Strona 1 z 3

Jak czytacie Biblię?

: 30 sie 2016, 02:23
autor: Michał
W sensie jakich przekładów, technik lektury, ew. "planów czytania" używacie?
Bo ja mam zagwozdkę. Trochę w tym miesiącu "zaszalałem" z zakupami przekładów Biblii.
Najdłużej korzystam z Tysiąclecia i Warszawskiej. I muszę powiedzieć, że Warszawska mi się naprawdę przejadła. Nie żebym miał do niej jakieś konkretne zarzuty, po prostu po dekadzie mniej lub bardziej regularnej lektury, przekład ten, a raczej jego szata literacka i warstwa językowa, zaczęły mnie nudzić. Tysiąclatka mnie aż tak nie nuży, może mniej ją czytałem.
Potem doszła Uwspółcześniona Biblia Gdańska, którą jestem naprawdę zauroczony i nie mogę się doczekać, kiedy ukaże się całość.
W sierpniu kupiłem przekład EIB, który czyta się bardzo dobrze i Nową Biblię Gdańską - to jest bardziej kontrowersyjny przekład, ale mi przy świadomości tego całkiem się podoba. Jakby tego było mało, sięgnąłem jeszcze po katolickie wydanie Wydawnictwa Św. Pawła (też póki co mam dobre zdanie). Zamówiłem nawet "starą" Gdańską (kolega mi pokazał, ja widziałem jak ludzie mają taką w zborach, myślałem, że to po prostu inne wydanie Warszawskiej) - wbrew pozorom tej staropolszczyzny wcale się trudno nie czyta.

Oczywiście wszystkich tych Biblii nie kupiłem, by zdobiły półki, ale by je czytać. Wszystkie. I tu mam pewien problem. Jak to robić.
Bo próbowałem czytać równolegle różne przekłady za pomocą różnych planów czytania, ale to chyba nie jest dobry pomysł, bo się tylko mętlik zrobi.
W tej chwili nie przychodzi mi do głowy nic innego niż lektura jednego (w porywach do trzech) rozdziału dziennie, tego samego, we wszystkich przekładach i porównywanie ich. Dziś tak zrobiłem i w sumie widzę, że to się chyba sprawdza.
A może jakiś plan czytania Biblii? Kilka znam (chronologiczny,Biblie Companion, "zwycięski", katolickiej wspólnoty Egeiro, ten który kiedyś był na stronie zboru pastora Bartosika, kolejność podana kiedyś przez Imperatora). Macie jakieś doświadczenia z nimi, znacie inne? Najlepiej chyba jak codziennie jest i NT, i ST?
A Wy jak "technicznie" czytacie Biblię? Ktoś np. pisałem kiedyś, że podzielił Biblię na 6 części i codziennie czyta 1,5 strony z każdej.
Proszę o porady, jak mogę teraz wziąć się za efektywną lekturą. Przekłady mam, wolę ich studiowania też, tylko metody szukam...

Re: Jak czytacie Biblię?

: 30 sie 2016, 11:55
autor: Marcel777
Do czytania NT używam Uwspółcześnionej Biblii Gdańskiej a do ST sam nie wiem jaką ,jedynie co wiem to ,że wydrukowano ją w Sandomierzu. Czytam Biblie od deski do deski a jak ktoś chce zapamiętywać niektóre wersety to proponuje podczas czytania Biblii zapisywać interesujące nas wersety a później powtarzać.

Re: Jak czytacie Biblię?

: 30 sie 2016, 14:23
autor: Luna
Ja Biblię zaczęłam czytać stosunkowo niedawno, jakoś w zeszłym roku (zostało Objawienie i skończę cały NT :) ). Nie dysponuję wydaniem papierowym, więc korzystam ze zdobyczy technologii i czytam na telefonie, głównie Tysiąclatkę, ale mam też Nową i Uwspółcześnioną Biblię Gdańską (ta druga mi się najbardziej podoba). A czytam po kolei, zwykle 1-2 rozdziały dziennie, w niedziele trochę więcej. Ktoś tu na forum wstawił kiedyś link do bardzo przydatnej apki, MySwordBible. Jest super, możesz porównywać sobie wersety w kilku, jeśli nie w kilkunastu różnych przekładach w różnych językach. Jest też przekład EasyEnglish, dla mnie dobry by szlifować angielski.

Re: Jak czytacie Biblię?

: 30 sie 2016, 22:47
autor: marcin_
Jak czytać Biblię? Przede wszystkim z modlitwą. :-) A jeśli o techniki chodzi to ja mam kilka. Staram się czytać od deski do deski kilka razy w roku. I tutaj króluje Biblia Warszawska oraz Gdańska na przemian. Jeśli chodzi o NT to często posiłkuję się UBG (także nie mogę się doczekać aż ukaże się całość, podobno na początku przyszłego roku ma być w sprzedaży), a także przekładem Słowo Życia, który, chociaż jest parafrazą, pewne miejsca oddaje wyjątkowo trafnie i zrozumiale. Jeśli natomiast chodzi o studiowanie tematyczne pod kątem doktrynalnym czy problemowym, korzystam z jak największej liczby przekładów, do jakich mam dostęp, czyli BG, BW, BT, NBG (która ogólnie jest ciężkim przekładem do przełknięcia), UBG, KJV, NASV, Schlachter 2000, Luter (1984). Jeśli kwestia jest zagmatwana, kopię w oryginalnych językach (tekst masorecki, Biblia Hebraica Stuttgartensia, Textus Receptus Bezy, Novum Testamentum Graece Nestlego-Alanda), jednak ze względu na podstawową znajomość języków biblijnych idzie mi to dość opornie. Korzystam też z konkordancji Stronga a także ze słownika Thayer'a. Wiele rozjaśnia w wątpliwych kwestiach, w których często uchybiają znane nam powszechnie przekłady. Skupiając się na konkretnym zagadnieniu, staram się przekopać wszystko, co Biblia mówi w tej kwestii. Dużo czasu to zajmuje, ale efekty są zadowalające. :-)

Re: Jak czytacie Biblię?

: 31 sie 2016, 01:05
autor: Michał
Zdecydowałem się w końcu na plan wspólnoty Egeiro. Jest to plan katolicki, wiec zawiera też księgi deuterokanoniczne, ale to mi nie przeszkadza - nie uważam ich za natchnione, jednak są wartościowe do poznania kontekstu kulturowego czy historycznego, a dawno ich nie czytałem.
No i podoba mi się że jest to plan "zrównoważony" - codziennie jest ST, Psalm i NT.
Zamiast czytać Biblię "szeroko" (duże partie tekstu) staram się czytać "głęboko". Muszę napisać, że po lekturze tego samego fragmentu w wielu przekładach jakoś mam poczucie że jest to w większym stopniu ze zrozumieniem, dużo więcej zostaje w głowie, także szczegółów.
No a jak będzie gorzej z czasem to po prostu mogę ograniczyć liczbę przekładów używanych danego dnia.

Re: Jak czytacie Biblię?

: 31 sie 2016, 18:30
autor: Marcel777
Marcel777 pisze: a do ST sam nie wiem jaką

Poszukałem na pierwszych stronach i dowiedziałem się ,że mam Warszawsko-Praską

Re: Jak czytacie Biblię?

: 09 wrz 2016, 14:46
autor: Michał
Muszę powiedzieć, że najlepiej czyta mi się łącznie Zarembę (EIB), Uwspółcześnioną Gdańską, starą Gdańską i... Warszawską, którą na nowo doceniłem.

Nowa Gdańska jest... dziwna. Nie piszę że zła, ale dziwna. Np. jest to przekład dość "hebraizujący". Może w soboty będę sobie czytał z niej wg parsz żydów mesjanistycznych, ale czy będę używał do codziennej lektury to nie wiem.

Co do przekładów katolickich, nie są złe ani jakoś zmanipulowane, ale też niespecjalnie mnie ciągnie do ich lektury. Może będę sprawdzał, jak jest u Paulistów, ale do Tysiąclatki podchodzę teraz jak wcześniej do Warszawskiej. Może kiedyś do niej wrócę.

Nie zauważyłem też jakichś specjalnych korzyści z tego, że dany rozdział przeczytam i po angielsku.

Re: Jak czytacie Biblię?

: 11 wrz 2016, 22:01
autor: marcin_
Trochę czytałem ST z tego przekładu p. Zaremby. Księgi historyczne wydają się być dobrze zrobione. Ale już prorocy tzw. wielcy (Izajasz, Jeremiasz, Ezechiel) przetłumaczone dość odważnie. Zobacz początek 55. rozdziału Księgi Izajasza. Myślałem że spadnę z krzesła... Ale, trzeba przyznać, kawał dobrej roboty.

Michał, jakbyś wiedział w jaki sposób powstawała NBG to byś zrozumiał czemu ten przekład jest taki a nie inny. On jest dobry do porównania, sprawdzenia alternatywnych tłumaczeń słów, ale do codziennego czytania ciężki niestety.

Re: Jak czytacie Biblię?

: 14 wrz 2016, 00:34
autor: ace
Przede wszystkim warto czytać bez planu, ale z modlitwą i od początku do końca - tak jak czyta się książkę.
Korzystam z NBG - pasuje mi jej język oraz bogate przypisy i odwołania w tekście - poza tym sprawa wrażenie najbardziej wiarygodnej, bo autorzy w spornych miejscach podają alternatywne znaczenia słów.

Sporadycznie porównuję też istotne fragmenty z innymi wydaniami w domu lub z wydaniami internetowymi np. NT z biblia.oblubienica.eu

Dodatkowo ważne dla mnie fragmenty zakreślam w tekście kolorowymi zakreślaczami - w zależności od zagadnienia stosuję inny kolor.
np. żółtym zakreślam najważniejsze informacje, pomarańczowym opisy modlitw, działania DŚ i uzdrowień, itd

Re: Jak czytacie Biblię?

: 14 wrz 2016, 10:38
autor: kontousunięte1
@ace
Kolorkami też zaznaczałam moją pierwszą Biblię. Warszawska dostała w kość, aż do zatraceni.
Jednak wielkim plusem tego starego warszawskiego wydania jest to, że kolorki i zakreślenia przez dłuuuuuugi czas jej nie wyrządzały szkody.
Obecne wydania innych wydawców, niestety, mają to do siebie, że kartki przesiąkają, ołówkowe podkreślenia zostawiają ślady i wyżłobienia na wielu kartkach....
Ja tęsknię za moją pierwszą warszawską, ale całkiem nową. Wszystko, co mi w głowie zostało (cytaty pamięciowe na przykład) to właśnie z tego wydania.

Re: Jak czytacie Biblię?

: 14 wrz 2016, 13:29
autor: fantomik
Ja czytam ESV (anglojęzyczna). Odnośnie sposobu czytania, staram się czytać całymi księgami (tj. od początku do końca), podczas tego czytania oczywiście odszukuję w innych księgach elementy (tj. tych łatwiejszych, jak np. Ewangelie czy Listy), które ułatwią mi interpretację danego fragmentu księgi. No i nie zwracam uwagi na podział na rozdziały gdyż jest on wtórny i żadna z ksiąg nie posiadała tego podziału na rozdziały pierwotnie. (innymi słowy nie ma "zmian" kontektu między rozdziałami, a wielu współczesnych tak niestety Pismo odczytuje).

Następującej pozycji używam odnośnie lepszego zrozumienia odniesień do ST w NT:
Handbook on the New Testament Use of the Old Testament: Exegesis and Interpretation
https://www.amazon.com/Handbook-New-Tes ... 008SAO5KA/

Ogólnie odnośnie metod hermeneutyki jakie uważam za najbardziej zbliżone do hermeneutyki jaką ukazją Apostołowie polecam tą pozycję, niemniej ta prosta zasada którą wspomniałem powyżej uważam za niezbędne esencję dobrego czytania Słowa Bożego:

Him We Proclaim
https://www.amazon.com/Him-We-Proclaim- ... 1596380543

Pozdrawiam w Panu,
f. (moje dwa grosze)

Re: Jak czytacie Biblię?

: 14 wrz 2016, 16:59
autor: christianinroman
Ja czytam Biblię w 4 różnych miejscach. Ze ST po kolei księgi i Psalmy, a z NT ewangelie ( ze względu na nauki Pana Jezusa ) i drugą część NT od Dziejów Ap.do końca. Zazwyczaj korzystam z BGd, z UBG ( Psalmy i NT ) oraz KJV jako porównanie z przekładami polskimi. Pozdrawiam , Roman

Re: Jak czytacie Biblię?

: 05 paź 2016, 03:37
autor: Filip
fantomik pisze:Następującej pozycji używam odnośnie lepszego zrozumienia odniesień do ST w NT: "Handbook on the New Testament Use of the Old Testament: Exegesis and Interpretation."


Dopiero teraz zauważyłem ten wpis – świetna książka, też z niej korzystam! :-)

Re: Jak czytacie Biblię?

: 20 sty 2017, 08:02
autor: agnessa
Ja mam Tysiąclatkę, Biblię Towarzystwa Brytyjskiego i czytam porównując wersety. Jest czasami tak,że w Tysiąclatce są w nawiasach dodatkowe słowa naprowadzające na rzekomo właściwy tor, i komentarze które narzucają tok myślenia że tak powinniśmy interpretować. Generalnie lepiej mi się czyta "brytyjkę"

Re: Jak czytacie Biblię?

: 22 sty 2017, 09:18
autor: Riddick
agnessa pisze:Ja mam Tysiąclatkę, Biblię Towarzystwa Brytyjskiego i czytam porównując wersety. Jest czasami tak,że w Tysiąclatce są w nawiasach dodatkowe słowa naprowadzające na rzekomo właściwy tor, i komentarze które narzucają tok myślenia że tak powinniśmy interpretować. Generalnie lepiej mi się czyta "brytyjkę"

W tych nawiasach kwadratowych w tysiąclatce zawarte czasami są przekłamania, np. nazywanie Piotra skałą, czego nie ma w tekście oryginalnym chociażby... albo pomijanie pewnych fragmentów: np. o tym, że pierwszy Etiopczyk który przyjął ewangelię był eunuchem... tak samo w innych przekładach rzymskokatolickich, dlatego bardzo nieufnie patrzę na te przekłady, bo nigdy nie wiadomo, gdzie i w którym miejscu ktoś wrzucił jakąś nieuprawnioną wstawkę, albo coś usunął. Plus te okropne, beznadziejne przypisy, czy wstępy do poszczególnych ksiąg, no coś potwornego. Bardzo zła robota.

pytania pomoc randka