Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: polk » 30 maja 2016, 22:11

Czy w Waszych zborach Wieczerza Pańska jest co tydzień? Co myślicie o takiej praktyce? Moim zdaniem byłoby to dobre, a przede wszystkim zgodne z Pismem Świętym.

PS. Proszę nie piszcie, że to zbyt często bo może się znudzić. To tak jakbyśmy nie czytali co tydzień Pisma Świętego bo... może się znudzić.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: polk » 30 maja 2016, 22:24

Co tydzien to chyba tylko u luteran jest


W każdej protestanckiej denominacji są zbory, które mają Wieczerzę Pańską co tydzień.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: Filip » 30 maja 2016, 23:58

W Kościele Dobrego Pasterza w Warszawie jest co tydzień. Ja sam jestem gorącym zwolennikiem cotygodniowej Wieczerzy Pańskiej ;-)


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: Justyna » 31 maja 2016, 00:29

Kościoły odchodzą od tego, np. zbór Dom Boży w Warszawie przez lata miał Wieczerzę co tydzień teraz raz w miesiącu. Niektórzy praktykują raz w roku :)


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: Noemi » 31 maja 2016, 06:54

u mnie Wieczerza Panska dlugo byla co tydzien ,od niedawna co dwa tygodnie


Velure
Posty: 524
Rejestracja: 21 lut 2015, 11:38
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: Velure » 31 maja 2016, 17:56

W moim rodzonym zborze Wieczerza od niepamiętnych czasów też jest co tydzień .


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: polk » 31 maja 2016, 22:43

Od czego to zależy? Osobiście też myślę, że lepiej jest jak Wieczerza Pańska jest co tydzień. Przecież wiadomo że w zborach protestanckich liturgia komunijna nie jest jakoś bardzo rozbudowana więc nie rozumiem czemu bywa tak rzadko praktykowana. Wiadomo, że jest to szczególny sposób przeżywania Bożych obietnic, nie jest to nic nie znaczące dzielenie się chlebem i winem/sokiem.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: Dragonar » 03 cze 2016, 23:47

W moim zborze baptystycznym Wieczerza Pańska jest co miesiąc, ale ja jestem zdecydowanie zwolennikiem Wieczerzy cotygodniowej.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: Justyna » 04 cze 2016, 14:39

Z moich obserwacji wynika, ze często konwertyci z katolicyzmu chcieliby Wieczerze co tydzień. Tacy co wyszli z katolicyzmu, ale katolicyzm nie wyszedł z nich :) Nie widzę w tym nic złego. jest tyle zborów, gdzie to się praktykuje . Spokojnie można się tam przyłączyć. Gorzej, gdy chce się narzucić ten sposób tym , którzy obchodzą Wieczerzę rzadziej.
Poza tym zastawiam się dlaczego WP raz w tygodniu , a nie codziennie ,jak w czasach apostolskich :)


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: Dragonar » 04 cze 2016, 14:52

Justyna pisze:Z moich obserwacji wynika, ze często konwertyci z katolicyzmu chcieliby Wieczerze co tydzień. Tacy co wyszli z katolicyzmu, ale katolicyzm nie wyszedł z nich :)

To nie jest przyczyną - znam dobrze doktrynę katolicką w kwestii Eucharystii, podobnie znam różne doktryny protestanckie na temat Wieczerzy Pańskiej (memorializm, teoria duchowej obecności oraz konsubstancjacja) i chciałbym cotygodniowej Wieczerzy nie ze względu na istniejące we mnie katolickie pozostałości, lecz ze względu na zrozumienie znaczenia biblijnej Wieczerzy i świadomość dobrodziejstw, jakie z niej płyną.

Justyna pisze:Poza tym zastawiam się dlaczego WP raz w tygodniu , a nie codziennie ,jak w czasach apostolskich :)

- Trudność techniczna w przygotowaniu.
- Jeżeli chce się przeforsować w zborach sprawujących Wieczerzę co miesiąc pogląd o cotygodniowej Wieczerzy, będzie to raczej łatwiejsze, niż domaganie się Wieczerzy codziennej.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: Filip » 05 cze 2016, 00:21

Ja nie jestem konwertytą z katolicyzmu, a bardzo wspieram cotygodniową Komunię Świętą :-) W sumie jest to bardzo zgodne z duchem reformacji, która przywróciła wiernym nie tylko kielich, ale i regularną (jak na średniowieczny katolicyzm) częstą Wieczerzę Pańską. Niestety ze względu na lenistwo ludzi i władz politycznych w szesnastym wieku utarło się organizować ją raz na miesiąc–dwa. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest Wieczerza Pańska w każdy Dzień Pański kiedy celebrujemy zbawcze dzieło naszego Pana. 


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: believer » 05 cze 2016, 20:11

Ja jestem za raz, dwa w miesiącu. Bywam sporadycznie w zborze co mają co tydzień, i jak ich obserwuję od 20 lat to nic się nie zmienia, teraz 2 pieśni, teraz kazanie, teraz wieczerza, drugie kazanie, 2 pieśni, te same słowa i zachowania od 20 lat, żadnych zmian i urozmaicenia, przypomina mi to mszę katolicką, nie chodzę do KK od 25 lat, a jak pójdę bo mnie ktoś zaprosi na ślub to wiem co dalej będzie się działo. Jakoś lepiej jest jak nie co tydzień bo nabożeństwo jest mniej schematyczne, rytualne, raz jest tak, raz inaczej.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: polk » 05 cze 2016, 20:45

Beliver, porządek w czasie nabożeństwa to sprawa biblijna. Mnie szokują szerokiej maści nawiedzeni charyzmatycy, którzy chcą chaosu. Często takie zbory to drugi korynt.
Cotygodniowa Wieczerza wynika z cotygodniowego czytania Pisma Świętego, jesli kogoś to nudzi, to gratuluje duchowości.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: kruszynka » 05 cze 2016, 21:14

Bekiever.
[i]Mt 18:20 bw "Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich."[/i]
I to wystarczy I oby nic tego nie zmieniało :)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Cotygodniowa Wieczerza Pańska

Postautor: Justyna » 05 cze 2016, 21:22

Znalazłam takie sformułowanie,które wydaje mi się bardzo trafne:" Pan Jezus nie określił ani jak często ma się odbywać łamanie chleba, ani jakiego rodzaju pieczywa powinno się użyć, ani jaki gatunek wina powinien służyć do obchodzenia Pamiątki. Kiedy sam Pan Bóg nie daje nam ograniczeń czy zakazów, nie twórzmy sobie własnych, bo to jest poprawianie Pana Boga. Pierwsi chrześcijanie na przykład spotykali się codziennie i codziennie łamali chleb.(Dz. Ap. 2;42-46). Dzisiaj większość chrześcijan spotyka się raz albo 2 razy w tygodniu razem, a tylko raz łamie chleb. Czasami Pamiątka obchodzona jest raz w miesiącu. Ważne jest, żeby w łamaniu chleba trwać i ciągle mieć przed oczami sprawy, które ono symbolizuje" ( http://tarnow.kwch.pl/?page_id=177)



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości