nowymi językami mówić będą [Marka 16:17-18]

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 lip 2008, 14:57

(73) Wkrótce potem stający tam powiedzieli Piotrowi: - Naprawdę, ty też jesteś (jednym) z nich, bo i twoja wymowa cię zdradza.
Mat 26.73 biblia poznanska.

Mowa lalia tu uzyta oznaca w grece
- dialekt, wymowe, sposob skladania glosek.
- przemowe.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 09 lip 2008, 15:03

Lash pisze:sposob skladania glosek
Lash pisze:przemowe


czyli jedno lub drugie - mowiac - nie uzywal przeklenstw, odwolywal sie do bojazni Bozej, mowil jakos inaczej - i jakos inaczej "swiecil"
lub - ale to trzeba wykazac - Galilejski z okolic Nazaretu byl takim Kaszubskim z okolic Kluk na tle jerozolimskiego dialektu, jest to mozliwe - ale nie przesadzone.

Moralnie mamy mowic tak, tak skladac gloski i tak przemawiac do sumien aby nie bylo watpliwosci zesmy z sekty nazarejczykow.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 lip 2008, 15:23

chrzescijanin pisze:
Lash pisze:sposob skladania glosek
Lash pisze:przemowe


czyli jedno lub drugie - mowiac - nie uzywal przeklenstw, odwolywal sie do bojazni Bozej, mowil jakos inaczej - i jakos inaczej "swiecil"


Rozumie twoje intencje ale wydaje mi sie ze jest to naciagane
(69) Piotr zaś siedział zewnątrz na dziedzińcu. Podeszła do niego jedna służąca i rzekła: I ty byłeś z Galilejczykiem Jezusem. (70) Lecz on zaprzeczył temu wobec wszystkich i rzekł: Nie wiem, co mówisz. (71) A gdy wyszedł ku bramie, zauważyła go inna i rzekła do tych, co tam byli: Ten był z Jezusem Nazarejczykiem. (72) I znowu zaprzeczył pod przysięgą: Nie znam tego człowieka. (73) Po chwili ci, którzy tam stali, zbliżyli się i rzekli do Piotra: Na pewno i ty jesteś jednym z nich, bo i twoja mowa cię zdradza. (74) Wtedy począł się zaklinać i przysięgać: Nie znam tego Człowieka. I w tej chwili kogut zapiał.

chrzescijanin pisze: lub - ale to trzeba wykazac - Galilejski z okolic Nazaretu byl takim Kaszubskim z okolic Kluk na tle jerozolimskiego dialektu, jest to mozliwe - ale nie przesadzone.

Moralnie mamy mowic tak, tak skladac gloski i tak przemawiac do sumien aby nie bylo watpliwosci zesmy z sekty nazarejczykow.


Tekst wspomina o tym ze Jezus byl Galilejsczykiem i nazarejsczykiem i ze po mowie poznano Piotra.

Jako ze Piotr nie wyglaszal zadnej mowy
jako ze oczywistym jest ze UNIKAL rozponania i powiazania go z Jezusem aby nie podzielic Jego losu
oraz
Mowil proste i krotkie zdania ktore ni tylko nie bylu mowa ale byly wrecz ANTYSWIADECTWEM
oraz
Grecki Jezyk wkazuje na lalia - dialekt, sposob wymawiania, wymowe.
Por
http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... 2981&t=kjv
Wnioskuje ze:
- Piotr - nie mowil chrzescijanskiego przemowienia
- Piotr nie byl tu swiadectwem Chrystusowego ucznia.
- Piotra rozpoznano po lalein - dialekcie.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 09 lip 2008, 15:53

Lash pisze:Podeszła do niego jedna służąca i rzekła: I ty byłeś z Galilejczykiem Jezusem.

Rozpoznanie kobiety bazowalo na wczesniejszym / historycznym zapisie z jej pamieci - ze widziala podobnego mezczyzne do Piotra (rozpoznala go) z osoba ktora utozsamiala z Jezusem. NIE NA MOWIE.

Lash pisze: A gdy wyszedł ku bramie, zauważyła go inna i rzekła do tych, co tam byli: Ten był z Jezusem Nazarejczykiem.

Rozpoznanie kobiety bazowalo na wczesniejszym / historycznym zapisie z jej pamieci - ze widziala podobnego mezczyzne do Piotra (rozpoznala go) z osoba ktora utozsamiala z Jezusem. NIE NA MOWIE a na zauwazeniu.

Lash pisze: Po chwili ci, którzy tam stali, zbliżyli się i rzekli do Piotra: Na pewno i ty jesteś jednym z nich, bo i twoja mowa cię zdradza.


[1] To ze uzyli argumentu o mowie - nie musi swiadczyc o tym, ze dialekt Galilejski rozni sie na tyle by na tej podstawie odroznic Galilejczyka od nie-Galilejczyka, jesli juz to raczej to jak mowil Jezus przesiaknelo mowe Piotra, ze byl to bardziej dialekt Jezusowy a nie typowy dla Galilejczykow.
[2] nawet jesli Galilejski roznilby sie na tyle by na jego podstawie identyfikowac - nie mogloby to byc wystarczajaca przeslanka, bo nie kazdy Galilejczyk byl z Jezusem. Natomiast Piotr przebywajac 3,5 roku z Jezusem przeniknal Jego sposobem mowienia.

Mamy co najmniej 2 inne sytuacje z Biblii ktore pokazuja, ze Galilejska mowa nie mogla sluzyc identyfikacji.

[1] Jonasz byl Galilejczykiem.
Mimo to ludzie z lodzi zadali mo "glupie" pytanie:
Wtedy rzekli do niego: ... skąd pochodzisz, jaki jest twój kraj i z którego ludu jesteś? (Jon. 1:8) - nie rozpoznali go po mowie, bo Galilejczyka nie da sie po mowie odroznic.

[2] Nikodem nie byl Galilejczykiem.
Mimo to zadano mu pytanie:
rzekli: Czy i ty jesteś z Galilei? (Jan. 7:52) - nie zadaliby takiego pytania gdyby Galilejczyka dalo sie odroznic po mowie - a Galilejczyka nie da sie po mowie odroznic.

Nawet gdyby sie dalo - a nie dalo sie - to nie kazdy Galilejczyk byl z Jezusem.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 09 lip 2008, 19:48

nie przekonałeś mnie, bynajmniej. są zwroty i słowa charakterystyczne dla regionów.
piszesz, że miałeś styczność z ziemią poznańską i co, nigdy nie nie użyłeś poznańskiej mowy?
przykład - pyra. :->
nie można ci całkiem logiki odmówić, ale w przypadku galilejczyków chyba jednak pudło ;)


Burning Spear
Posty: 271
Rejestracja: 28 sty 2008, 22:30
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zagranica
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Burning Spear » 09 lip 2008, 22:14

chrzescijanin pisze:Ale czy to nie jest jak z tym uchem igly - niby bramy o takowej nazwie - przez ktore rzekomo mial wielblad dac rade przejsc na kolanach tylko (okazalo sie ze to bujda - i ze nie ma takowej bramy i chodzi o prawdziwe ucho od igly a nie brame i o prawdziwego wielblada)


Nie wiem skąd masz tą informację (jak zresztą wiele innych), ale akurat kiedyś oglądałem film z Instytutu Biblijnego Moody'ego i tam była ta brama (a właściwie furtka) pokazana jako istniejąca do dziś.


Jan. 14:21
Kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
Burning Spear
Posty: 271
Rejestracja: 28 sty 2008, 22:30
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zagranica
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Burning Spear » 09 lip 2008, 22:29

chrzescijanin pisze:Mamy co najmniej 2 inne sytuacje z Biblii ktore pokazuja, ze Galilejska mowa nie mogla sluzyc identyfikacji.

[1] Jonasz byl Galilejczykiem.
Mimo to ludzie z lodzi zadali mo "glupie" pytanie:
Wtedy rzekli do niego: ... skąd pochodzisz, jaki jest twój kraj i z którego ludu jesteś? (Jon. 1:8) - nie rozpoznali go po mowie, bo Galilejczyka nie da sie po mowie odroznic.

[2] Nikodem nie byl Galilejczykiem.
Mimo to zadano mu pytanie:
rzekli: Czy i ty jesteś z Galilei? (Jan. 7:52) - nie zadaliby takiego pytania gdyby Galilejczyka dalo sie odroznic po mowie - a Galilejczyka nie da sie po mowie odroznic.


Czego to ludzie nie wymyślą żeby tylko podeprzeć swoje błędne teorie. Argumentacja na poziomie przedszkola panie doktorze...


Jan. 14:21

Kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 10 lip 2008, 07:07

aska pisze:nie przekonałeś mnie, bynajmniej. są zwroty i słowa charakterystyczne dla regionów.
piszesz, że miałeś styczność z ziemią poznańską i co, nigdy nie nie użyłeś poznańskiej mowy?
Studiowalem niecaly rok w Poznaniu, spotkalem ponad tysiac roznych Poznaniakow - i nigdy niczego rozniacego sie od mojej slaskiej mowy nie zauwazylem - choc chodza mity ze sie one czyms roznia i tu nie spieram sie - Kaszubi faktycznie mowia inaczej niz Slazacy
aska pisze:przykład - pyra. :->
nie można ci całkiem logiki odmówić, ale w przypadku galilejczyków chyba jednak pudło


cierpliwy mam byc a takie wypowiedzi jak Twoja wlasnie wolalaja o moja cierpliwosc - zatem powtarzam:
[1] Jonasz byl Galilejczykiem.
Mimo to ludzie z lodzi zadali mo "glupie" pytanie:
Wtedy rzekli do niego: ... skąd pochodzisz, jaki jest twój kraj i z którego ludu jesteś? (Jon. 1:8) - nie rozpoznali go po mowie, bo Galilejczyka nie da sie po mowie odroznic.

[2] Nikodem nie byl Galilejczykiem.
Mimo to zadano mu pytanie:
rzekli: Czy i ty jesteś z Galilei? (Jan. 7:52) - nie zadaliby takiego pytania gdyby Galilejczyka dalo sie odroznic po mowie - a Galilejczyka nie da sie po mowie odroznic.

Nawet gdyby sie dalo - a nie dalo sie - to nie kazdy Galilejczyk byl z Jezusem.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 10 lip 2008, 07:12

Burning Spear pisze:z Instytutu Biblijnego Moody'ego i tam była ta brama (a właściwie furtka) pokazana jako istniejąca do dziś

To ze taka brama istnieje - to fakt.
Ale uzycie jej do interpretacji tej przypowiesci - to naduzycie i niepoprawne zastosowanie - gdyz nie to Pan Jezus mial na mysli.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 10 lip 2008, 07:46

Burning Spear pisze:chrzescijanin napisał/a:

Mamy co najmniej 2 inne sytuacje z Biblii ktore pokazuja, ze Galilejska mowa nie mogla sluzyc identyfikacji.

[1] Jonasz byl Galilejczykiem.
Mimo to ludzie z lodzi zadali mo "glupie" pytanie:
Wtedy rzekli do niego: ... skąd pochodzisz, jaki jest twój kraj i z którego ludu jesteś? (Jon. 1:8) - nie rozpoznali go po mowie, bo Galilejczyka nie da sie po mowie odroznic.

[2] Nikodem nie byl Galilejczykiem.
Mimo to zadano mu pytanie:
rzekli: Czy i ty jesteś z Galilei? (Jan. 7:52) - nie zadaliby takiego pytania gdyby Galilejczyka dalo sie odroznic po mowie - a Galilejczyka nie da sie po mowie odroznic.


Czego to ludzie nie wymyślą żeby tylko podeprzeć swoje błędne teorie. Argumentacja na poziomie przedszkola panie doktorze...


Niech bedzie ze zlobka - bo nawet dziecko ze zlobka - jesli umie mowic - zauwazy ze jesli jednego galilejczyka specjalisci od handlu, znajacy swietnie jezyki regionu - nie rozpoznali po mowie, oraz ze drugiego niegalilejczycy - uczeni mezowie - nie umieli odroznic po mowie od galilejczyka, to znaczy ze mowa galilejska nie rozni sie od niegalilejskiej na tyle aby byc podstawa rozpoznania.
Po drugie w czasie swieta - byli nie tylko galilejczycy sprzyjajacy Galilejczykowi, ale takze cale mnostwo galilejczykow wrogich Galilejczykowi. Zatem nawet jesli galilejska mowa roznilaby sie (a nie roznila sie - co w argumentacji zrozumialej nawet dla dziecka ze zlobka wykazalem) na tyle by byc podstawa identyfikacji - nie bylo to zadna podstawa do powiazania galilejsko mowiacego z Galilejczykiem.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 10 lip 2008, 10:16

chrześcijanin pisze:Studiowalem niecaly rok w Poznaniu, spotkalem ponad tysiac roznych Poznaniakow - i nigdy niczego rozniacego sie od mojej slaskiej mowy nie zauwazylem - choc chodza mity ze sie one czyms roznia i tu nie spieram sie

ja byłam w krakowie, gadałam 5 minut PO POLSKU z jednym chłopakiem, na co on się mnie pyta, czy jestem ze śląska - poznał po akcencie.

może o akcent chodzi, nie o mowę (język) jako taki.
a akcent, być może, nie wszyscy muszą mieć.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 10 lip 2008, 11:51

julaine pisze:może o akcent chodzi, nie o mowę (język) jako taki.
a akcent, być może, nie wszyscy muszą mieć.

Jest to mozliwe - ale ma sie nikak do watku.

Jak maja mowic chrzescijanie aby bylo widac, ze sa z Chrystusem?


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Burning Spear
Posty: 271
Rejestracja: 28 sty 2008, 22:30
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zagranica
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Burning Spear » 10 lip 2008, 12:35

chrzescijanin pisze:
Burning Spear pisze:z Instytutu Biblijnego Moody'ego i tam była ta brama (a właściwie furtka) pokazana jako istniejąca do dziś

To ze taka brama istnieje - to fakt.
Ale uzycie jej do interpretacji tej przypowiesci - to naduzycie i niepoprawne zastosowanie - gdyz nie to Pan Jezus mial na mysli.


Czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego taka interpretacja miałaby być nadużyciem?


Jan. 14:21

Kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
Burning Spear
Posty: 271
Rejestracja: 28 sty 2008, 22:30
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zagranica
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Burning Spear » 10 lip 2008, 12:45

chrzescijanin pisze:Mamy co najmniej 2 inne sytuacje z Biblii ktore pokazuja, ze Galilejska mowa nie mogla sluzyc identyfikacji.

[1] Jonasz byl Galilejczykiem.
Mimo to ludzie z lodzi zadali mo "glupie" pytanie:
Wtedy rzekli do niego: ... skąd pochodzisz, jaki jest twój kraj i z którego ludu jesteś? (Jon. 1:8) - nie rozpoznali go po mowie, bo Galilejczyka nie da sie po mowie odroznic.


A w jakim języku oni tam rozmawiali?

chrzescijanin pisze:[2] Nikodem nie byl Galilejczykiem.
Mimo to zadano mu pytanie:
rzekli: Czy i ty jesteś z Galilei? (Jan. 7:52) - nie zadaliby takiego pytania gdyby Galilejczyka dalo sie odroznic po mowie - a Galilejczyka nie da sie po mowie odroznic.


Przecież w tym wypadku ludzie w Sanhedrynie doskonale znali Nikodema i wiedzieli skąd pochodzi, a użyli tego sformułowania aby go wykpić.
I dlatego oba argumenty na poziomie przedszkola...


Jan. 14:21

Kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 10 lip 2008, 12:49

Burning Spear pisze:miałaby być nadużyciem

Dlatego ze Jan Kalwin nie ogladal BBC*


===
* Celowo uzylem tego zabiegu - poniewaz przyklad z Biblii byl zbyt dziecinny - mimo ze prawdziwy - to uzylem bardziej wyszukanego - oczywiste jest ze Ewangelista nie mogl nie wyjasniajac (jak to w innych razach robili ewangelisci) uzyc przykladu z brama o ktorej dopiero w 20 wieku mozna bylo obejrzec w filmach DVD z instytutu Moodiego.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości