Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.

Pastor czy Ksiadz

Pastor lub inne Biblijne określenie
8
53%
Tylko Pastor
1
7%
Inne określenie np. Biblijne
2
13%
Zamiennie/wymiennie Pastor lub Ksiądz
4
27%
Ksiądz jak u Katolików
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 15
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Samolub » 26 sty 2016, 15:10

W ankiecie mogą odpowiadać tylko Protestanci (dział) proszę administrację o pomoc w pilnowaniu ankiety

Chodzi o to jak tytułować Duchownych, wiadomo że każdy mężczyzna wierzący w Chrystusa jest kapłanem. Wiecie o co chodzi.
Ostatnio w niektórych Zborach Protestanckich mówi się na Pastora Ksiądz lub zamiennie...
Stąd ankieta


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Samolub » 26 sty 2016, 16:57

Hmm, administracyjo moderacyjo ! Dodacie opcję... mam wyjechane znaczy obojętne mi :O


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Imperator » 26 sty 2016, 21:36

Wielebny


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Gregusek
Posty: 56
Rejestracja: 21 sty 2016, 17:10
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Gregusek » 26 sty 2016, 21:42

Zamiennie/wymiennie Pastor lub Ksiądz :)


andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: andevi » 26 sty 2016, 22:12

Wiesz, ja z tych, którzy widzą Kościół tak, jak Ją opisuje Efezjan 4 :

11 I On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami 12 dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego, 13 aż dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa. 14 [Chodzi o to], abyśmy już nie byli dziećmi, którymi miotają fale i porusza każdy powiew nauki, na skutek oszustwa ze strony ludzi i przebiegłości w sprowadzaniu na manowce fałszu. 15 Natomiast żyjąc prawdziwie w miłości sprawmy, by wszystko rosło ku Temu, który jest Głową - ku Chrystusowi*.

W moim zborze "ciało kierownicze" to nie pastor czy ksiądz, wikary czy starszy wybieralny głosowaniem, ale : apostołowie, prorocy, ewangeliści, pasterze i nauczyciele. Według namaszczenia z góry i urzędu danego przez Głowę, Chrystusa.
Więc takie mam pytanie: jak mam tytułować brata (albo siostrę), który
a) jest apostołem
b) sprawuje urząd proroka
c) sprawuje urząd ewangelisty
d) jest pasterzem
e) jest nauczycielem ?
Tak, w moim Kościele są małżeństwa, które wchodzą w skład zespołu liderów. Np mąż jest nauczycielem, żona jest ewangelistą, mąż jest apostołem, żona jest prorokiem itp..

Nie wiem, czy w Polsce istnieją takie zbory oparte o pięcioraką posługę. Chyba nie. W jednej osobie pastora zawarte są urzędy nauczyciela i pasterza, a... gdzie reszta? Efezjan 4 mówi jasno, że Chrystus ustanowił 5 posług w swoim Kościele. To kto i kiedy wymyślił sobie księży vel pastorów?

U nas do każdego brata czy siostry zwracamy się po imieniu, no język holenderski (podobnie jak niemiecki) zna formę grzesznościową. W niemieckim jest to Sie, w holenderskim U. Do osoby starszej wiekiem będę się zwracać per U.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Samolub » 26 sty 2016, 22:23

Pasterzami i nauczycielami to jedno
Więc cztery, tak byc powinno ale apostoł hmm odpada, ciężka sprawa, prorok... dzis prorok to nie prorok, ni ambona ni że proroctwo mówi bo jest proroctwo z Ducha Swiętego
Ewangelizator... hmm dla nowych i spoza

Mozna polaczyc, ciężka sprawa trzebaby cale Pismo przeanalizowac, potrzeby i możliwości. Jest to ciezkie do zmiany... znajac ludzi. Moze lepiej nie... musialoby być podloze, ja w tworzenie nowego żeby się bawic nie mam ochoty. Temat na inny dzien...
Pozatym Pastor to pasterz i mauczyciel glowny taki, ewangelizowac mozna zawsze, inni tez odpowiadaja za Zbory te o ktorych mowisz (gdzie tych 4 funkcjii nie ma) myślę że te funkcje czesto sa naturalne, nie stale i nie nadawane. Na luzie


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: andevi » 26 sty 2016, 23:00

Słowo Życia tłumaczy werset 11 tak:
11To właśnie On, Chrystus, ustanowił w kościele apostołów, proroków, ewangelistów oraz pasterzy i nauczycieli

Biblia Gdańska tak:
I tenże dał niektóre Apostoły, a niektóre proroki, a drugie ewangielisty, drugie też pasterze i nauczyciele

Nowa Biblia Gdańska:
11 Także ten sam, rzeczywiście, dał apostołów, proroków, ewangelistów, pasterzy oraz nauczycieli.

Niektóre przekłady zdają się wymieniać pasterzy i nauczycieli jako jedną i tę samą funkcję. Tak jednak nie jest. Pasterz to nie nauczyciel, a nauczyciel to nie pasterz. Owszem, od czasów KRK obie te funkcje sprawuje tzw. kler, czyli duchowni, specjalnie w tym celu ordynowani i wyszkoleni mężczyźni. Są to jednak dwa różne urzędy. Pasterz to inaczej sługa :) To ten, który umywa nogi. Ten, który widzi potrzeby (materialne również) członków zboru i potrafi im zaradzić. Nauczyciel natomiast to ten, który wychowuje. Za pulpitem może stanąć i apostoł, i prorok, i ewangelista. Tu nie chodzi o bycie kaznodzieją.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Filip » 27 sty 2016, 04:41

Wolę słowo pastor ze względy na to, że pięknie obrazuje biblijną teologię urzędu starszego nauczającego Słowa. Niemniej jednak w pewnych kontekstach bardziej zrozumiałe w naszym kraju jest słowo "ksiądz" i nie widzę powodów, dla których pastorzy protestanccy nie mieliby go używać.

PS
A co do "apostołów", "proroków" i "ewangelistów" - należy rozróżnić pomiędzy urzędami specjalnymi oraz stałymi. Paweł i jego współpracownicy zakładając zbory wyznaczali w nich starszych. Wydaje się, że podobnie było z diakonami. Natomiast specjalne urzędy Bóg wzbudza w swoim Kościele w szczególnym czasie. Nie należy oczekiwać więc, że apostołowie czy prorocy będą częścią zwykłej posługi Kościoła przez cały okres jego trwania (i oczywiście nie są).

Tekst grecki jest odrobinę dwuznaczny co do tego, czy "pasterze i nauczyciele" to jeden urząd, czy dwa. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że jeden. Wszystkie wymieniane funkcje wprowadzane są kolejno rodzajnikiem określonym. W przypadku "pasterzy i nauczycieli" jest tylko jeden rodzajnik przed całą frazą, co sugeruje rozpatrywanie tych dwóch słów połączonych spójnikiem kai jako opisujących jedną i tę samą grupę ludzi.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Ian » 27 sty 2016, 08:25

Samolub, dodanie nowej opcji powoduje usunięcie głosów. Czy na pewno tego chcesz?


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Samolub » 27 sty 2016, 10:46

Ian pisze:Samolub, dodanie nowej opcji powoduje usunięcie głosów. Czy na pewno tego chcesz?


Nie spowoduje : ) tak mi się wydaje
Ale nie zmieniaj w takim razie. Przecież komu będzie obojetne nie zaznaczy nic


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Ian » 27 sty 2016, 11:10

Samolub, z całym szacunkiem, ale źle Ci się wydaje. Ok, to zostawiam.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: andevi » 27 sty 2016, 13:34

Efendi pisze:W Ameryce proboszczów katolickich też nazywa się "pastorami" ;) I co wy na to? :D


W holenderskim też tak jest, dokładnie na odwrót jak w polskim :) Proboszcz to pastoor, a pastor to dominee (skojarzenie z dominacją, rządzeniem, władzą). A słowo priester (ksiądz) stosuje się do każdego duchownego,choć w domyśle jest to raczej katolicki duchowny.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Samolub » 27 sty 2016, 15:16

Ian pisze:Samolub, z całym szacunkiem, ale źle Ci się wydaje. Ok, to zostawiam.



Masz rację, dodawanie odejmowanie opcjii kasuje głosy, sama zmiana treści jakiegoś wyboru nie powoduje usuniecia.

Jeśli komus obojetne to trzecia opcja.jest najlepsza i juz nie ruszajmy : ) jest okey
Dzieki Ian


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: magda » 27 sty 2016, 18:38

Ja tam biblijnie i pastor


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ankieta- Pastor czy Ksiadz

Postautor: Samolub » 27 sty 2016, 20:27

To tak jak Ja, nigdy nie powiedzialem i nie powiem na Pastora Ksiedz, chyba ze inne okreslenie lub biblijnie


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości