przetaczanie o oddawanie krwi

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
king153
Posty: 16
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

przetaczanie o oddawanie krwi

Postautor: king153 » 13 lut 2008, 08:43

Hej co myślicie o krwiodawstwie, jak wiemy Biblia mówi o tym że we krwi jest życie. Czy wobec tego wolno przyjmowac i oddawac krew?
jak zapatrujecie sie na ten temat ?
czy tak jak Kosciół Katolicki czy może tak jak Świadkowie Jechowy?
pozdro


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 13 lut 2008, 10:55

W swoim życiu tylko raz oddałem krew i nie wiem czemu miał by być to grzech skoro w Biblii nie ma nawet sugestii o tym że nie można jej przetaczać ... tym bardziej że służy ona ratowaniu życia innym ludziom.


Jowi
Posty: 252
Rejestracja: 11 sty 2008, 23:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jowi » 13 lut 2008, 12:05

king153 pisze:jak zapatrujecie sie na ten temat ?
czy tak jak Kosciół Katolicki czy może tak jak Świadkowie Jechowy?
Popieram przyjmowanie i oddawanie krwi. Dlaczego nie ratować człowieka jeśli można? To byłoby zwyczajne zabójstwo! W Biblii można znaleźć fragmenty, gdzie jest zakaz spożywania krwi, gdzieś tam w Torze jest kilkakrotnie napisane i w NT powtórzone w Dziejach. Spojrzenie Świadków Jehowy na tą sprawę jest, że tak powiem chore ponieważ uważają że przyjęcie krwi dożylnie jest równoznaczne z jej zjedzeniem czy wypiciem. Dawają przykład typu:"Czy gdyby lekarz zabronił Ci pić alkoholu, przyjąłbyś go dożylnie?" Jest tylko taki jeden problem: czy gdy ktoś zostaje przewieziony po wypadku i ma odciętą rękę lub nogę - jest zagrożenie wykrwawienia, to czy coś mu pomoże wypicie krwi (choćby wypił jej całe wiadro)?
...


Jowi
Posty: 252
Rejestracja: 11 sty 2008, 23:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jowi » 13 lut 2008, 13:45

Haereticus pisze:Tu jeszcze trzeba zrozumieć pojęcie "życie". Tak - w krwi jest życie - krew umożliwia życie. Uważam jednak, że tego nie można rozumieć dosłownie - jak czynią to śJ.
Jakby brać wszystko dosłownie, to ktoś przytoczyłby fragment "Ja jestem drogą, prawdą i życiem" po czym stwierdziłby że Jezus to krew :-P
Haereticus pisze:Ja bym krwi raczej nie oddał (no chyba, żeby to dotyczyło osób mi bliskich, które kocham - może bym się zdobył), ale to z zupełnie innego powodu.
Hae nie lubi igiełek? :-> Na uśpieniu można pobrać :lol:


king153
Posty: 16
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: king153 » 13 lut 2008, 16:38

Hallers pisze:W swoim życiu tylko raz oddałem krew i nie wiem czemu miał by być to grzech skoro w Biblii nie ma nawet sugestii o tym że nie można jej przetaczać ... tym bardziej że służy ona ratowaniu życia innym ludziom.


tyle tylko że w czasch biblijnych nikt nie słyszał nawet o możłiwości przytaczania krwi(no chyba ze sie mylę to proszę mnie naprostowac)
a podjąłem ten temat bo mnie to bardzo ciekawi być moze jestem grzesznikiem(bo oddaję krew) i nie chciał bym nim być. Jak ktoś by mi pokazał w Biblii że nim nie jestem to był bym wdzieczny ;)
pozdro


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 13 lut 2008, 16:43

Tak, ale chodziło mi o to że nie ma żadnych powiązań czy nawet sugestii z których taki zakaz mógł by wypływać.

Z tego się orientuję istnieje tylko zakaz spożywania krwi zwierzęcej.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: przetaczanie o oddawanie krwi

Postautor: Lash » 13 lut 2008, 16:54

king153 pisze: Hej co myślicie o krwiodawstwie, jak wiemy Biblia mówi o tym że we krwi jest życie.
w SENSIE zadno wyzsze stworzenie nie zyje bez krwi. Krew to symbol zycia.
king153 pisze: Czy wobec tego wolno przyjmowac i oddawac krew?
tak
king153 pisze:jak zapatrujecie sie na ten temat ? czy tak jak Kosciół Katolicki czy może tak jak Świadkowie Jechowy? pozdro
Na pewno nie jak SJ


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Cynthia
Posty: 356
Rejestracja: 12 sty 2008, 02:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Cynthia » 16 lut 2008, 16:28

Poczytaj sobie tą stronę http://www.ajwrb.org/polish/
Jest tam chyba wszystko na ten temat.
Na pewno nie grzeszysz, ratujesz zdrowie i życie ludzi, więc to jest dobre.
Dobro jest dobrem.


Obrazek
Nasz Pan jest wszechmogący.
http://cnth.flog.pl/
Jowi
Posty: 252
Rejestracja: 11 sty 2008, 23:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jowi » 16 lut 2008, 21:35

Oo... Cynthia... a skąd Ty znasz adres Associated Jehovah's Witnesses for Reform on Blood? :-> Dobra strona, jeden z ludzi prowadzi czata na polchat.pl, jeszcze z pół roku temu to wisieliśmy tam bez przerwy. Różni ludzie się pojawiają...


Awatar użytkownika
Cynthia
Posty: 356
Rejestracja: 12 sty 2008, 02:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Cynthia » 16 lut 2008, 21:44

Znam już długo, temat jest interesujący przeczytałam kiedyś wszystko. :O
Bardzo dobra strona!


Obrazek

Nasz Pan jest wszechmogący.

http://cnth.flog.pl/
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: przetaczanie o oddawanie krwi

Postautor: św.tomek » 15 mar 2008, 01:37

king153 pisze:Hej co myślicie o krwiodawstwie, jak wiemy Biblia mówi o tym że we krwi jest życie. Czy wobec tego wolno przyjmowac i oddawac krew?
jak zapatrujecie sie na ten temat ?


oddaję krew regularnie od wielu lat i każdego do tego namawiam - zapisałem się też do banku szpiku kostnego

warto - zwłaszcza w Polsce, gdzie dawców bardzo brakuje
kiedyś oddawałem krew w wigilie Bożego Narodzenia i pani owiedziała mi, że tego dnia nikt oprócz mnie nie przyszedł, a właśnie dzwonli z jednego szpitala, że skonczyły sie zapasy a muszą przetoczyć krew nowo narodzonemu dziecku z konfliktem serologiczym. Akurart moja grupę! 600ml które wtedy oddałem to właśnie tyle ile ma w ciele taki noworodek.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 15 mar 2008, 11:24

Wyrazy szacunku, Tomek.
Kiedyś oddawałam krew dość często, ale też dawno temu zaprzestałam tego szlachetnego czynu ze względu na własną kondycje. Bardzo szanuje tych, co poświęcają się dla dobra innych, a jednak mam poniekąd wątpliwości...hmmm nie wiem, czy powinnam zapytać. Obawiam się kogoś zgorszyć, albo zniechęcić..... pomyśle.



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości