrodzony potwierdzone/ a dary Ducha występują później w zależności jak komu daje Duch, a w praktyce nie pojawiały się wcale. Tak było parę lat temu i takie było oficjalne stanowisko w Słowie Prawdy. Teraz troche się zmienia bo u zielonych coraz mniej darów, a i u baptystów są zbory charyzmatyczne.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 09 cze 2010, 00:46

byłembaptystą pisze:...Teraz troche się zmienia bo u zielonych coraz mniej darów, a i u baptystów są zbory charyzmatyczne.
możesz to troche rozwinąć ?


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 09 cze 2010, 09:53

Dawno temu ok. 20 lat temu był wyraźny podział na niecharyzmatycznych baptystów i charyzmatycznych zielonych - była niechęć i rywalizacja /inicjatywa raczej ze strony baptystów/, co było widać w Słowie Prawdy. U zielonych jakby ostatnio mniej darów - zauważyłem to z ich gazetek /brak świadectw/ i czytałem też jakiś artykuł w Chrześcijaninie, gdzie tak pisali o sobie, że tak jest w KZ i jakąś konferencje specjalnie mieli poświęcić przebudzeniu i modlitwie o chrzest Duchem. Miałem możliwość obserwować osobiście 3 zbory charyzmatyczne to nawet mówienie językami nieczęsto występuje /a jak ktoś mówi językami to powtarza jedną sylabę/, nie widziałem nawet modlitwy o chrzest Duchem i nie wiem czemu tak jest, wcześniej było jakoś inaczej - teraz jakby susza nastała. Ludzie nie modlą się o uzdrowienie tylko: "Panie pobłogosław lekarzy..." U baptystów funkcjonują osoby z darami Ducha i nic im się nie robi, w Słowie Prawdy jakaś większa otwartość /przynajmniej w tych numerach, które czytałem do końca 2009 r, teraz już nie otrzymuję/, np. w Mińsku Maz. pastorem baptystów jest były zielonoświątkowiec i na ich forum normalne dyskusje na temat chrztu Duchem, w zborach baptystów worshipy zielonoświątkowe. Na tym forum w Mińsku było o darach Ducha u baptystów tylko... zlikwidowali całe duże forum, potem nie było, teraz jest nowe jakieś malutkie, bez starych wpisów. Nie wiem dlaczego, czyżby "Czapa" zainterweniowała?


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 10 cze 2010, 09:42

W zborze w Radomiu baptyści mi mówili, że nie są zwykłymi baptystami tylko charyzmatycznymi.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 14 cze 2010, 09:28

Baptyści to bardzo zróżnicowana denominacja jeśli spojrzeć na nią bardziej globalnie. Chociażby na tym forum mamy przedstawicieli Baptystów Reformowanych czy Baptystów Dnia Siódmego. W Polsce niestety jest chyba sporo zborów baptystycznych, wbrew historycznemu dziedzictwu tej denominacji, bardziej zielonoświątkowych niż zielonoświątkowcy, z teologią "trzeciej fali" jako wiodącą :( To co zacytowałeś z MacArthura jest jak najbardziej historycznym poglądem Baptystów (i ogólnie Kościołów Chrześcijańskich wyrosłych na gruncie Reformacji) na chrzest Duchem Świętym.

Pozycję tą w j. polskim można nabyć z księgarni jednego zboru baptystycznego:
http://dlajezusa.pl/dj/component/option ... temid,180/
bezpośredni link do pozycji coś nie działa po przeklejeniu więc podaję jak ją znaleźć:
Kategoria "Teologia" i tam na pierwszej stronie będzie książka "Charyzmatycy" (299 stron, koszt z tego co widzę to 5zł).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 14 cze 2010, 12:18

Co do książki macArthura: nie polecam.
Dawno temu ją czytałem ale 2 rzeczy mi utkwiły /jak ktoś nie wierzy, to mogę poszukać i podać numery stron gdzie to jest/

1. Autor sugeruje, że dary wymarły z apostołami - tak twierdzi, jakby to były dary od apostołów, a nie od Ducha. Wystarczy przeczytać Historie Kościoła Euzebiusza z Cezarei aby stwierdzić, że w czasach poapostolskich istniały dary Ducha - na życzenie mogę podać numery stron z Euzebiusza.

2. MacArthur sugeruje, że mówienie językami może być oznaką guza mózgu.

Moja odp: Może i gdzieś taki jednostkowy przypadek się pojawił, ale osoba z mojej rodziny z guzem mózgu szybko zmarła i nie mówiła językami. Nie podejrzewam, że ok 500 milionów zielonoświatkowców dostało nagle guza mózgu. Ja mówię jezykami, miałem tomograf i nie mam guza mózgu. :-P


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 16 cze 2010, 15:26

byłembaptystą pisze:Co do książki macArthura: nie polecam. [...]
1. Autor sugeruje, że dary wymarły z apostołami [...]

Jednak to co we wcześniejszym poście zacytowałeś odnośnie Chrztu w Duchu Świętym jest jak najbardziej historyczną chrześcijańską wykładnią tej doktryny :) Osobiście polecam książkę (w sumie przeredagowany zbiór kazań) Martyna Lloyda-Jonesa pt. "Trudne doktryny - Bóg Duch Święty" (wydawnictwo Legatio z tego co pamiętam), przy okazji porusza ona również kwestię Chrztu w Duchu Świętym i nie jest (w pełni) cesacjonistyczna.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 16 cze 2010, 17:20

Rob pisze:A u nas jest chrzest na wyznanie wiary i kazdy kto do nas dolacza, niezaleznie czy byl juz chrzczony i niezaleznie w jakiej reliigii to i tak musi sie ochrzcic.

a u zielonych nie :?: też tak wygląda sprawa chrztu wodnego, ale pytanie jest o czymś innym, chyba, że chcesz nam wmówić, że to wy chrzcicie Duchem Św. i rozdajecie dary 8-)



Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości