Gorzka prawda o polskim protestantyźmie

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 30 sty 2010, 13:02

Ja myślę, że na tym forum panuje jeszcze mentalność działającego za komuny Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego.
Już komuna minęła, czas zakończyć kretyńskie spory i wziąć się za budowanie czegoś opartego na wspólnej wierze, a nie etykietce "protestantyzmu".


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 30 sty 2010, 15:02

Podzielam Twoje zdanie, bracie Turretinie, ale wydaje mi się ponadto, że wielu z tych, którzy tutaj dumnie się mają za protestantów, a plują na Ojców Reformacji, ponadto wszyscy odpowiedzialni za ogólne zamieszanie na Forum, to nie są wcale protestanci! Po prostu w to nie wierzę! Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że są to papiści propagandyści, a cały zamęt, który tu uprawiają ma na celu ośmieszenie publiczne protestantyzmu poprzez ukazanie go jako oderwanego od usystematyzowanej teologii ruchu. Cel takiego działania jest oczywisty. Forum to jest popularne w Internecie i gdyby nie było tu wilków w owczych skórach, byłoby ono wspaniałym świadectwem dla protestantyzmu i Pana Chrystusa.

Bracie Puritanie! Zgadzam się z Tobą odnośnie mentalności ZKE! Masz RACJĘ!

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 30 sty 2010, 16:05

aleś ty biedny człowieku :(


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 30 sty 2010, 16:13

Turretin pisze:Co do mentalności ZKE - cóż, nie sądzę by purytanin pamiętał tamten okres, skoro ZKE rozpadło się w latach 80-tych (KZ wyszedł w lipcu 1987 roku). Więc to trochę nieuczciwe mówienie o czymś, czego się nie doświadczyło czy się nie znało z doświadczenia. ZKE pełnił pożyteczną rolę - dopóki trzymał napaleńców charyzmatycznych w ryzach.

Dzięki.
W takim razie trzeba zaprowadzić trochę takiego rygoru na forum.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 30 sty 2010, 16:29

Turretin pisze:1. Nie sądzę, by to forum było tak popularne w necie jak przypuszczasz. I bardzo dobrze.


Pozwolę sobie nie zgodzić się. Oczywiście, że zależy to od tego, czego internauta szuka w sieci. Jeżeli szuka informacji o pieczeniu chleba, to zapewne na Forum nie trafi. Jeżeli jednak szuka czegokolwiek o protestantyzmie, to Forum jest w sieci na 3 MIEJSCU - a więc w czołówce:

http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&q ... 45a056cacc

Turretin pisze:3. Z praktyki duszpasterskiej wiem ile złego wyrządzili w nowozakładanych zborach napaleńcy tacy, jak tutaj obecni.


Mógłbyś mi na PW napisać coś o Twoim zborze? Sądząc po poziomie, jaki reprezentujesz, wydawać by się mogło, że warto taki zbór odwiedzić.

Turretin pisze:Zwykle mieli fiksacje na punkcie jakiejś sprawy czy doktryny a potem rozłam i ucieczka. Czasami powrót do Rzymu z przeprosinami.


Każdy skok w bok w kierunku nowinek teologicznych zbliża protestantów do Rzymu, a oddala od Reformacji. To oczywiste. Weźmy np. wymyślony w XIX wieku dyspensacjonalizm. Raz, że w swoich fundamentach zaprzecza Teologii Przymierza, rozdziela Kościół od Izraela wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami. Dwa, odrzucając historyzm, a przyjmując futuryzm, odwraca uwagę czytelników Objawienia Św. Jana od rzeczywistego znaczenia proroctw apokaliptycznych opisujących prześladowania wiernych chrześcijan przez papiestwo (wielki ucisk). W ten sposób Apokalipsa traci jakiekolwiek większe znaczenie teologiczne. Proponuje w zamian za to stworzoną przez jezuitów naukę o sekretnym porwaniu oraz naukę, że wielki ucisk jeszcze się nie rozpoczął. Opiera to także na fałszywym i wypaczonym zrozumieniu proroctw Księgi Daniela (proroctwo o tygodniach) i Objawienia.

Turretin pisze:Co do mentalności ZKE


Zacieranie różnic konfesyjnych nie służyło dobru sprawy. Kto jest święty, niech się nadal uświęca, a kto głosi banialuki, niech dojdzie do absurdu.

Turretin pisze:Wszystko już było, powiada kaznodzieja.


Dlatego pamiętajmy i szanujmy historię Kościoła. Pozwoli nam to uniknąć błędów naszych poprzedników.

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)


► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 31 sty 2010, 14:54

Eliasz pisze:Dlatego pamiętajmy i szanujmy historię Kościoła. Pozwoli nam to uniknąć błędów naszych poprzedników.
Wierzący nie jest zbawiony na podstawie historii, ale na podstawie wiary mającej swoje oparcie w Słowie Bożym. Kościelniactwo przyniosło samą destrukcję żadnegoi budowania, tam gdzie jest władza kościelna natychmiast rozpoczyna się rozkład, ryba psuje sie od głowy.
Do wszystkich : wasze narzekanie nic nie pomoże forum, przeciwnie, dokładacie rękę do destrukcji. Od dawna nie widzę żebyście dyskutowali o problemach teologicznych, ale rozwijacie pyskówki i oskarżenia kogo popadnie. Moze byście zaczęli od siebie poprawianie świata?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 31 sty 2010, 14:58

KAAN, jednak obawiam się że wszystkie problemy teologiczne zostały już chyba poruszone, i wszyscy nudzą się, dlatego rozwijają się pyskówki...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 31 sty 2010, 21:46

Riddick pisze:KAAN, jednak obawiam się że wszystkie problemy teologiczne zostały już chyba poruszone, i wszyscy nudzą się, dlatego rozwijają się pyskówki...
Może masz i rację, to efekt nudy :/


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 01 lut 2010, 12:41

KAAN pisze:Wierzący nie jest zbawiony na podstawie historii, ale na podstawie wiary mającej swoje oparcie w Słowie Bożym. Kościelniactwo przyniosło samą destrukcję żadnegoi budowania, tam gdzie jest władza kościelna natychmiast rozpoczyna się rozkład, ryba psuje sie od głowy.

to mi sie podoba KAAN
podpisuje sie pod tym dwiema recami


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 lut 2010, 12:49

Trochę to dziwne, upierać się przy tej tezie, kiedy widać, że największa liczba podziałów ma miejsce tam, gdzie nie ma żadnej struktury i ludzi, którzy dbali by o czystość i jedność nauczania.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 lut 2010, 13:25

Hej.

1. Forum Protestanci to:

Miejsce spotkań chrześcijan z kościołów ewangelickich i ewangelicznych


2. Nie wiem czy kiedykolwiek aspiracją Administracji było aby było to profesjonalne forum teolgów.


3. To ze spotykają się tu rózne odłamy prostestantyzmu to dobrze - niestety w realu za mało jest takich spotkań.
Niestety spotkania takie powodują że często ewangeliczni maja o ewangelickich złe zdanie i vice versa.
To że sa problemy w rozmowie tych dwóch grup pokazuje że takie miejsca są bardzo potrzebne w polskiej sferze publicznej aby wymiana poglądów i rozumienia Biblii miedzy tymi grupami istaniała.


4. Spotkania ewangelików z ewangelicznymi rodzą róznę problemy. Jedni drugich potrafią odżegnywac nawet od Chrystusa nie mówiąc już o odżegnywaniu się od protestantyzmu. Grupy maja wiele innych spojrzeń na teologię czy choćby na historię kośicoła, ocenę faktów i dokonań poszczególnych ludzi.
Ja byłem i bede przeciwny ograniczemiom doktrynalnym na forum. Natomiast jesli ktos nie potrafi sie zachowac kulturalnie i pokazuje ze jest nieodpowiedzilnym krzykaczem to sam sobie opinie wyrabia.





W ostatnią niedziele, wczoraj w moim kościle był rozwarzany tekst Ef 1,15-23. Między innymi sa tam słowa.

(17) [Proszę w nich], aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznaniu Jego samego. (18) [Niech da] wam światłe oczy serca tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych (19) i czym przemożny ogrom Jego mocy względem nas wierzących - na podstawie działania Jego potęgi i siły.

Po kazaniu miałem krótka rozmowę z nauczającym. Obaj zgodzilismy się że zarówno w polsce jak i Anglii widac silne rozdwojenie na "niebiskie i czerwone".

Jedni bronią poznania i wiedzy i czasami niestety odżegnują od wiary "niebieskich" - tych co maja mniejsze poznanie .... bo mniej rozumieją a to źle.
Drudzy zaś mówia ale my mamy i doswiadczamy Jego mocy i potegi i to lepsze - dlatego podważają dobre rozumienie Bibli które dał Bóg "czerwonym".

A przecież nie chodzi o to aby potegę i moc Jego działania kontrować do tego co Bóg dał zrozumnieć innym czyli całą nadzieję i bogactwo chwały i powołania do dziecistwa świetych.

Chodzi o to aby korzystać z poznania rozumowego i darów Ducha - bo wspólne jest zródło i jednego i drugiego.

Smutne jest ze to forum pokazuje niestety że polski protestantyzm idzie droga zachodzniego.

Czyli grupa niecharyzmatyczna pozbawia siebie często błogosłwieństwa mocy dziłania potegi i siły. Natomiast Grupa Chryzmatyczna czesto ma tak złe nauczanie czy moralność jak heretycy głosili ale chlubia się doświadczaniem mocy Boga.





Cóż teraz gdy obie grupy nie maja powodu aby mnie lubić i pewnie obie storny się niezgadzają z tym co rzekłem - powiem ze nadal uważam ze tylko umiarkowany ostrożny charyzmatyzm ze zdrowym zrozumieniem Bożego Słowa marzył się Pawłowi gdy pisał list do Efezjan i mam nadzieję że charyzmatycy zaczną Rozumiec Pismo a niecharyzmatycy doswidczą więcej potęgi i siły Bożego działania.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 01 lut 2010, 14:45

Lash pisze:Natomiast Grupa Chryzmatyczna czesto ma tak złe nauczanie czy moralność jak heretycy głosili ale chlubia się doświadczaniem mocy Boga.[...]
Cóż teraz gdy obie grupy nie maja powodu aby mnie lubić i pewnie obie storny się niezgadzają z tym co rzekłem

Niema powodów by nie lubić bo rzekłeś prawdę.
Tak to niestety w przeważającej mierze wygląda... ALE są wyjątki. Choćby na tym forum taki wyjątek stanowi markulus, Sara.. o sobie nie wspominając :P



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości