Kol 2,18

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kol 2,18

Postautor: wisnia2168 » 20 sty 2016, 08:18

"Niech nikt z was nie potępia, kto ma upodobanie w poniżaniu samego siebie i oddawaniu czci aniołom, a opierając się na swoich widzeniach, pyszni się bezpodstawnie cielesnym usposobieniem swoim" kol 2,18 (Biblia Warszawska)

Jak rozumiecie ten fragment? Ja widzę tutaj najazd na typ wiernego wymienionego w tym wersecie, który znajduje się werset później "(19)A nie trzyma się głowy, z której całe ciało, odżywiane i spojone stawami i ścięgnami, rośnie wzrostem Bożym"

Czy mamy jednak wobec tego być otwarci na ludzi otaczającymi czcią aniołów czy raczej podchodzić do nich z dystansem? Jak sądzicie?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kol 2,18

Postautor: konto skasowane » 20 sty 2016, 09:22

Otwarci na pewno nie, skoro dalej napisane jest że taka praktyka jest wymysłem i brakiem mądrości. Wydaje mi się, że tak samo jak w przypadku innych spraw powinno się takie osoby w towarzystwie świadków pouczyć by nie obnosiły się przed wszystkimi ze swoimi praktykami bo nie mają nic wspólnego z prawdziwą pobożnością.


.
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kol 2,18

Postautor: wisnia2168 » 20 sty 2016, 10:50

Ale najbardziej zastanawia mnie owe "niech nikt z was nie potępia". Przecież wiadomo, że takie praktyki są bezbożne i zasługują na potępienie

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kol 2,18

Postautor: andevi » 20 sty 2016, 11:00

Rzymian 14, tam jest wykładnia, jak odnosić się do "słabych w wierze".
U Daniela jest jeszcze taki werset :" z powodu braku nauki ginie mój lud".
Znacie dobre nauczania, budujące, może niekoniecznie po polsku, wrzucajcie linki :)

Co do oddawania czci aniołom. Są to byty duchowe, które mają służebną funkcję względem nas, zbawionych. Jeśli chodzi o autorytet, to Dzieci Boże - ze względu na zamieszkującego w nich Chrystusa - mają wyższy niż aniołowie. "O tyle [Chrystus] jest wyższy, o ile wyższe odziedziczył Imię".
Pismo mówi też, że Dzieci Boże będą sądzić aniołów.
Nauka o tym, jakoby aniołom należała się jakaś cześć od ludzi, jest niebiblijna.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kol 2,18

Postautor: Samolub » 20 sty 2016, 12:00

Ale wszystkich Aniołow czy także Aniołów...? to jest roznica spora bo pokazuje że niektórzy ludzie beda sadzic rowniez niektorych Aniołów, trzeba dokladnie czytać Biblię a nie wtorowac wyroki czy chełpic sie ...


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kol 2,18

Postautor: Czekoladowy » 20 sty 2016, 17:06

Według mnie ten fragment należy rozumieć zupełnie inaczej, absolutnie nie mówi on w żaden sposób o jakiś słabych wierzących, którzy oddają cześć aniołom itd.. Inne przekłady oddają to jaśniej, choć właściwie z Warszawskiej wynika to samo.

(18) Niech was nie odtrąca ten, kto lubi się umartwiać i oddawać cześć aniołom, powoływać na tajemnicze doznania i bezpodstawnie szczycić swoim cielesnym sposobem myślenia, (19) a lekceważy głowę, z której całe ciało, zasilane i spajane stawami i ścięgnami, rośnie Bożym wzrostem. (Przekład dosłowny)

(18) Niech nikt, kto ma upodobanie w poniżaniu siebie i kulcie aniołów, nie pozbawia was nagrody, wdając się w to, czego nie widział, i pyszniąc się bezpodstawnie cielesnym sposobem myślenia; (19) A nie trzyma się głowy, z której całe ciało, odżywiane i wespół zespolone przez stawy i ścięgna, rośnie wzrostem Bożym. (UBG)

(18) Nie pozwólcie, aby ktoś pozbawił was nagrody, nalegając, abyście praktykowali umartwianie się albo kult aniołów. Takich ludzi zawsze zaprząta jakaś wizja, jakiej doznali, i z próżności nadymają się przez ten swój świecki pogląd na sprawy. (19) Nie trzymają się Głowy, z której całe ciało - odżywiane i spajane przez stawy i ścięgna - rośnie, jak mu Bóg daje wzrost. (Przekład dynamiczny z Komentarza Żydowskiego do NT)


Ludźmi oddającymi cześć aniołom itd. wcale nie są żadni wierzący. To są ludzie, przed którymi chrześcijanie mają się strzec. Po przeczytaniu całego rozdziału wszystko powinno być jasne:
Nie jest tu mowa, że nikt nie ma potępiać owych czcicieli aniołów. Jest tu napisane, że czciciele aniołów nie mają potępiać wierzących.


1 Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielką walkę toczę o was, o tych, którzy są w Laodycei, i o tych wszystkich, którzy nie widzieli mego oblicza w ciele;
2 Aby ich serca były pocieszone, będąc zespolone w miłości, a to ku wszelkiemu bogactwu zupełnej pewności zrozumienia, ku poznaniu tajemnicy Boga, Ojca i Chrystusa;
3 W którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania.
4 A mówię to, aby was nikt nie zwodził podstępnymi słowami.
5 Choć bowiem ciałem jestem nieobecny, to jednak duchem jestem z wami i raduję się, widząc wasz porządek i stałość waszej wiary w Chrystusa.
6 Jak więc przyjęliście Pana Jezusa Chrystusa, tak w nim postępujcie;
7 Zakorzenieni i zbudowani na nim, i utwierdzeni w wierze, jak was nauczono, obfitując w niej z dziękczynieniem.
8 Uważajcie, żeby was ktoś nie obrócił na własną korzyść przez filozofię i próżne oszustwo, oparte na ludzkiej tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie.

9 Gdyż w nim mieszka cieleśnie cała pełnia Bóstwa.
10 I jesteście dopełnieni w nim, który jest głową wszelkiej zwierzchności i władzy;
11 W nim też zostaliście obrzezani obrzezaniem nie ręką uczynionym, lecz obrzezaniem Chrystusa, przez zrzucenie grzesznego ciała doczesnego;
12 Pogrzebani z nim w chrzcie, w którym też razem z nim zostaliście wskrzeszeni przez wiarę, która jest działaniem Boga, który go wskrzesił z martwych.
13 I was, gdy byliście umarłymi w grzechach i w nieobrzezaniu waszego ciała, razem z nim ożywił, przebaczając wam wszystkie grzechy;
14 Wymazał obciążający nas wykaz zawarty w przepisach, który był przeciwko nam, i usunął go z drogi, przybiwszy do krzyża;
15 I rozbroiwszy zwierzchności i władze, jawnie wystawił je na pokaz, gdy przez niego odniósł triumf nad nimi.

16 Niech więc nikt was nie osądza z powodu jedzenia lub picia, co do święta, nowiu księżyca lub szabatów.
17 Są to cienie rzeczy przyszłych, ciało zaś jest Chrystusa.
18 Niech nikt, kto ma upodobanie w poniżaniu siebie i kulcie aniołów, nie pozbawia was nagrody, wdając się w to, czego nie widział, i pyszniąc się bezpodstawnie cielesnym sposobem myślenia;
19 A nie trzyma się głowy, z której całe ciało, odżywiane i wespół zespolone przez stawy i ścięgna, rośnie wzrostem Bożym.
20 Jeśli więc umarliście z Chrystusem dla żywiołów tego świata, to dlaczego – jakbyście jeszcze żyli dla świata – poddajecie się nakazom:
21 Nie dotykaj, nie kosztuj, nie ruszaj;
22 (To wszystko niszczeje przez używanie), według przykazań i nauk ludzkich?
23 Mają one pozór mądrości w religijności według własnego upodobania, w poniżaniu siebie i nieoszczędzaniu ciała, jednak nie mają żadnej wartości, służą tylko do nasycenia ciała.


Na niebiesko zaznaczony jest ciąg myśli, o który mi chodzi. Tekst brązowy jest argumentacją i gdzieniegdzie lekko schodzi z tematu, dlatego dla jasności go oddzieliłem. Paweł później powraca do poprzedniej sprawy.


Widać, że nie są to żadne opisy wierzących, ale różnego rodzaju zwodzicieli, przed którymi wierzący mają się strzec. Należą do nich także czciciele aniołów z wersetu 18. Cały rozdział to jedno wielkie ostrzeżenie przed nimi. Nie widzę tutaj żadnych przesłanek, by uznać, że mowa jest o jakiejś kategorii wierzących.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kol 2,18

Postautor: Samolub » 20 sty 2016, 17:48

No a takich czczicieli mamy, trzeba dodać że demony lubią być świelistymi aniołami, telapatycznymi rozmówcami z innej galaktyki, podawać się/imitować zmarłych z rodziny etc.

Po prostu trzeba rozróżniać Duchy po owocach przeczuciach, spostrzeżeniach, łaczeniu faktów temu sprzyjają też napomnienia i Pismo.
Niektorzy ludzie uważają że majac kontakt z czymś niezwykłym, nie znanym cudownym znajdują sie na wyzszej drabince wybraństwa, duchowości przez co chętnie dzielą się przekazanymi "prawdami" ale skąd wiedzą co jest prawdą skoro otrzymuja np obraz, znak czy coś niezbanego jako połączenie tego do fałszywej nauki.

Tu chyba Apostoł mówi żeby ich nie karmić pochlebstwami, nie podniecać się tym.
Dodajmy że demony tak sterują ludźmi wywołując dany stan myślenia jakąś projekcją. Albo z własnej mocy manifestują coś na dany znak wmawiając komuś moce czy rytułały. Demony mogą zmieniać postrzeganie rzeczywistości oraz szerzyć swoje fałszywe nauki. Wabikiem jest chęć Mesjaństwa etc. dlatego ostrożnie.

Dokładnie Biblia pokazuje jak manifestuje się Duch Boży, kilka aspektow dla przykładu na chwałę Bożą, z wiary, w służbie, w zagrożeniu i tak samo dysponuje tym Darem osoba w służbie innym, na chwałę Bożą, z wiary i ma te same cele

Jeszcze wracając do Andevi [...][fantomik; ad personam, w tym wątku tego do czego nawiązujesz nie widzę i nie łączy się też z merytoryką dyskusji; stąd merytoryczną część wyżej pozostawiam, resztę kasuję i pozdrawiam w Panu]


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kol 2,18

Postautor: fantomik » 20 sty 2016, 21:35

wisnia2168 pisze:Ale najbardziej zastanawia mnie owe "niech nikt z was nie potępia". Przecież wiadomo, że takie praktyki są bezbożne i zasługują na potępienie

Chodzi o to aby się wierząca osoba nie przejmowała jakby ją "potępiała" osoba obnosząca się jako super-mega-hiper uduchowiona. Ot takie współczesne zastosowanie tej nauki z mojej strony -- masz na święta choinkę w domu i śpiewasz (co niektóre) kolędy ze swoją rodziną to nie przejmuj się tymi, którzy będą Ci wytykać, że bombki na choince wzięły się od pogańskich praktyk przygotowywania jabłek dla zmarłych duchów (tj. czczenie zmarłych takie jak opisane w zapewne znanych Ci "Dziadach"). Ważniejszy jest Chrystus, niż brak choinki. Ci, którzy wierzą w Chrystusie są zbawieni dzięki Niemu i przez Niego.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kol 2,18

Postautor: Czekoladowy » 20 sty 2016, 21:44

Ale najbardziej zastanawia mnie owe "niech nikt z was nie potępia". Przecież wiadomo, że takie praktyki są bezbożne i zasługują na potępienie


Cały problem bierze się z tego, że źle przepisałeś werset, bo nie jest tam napisane "niech nikt z was nie potępia", ale "niech was nikt nie potępia" [spośród tych, którzy...].


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kol 2,18

Postautor: wisnia2168 » 20 sty 2016, 22:07

Rzeczywiście popełniłem literówkę :D nie mniej jednak dziękuję wszystkim za profesjonalne objaśnienie :)

Gesendet von meinem LG-D620 mit Tapatalk


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kol 2,18

Postautor: Samolub » 21 sty 2016, 01:32

wisnia2168 pisze:Rzeczywiście popełniłem literówkę :D nie mniej jednak dziękuję wszystkim za profesjonalne objaśnienie :)

Gesendet von meinem LG-D620 mit Tapatalk


http://biblia-online.pl/Biblia-Warszawska.html

Zawsze szybciej można stad skopiować dany werset, wyszukać po słowach etc. kilka przekładów jest =D
Czasami pamietam cytat, słowa ale miejsca za nic to się przydaje


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości