Nowonarodzenie stary i nowy człowiek

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Nowonarodzenie stary i nowy człowiek

Postautor: magda » 15 kwie 2016, 20:33

Proszę o podanie jakie są cechy człowieka przed nowonarodzeniem i po nowonarodzeniu, jak jest różnica miedzy nowym a starym czlowiekiem
Ef 4:22 bw "Zewleczcie z siebie starego człowieka wraz z jego poprzednim postępowaniem, którego gubią zwodnicze żądze,"
Kol 3:9 bw "nie okłamujcie się nawzajem, skoro zewlekliście z siebie starego człowieka wraz z uczynkami jego,"
No co to oznacza w praktyce zewleczenie starego człowieka, jak to sie objawia ?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nowonarodzenie stary i nowy człowiek

Postautor: MMW » 15 kwie 2016, 21:45

Objawia się to brakiem kultury i delikatności w kontaktach międzyludzkich, bo ten, kto gorliwie wierzy, jest tak przekonany o swojej słuszności i nieomylności, że rości sobie prawo do osądów i obrażania.


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nowonarodzenie stary i nowy człowiek

Postautor: kruszynka » 15 kwie 2016, 21:59

magda pisze:jak jest różnica miedzy nowym a starym czlowiekiem

Taka, że ten pierwszy otrzymuje życie wieczne.

magda pisze:Proszę o podanie jakie są cechy człowieka przed nowonarodzeniem i po nowonarodzeniu,


Kto trwa w Panu wydaje owoce: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i wstrzemięźliwość.

"Przedtem" ma się plany, marzenia, cele "swoje" a "potem" jedynym kompasem przy wyborach jest Bóg. Chce się też świadczyć o nim.

Zwleczcie z siebie....to słowa kierowane do wierzących.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nowonarodzenie stary i nowy człowiek

Postautor: login2 » 15 kwie 2016, 22:11

Człowiek stary czy nieodrodzony to taki który ani nie chce, nie ma takiej zdolności aby podporządkować się Bogu. Sprawy Boże są dla niego głupstwem jak napisano "Ale człowiek zmysłowy nie przyjmuje tych rzeczy, które są z Ducha Bożego, bo są dlań głupstwem, i nie może ich poznać, gdyż należy je duchowo rozsądzać." Może żyć sobie bez Boga na świecie i jest mu z tym dobrze, może grzeszyć i się tym nie przejmować. Taką generalnie każdy z nas ma swoją pierwotną naturę.

Natomiast kiedy człowiek zostaje zrodzony przez Boga następuje w nim pewna wewnętrzna przemiana. Otrzymuje nową naturę. Nagle zaczyna wszystko postrzegać przez pryzmat wiary, zaczyna przeszkadzać mu grzech w jego życiu, sprawy Boże zaczynają być dla niego atrakcyjne i ciekawe. Człowiek chce szczerze żyć dla Boga. Generalnie zmieniają się chęci i pragnienia.


Człowiek nieodrodzony ma generalnie tylko jedną siłę która w nim działa i jest to jego cielesna natura. Człowiek odrodzony ma w sobie dwie przeciwstawne siły. Jedna to jego cielesna stara natura która ciągle w nas jest. Natomiast ta druga, to natura którą nam dał Bóg przez odrodzenie przez Ducha Świętego, która to zawsze chce dążyć do tego aby czynić wszystko tak jakby to chciał Bóg. Ten konflikt opisuje Paweł w liście do Rzymian 7 rodział

"lbowiem wewnętrzny człowiek [we mnie] ma upodobanie zgodne z Prawem Bożym. (23) W członkach zaś moich spostrzegam prawo inne, które toczy walkę z prawem mojego umysłu i podbija mnie w niewolę pod prawo grzechu mieszkającego w moich członkach. "

Tak więc co to w praktyce oznacza "Zewleczcie z siebie starego człowieka" ?
To oznacza aby zawsze wybierać wedle tego pragnienia jakie Bóg w nas umieścił. A nie wedle cielesnej natury która w nas jest.

Np. ktoś cię mocno wkurzył i zrobił ci jakąś krzywdę. Nasza cielesna natura zareaguje tak żeby jakoś odegrać się na tej osobie, bo zasłużyła sobie. Natomiast człowiek odrodzony ma w sobie także pragnienie aby zawsze żyć zgodnie z Bogiem, czyli na przykład w takiej sytuacji przełknąć tę zniewagę, przebaczyć a nawet starać się pomóc takiej osobie. Ty wybierasz jako odrodzone dziecko Boże co w danej sytuacji zrobisz, Bóg uzdolnił nas do tego że możemy czynić wedle jego woli. Tragiczny stan człowieka nieodrodzonego polega na tym że on nie ma tego drugiego mechanizmu i robi to co mu jego własna cielesna natura podpowie.

Kiedy Paweł mówi "Zewleczcie z siebie starego człowieka" ma na myśli właśnie to, że skoro Bóg uzdolnił nas abyśmy już nie musieli po swojemu, to nie róbmy po swojemu, a po Bożemu.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nowonarodzenie stary i nowy człowiek

Postautor: magda » 16 kwie 2016, 03:49

No dobrze ale czy nie jest tak żer niektóre te cechy ma sie nie tylko po nowonarodzeniu a juz po tym momęcie jak Bóg człowieka pociaga do siebie. Bo np u mnie ten proces był długi ja długo poszukiwałam Boga miałam takaceche ze chciałm tego Boga chciałm mu się podporządkować ale wcale nie bylam nowonarodzona bo to były poszukiwania, wic jakie cechy pokazuja że jest sie nowonarodzonym , bo jest tezż cos takiego jak to że Bóg kogos do Jezusa pociaga i jest si eosoba wybraną, to Bóg wybiera , na początku taka osoba jakos nawet jest zdziwiona że ma wielka potrzebe szukania Boga. Ale nowonarodzenie to chyba nie jest stopniowy proces , umierasz i rodzisz sie na mowo , ja myśle ze to decyzja i porzucenie własnie tego starego człowieka, Na swoim przykładzie powiem ze czasem jak sobie przypominam co robiłm dawniej to wydaje mi sie to niemożliwe żebym tak postępowała ze to jakby inna osoba nie ja to robiła, aż sie dziwię jak mogłam, no cos takiego.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nowonarodzenie stary i nowy człowiek

Postautor: login2 » 16 kwie 2016, 09:39

Wiesz z tym zrodzeniem to jest tak, że to się dzieje w momencie kiedy człowiek otrzymuje Ducha Świętego. Tylko że Bóg nie przychodzi do nas i nie mówi "słuchaj o tej i o tej godzinie i tego dnia dałem ci Ducha Świętego" także niektórzy nie wiedzą kiedy narodzili się na nowo. Szczególnie ciężko jest to określić jeśli ktoś całe życie żył gdzieś w "kościele". W każdym razie jednym słowem jakby można było określić nowonarodzenie to ja bym powiedział "przemiana". Ja osobiście kojarzę moment kiedy się narodziłem na nowo bo żyłem totalnie w świecie i jednego dnia kiedy oddałem swoje życie Jezusowi, nastąpiła trwała wewnętrzna przemiana.

jakie cechy pokazuja że jest sie nowonarodzonym


Te zewnętrzne cechy mogą różnie się objawiać u różnych ludzi.
Natomiast ta wewnętrzna przemiana której dokonuje Bóg jest zapisana np. tutaj
"Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem."List do Hebrajczyków 8:10


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nowonarodzenie stary i nowy człowiek

Postautor: magda » 16 kwie 2016, 11:03

zyli takie jakby zwiekszone sumienie, ale chyba powinno być jeszcze cos jakies zewnętrzne oznaki , znałeś kogoś np jako chama , krętacza a tu widać inna osoba no coś w tym guście.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nowonarodzenie stary i nowy człowiek

Postautor: krecik » 08 maja 2016, 15:22

magda pisze:Proszę o podanie jakie są cechy człowieka przed nowonarodzeniem i po nowonarodzeniu, jak jest różnica miedzy nowym a starym czlowiekiem
Ef 4:22 bw "Zewleczcie z siebie starego człowieka wraz z jego poprzednim postępowaniem, którego gubią zwodnicze żądze,"
Kol 3:9 bw "nie okłamujcie się nawzajem, skoro zewlekliście z siebie starego człowieka wraz z uczynkami jego,"
No co to oznacza w praktyce zewleczenie starego człowieka, jak to sie objawia ?


Różnica polega na braku Owocu Ducha Świętego w przypadku człowieka naturalnego. Oraz na przejawianiu się tych symptomów w codziennym życiu człowieka narodzonego z Ducha Bożego. Czyli miłości i wielkoduszności wobec wszystkich ludzi. Towarzyszącemu pokojowi wewnętrznemu i zewnętrznemu. Radości z obietnicy zbawienia już teraz w duchu i otrzymania nowego ciała...No i panowania nad sobą, a szczególnie w sferze emocji, jedzenia i seksu.


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Nowonarodzenie stary i nowy człowiek

Postautor: magda » 08 maja 2016, 20:11

Z jedzeniem gorsza sprawa bo nie mozna odstawic całkiem/


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości