Traktowanie kobiet w zborach

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 03 kwie 2010, 19:50

Turretin pisze:Kazn. 7:26

Albo jeszcze lepiej - 28:

28. Czego jeszcze szukam, a czego nie znalazłem, jest to: W tysiącu ludzi znalazłem jednego człowieka, ale wśród nich wszystkich nie znalazłem kobiety (BW)

Salomon miał 1000 kobiet i spośród nich nie znalazł ani jednej mądrej. Problemem Salomona było jednak to, że nie szukał ich tam gdzie potrzeba. Były to poganki, a więc jest oczywiste, że były one głupie. Tak więc werset ten nie udowadnia wcale, że wierzące kobiety są mniej mądre od wierzących mężczyzn.

Widzimy więc, że chociaż Salomon posiadł niezwykłą mądrość, zaczął postępować jak najgłupszy z głupców i nawet zaczął wielbić bożki swoich kobiet.

Co prawda Przysłów 31:10 mówi o tym, że nie jest łatwo znaleźć stateczną, cnotliwą, dzielną (w zależności od przekładu) kobietę, to nie jest przecież powiedziane, że łatwiej jest znaleźć takiego mężczyznę.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 03 kwie 2010, 20:00

Turretin pisze:
Norbi pisze:Już dawno zostało naukowo udowodnione, że kobiety są znacznie bardziej silne psychicznie od mężczyzn.


Otóż to, drogi Norbi. Otóż to.
A masz odwagę napisać coś więcej o tym na tym forum?


No ja bym mógł akurat wiele na ten temat napisać.
Nie wiem jednak co na to autorka wątku bo to moje pisanie nie trzymało by się tego Biblijnego wzorca ideału kobiety :lol:
Bardziej byłyby to refleksje ze starego życia.


Purita pisze: Były to poganki, a więc jest oczywiste, że były one głupie.

A Ty sie uważasz za mądrego?


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 03 kwie 2010, 20:36

Puritan pisze:Salomon miał 1000 kobiet i spośród nich nie znalazł ani jednej mądrej.
a skąd taki wniosek? Biblia tego nie mówi. Kazn. 7:28-29 Czego jeszcze szukam, a czego nie znalazłem, jest to: W tysiącu ludzi znalazłem jednego człowieka, ale wśród nich wszystkich nie znalazłem kobiety. Wszelako zważ to: Odkryłem, że Bóg stworzył człowieka prawym, lecz oni uganiają się za wielu wymysłami.
Tak jak widać - dokładnie odwrotnie - 1000 ludzi, 1 człowiek, i nie 1000 kobiet - a ani jedna kobieta. Chyba, że chodzi o inny fragment, to proszę aby został podany.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 03 kwie 2010, 20:39

Puritan pisze:Co prawda Przysłów 31:10 mówi o tym, że nie jest łatwo znaleźć stateczną, cnotliwą, dzielną (w zależności od przekładu) kobietę
tyle - że jest to opinia kobiety: Matki Lemuela, króla Massy.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 03 kwie 2010, 21:08

Sara pisze:[...]Jednakże musi być w tym ziarno prawdy, znikąd się ta opinia nie wzięła.

Niekoniecznie. Jeśli byś troszkę poszperała w mitach krążących na temat Reformatorów to byś zauważyła, że ogromna ich ilość wzięła się z nikąd (czy też raczej od osób im bardzo nieprzychylnym). Dla przykładu -- historia o tym jak to Luter rzucał w diabła kałamarzem ;) I jest tego o wiele wiele więcej. Od pewnego czasu bez źródeł takim plotkom nie daję wiary jeśli nie można zidentyfikować odpowiedniego źródła takich wypowiedzi.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 03 kwie 2010, 21:24

Turretin pisze:Nigdzie Salomon nie pisze, że szukał człowieka mądrego.

Szukał jakiegoś mężczyzny, który zasługiwałby na miano mężczyzny. Spośród 1000 znalazł jednego.
Szukał również kobiety, która byłaby prawdziwą kobietą, ale nie znalazł takiej. Miał 1000 kobiet - zapewne dlatego, że miał nadzieję, że jedna z nich okaże się porządną. Jednak nie znalazł takiej. A było to spowodowane tym, że szukał takiej kobiety pośród poganek.
Czyli ryzykowną masz egzegezę. A konkretnie nielogiczną.

Moim zdaniem bardzo logiczną, a co więcej - trafną lub co najmniej bliską trafności.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Sara
Posty: 1753
Rejestracja: 09 gru 2009, 10:10
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sara » 03 kwie 2010, 21:42

Logika Puritana do mnie przemawia :)
Natomiast są przykłady w Piśmie i bogobojnych niewiast, dzielnych, mądrych. A Słowo o uświęceniu jest kierowane do wszystkich. Sam Salomon mówi: zachowuj synu mój, przykazanie twego ojca i nie odrzucaj nauki swej matki"( Przyp.6.20), zatem jednak coś wartościowego w kobiecie widzi ;-) Poleca też "jeśli chcą cię zwabić grzesznicy, nie daj się" Salomona 1. 10- i nie zaznacza, że chodzi jedynie o kobiety :lol: Mężom poleca się cieszyć z żony (Sal.5.13) i bardzo ładnie o niej(tej żonie) pisze.
I nie bardzo wiem, czemu ma służyć udowadnianie, że kobiety są złe i nic nie warte, a już na pewno gorsze od mężczyzny? Czy po to, aby usprawiedliwić naganne traktowanie ich przez niektórych braci( no, bo to jeszcze jakoś nawiązywałoby do tematu wątku)?


Fantomik- pogrzebię i poszukam, może coś znajdę.


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 03 kwie 2010, 22:42

Turretin pisze:Szukał człowieka w całej pełni tego słowa.
Doskonałym przykładem pełnego człowieka jest Pan Jezus.
I co najważniejsze - werset ten mówi wprost, że wzorem doskonałego człowieka nie może być kobieta. Tak więc dywagacje rzymskich trutni na temat Maryi są nic nie wartymi baśniami.

Więc co robi tutaj liczba 1000?
Bo jakoś nie wydaje mi się, żeby Salomonowi chodziło tutaj o Jezusa.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Sara
Posty: 1753
Rejestracja: 09 gru 2009, 10:10
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sara » 03 kwie 2010, 22:46

Kobiecie nauczać nie wolno. To jasne. Ale...
Czy słusznie niektórzy bracia czynią uwagę, że nie może ona w towarzystwie wypowiadać się na temat Słowa Bożego?( dotyczy to również for dyskusyjnych).
Czy nie może głosić ewangelii ( niestety spotkałam się i z tym)?
Gdzie postawiłybyście tę granicę pomiędzy nauczaniem- a już nie-nauczaniem? Z tego powodu jest trochę zamieszania w zborach Bożych.


Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 03 kwie 2010, 23:45

Sara pisze:Gdzie postawiłybyście tę granicę pomiędzy nauczaniem- a już nie-nauczaniem?
ewangelizacja to nie nauczanie nauczanie to nie prorokowanie, dlatego siostra Pryscylla ewangelizowała a córki Filipa prorokowały - nauczania w wykonaniu niewiasty w Dziejach Apostolskich nie ma


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Sara
Posty: 1753
Rejestracja: 09 gru 2009, 10:10
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sara » 04 kwie 2010, 08:09

Ja się z tym zgadzam, nie rozumiem jednak, jak niektórzy uzasadniają zakaz ewangelizowania przez kobiety. Wiem też, że są tacy, którzy ewangelizowanie mylnie nazywają "prorokowaniem" i tylko dlatego pozwalają kobietom na głoszenie ewangelii.
Są też tacy, którzy w ogóle zabraniają kobiecie głośno się modlić na zgromadzeniu...
Ale mi chodzi o tę granicę- czy da się ją wytyczyć, czy pozostawić to intuicji słuchających? Bo słuchałam już takich świadectw, w których kobieta mówi o swoim rozumieniu Pisma św.( wybranych fragmentów). Czy to już nauczanie, czy jeszcze nie?
Czy kobiecie w rozmowie wypada mówić, jaka jest jej interpretacja Słowa(albo na forum?)?
Czy jeśli słuchają jej mężczyźni- można to nazwać nauczaniem, czy nie?


Sara
Posty: 1753
Rejestracja: 09 gru 2009, 10:10
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sara » 04 kwie 2010, 08:27

Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.
I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. JAKO MĘŻCZYZNĘ I NIEWIASTĘ stworzył ich.

Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich oraz błogosławił im i nazwał ich ludźmi, gdy zostali stworzeni I Moj.5.2

Idee niektórych "myślicieli" wyrządziły tak Kościołowi, jak kobiecie dużą krzywdę:
Patriarchalną ideę popierało wielu późniejszych myślicieli chrześcijańskich. Na przykład św. Augustyn (354-430 r.) wyrażał wyjątkowo jednoznaczne poglądy: „Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyźnie”. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że św. Augustyn był twórcą filozoficznej doktryny, która przez 700 lat niepodzielnie dominowała w filozofii Watykanu, głęboko zakorzeniając w europejskiej kulturze wyższość mężczyzny nad kobietą.


# Kobieta ma się tak do mężczyzny jak to, co niedoskonałe do doskonałości
św. Tomasz z Akwinu


# Nie ma nic bardziej szkodliwego od kobiety i poprzez nic innego szatan prowadzi tylu ludzi do ruiny, co poprzez kobietę.
św. Anzelm


To brama, przez którą wdziera się diabeł
Tertulian

Kobieta winna zasłaniać oblicze, bowiem nie zostało ono stworzone na obraz Boga.
św. Ambroży


Temat można oczywiście dalej pociągnąć. Kobieta- istota niedoskonała. Ale myślę, że to naprawdę temat na inny wątek. Jest z pewnością ciekawy, ale ma się nijak do tematu o traktowaniu kobiet w zborze dzisiaj. No, chyba że dyskutanci, którzy tak tu sobie prywatnie rozmawiają uzasadnili by związek poruszanego zagadnienia z tematem wątku. Bo jeśli udowodnią, że kobieta nie zasługuje na miano człowieka- co najwyżej może być uznana za jakiś gorszy rodzaj człowieka, to...co? I co z tego?



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości