Świadkowie Jehowy

Obrona wiary ....
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Kitka » 08 mar 2018, 10:11

Jeremiasz pisze:Dlatego też Pan Bóg Jahwe powiedział; że gdy stwarzał świat, to obok niego nie było nikogo, bo jego Syn będący wtedy Duchem, mieszkał wewnątrz niego: w jego sercu, w jego głębokościach, w jego osobie, w jego łonie.

Takie dziwne rzeczy wychodzą, jak się dzieli Boga na części.
Bóg jest jeden.
I sam jeden stwarzał świat.
W Ojcu, Synu i Duchu wszystko powstało.


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: agent terenowy » 08 mar 2018, 14:00

Jedno z lepszych pytań, jakie ja zadaję to: Czy twoje grzechy są przebaczone?

Większość świadków nie ma tej pewności, i jak mówią, że nie, albo że nie wiedzą, zachęcam ich do porozmawianiu z Jehową o przebaczeniu ich grzechów.

Co najlepsze, nie trzeba się tu kłócić o doktryny, bo pytanie dotyka takiego kogoś osobiście.
A jak już się dogada z Bogiem - On już go poprowadzi.


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Realista » 11 mar 2018, 17:11

KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:Dlatego też Pan Bóg Jahwe powiedział; że gdy stwarzał świat, to obok niego nie było nikogo, bo jego Syn będący wtedy Duchem, mieszkał wewnątrz niego: w jego sercu, w jego głębokościach, w jego osobie, w jego łonie.
Izajasz 44,24:Oto, co rzekł Jehowa, twój Wykupiciel, i twój Twórca już od łona matki; "Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?
Dziwna teoria, nieprawdziwa, bo Pan Jezus jest Stwórcą, jego Słowem i rękoma wszystko zostało stworzone. Za daleko idziesz w swoich pomysłach na istotę Boga.

Interesujące...to dlaczego wczesne symbole wyłącznie Ojca nazywały Stwórcą?


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: KAAN » 12 mar 2018, 12:42

Realista pisze:
KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:Dlatego też Pan Bóg Jahwe powiedział; że gdy stwarzał świat, to obok niego nie było nikogo, bo jego Syn będący wtedy Duchem, mieszkał wewnątrz niego: w jego sercu, w jego głębokościach, w jego osobie, w jego łonie.
Izajasz 44,24:Oto, co rzekł Jehowa, twój Wykupiciel, i twój Twórca już od łona matki; "Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?
Dziwna teoria, nieprawdziwa, bo Pan Jezus jest Stwórcą, jego Słowem i rękoma wszystko zostało stworzone. Za daleko idziesz w swoich pomysłach na istotę Boga.

Interesujące...to dlaczego wczesne symbole wyłącznie Ojca nazywały Stwórcą?
A symbole to mają jakąś moc profetyczną? Są Słowem Bożym, objawieniem?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Realista » 12 mar 2018, 13:32

A symbole to mają jakąś moc profetyczną? Są Słowem Bożym, objawieniem?

Są wyrazem ówczesnej wiary kościoła. Biblia również tytuł kreatora rezerwuje dla Boga Ojca.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: KAAN » 14 mar 2018, 11:27

Realista pisze:
A symbole to mają jakąś moc profetyczną? Są Słowem Bożym, objawieniem?

Są wyrazem ówczesnej wiary kościoła.
Kościół nie opiera się na tradycji, nie jest prawdą to co piszesz.
Realista pisze: Biblia również tytuł kreatora rezerwuje dla Boga Ojca.
Nie jest to prawda.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 14 mar 2018, 15:03

Realista pisze:
KAAN pisze:
Jeremiasz pisze:Dlatego też Pan Bóg Jahwe powiedział; że gdy stwarzał świat, to obok niego nie było nikogo, bo jego Syn będący wtedy Duchem, mieszkał wewnątrz niego: w jego sercu, w jego głębokościach, w jego osobie, w jego łonie.
Izajasz 44,24:Oto, co rzekł Jehowa, twój Wykupiciel, i twój Twórca już od łona matki; "Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?
Dziwna teoria, nieprawdziwa, bo Pan Jezus jest Stwórcą, jego Słowem i rękoma wszystko zostało stworzone. Za daleko idziesz w swoich pomysłach na istotę Boga.

Interesujące...to dlaczego wczesne symbole wyłącznie Ojca nazywały Stwórcą?


Nie tylko symbole, ale również samo słowo Boga mówi, że to Bóg Ojciec Jahwe stworzył świat (Izajasz 44,24).
KAAN mówi że jest to teoria dziwna i nieprawdziwa?
Dla kościoła jest rzeczą wiadomą że to Pan Jezus Chrystus stworzył świat i wszystko co w nim jest (Ew.Jana 1,3 i Kolosan 1,16) a Hebr.1,2; że to Bóg Ojciec przez Syna Jezusa Chrystusa stworzył wszystko.

Jaka w tym tajemnica? Bóg Jahwe mówi w Izajaszu 44,24 że to on wszystko stworzył, a Jan i Paweł mówią że to Jezus wszystko stworzył, ewentualnie w Hebr.1,2 Bóg Ojciec przez Syna.
Dwie osoby pretendują do roli stwórcy - pierwszeństwo ma Bóg Ojciec, bo on bezpośrednio się wypowiada w tej sprawie.
Gdy Bóg Ojciec przemawiał do Izajasza Syn Boży nie był jeszcze objawiony. Jego rola w dziele stworzenia nie była znana. Objawienie nowotestamentowe nie zmienia znaczenia słów Boga Ojca Jahwe z Iz.44,24, ale je dopełnia.

Znamiennym jest to, że Bóg Ojciec Jahwe stwierdza; gdy rozpościerałem ziemię i rozpinałem niebiosa, nikogo ze mną nie było.
Zadziwiająca jest więc relacja i stosunek Ojca do Syna, bo wiemy, że to Syn wszystko stworzył ewentualnie Ojciec przez Syna.

5 Moj.6,4:" Słuchaj, Izraelu! Pan jest Bogiem naszym, Pan jedynie!"
To mówi Jahwe, Bóg Ojciec.
Izajasz 46,9:"Ja jestem Bogiem i nie ma innego, ja jestem Bogiem i nie ma takiego jak Ja." a wiemy że taki jak Ojciec, jest Syn (Hebr.1,3).
I wiemy, że Bóg Ojciec nigdy kogoś takiego jak On nie stworzył: Izajasz 43,10: "...przede mną Boga nie stworzono i po mnie się go nie stworzy."

Dlatego relacja Ojca I Syna jest taka: Iz.44,24: Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Realista » 14 mar 2018, 21:27

KAAN pisze:Kościół nie opiera się na tradycji, nie jest prawdą to co piszesz.

Cały Nowy Testament jest póki co najstarszym zachowanym zbiorem tradycji.
KAAN pisze:Nie jest to prawda.

Oczywiście, że tak - Jezus jest wielokrotnie odróżniony od Stwórcy Wszechrzeczy, stąd wynika prosty wniosek, że nie był postrzegany w ten sposób.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 15 mar 2018, 07:49

Jeremiasz pisze:Dlatego relacja Ojca I Syna jest taka: Iz.44,24: Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?

Raczej należałoby zadać pytanie: Dlaczego - dlaczego relacja Ojca I Syna jest taka: Iz.44,24: Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?

Jest osoba Jezusa, taka sama jak osoba Ojca (Hebr..1,3). Bóg Ojciec mówi, że Boga takiego jak on sam, nigdy nie stworzy (Iz.43,10), a że Jezus wtedy gdy te słowa były wypowiadane istniał, więc możemy wiedzieć; że Jezus nie został stworzony.

Tak więc to co mówi Paweł w 1 Kor.8,6:

"wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy."

mówi nam; że chociaż jest odrębność osoby Ojca i Syna, Bóg Ojciec siebie i Syna nazywa jednym Bogiem Iz.44,24:" Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?"[/quote]

Należy jedynie uwierzyć Bogu i nie zmieniać jego słowa, wierzyć i przyjąć to, co On sam o sobie mówi.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: KAAN » 15 mar 2018, 13:11

Jeremiasz pisze:
Realista pisze:
KAAN pisze:Dziwna teoria, nieprawdziwa, bo Pan Jezus jest Stwórcą, jego Słowem i rękoma wszystko zostało stworzone. Za daleko idziesz w swoich pomysłach na istotę Boga.

Interesujące...to dlaczego wczesne symbole wyłącznie Ojca nazywały Stwórcą?

Nie tylko symbole, ale również samo słowo Boga mówi, że to Bóg Ojciec Jahwe stworzył świat (Izajasz 44,24).
KAAN mówi że jest to teoria dziwna i nieprawdziwa?
Tak, nieprawdziwa, Biblia uczy że Bóg stworzył wszystko, że Syn stworzył wszystko, że Duch uczestniczył w akcie stworzenia. Ojciec , Syn i Duch Święty to ten sam Bóg.
Dla kościoła jest rzeczą wiadomą że to Pan Jezus Chrystus stworzył świat i wszystko co w nim jest (Ew.Jana 1,3 i Kolosan 1,16) a Hebr.1,2; że to Bóg Ojciec przez Syna Jezusa Chrystusa stworzył wszystko.
To prawda.
Jaka w tym tajemnica? Bóg Jahwe mówi w Izajaszu 44,24 że to on wszystko stworzył, a Jan i Paweł mówią że to Jezus wszystko stworzył, ewentualnie w Hebr.1,2 Bóg Ojciec przez Syna.
Nie ewentualnie, ale nie należy mówić że tylko Ojciec jest JHVH i oddzielać JHVH od Syna i Ducha Świętego.
Dwie osoby pretendują do roli stwórcy - pierwszeństwo ma Bóg Ojciec, bo on bezpośrednio się wypowiada w tej sprawie.
Tworzysz teorię Boga podzielonego, a Bóg jest EHAT.
Znamiennym jest to, że Bóg Ojciec Jahwe stwierdza; gdy rozpościerałem ziemię i rozpinałem niebiosa, nikogo ze mną nie było.
Zadziwiająca jest więc relacja i stosunek Ojca do Syna, bo wiemy, że to Syn wszystko stworzył ewentualnie Ojciec przez Syna.
To właśnie jet błędna teoria Boga podzielonego, Bóg jest jeden i JHVH w ST to nie jest tylko Ojciec.
5 Moj.6,4:" Słuchaj, Izraelu! Pan jest Bogiem naszym, Pan jedynie!"
To mówi Jahwe, Bóg Ojciec.
To nieprawda! To Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty. Pan EHAT - jedność w wielości.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: KAAN » 15 mar 2018, 13:13

Realista pisze:
KAAN pisze:Kościół nie opiera się na tradycji, nie jest prawdą to co piszesz.

Cały Nowy Testament jest póki co najstarszym zachowanym zbiorem tradycji.
To nie jest prawda, NT to objawione Słowo Boże.
Realista pisze:
KAAN pisze:Nie jest to prawda.
Oczywiście, że tak - Jezus jest wielokrotnie odróżniony od Stwórcy Wszechrzeczy, stąd wynika prosty wniosek, że nie był postrzegany w ten sposób.
To nieprawda, Syn jest Stwórcą, tym samym co Ojciec i Duch Święty.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Realista » 17 mar 2018, 10:12

KAAN pisze:Kościół nie opiera się na tradycji, nie jest prawdą to co piszesz.

Oczywiście, że opiera Nowy Testament to tradycja przelana na papier. Zresztą w NT widać wiele paralelnie rozwijających się tradycji Kościół w Jerozolimie praktykujący zwyczaje wynikające z prawa i Paweł postępujący liberalizacje w tym zakresie.

To nie jest prawda, NT to objawione Słowo Boże.
Tak sfrunął z nieba. Cytaty z klasyków to też natchnione Słowo Boże? Hymn astronomiczny na część Dzeusa Boga i Stwórcy cytowany przez Pawła itp. będący integralną częścią NT też jest "natchniony"?
KAAN pisze:To nieprawda, Syn jest Stwórcą, tym samym co Ojciec i Duch Święty.
Syn jest stworzeniem jak każdy prawdziwy człowiek. Duch święty jest expressis verbis nazwany mocą, zatem jest jakością. Owszem modalisci identyfikowali Ojca, Syna i Ducha św jako jednego Boga Stwórcę i to jest tradycja starsza niż trynitarne nowinkarstwo.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 17 mar 2018, 11:10

Realista pisze:
KAAN pisze:Kościół nie opiera się na tradycji, nie jest prawdą to co piszesz.

Oczywiście, że opiera Nowy Testament to tradycja przelana na papier. Zresztą w NT widać wiele paralelnie rozwijających się tradycji Kościół w Jerozolimie praktykujący zwyczaje wynikające z prawa i Paweł postępujący liberalizacje w tym zakresie.

Paweł, Piotr i inni apostołowie, wytyczali nowe kierunki nauczania, nie na podstawie tradycji, tylko objawienia danego od Boga. Zob. np Dz.Ap.10,9-16:

" (9) A nazajutrz, gdy oni byli w drodze i zbliżali się do miasta, wyszedł Piotr około godziny szóstej na dach, aby się modlić.

(10) Potem poczuł głód i chciał jeść; gdy zaś oni przyrządzali posiłek, przyszło nań zachwycenie

(11) i ujrzał otwarte niebo i zstępujący jakiś przedmiot, jakby wielkie lniane płótno, opuszczane za cztery rogi ku ziemi;

(12) były w nim wszelkiego rodzaju czworonogi i płazy ziemi, i ptactwo niebieskie.

(13) I odezwał się do niego głos: Wstań, Piotrze, zabijaj i jedz!

(14) Piotr zaś rzekł: Przenigdy, Panie, bo jeszcze nigdy nie jadłem nic skalanego i nieczystego.

(15) A głos znowu po raz wtóry do niego: Co Bóg oczyścił, ty nie miej za skalane. (16) A stało się to po trzykroć, po czym przedmiot został wzięty do nieba."


Tradycją mogło się stać np miejsce wieczerzy - w Jerozolimie, np raz do roku.
Apostołowie mogli sobie tak powiedzieć; za trzy miesiące jest Pascha, więc tak jak z Panem Jezusem, zróbmy spotkanie w wieczerniku. I to niech będzie tradycyjnie już co roku. Niestety, ale apostołowie nie tworzyli tradycji, tylko przekazywali nauki Pana Jezusa i jak widzisz z Dz.Ap.10,9-16 otrzymywali od Ducha Świętego nowe instrukcje postępowania.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: KAAN » 17 mar 2018, 11:40

Realista pisze:
KAAN pisze:Kościół nie opiera się na tradycji, nie jest prawdą to co piszesz.
Oczywiście, że opiera Nowy Testament to tradycja przelana na papier.
To nieprawda, NT to Słowo Boże, a nie tradycja.
To nie jest prawda, NT to objawione Słowo Boże.
Tak sfrunął z nieba.
W pewnym sensie sfrunął z nieba, to Duch Święty jest autorem duchowym całej Biblii.
Cytaty z klasyków to też natchnione Słowo Boże?
Użycie cytatu z klasyków jest też Bożym Słowem, tak jak użycie wypowiedzi szatana, albo niewierzących faryzeuszów lub pogan. Całe przesłanie jest Słowem Bożym, a nie wyraz czy zdanie. Mylisz materię z duchem.
KAAN pisze:To nieprawda, Syn jest Stwórcą, tym samym co Ojciec i Duch Święty.
Syn jest stworzeniem
To nieprawda, jest Bogiem Stworzycielem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 17 mar 2018, 12:18

Realista pisze:
KAAN pisze:To nieprawda, Syn jest Stwórcą, tym samym co Ojciec i Duch Święty.
Syn jest stworzeniem jak każdy prawdziwy człowiek. Duch święty jest expressis verbis nazwany mocą, zatem jest jakością. Owszem modalisci identyfikowali Ojca, Syna i Ducha św jako jednego Boga Stwórcę i to jest tradycja starsza niż trynitarne nowinkarstwo.


Syn otrzymał stworzone ciało, ale istniał zanim w tym ciele zamieszkał Ew.Jana 8,57-58:

"(57) Wtedy Żydzi rzekli do niego: Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?

(58) Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest.


A jeżeli istniał wcześniej zanim się narodził, to kim był przed zamieszkaniem w stworzonym ludzkim ciele? Mając ludzkie ciało okazał się osobą, która posiada moc (Ew.Mat.7,29; Ew.Marka 5,30). Tak samo jest z Duchem Świętym: Osoba, posiadająca moc (Dz.Ap.1,8).
Bo Biblia mówi że to Duch Święty spoczął na Marii i ta poczęła syna (Ew.Łuk.1,35).

Zamiast ludzkiemu duchowi, w poczętym dziecku Marii, Pan Bóg dał zamieszkać Duchowi Świętemu, czyli Duchowi Jezusa - Jemu samemu. Tak by to wynikało z Ew.Łuk.1,35.
To wyjaśnia dlaczego człowiek który miał czas i datę swojego urodzenia, mówił, że Abrahama widział, żyjącego ponad ok 2 tysiące lat wcześniej.

Hebr.10,5:
" (5) Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, aleś ciało dla mnie przysposobił;"



Wróć do „Apologia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości