Modlitwa na kolanach

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Maddie
Posty: 197
Rejestracja: 20 sty 2015, 02:46
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa na kolanach

Postautor: Maddie » 22 sty 2016, 08:59

Ian pisze:To chyba nie jest powód, dla którego modlitwa na kolanach została zapomniana współcześnie.

Ianie, oczywiście masz rację, to mogą być tylko jednostkowe przyczyny. Nie jest to wyczerpująca odpowiedź na Twoje pytanie, sorry, pospieszyłam się :shy:
Przyznam, że nie przychodzi mi nic innego na myśl, ale mnie zaintrygowałeś :)


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa na kolanach

Postautor: kontousunięte1 » 22 sty 2016, 10:46

Podczas dzisiejszego spaceru po lesie przyszły mi go głowy takie myśli odnośnie tego tematu.
Mojżesz-modlił się z podniesionymi rękami /stojąc/ i dopóki trzymał je w górze jego lud zwyciężał w walce /trochę to trwało,ręce opadały:walkę przegrywali, dwóch pospieszyło z pomocą i podtrzymywali mojżeszowe ręce tak długo,aż wojownicy zwyciężyli/. Pamiętacie wszyscy te sceny :-D
Wiemy też,że wiele razy właśnie z podniesionymi rękami kapłani modlili się do Boga.
Również inne religie /starożytnie i współczesne/ mają to samo-kapłan modląc się unosi ręce. Właśnie,ale to dotyczy kapłanów.Prawdę mówiąc nie przypominam sobie tekstów o ludzie /wiernych,laikacie :oops: ,czy jak tam zwał/ unoszącym ręce w modlitwie.
Druga sprawa,która mi się na spacerku przypomniała dotyczy klękania i to w prawosławiu. Tu poprosiłabym Kamila,aby rękę na pulsie trzymał,bo nie chcę zamotać sprawy. Czytałam w jakiejś książce kilka miesięcy temu,że w jakimś /Kamil-ratuj...kiedy?/ czasie,po czy przed jakimiś świętami /help Kamil/ wręcz nie wolno wiernym klękać.Miało to obszerne uzasadnienie i czy czasami nie jest to tak,jak pisał Oberyn-związane z wyjątkowym statusem ludu,który wierzy i dzięki łasce bożej ma status ,że hoho. ;-)
Nie będę tu dywagacji prowadzić,a raczej poproszę Kamila "do raportu", jak autorytet nasz forumowy :kiss: w wiadomych sprawach.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa na kolanach

Postautor: Filip » 23 sty 2016, 04:47

Może chodzi o to, że w Kościele Prawosławnym nie klęka się podczas Boskiej Litugii w niedzielę oraz  w okresie 50 dni po Wielkanocy? Wynika to z tego, że klękanie było we wczesnym chrześcijaństwie postawą pokutną, tymczasem niedziela jest dniem świątecznym. Prawosławni stosują się w ten sposób do kanonu XX Soboru Nicejskiego:

XX. Nie należy modlić się na kolanach w niedziele i w dniach Pięćdziesiątnicy.

Ponieważ są tacy, którzy klęczą w niedzielę i w dni pięćdziesiątnicy, święty sobór postanowił, że modlitwa do Pana ma być zanoszona w postawie stojącej, by wszędzie był przestrzegany jeden i ten sam porządek.


( Notabene to jest ten sam sobór, na którym ustalono Credo Nicejskie ;) )

Natomiast oczywiście prawosławni klękają do modlitwy w inne dni i w innych okresach liturgicznych. W zachodzniej praktyce potem przyjęło się klękać do modlitwy również w dzień Pański, przy czym klękanie nie ma tu charakteru pokutnego, ale jest wyrazem pokory wobec Boga.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa na kolanach

Postautor: kontousunięte1 » 23 sty 2016, 09:38

Filip
Dziękuję. Właśnie o tym pisałam /w jakimś kościele dzwonili,tylko ja nie wiedziałam w jakim ;-) /.


Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa na kolanach

Postautor: niebieska777 » 24 sty 2016, 22:27

Ian pisze:Drugie pytanie - czy znacie zbory, w których praktykowana jest modlitwa na klęcząco?


Zbór ChWZ w Lubsku woj lubuskie. tam byłam kilka razy i oprócz chust i długich spdnic u kobiet była każda modlitwa na klęcząco


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.
4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.
Obj 21:3-4
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa na kolanach

Postautor: andevi » 24 sty 2016, 23:27

U mnie w Bożej rodzinie praktykowana jest modlitwa gestami, nie tylko rąk, ale całego ciała. Dziś np uwielbialiśmy Ojca tańcem, spontanicznym.
Biblia w wielu Psalmach mówi o postawie w czasie modlitwy. Upaść na kolana, pokłon złożyć, upaść na twarz - to najwyższy wyraz oddania czci.
W zborze raczej nikt na twarz nie pada, ale ja lubię w samotności właśnie tak się modlić. Uświadamia mi to, kim jestem przed Bogiem, całkowitą zależność od Niego, potrzebę podźwignięcia, podniesienia. Właśnie, potrzebę. Potrzebę Boga.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa na kolanach

Postautor: Zbyszekg4 » 25 sty 2016, 07:11

Ian zaczynając temat podał kilka wersetów o modlitwie na kolanach...
Jednak ta sama Biblia tak o postawie modlitewnej informuje:
Mk 11:25 bw "A gdy stoicie i zanosicie modlitwy, odpuszczajcie, jeśli macie coś przeciwko komu, aby i Ojciec wasz, który jest w niebie, odpuścił wam wasze przewinienia."

Również mamy taki tekst:
Ps 63:7 bw "Wspominam cię na łożu moim, Rozmyślam o tobie podczas straży nocnych,"

Czyli nie ma przykazanej JEDNEJ postawy podczas modlitwy! Uważam, że każda jest dobra, (a żadna nie jest zakazana, np. modlitwa w trakcie chodzenia) byle by podczas modlitwy ludzkie serce było uniżone przed Bogiem do którego mówimy (także bezgłośnie, w myślach tylko), i którego słuchamy (aby modlitwa nie była li tylko monologiem).

Bo cóż z tego, że np. na klęczkach kilka godzin by ktoś spędzał dziennie, jeśli było by coś nie tak w jego relacjach z Bogiem i ludźmi?!? Nic wtedy nie da najwłaściwsza nawet postawa ciała... gdy postawa ducha będzie wadliwa.

U adwentystów zwykle pierwsza modlitwa rozpoczynająca nabożeństwo jest na kolanach, a pozostałe w jego trakcie, na stojąco. Jednak widząc, jak wiele osób ma trudności z racji wieku i stanu zdrowia, aby klęknąć (wówczas stoją lub siedzą), nie widzę nic złego w nieklękaniu do modlitwy - także przez zdrowsze osoby bo jeśli jedyną myślą potem ma być: "kiedyż wstanę bo kolana bolą", to lepiej nie klękać a skupić się na modlitwie, stojąc...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Modlitwa na kolanach

Postautor: magda » 25 sty 2016, 13:12

A tu sie modli Hiskiasz na łóżku twarza do sciany i Bóg go wysłuchuje bo ważna jest skrucha i szczerosc a nie ciało jak mu sie leży czy stoi , Ja sie modle nawet spacerujac z psem , czy w autobusie i różnych innych okolicznoścach a też bywa ze na łóżku czasem na kolanach no planowane modlitwy czy takie spontaniczne ze klekam bo chce przeprosić za grzech co mi sie przytrafił np . Ważne jest jak człowiekk to czuje , adwentysci się modl na kolanach , ale np stare babki i dziadki co mają sztywne stawy to niekoniecznie wskazane na kolanach bo klęknaąć to nie sztuka ale z tych kleczek wstacć to dopiero yczyn w tym wieku. Powinno bys tak ze każdy sam decyduje jak sie ukorzyć przed Bogiem, Bo możesz być rozparty w fotelu a serce mieć pełne skruchy i pokory a byc na kleczkach i pełen pychy i zła . Zobaczcie jak klękają mzułmanie i bijaą gowaą pokłony do ziemi i wstaja i mordują bez żelu i miłosierdzia.
2Ki 20:1-6 bw "(1) W owych dniach Hiskiasz śmiertelnie zachorował. Wtedy przybył do niego prorok Izajasz, syn Amosa, i rzekł do niego: Tak mówi Pan: Uporządkuj swój dom, gdyż umrzesz, a nie będziesz żył. (2) Wtedy Hiskiasz obrócił się swoją twarzą do ściany i modlił się do Pana tymi słowy: (3) Ach, Panie! Wspomnij, proszę, że postępowałem wobec ciebie wiernie i szczerze i czyniłem to, co dobre w twoich oczach. Następnie Hiskiasz wybuchnął wielkim płaczem. (4) A zanim jeszcze Izajasz wyszedł ze środkowego podwórca, doszło go słowo Pana następującej treści: (5) Wróć się i powiedz Hiskiaszowi, księciu mojego ludu, tak: Tak mówi Pan, Bóg Dawida, twojego praojca: Słyszałem twoją modlitwę, widziałem twoje łzy. Otóż, uleczę cię, trzeciego dnia wstąpisz do świątyni Pana. (6) Dodam też do twojego życia piętnaście lat i wyrwę ciebie i to miasto z mocy ręki króla asyryjskiego, i osłonię to miasto przez wzgląd na ciebie i przez wzgląd na Dawida, mego sługę."


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości