Czy Rozwód ma poparcie w Biblii. Argumenty na taki i na nie

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Kamilzon
Posty: 769
Rejestracja: 04 lut 2012, 20:08
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Ciężkowice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Czy Rozwód ma poparcie w Biblii. Argumenty na taki i na nie

Postautor: Kamilzon » 12 paź 2016, 20:07

Witam. Nurtuje mnie to pytanie od dawna czy rozwód ma poparcie w Biblii, może to jest moje myślenie post-katolickie ale ja uważam że jak się coś przysięgało przed Bogiem i przed ludźmi to tej przysięgi się powinno dotrzymać. Sam nie jestem w żadnym związku i wątpię żeby istniała jakaś kobieta na świecie która by ze mną wytrzymała :hihi:

Tu mam swoje cytaty Biblijne które są wg. mnie przeciwne rozwodom
Ewangelia św. Mateusza 19,1
Sprawa małżeństwa i rozwodu
19:1 A gdy Jezus dokończył tych mów, odszedł z Galilei i przyszedł na pogranicze Judei, po drugiej stronie Jordanu.
19:2 I szło za nim mnóstwo ludu, a On ich tam uzdrawiał.
19:3 I przyszli do niego faryzeusze, kusząc go i mówiąc: Czy wolno odprawić żonę swoją dla każdej przyczyny?
19:4 A On, odpowiadając, rzekł: Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę?
19:5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem.
19:6 A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza.
19:7 Mówią mu: Czemuż jednak Mojżesz nakazał dać list rozwodowy i odprawić?
19:8 Rzecze im: Mojżesz pozwolił wam odprawiać swoje żony ze względu na zatwardziałość serc waszych, ale od początku tak nie było.
19:9 A powiadam wam: Ktokolwiek by odprawił żonę swoją, z wyjątkiem przyczyny wszeteczeństwa, i poślubił inną, cudzołoży, a kto by odprawioną poślubił, cudzołoży.
19:10 Rzekli mu uczniowie: Jeśli tak się przedstawia sprawa męża i żony, nie warto się żenić.
19:11 A On im powiedział: Nie wszyscy pojmują tę sprawę, tylko ci, którym jest dane.
19:12 Albowiem są trzebieńcy, którzy się takimi z żywota matki urodzili, są też trzebieńcy, którzy zostali wytrzebieni przez ludzi, są również trzebieńcy, którzy się wytrzebili sami dla Królestwa Niebios. Kto może pojąć, niech pojmuje!



List św Pawła do Efezjan 5:22 Żony, bądźcie uległe mężom swoim jak Panu,
5:23 Bo mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem.
5:24 Ale jak Kościół podlega Chrystusowi, tak i żony mężom swoim we wszystkim.
5:25 Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie,
5:26 Aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo,
5:27 Aby sam sobie przysposobić Kościół pełen chwały, bez zmazy lub skazy lub czegoś w tym rodzaju, ale żeby był święty i niepokalany.
5:28 Tak też mężowie powinni miłować żony swoje, jak własne ciała. Kto miłuje żonę swoją, samego siebie miłuje.
5:29 Albowiem nikt nigdy ciała swego nie miał w nienawiści, ale je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus Kościół,
5:30 Gdyż członkami ciała jego jesteśmy.
5:31 Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem.
5:32 Tajemnica to wielka, ale ja odnoszę to do Chrystusa i Kościoła.
5:33 A zatem niechaj i każdy z was miłuje żonę swoją, jak siebie samego, a żona niechaj poważa męża swego.


Proszę o dyskusję i wytłumaczenie dlaczego w kościołach protestanckich są niekiedy dopuszczalne rozwody
Z góry dziękuję


"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus"
Awatar użytkownika
Kamilzon
Posty: 769
Rejestracja: 04 lut 2012, 20:08
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Ciężkowice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Rozwód ma poparcie w Biblii. Argumenty na taki i na nie

Postautor: Kamilzon » 12 paź 2016, 20:26

Jeżeli w dniu ślubu staję się z żoną jednym ciałem to przez rozwód tak jakbym pozbywał się części ciała np. ręki. A po drugie mam miłować żonę jak siebie samego, więc poprzez rozwód umiera pewna cząstka mojego ciała.

Tak wiem żadnym kaznodzieją nie jestem. Ale to są tylko i wyłącznie moje przemyślenia.


"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus"
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Rozwód ma poparcie w Biblii. Argumenty na taki i na nie

Postautor: christianinroman » 12 paź 2016, 22:31

Kamilzon. Odsyłam Cię do wątka " Bezpieczny kącik " i rozważanie pt : Kiedy mąż zostawia żonę. Szczególnie komentarze " biblijnego" i " jj ".


Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Rozwód ma poparcie w Biblii. Argumenty na taki i na nie

Postautor: biblijny » 14 paź 2016, 12:16

Kamilzon pisze:Proszę o dyskusję i wytłumaczenie dlaczego w kościołach protestanckich są niekiedy dopuszczalne rozwody


Temat rozwodów w świetle Biblii był już poruszany, ale zadałeś nowe, ciekawe pytanie: dlaczego w kościołach protestanckich są niekiedy dopuszczalne rozwody?

Przyczyny takiego stanu rzeczy są następujące:
1. Chęć przypodobania się ludziom i pozyskania większej ilości wiernych.
2. Osobiste doświadczenia przywódców kościoła, np. kłopoty małżeńskie jednego z nich, rzutujące na nastawienie w czasie czytania Pisma.
3. Błędne zrozumienie Pisma, spowodowane błędami w egzegezie.
4. Niektóre kościoły protestanckie po prostu nie są kościołem chrześcijańskim, a co za tym idzie nie są prowadzone przez Ducha Świętego.

Natomiast kwestia rozwodów jest wyjaśniona dobitnie już w tej jednej wypowiedzi Pana Jezusa:

19:9 A powiadam wam: Ktokolwiek by odprawił żonę swoją, z wyjątkiem przyczyny wszeteczeństwa, i poślubił inną, cudzołoży, a kto by odprawioną poślubił, cudzołoży.

Z powyższego wynika jasno, że kto opuszcza małżonka - grzeszy. Wypowiedź ta nie dopuszcza również wstępowania w ponowny związek małżeński, zarówno dla tego kto opuszcza, jak i dla tego, kto został opuszczony, czyli dla strony niewinnej. Wypowiedź jest skierowana do Żydów, a zatem tyczy się małżeństw zawartych zarówno po, jak i przed nawróceniem.

Rozumiem, że dla niektórych niemożność wstąpienia w ponowny związek małżeński wedle swojego uznania może być trudna do zniesienia, ale należy rozumieć, że:
- małżeństwo nie służy samorealizacji, tylko kształtowaniu charakteru na podobieństwo Pana Jezusa
- samotność jest darem Bożym, którym należy szafować i służyć dla dobra innych ludzi
- małżeństwo jest obrazem wierności Boga względem niewiernego ludu


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Rozwód ma poparcie w Biblii. Argumenty na taki i na nie

Postautor: christianinroman » 16 paź 2016, 00:59

biblijny. Zgadzam się z tobą Bracie całkowicie, lecz nie odniosłeś się do " wyjątku wszeteczeństwa ", którego często używają chrześcijanie dla podtrzymania swej decyzji rozejścia się ze współmałżonkiem.



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości