Kalendarz świąt chrześcijańskich według ...

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Kalendarz świąt chrześcijańskich według ...

Postautor: Hallers » 10 lut 2008, 21:06

Co sądzicie o świętach Bożego narodzenia i Wielkanocy - a w zasadzie nie o nich samych ale o tym że obchodzone są one według kalendarza kościoła katolickiego który inspirował się przy tym kalendarzem świąt pogańskich.

Czy chrześcijanie powinni obchodzić święta mające taki rodowód?

Od razu zaznaczam że nie jest to dla mnie sprawa pierwszorzędna czy nawet drugorzędna, jednak dziwne jest według mnie to że protestanci potrafią krytykować katolików za obchodzenie pogańskich świąt albo takich które nałożyły się na pogańskie(np. zaduszki) a kiedy dochodzi co do czego sami biegają z choinkami i urządzają w zborach spotkania z Gwiazdorem dla najmłodszych.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 lut 2008, 23:00

Haereticus pisze:nie do końca, bowiem Wielkanoc nie jest związana z zadnym świętem pogańskim, tylko z żydowską paschą jeśli już. B. Narodzenie zaś zrodziło sie jako święto konkurencyjne dla rzymskich Dies Natalis Solis Invicti. Nie ma bezpośrednich korzeni pogańskich. I to rózni je od "zaduszek". Ja myślę, że ta kwestia nie jest nawet drugo, czy trzeciorzędna. Myślę, że tak napraewdę ona wcale nie jest itotna. Dla mnie ważne jest to, że te święta są okazją do większego jeszcze skupienia się Na Jezusie Chrystusie.
Jest o tyle istotna ze niektorzy robia z nich PRAWO. I tak np KRK zrobil prawo postu przez pewien czas ktorego zlamanie bylo grzechem ale obecnie jest inne siwatlo i nie ma Prawa Postu...
Oczwysice KRK zapomina ze jeden jest Prawodawca.....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 11 lut 2008, 07:28

Haereticus pisze:nie do końca, bowiem Wielkanoc nie jest związana z zadnym świętem pogańskim, tylko z żydowską paschą jeśli już.
Tak, Wielkanoc jest świętem Biblijnym ale już data obchodu tego święta już nie :

Wynikało to m.in. z nałożenia się kalendarza obchodów Wielkanocy na stare pogańskie kulty związane ze zmianą pory roku.

Możesz przeczytać o tym nawet na katolickiej stronie która nawet nie próbuje tego ukrywać :

http://www.isidorus.net/pl/modules.php? ... cle&sid=66


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 lut 2008, 09:03

Hallers pisze:
Haereticus pisze:nie do końca, bowiem Wielkanoc nie jest związana z zadnym świętem pogańskim, tylko z żydowską paschą jeśli już.
Tak, Wielkanoc jest świętem Biblijnym ale już data obchodu tego święta już nie :

Wynikało to m.in. z nałożenia się kalendarza obchodów Wielkanocy na stare pogańskie kulty związane ze zmianą pory roku.
Możesz przeczytać o tym nawet na katolickiej stronie która nawet nie próbuje tego krywać :
http://www.isidorus.net/pl/modules.php? ... cle&sid=66

http://www.eduskrypt.pl/data_wielkanocy ... -5520.html.
Nie dokonca tak jest.
Glowny problem to zmiana kalendarza a ksiezycowego na sloneczny. Baza zydowskiego kalendarza byl ksiezyc i jego cykle. Dla nas jest slonce i jego cykle.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 11 lut 2008, 10:43

Dzięki Lash, może jedne święta będę mógł obchodzić z czystym sumieniem :-P

Ale co zatem z Bożym narodzeniem i praktykami jemu towarzyszącymi? Czy chrześcijanie powinni stawiać w zborach choinki i przekazywać dzieciom wiarę w Gwiazdora?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 lut 2008, 10:50

Hallers pisze:Dzięki Lash, może jedne święta będę mógł obchodzić z czystym sumieniem :-P
Ale co zatem z Bożym narodzeniem i praktykami jemu towarzyszącymi? Czy chrześcijanie powinni stawiać w zborach choinki i przekazywać dzieciom wiarę w Gwiazdora?
Wiary w gwiazdora nie zalecem powyzej 6 lat :)
Dla mnie to wszystko nic nie znaczy. Tzn jesli jestesmy w kraju w ktorym jest taka tradycja to czemu tego nie robic? O ile nie przypisuje sie temu specjalnych mocy czy sil , praw itp.
Bedac u muzelman szanowal bym ramadan, u hindusow nie bede jadl krow, A miedzy jaroszami postaram sie byc jaroszem. To wszystko nie jest grzechem. Ba czasami wiekszym grzchem jest osadzanie tych co czynia niegrzeszne rzeczy ale "niepasujace" Bo kiedys, ktos, cos..... To jest takie magiczne myslenie. Bardzo popularne niestety.
Przykladem tego niech bedzie:
choinka - niektorzy mowia - skoro wymyslisli ja poganie to jest ZAWSZE BE. jakby to co z zenatrz nas zanieczyszczalo a nie to co wewnatrz.
innym jest
tyton - wielu chrzescijan palilo tyton zanim okazlo sie ze szkodzi i niektorzy mowia obecnie - to co oni trwali w grzechu bo nie wiedzieli? Skoro nie - to ja moge palic.. choc wiem ze to szkodzi zdrowiu w nadmiarze.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 11 lut 2008, 11:37

Lash pisze:
Hallers pisze:[...]
innym jest tyton - wielu chrzescijan palilo tyton zanim okazlo sie ze szkodzi i niektorzy mowia obecnie - to co oni trwali w grzechu bo nie wiedzieli? Skoro nie - to ja moge palic.. choc wiem ze to szkodzi zdrowiu w nadmiarze.


Tyle, że choinki nie uzależniają ;-)

Wg. mnie to w tytoniu nie jest najgorsze to, że szkodzi zdrowiu ale to, że zniewala. (z punktu widzenia wiary, bo z punktu etycznego to najgorsze jest palenie w miejscu publicznym gdyż jest to jawna inwazja na zdrowie i dobre samopoczucie osób trzecich)


Pozdrawiam,
f. (takie moje dwa grosze)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 lut 2008, 11:50

fantomik pisze:
Lash pisze:
Hallers pisze:[...]
innym jest tyton - wielu chrzescijan palilo tyton zanim okazlo sie ze szkodzi i niektorzy mowia obecnie - to co oni trwali w grzechu bo nie wiedzieli? Skoro nie - to ja moge palic.. choc wiem ze to szkodzi zdrowiu w nadmiarze.


Tyle, że choinki nie uzależniają ;-)

Wg. mnie to w tytoniu nie jest najgorsze to, że szkodzi zdrowiu ale to, że zniewala. (z punktu widzenia wiary, bo z punktu etycznego to najgorsze jest palenie w miejscu publicznym gdyż jest to jawna inwazja na zdrowie i dobre samopoczucie osób trzecich)


Pozdrawiam,
f. (takie moje dwa grosze)
z mojego to chodzi o zdrowie :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 11 lut 2008, 15:38

z mojego też by chodziło o zdrowie, bo zniewolić to mu się mnie nie udało.

co do tematu: myślę, że data jest mało ważna, ważniejsze jest przesłanie. możliwe, że mało kto dzisiaj pamięta, dlaczego te święta obchodzi się w takim czasie, a nie innym. poza tym, nawet jeśli założymy, że X-lat temu 25 grudnia obchodzono dzień światowida, to w końcu my obchodzimy teraz zupełnie inne święto - ani słowa o światowidzie.

hallers pisze:dziwne jest według mnie to że protestanci potrafią krytykować katolików za obchodzenie pogańskich świąt albo takich które nałożyły się na pogańskie(np. zaduszki) a kiedy dochodzi co do czego sami biegają z choinkami i urządzają w zborach spotkania z Gwiazdorem dla najmłodszych.

dla mnie też to trochę dziwne... jeśli o zaduszki chodzi to mam wrażenie, że można je stolerować i otaczającą atmosferę refleksji wykorzystać do zastanowienia się nad życiem. i tak dalej.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 11 lut 2008, 17:04

Macie wszyscy trochę racji ale czy w Biblii - w Starym lub Nowym Testamencie - znajdziemy przykład adaptacji pogańskich praktyk, symboli, itp. przez Izraelczyków bądź chrześcijan?

"Rzekł Bóg do Jakuba: Idź do Betel i tam zamieszkaj. Wznieś też tam ołtarz Bogu, który ci się ukazał, gdy uciekałeś przed twym bratem Ezawem. Rzekł więc Jakub do swych domowników i do wszystkich, którzy z nim byli: Usuńcie spośród was [wizerunki] obcych bogów, jakie macie; oczyśćcie się i zmieńcie szaty. Pójdziemy bowiem do Betel i tam zbuduję ołtarz Bogu, który wysłuchał mnie w czasie mej niedoli i wspomagał mnie, gdziekolwiek byłem. Oddali więc Jakubowi wszystkie [wizerunki] obcych bogów, jakie posiadali, oraz kolczyki, które nosili w uszach, i Jakub zakopał je pod terebintem w pobliżu Sychem." (Księga rodzaju 35:1-4)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 lut 2008, 11:42

Hallers pisze:Macie wszyscy trochę racji ale czy w Biblii - w Starym lub Nowym Testamencie - znajdziemy przykład adaptacji pogańskich praktyk, symboli, itp. przez Izraelczyków bądź chrześcijan?
"Rzekł Bóg do Jakuba: Idź do Betel i tam zamieszkaj. Wznieś też tam ołtarz Bogu, który ci się ukazał, gdy uciekałeś przed twym bratem Ezawem. Rzekł więc Jakub do swych domowników i do wszystkich, którzy z nim byli: Usuńcie spośród was [wizerunki] obcych bogów, jakie macie; oczyśćcie się i zmieńcie szaty. Pójdziemy bowiem do Betel i tam zbuduję ołtarz Bogu, który wysłuchał mnie w czasie mej niedoli i wspomagał mnie, gdziekolwiek byłem. Oddali więc Jakubowi wszystkie [wizerunki] obcych bogów, jakie posiadali, oraz kolczyki, które nosili w uszach, i Jakub zakopał je pod terebintem w pobliżu Sychem." (Księga rodzaju 35:1-4)
Nie dokonca. Tu nikt nie stawia wizerunkow obcych Bogow. Ja nie widzialem aby ktos mial w domu choinke z glowa swiatowida itp. Bardziej to afrykanskie odoby i maski dosc popularne w polsce sa wyobrazeniami bostw poganskich....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości