Protestancki celibat

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Nowy
Posty: 63
Rejestracja: 27 lut 2010, 11:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Protestancki celibat

Postautor: Nowy » 28 sie 2012, 01:05

Co myślicie o celibacie z własnej woli nie nakazu kościelnego? Biblia wspomina o takich ludziach. Czy wiecie, czy w dzisiejszych czasach tacy występują?


Szukam drogi do światła...
Awatar użytkownika
Grzegorz97
Posty: 163
Rejestracja: 15 cze 2012, 20:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Grzegorz97 » 28 sie 2012, 08:00

Celibat sam w sobie nie jest zły, bo świadczy o czystości, ale nie należy go narzucać. Nie wiem czy tacy występują. Wśród Pastorów raczej nie jest to popularne. :-P


Awatar użytkownika
de Ptysz
Posty: 1414
Rejestracja: 07 lis 2011, 20:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: de Ptysz » 28 sie 2012, 08:01

Nie mam nic przeciwko. Jak pisał Paweł - jeśli ktoś jest bezżenny, to niech taki pozostanie, ale zawierając małżeństwo nie grzeszy.


Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. 1J 4:20
Niech nikt nie szuka własnej korzyści, lecz korzyści bliźniego 1 Kor 10:22
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 28 sie 2012, 14:08

Nowy pisze:Co myślicie o celibacie z własnej woli nie nakazu kościelnego?

Przepraszam, że wtrącę, ale nikt nikomu w żadnym Kościele chyba nie nakazuje celibatu. To zawsze wybór człowieka.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 28 sie 2012, 14:32

Kamil M. pisze:
Nowy pisze:Co myślicie o celibacie z własnej woli nie nakazu kościelnego?

Przepraszam, że wtrącę, ale nikt nikomu w żadnym Kościele chyba nie nakazuje celibatu. To zawsze wybór człowieka.

Kościół rzymskokatolicki nakazuje przyjecie celibatu jeżeli ktoś chce zostać kapłanem. Nie daje się klerykom wyboru. Cerkiew w tym względzie jest bardziej praktyczna...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 28 sie 2012, 14:33

Kamil M. pisze:
Nowy pisze:Co myślicie o celibacie z własnej woli nie nakazu kościelnego?

Przepraszam, że wtrącę, ale nikt nikomu w żadnym Kościele chyba nie nakazuje celibatu. To zawsze wybór człowieka.
Ale ustanowił FAŁSZYWE wymagania.
Np chcesz być przezbiterem / biskupem to niemoże mieć żony. WBREW Pismu apostolskiemu.

To jakby rzec, że możesz mieć żonę ale tylko o jednej nodze ;) i kazda dobrowolnie musi sobie jedną odrabać aby miec męża legalnie ;)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 28 sie 2012, 14:56

Nikt nie zmusza do zostawania duchownym w KRK, celibat to jeden z warunków tej posługi - czy słuszny to inna rzecz, ale nikt nikomu nie narzuca celibatu. Kto zostaje duchownym wie przecież z czym to się wiąże, nikt go nie zmusza. To tak jakby ktoś chciał zostać zakonnikiem, a potem marudził, że każą mu wstawać o 4 rano. Sam chciał.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 28 sie 2012, 15:53

Kamil M. pisze:Nikt nie zmusza do zostawania duchownym w KRK, celibat to jeden z warunków tej posługi - czy słuszny to inna rzecz, ale nikt nikomu nie narzuca celibatu. Kto zostaje duchownym wie przecież z czym to się wiąże, nikt go nie zmusza. To tak jakby ktoś chciał zostać zakonnikiem, a potem marudził, że każą mu wstawać o 4 rano. Sam chciał.


I róznie dobrze można ustanowic prawo że tylko kobieta o jednej nodze może zostać żoną i nikt jej nie bedzie zmuszał...

To co robi KRK to wiązanie kapłaństwa z CELIBATEM które nie powinno istnieć.
Jest to niesłuszny i ze wszech miar zły warunek tej posługi.
Powinna tu byc pełna wolność.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 28 sie 2012, 18:46

Nikt nie zmusza do zostawania duchownym w KRK, celibat to jeden z warunków tej posługi - czy słuszny to inna rzecz, ale nikt nikomu nie narzuca celibatu. Kto zostaje duchownym wie przecież z czym to się wiąże, nikt go nie zmusza. To tak jakby ktoś chciał zostać zakonnikiem, a potem marudził, że każą mu wstawać o 4 rano. Sam chciał.

Kto chce zostać duchownym w krk jest zmuszany do celibatu. Jest to fakt. Oczywiście, nikt nikogo nie zmusza do zostania księdzem, ale jak ktoś chce, bo np. czuje "powołanie" to dlaczego zmuszany jest też do celibatu? Zakon to inna sprawa, bo zakonnik nie musi zostawać kapłanem, a zakony rządzą się swoimi prawami, ale dlaczego zwykły diecezjalny ksiądz jest zmuszany do celibatu?


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 28 sie 2012, 21:59

Riddick:

Kto chce zostać duchownym w krk jest zmuszany do celibatu. Jest to fakt. Oczywiście, nikt nikogo nie zmusza do zostania księdzem, ale jak ktoś chce, bo np. czuje "powołanie" to dlaczego zmuszany jest też do celibatu? Zakon to inna sprawa, bo zakonnik nie musi zostawać kapłanem, a zakony rządzą się swoimi prawami, ale dlaczego zwykły diecezjalny ksiądz jest zmuszany do celibatu?


U prawosławnych żeby zostać biskupem trzeba zachowywać celibat.Czy to znaczy że Cerkiew prawosławna zmusza biskupów do celibatu?

Jeśli ktoś u prawosławnych został księdzem jako nieżonaty to nie może się już ożenić i musi zachowywać celibat.Czy to znaczy że zmuszają go do celibatu?


albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 28 sie 2012, 22:02

Albertus pisze:

U prawosławnych żeby zostać biskupem trzeba zachowywać celibat.Czy to znaczy że Cerkiew prawosławna zmusza biskupów do celibatu?

Jeśli ktoś u prawosławnych został księdzem jako nieżonaty to nie może się już ożenić i musi zachowywać celibat.Czy to znaczy że zmuszają go do celibatu?

Przede wszystkim biskupi prawosłąwni wywodzą się głownie z kręgów zakonnych. To taka stara tradycja. Dawni Papieże rzymscy (I tysiąclecia) też wywodzili się z kręgów zakonnych


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
de Ptysz
Posty: 1414
Rejestracja: 07 lis 2011, 20:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: de Ptysz » 28 sie 2012, 22:06

Albertus pisze:U prawosławnych żeby zostać biskupem trzeba zachowywać celibat.Czy to znaczy że Cerkiew prawosławna zmusza biskupów do celibatu?

A wyżsi dostojnicy duchowni w prawosławiu to nie rekrutują się przypadkiem z zakonników?

Jeśli ktoś u prawosławnych został księdzem jako nieżonaty to nie może się już ożenić i musi zachowywać celibat.Czy to znaczy że zmuszają go do celibatu?
Owszem, poniekąd jest to pewien przymus, choć to i tak system lepszy (a właściwie - mniej zły), niż u katolików.


Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. 1J 4:20

Niech nikt nie szuka własnej korzyści, lecz korzyści bliźniego 1 Kor 10:22
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 28 sie 2012, 22:10

W prawosławiu zonaty mężczyzna może byc wyświęcony na kapłana ale nigdy na odwrót.
Więc wybór ma
W Grecji i Serbi to w Seminarium to nawet pomagają klerykom prawosławnym znaleźdź żonę


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 28 sie 2012, 22:31

Zarówno w u prawosławnych jak i u katolików nie ma żadnego przymusu.

Po za tym w KK w kościołach wschodnich są księżmi żonaci i nikt z tego powodu nie robi problemu.

A w części łacińskiej wyświęca się nieżonatych którzy muszą zachowywać celibat. Jeśli u prawosławnych wyświęci się nieżonatego to też musi zachowywać celibat.Czyli zasada taka sama.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 28 sie 2012, 23:01

Nawet nie zauważyłem że wlazłem do części dostępnej tylko dla protestantów.

Bardzo przepraszam i już się stąd wycofuję.



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości