Wszystkich Świetych

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Wszystkich Świetych

Postautor: Kitka » 23 paź 2012, 13:16

Wszystkich Świętych to święto katolickie. Teoretycznie odnosi się do wszystkich zmarłych w Chrystusie i uznanych przez KK jako świętych. Praktycznie jednak jest to święto "odwiedzania cmentarzy" i grobów zmarłych bliskich, zapalania zniczy na grobach, kwiecenia ich. Rodziny spotykają się "na grobach".
Czy tego typu praktyki są obecne u protestantów? Czy też wykorzystujecie ten dzień do takich "odwiedzin"? Jeździcie na cmentarze? Pytam z ciekawości :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 23 paź 2012, 13:42

Kitka pisze:Czy też wykorzystujecie ten dzień do takich "odwiedzin"?

Nie ma sensu, w ten dzień na cmentarzach jest tłoczno niczym w hipermarkecie po mszy.

Oczywiście jeśli nasi bliscy są pogrzebani na rzymsko-katolickim kościele to może warto wcześniej uprzątnąć (jeśli przypadkiem nie robimy tego cyklicznie) grób aby nie narażać się na złe świadectwo względem tych tłumów "czczących anioły", którzy przyjdą we "wszystkich świątych" na cmentarz "poplotkować" (no nie tylko ale jednak :/).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa zardzewiałe grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 23 paź 2012, 15:13

Moim zdaniem można w ten dzień jechać na grób. Fakt jest faktem, trzeba sporo w ten dzień nastać się w korkach.

Dziady
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziady_%28zwyczaj%29

W tym dniu niektóre czynności były zakazane, np. wylewanie wody po myciu naczyń przez okno, by nie oblać zabłąkanej tam duszy i palenie w piecu, bowiem tą drogą dusze dostawały się niekiedy do domu[1].


Obrazek


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 25 paź 2012, 11:35

Kitka pisze:Rodziny spotykają się "na grobach".
Czy tego typu praktyki są obecne u protestantów? Czy też wykorzystujecie ten dzień do takich "odwiedzin"? Jeździcie na cmentarze? Pytam z ciekawości


W sezonie chorobowym spotykanie się na wietrze na cmentarzu to nie do końca dobry pomysł. Mnie z resztą przytłacza widok mnóstwa popalonych zniczy, na grobach ludzi, którzy możliwie odeszli nieświadomi Prawdy :/
Jakoż modlitwa, za dusze ludzi którzy już nie żyją mija się z celem, to nie bardzo wiem co człowiek wierzący miałby robić w tłumie na tym cmentarzu.

Chcę wierzyć pisze:W tym dniu niektóre czynności były zakazane, np. wylewanie wody po myciu naczyń przez okno, by nie oblać zabłąkanej tam duszy i palenie w piecu, bowiem tą drogą dusze dostawały się niekiedy do domu[1].

Moja babcia zakazywała zamiatać i prać w "dzień zadusznych", aby nie zrobić krzywdy krzątającym się duchom :-/


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 25 paź 2012, 13:53

fantomik pisze:
Kitka pisze:Czy też wykorzystujecie ten dzień do takich "odwiedzin"?

Nie ma sensu, w ten dzień na cmentarzach jest tłoczno niczym w hipermarkecie po mszy.

Oczywiście jeśli nasi bliscy są pogrzebani na rzymsko-katolickim kościele to może warto wcześniej uprzątnąć (jeśli przypadkiem nie robimy tego cyklicznie) grób aby nie narażać się na złe świadectwo względem tych tłumów "czczących anioły", którzy przyjdą we "wszystkich świątych" na cmentarz "poplotkować" (no nie tylko ale jednak :/).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa zardzewiałe grosze)


Zgadzam się także z fantomikiem


.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wszystkich Świetych

Postautor: Hardi » 02 lis 2012, 10:34

Kitka pisze:Czy też wykorzystujecie ten dzień do takich "odwiedzin"? Jeździcie na cmentarze? Pytam z ciekawości :)

Aż tak bardzo to mi nie odbiło, aby celowo stać w korkach, mieć problem z zaparkowaniem i mówić co chwilę "przepraszam" oraz rozpychać się łokciami, aby dostać się na grób bliskiej osoby ;) Jest tyle innych dni w roku w których można pójść na grób i w ciszy powspominać tą osobę...


Ararat
Posty: 208
Rejestracja: 25 kwie 2012, 14:51
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: https://goo.gl/FtHC4r
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ararat » 02 lis 2012, 11:40

Polecam artykuł mówiący o tym: ŚWIĘTO ZMARŁYCH 1 Listopada


"Nie ma zaś nic wspólnego z Bogiem ten, kto nie uznaje JEZUSA. " ( 1 list Jana 4:3 ) BWP
"Każdy zaś duch, który nie uznaje JEZUSA, nie jest z Boga;..." ( 1 list Jana 4:3 ) BT
"I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni." (Dzieje Ap.4:12) - TYLKO JEZUS CHRYSTUS.

https://jedynadroga.blogspot.com/
https://www.facebook.com/ZbawieniewChrystusie/
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 02 lis 2012, 11:53

Ararat pisze:Polecam artykuł mówiący o tym: ŚWIĘTO ZMARŁYCH 1 Listopada

nie bardzo rozumiem co ten artykuł ma do tego tematu :?: przecież tutaj nikt nie mówi, ani o modleniu się za zmarłych, ani o czarach itd. a jedynie o odwiedzeniu grobu... chyba nie chcesz nam powiedzieć, że chrześcijanin nie może pójść na grób i musi pozwolić aby grób zarósł chwastami :?: ;)


Ararat
Posty: 208
Rejestracja: 25 kwie 2012, 14:51
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: https://goo.gl/FtHC4r
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ararat » 12 lis 2012, 17:09

Hardi pisze: chyba nie chcesz nam powiedzieć, że chrześcijanin nie może pójść na grób i musi pozwolić aby grób zarósł chwastami :?: ;)


Nie o tym piszę ;) i wiesz to doskonale, kiedy poczytasz ten artykuł, iż jest tam o czymś innym mowa :) i cale nie twierdzę, że
chrześcijanin nie może pójść na grób i musi pozwolić aby grób zarósł chwastami


"Nie ma zaś nic wspólnego z Bogiem ten, kto nie uznaje JEZUSA. " ( 1 list Jana 4:3 ) BWP
"Każdy zaś duch, który nie uznaje JEZUSA, nie jest z Boga;..." ( 1 list Jana 4:3 ) BT
"I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni." (Dzieje Ap.4:12) - TYLKO JEZUS CHRYSTUS.

https://jedynadroga.blogspot.com/
https://www.facebook.com/ZbawieniewChrystusie/
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 14 lis 2012, 22:30

Kościół Ewangelicko-Augsburski 1 XI obchodzi Pamiątkę Świętych Pańskich i Pamiątkę Umarłych.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
elam1
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 2012, 13:54
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: elam1 » 17 lis 2012, 20:51

Witam,
dbam o groby cały rok, natomiast 1 listopada nie idę, nie zapalam zniczy w żadnym momencie - ale wiem, ze porządek ma być. Nie modle sie o moich zmarłych, ale ich pamietam, i nieraz z usmiechem na twarzy wspominam, wiem co by powiedzieli w danym momencie. I załuję jedynie, że moze nie zawsze byłam na właciwym miejscu w odpowiednim czasie ( w sensie mówienia i robienia).


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 26 lis 2012, 01:10

najlepiej zwłoki skremować a prochy postawić na kominku czy jeszcze lepiej wsypać do morza i po problemie 8-)


mamamarta55
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2012, 14:26
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mamamarta55 » 02 lut 2013, 19:44

[quote="Michał"]Kościół Ewangelicko-Augsburski 1 XI obchodzi Pamiątkę Świętych Pańskich i Pamiątkę Umarłych.[/quote/


Bez urazy... To tak wg porzekadła: "Panu Bogu Świeczka a diabłu ogarek" .
Tak bardzo chcemy przypodobać się KK, że tworzymy podobne Święta : niby to samo a jednak nie całkiem...

A 1 i 2 listopada to takie pogańskie święta, że aż strach patrzeć jak ludzie pogrążeni w ciemności oddają się pogańskim rytuałom.

Po co mam iść 1 i 2 XI na cmentarz przecież są jeszcze 363 dni roku.


mamamarta55
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2012, 14:26
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mamamarta55 » 02 lut 2013, 19:52

Hardi pisze:najlepiej zwłoki skremować a prochy postawić na kominku czy jeszcze lepiej wsypać do morza i po problemie 8-)


Nie wiem czy to dobry pomysł, Biblia nic nie mówi o paleniu zwłok. Wiem natomiast, że palenie zwłok to zwyczaj czysto pogański.


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 02 lut 2013, 20:17

mamamarta55 pisze:

Michał pisze:Kościół Ewangelicko-Augsburski 1 XI obchodzi Pamiątkę Świętych Pańskich i Pamiątkę Umarłych.



Bez urazy... To tak wg porzekadła: "Panu Bogu Świeczka a diabłu ogarek" .
Tak bardzo chcemy przypodobać się KK, że tworzymy podobne Święta : niby to samo a jednak nie całkiem...

A 1 i 2 listopada to takie pogańskie święta, że aż strach patrzeć jak ludzie pogrążeni w ciemności oddają się pogańskim rytuałom.

Po co mam iść 1 i 2 XI na cmentarz przecież są jeszcze 363 dni roku.


Bożego Narodzenia też nie obchodzisz z powodu pogańskiej daty , która w tym przypadku nie ma znaczenia? W ewangelickim rozumieniu "pamiątka" to wspomnienie. Nie modli się za zmarłych ani do świętych.

mamamarta55 pisze:Nie wiem czy to dobry pomysł, Biblia nic nie mówi o paleniu zwłok. Wiem natomiast, że palenie zwłok to zwyczaj czysto pogański.


Co jest złego w paleniu zwłok ? Że pochodzi z terenów , którym chrześcijaństwo pozostaje obce ? Jak by tak pomyśleć , można dojść do wniosku , że powstało tam , gdzie warunki naturalne to wymusiły.



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości