Gorzka prawda o polskim protestantyźmie

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Sara
Posty: 1753
Rejestracja: 09 gru 2009, 10:10
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sara » 13 lut 2010, 20:07

Skończmy może dyskusję o półanalfabetach z USA / Ameryki Południowej.


Ojej, jak brzydka ocena ludzi na podstawie wykształcenia...Znam prostych ludzi w Polsce, nie skończyli nawet szkoły podstawowej, całe życie ciężko pracowali fizycznie- są wierzący. Bogobojni, cisi, mają świadectwo. Ogromnie ich szanuję i wiele się od nich nauczyłam.
Można nie umieć pisać i czytać, a mieć owoc Ducha. Można mieć historię reformacji w małym palcu- i być pysznym, zadufanym w sobie człowiekiem... :roll:


Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 13 lut 2010, 20:18

Turretin pisze:Skończmy może dyskusję o półanalfabetach z USA / Ameryki Południowej.

Jesteś niegrzeczny. Piotr i Jan nie byli lepsi od tych 'półanalfabetów' - jak określiłeś braci, a Pan Jezus mimo to ich potężnie użył do bydowania Kościoła.

Dałem ten przykład, abyśmy mogli w Polsce czerpać dobre wzorce.


Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 13 lut 2010, 20:32

Turretin, to nie ten adres. W "Maranatha" zbory liczą po ok. 100 osób (max 200), aby ludzie mogli budować relacje. Pastorzy nie są na etacie.


Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 13 lut 2010, 21:08

Turretin pisze:Co to nie zmienia faktu, że są oni z Ameryki.

Oraz z Portugalii - katolickiego kraju jak Polska.

Ale o.k., nie upieram się.


Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 14 lut 2010, 20:44

Zjednoczyć polskich protestantów próbował Jan Łaski. Nie udało się. Udało się komunistom ;-) .
Jeśli chodzi o Maranatha, to jak nie ma jednomyśliności wśród przywódców, to nie głosują, ale zbierają się razem, modlą się, poszczą. Wtedy 'ciało' staje się słabiutkie i mogą postanowić "Duch Święty i my".


kierba
Posty: 7
Rejestracja: 15 lut 2010, 13:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kierba » 15 lut 2010, 14:01

cycler pisze:Np. tutaj http://wkch.glogow.pl/ jest strona zboru, który został zarejestrowany w denominacji WKCh. Osoby tworzące ten zbór wyszły ze zboru KZ, który słyszałem, że wcześniej należał do ChWZ.

Uważam, że tworzenie denominacji, występowanie z jednej denominacji do drugiej może być niebezpieczne. Może dojśc do tego, że ktoś swoją denominację będzie uważał, za najlepszą i będzie zamykać się tylko w kręgu danej struktury.


Oczywiście ja również jestem zdania, że szyld czy nazwa kościoła, nie czyni ze mnie kogoś lepszego od osoby znajdującej się w innej denominacji. Co więcej, uważam że to diabłu zależ na tym, aby chrześcijanie naszych czasów toczyli między sobą tego rodzaju spory udowadniając swoją wyższość. Szkoda zawracać sobie tym głowę.

Co do naszej Społeczności, to nasze zaistnienie w strukturach WKCh było spowodowane obrzydliwa wręcz intrygą. To jak nas potraktowano w KZ i za przyzwoleniem ich prezbitera naczelnego to woła o pomstę do nieba. Po jednym z niedzielnych nabożeństw podczas ogłoszeń zakomunikowano zborowiczom o skreśleniu z listy członków grupy osób bez podania jakiejkolwiek przyczyny czy podstawy. Wyrzucono na bruk ludzi, którzy założyli od samych podstaw ten kościół. (W latach 80 -tych była to grupka 9 osób.)
Nie dowiedzieli się do dziś co im zarzucano. Pomyślisz, nieprawdopodobne, musiało być coś na rzeczy, że ich wyrzucili.
Tak, ja też nigdy nie pomyślała bym, że takie coś jest możliwe (jak w książce F. Kafki "Proces") równie absurdalne było to wydarzenie.

To nie oznaczam, że KZ jest teraz zły i najgorszy. To znaczy, że w tej konkretnej lokalnej społeczności źle się stało. Jest wiele wspaniałych zborów Zielonoświątkowych i wielu pastorów. Jednak przeraża fakt, że władze naczelne KZ brały w tej całej intrydze czynny udział!!!

Dziś jesteśmy autonomicznym i całkowicie niezależnym kościołem zrzeszonym w ramach WKCH. Więc jak widać nawet dla byłych zielonoświątkowców jest miejsce pod tą nazwą.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 15 lut 2010, 17:59

Turretin pisze:Kaan,
Masz po prostu sekciarskie myślenie, nic więcej.
Próbujesz mnie obrazić?
Typowa reakcja człowieka który nie ma argumentów, jęśli nie zgadza się to z twoim poglądem to wyzwać od sekciarzy. Prymitywne zagrywki stosujesz, jednocześnie pisząc stek bzdur. Znam takich co przelecieli przez zbór jak pershing i jedyne co mogli zrobić to narzekać. Zwykle są w zborze max 2 lata. Próbują narzucić kościelniactwo, uważają się za wszystko wiedzących, wielu takich było, ale ich nie ma :) na szczęście.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 16 lut 2010, 08:11

Lash pisze:
św.tomek pisze: ale wielkim błędem jest ograniczać "działanie Jego potęgi i siły" jedynie do darów Ducha - zwłaszcza rozmianych jako cudowne charyzmaty - znaki

Cudowne charyzmaty ... co to jest.

Dary łaski są nie tylko znakami to praca Ducha Św działającego wśród ludzi.


o tym właśnie mówię

ale da niektórych brak znaków = brak mocy Ducha Świętego


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 16 lut 2010, 09:12

Turretin pisze:Wielu takich było, ale na szczęście się pochowali w swoich norach.
Cały czas próbujesz mnie obrażać. Ale widocznie taka twoja natura, współczuję.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości