Świadkowie Jehowy

Obrona wiary ....
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Realista » 17 mar 2018, 21:14

KAAN pisze:To nieprawda, NT to Słowo Boże, a nie tradycja.

Prawda. NT to jedno i drugie.

W pewnym sensie sfrunął z nieba, to Duch Święty jest autorem duchowym całej Biblii.

W sensie ścisłym autorami są Ci, którzy tworzyli te teksty. Oczywiście Bóg był dla Nich natchnieniem podobnie jak Urszulka dla Kochanowskiego.

To nieprawda, jest Bogiem Stworzycielem.

Palestyńskim Żydem żyjącym na początku I wieku ne, człowiekiem z krwi i kości jak każdy z nas, a zatem nie był Bogiem par excellence. Co najwyżej dostąpił deifikacji poprzez apoteozę jak inni prorocy czy monarchowie Mojżesz, Cyrus czy Salomon. Jezus jest odróżniony od Stwórcy w związku z czym jest to oczywiste, ze nie może być tymże Stwórca od którego został odróżniony.

Użycie cytatu z klasyków jest też Bożym Słowem, tak jak użycie wypowiedzi szatana, albo niewierzących faryzeuszów lub pogan. Całe przesłanie jest Słowem Bożym, a nie wyraz czy zdanie. Mylisz materię z duchem

Zgadzam się, że duch nie litera. Więc przestańcie uprawiać Bibliolatrię, bo pomimo, że roi się w Biblii od błędów różnego rodzaju to duch w niej zawarty jest uniwersalny.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 18 mar 2018, 10:07

Realista pisze:
KAAN pisze:To nieprawda, jest Bogiem Stworzycielem.

Palestyńskim Żydem żyjącym na początku I wieku ne, człowiekiem z krwi i kości jak każdy z nas, a zatem nie był Bogiem par excellence. Co najwyżej dostąpił deifikacji poprzez apoteozę jak inni prorocy czy monarchowie Mojżesz, Cyrus czy Salomon. Jezus jest odróżniony od Stwórcy w związku z czym jest to oczywiste, ze nie może być tymże Stwórca od którego został odróżniony.


Tak, Jezus został odróżniony od Boga Jahwe, ale w Hebr.3,7-11 ktoś tak powiedział:

" (7) Dlatego, jak mówi Duch Święty: Dziś, jeśli głos jego usłyszycie,

(8) nie zatwardzajcie serc waszych, jak podczas buntu, w dniu kuszenia na pustyni,

(9) gdzie kusili mnie ojcowie wasi i wystawiali na próbę, chociaż oglądali dzieła moje przez czterdzieści lat.

(10) Dlatego miałem wstręt do tego pokolenia i powiedziałem: Zawsze ich zwodzi serce; nie poznali też oni dróg moich,

(11) tak iż przysiągłem w gniewie moim: Nie wejdą do odpocznienia mego. "


Jeżeli zgadzasz się z tym, w co my wierzymy, że Jezus jest Duchem Świętym, to jego odróżnienie od Boga Jahwe jest tajemnicą, bo te słowa które mówi Jezus w cytowanym Hebr.3,7-11 są słowami Boga Jahwe, a wiemy że Bóg Jahwe również jest Duchem Świętym według tego co powiedział o nim Jezus Ew.Jana 4,24:"Bóg jest duchem..."

Jeżeli Jezus jest Duchem Świętym który na krótko zamieszkał w ludzkim ciele to porównywanie go do Mojżesza, Cyrusa, Salomona jest niewłasciwe.
Musiałbyś Realisto wykazać że Jezus nie mówił prawdy twierdząc że zanim Abraham był, on istniał (Ew.Jana 8,58). Ani Cyrus, Salomon, Mojżesz, czy ktokolwiek inny, takich słów jak Jezus, nie mógłby o sobie powiedzieć.

Czy więc Jezus dostąpił deifikacji poprzez apoteozę? Czyli, czy Jezusowi tylko ze względu na ideały które głosił i wypełniał, przypisano boskość?
Jezus zanim się narodził, powiedział do Boga Ojca:Hebr.10,5-7:

"(5) Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, aleś ciało dla mnie przysposobił;

(6) nie upodobałeś sobie w całopaleniach i ofiarach za grzechy.

(7) Tedy rzekłem: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją, o Boże, jak napisano o mnie w zwoju księgi."


Wynika z tego, że Jezus istniał zanim się narodził. Czy autor listu do Hebrajczyków jedynie chciał przypisać Jezusowi boskie cechy? Jezus mówił o swojej wiecznej egzystencji w Ew.Jana 8,58:"Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest." i to co mówił potwierdzał znakami i czynami: Ew.Jana10,37-38:" (37) Jeśli nie wykonuję dzieła Ojca mojego, nie wierzcie mi; (38) jeśli zaś wykonuję, to choćbyście mi nie wierzyli, wierzcie uczynkom, abyście poznali i wiedzieli, że we mnie jest Ojciec, a Ja w Ojcu.

Ciało Jezusa było na ziemi w stu procentach ludzkie, ale nasza tożsamość ze świadomością istnienia jest w duchu. A Duch Jezusa, jak to widać z cytowanych wersetów Biblii, jest wieczny, w tajemniczy dla nas sposób współistniejący z Bogiem Ojcem Jahwe.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: KAAN » 18 mar 2018, 10:43

Realista pisze:
KAAN pisze:To nieprawda, NT to Słowo Boże, a nie tradycja.
Prawda. NT to jedno i drugie.
Jedno, a nie drugie; tradycja pochodzi od ludzi, NT jest Słowem Bożym.
W pewnym sensie sfrunął z nieba, to Duch Święty jest autorem duchowym całej Biblii.
W sensie ścisłym autorami są Ci, którzy tworzyli te teksty.
Autorami tekstu pisanego są oczywiście ludzie, ale całe przesłanie jest Słowem Bożym. Każde słowo zawarte w NT jest z woli Bożej.
Oczywiście Bóg był dla Nich natchnieniem podobnie jak Urszulka dla Kochanowskiego.
To nie takie samo natchnienie; Treny są utworem ludzkim, a NT jest dziełem Bożym, Trenów Bóg nie natchnął swoim przekazem, a NT jest przekazem od samego Boga.
To nieprawda, jest Bogiem Stworzycielem.
Palestyńskim Żydem żyjącym na początku I wieku ne, człowiekiem z krwi i kości jak każdy z nas, a zatem nie był Bogiem par excellence.
Złe wnioskowanie, Biblia daje świadectwo że Pan Jezus był prawdziwym człowiekiem, Żydem z Nazaretu z krwi i kości, ale był jednocześnie Bogiem stworzycielem, który przyszedł na ziemię, wyparł się boskich atrybutów na ten czas. Po zmartwychwstaniu powrócił do swojej chwały jaką miał od zawsze.
Jezus jest odróżniony od Stwórcy w związku z czym jest to oczywiste, ze nie może być tymże Stwórca od którego został odróżniony.
Odwrotnie, Pan Jezus jest utożsamiany ze Stwórcą.

Księga Psalmów 102:26 Tyś z dawna założył ziemię, A niebiosa są dziełem rąk twoich.
List do Hebrajczyków 1:10 ... Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, I niebiosa są dziełem rąk twoich;


Użycie cytatu z klasyków jest też Bożym Słowem, tak jak użycie wypowiedzi szatana, albo niewierzących faryzeuszów lub pogan. Całe przesłanie jest Słowem Bożym, a nie wyraz czy zdanie. Mylisz materię z duchem
Zgadzam się, że duch nie litera. Więc przestańcie uprawiać Bibliolatrię,
To ty tak twierdzisz, nikt z nas nie uprawia bibliolatrii, cały czas mówimy o przekazie, duchu a nie oddajemy czci papierowi czy farbie drukarskiej.
bo pomimo, że roi się w Biblii od błędów różnego rodzaju to duch w niej zawarty jest uniwersalny.
W Biblii nie ma błędów, a w niej nie ma ducha bo to martwy przedmiot, za przekazem stoi Duch Święty.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Realista » 18 mar 2018, 19:12

KAAN pisze:Jedno, a nie drugie; tradycja pochodzi od ludzi, NT jest Słowem Bożym.

Nowy testament został wygenerowany w określonym środowisku kulturowym i językowym co widać jak na dłoni na przykładzie Pism NT. Zaklinanie rzeczywistości nic nie da.

Autorami tekstu pisanego są oczywiście ludzie, ale całe przesłanie jest Słowem Bożym. Każde słowo zawarte w NT jest z woli Bożej.

To ciekawe bo różnice w manuskryptach sa znaczne, więc które konkretnie słowa są z woli Bożej? W obecnych wydaniach krytycznych? Czy moze jak za jakiś czas znajdziemy lepsze manuskrypty i tekst ulegnie małej ewolucji to tamte będa z woli Bożej a te już nie?

Złe wnioskowanie, Biblia daje świadectwo że Pan Jezus był prawdziwym człowiekiem, Żydem z Nazaretu z krwi i kości, ale był jednocześnie Bogiem stworzycielem, który przyszedł na ziemię, wyparł się boskich atrybutów na ten czas. Po zmartwychwstaniu powrócił do swojej chwały jaką miał od zawsze.

Wnioskowanie jak najbardziej prawidłowe, kto jest człowiekiem we właściwym tego słowa znaczeniu, ten nie jest Bogiem kat'eksochen. Tego zresztą argumentu użył Paweł wobec greków dowodząc, że nie jest Bogiem. A Ty twierdzisz, że żle wnioskował?

Odwrotnie, Pan Jezus jest utożsamiany ze Stwórcą.

Księga Psalmów 102:26 Tyś z dawna założył ziemię, A niebiosa są dziełem rąk twoich.
List do Hebrajczyków 1:10 ... Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, I niebiosa są dziełem rąk twoich;

Problem rozbija się o to, że przez Pana należy tam rozumieć Boga Ojca: Ty Panie (Boże Ojcze), na początku itd...

To ty tak twierdzisz, nikt z nas nie uprawia bibliolatrii, cały czas mówimy o przekazie, duchu a nie oddajemy czci papierowi czy farbie drukarskiej.

Dopiero co twierdziłeś, że każde słowo jest tam z woli Bożej. Nawet błędy ortograficzne w poszczególnych słowach są zamysłem woli Bożej? czy po prostu nie udało się Bogu ustrzec kopistów przed gafami?

W Biblii nie ma błędów, a w niej nie ma ducha bo to martwy przedmiot, za przekazem stoi Duch Święty.

Jest ich tam mnóstwo.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 19 mar 2018, 10:23

Realista pisze:
KAAN pisze:Autorami tekstu pisanego są oczywiście ludzie, ale całe przesłanie jest Słowem Bożym. Każde słowo zawarte w NT jest z woli Bożej.

To ciekawe bo różnice w manuskryptach sa znaczne, więc które konkretnie słowa są z woli Bożej? W obecnych wydaniach krytycznych? Czy moze jak za jakiś czas znajdziemy lepsze manuskrypty i tekst ulegnie małej ewolucji to tamte będa z woli Bożej a te już nie?


Spróbuj pełnić wolę Bożą, a poznasz które wersety są z Boga. To jest jedyna i prawdziwa droga do poznania - wypełniać to czego Pan Jezus nauczał.

Realista pisze:
KAAN pisze:Złe wnioskowanie, Biblia daje świadectwo że Pan Jezus był prawdziwym człowiekiem, Żydem z Nazaretu z krwi i kości, ale był jednocześnie Bogiem stworzycielem, który przyszedł na ziemię, wyparł się boskich atrybutów na ten czas. Po zmartwychwstaniu powrócił do swojej chwały jaką miał od zawsze.

Wnioskowanie jak najbardziej prawidłowe, kto jest człowiekiem we właściwym tego słowa znaczeniu, ten nie jest Bogiem kat'eksochen. Tego zresztą argumentu użył Paweł wobec greków dowodząc, że nie jest Bogiem. A Ty twierdzisz, że żle wnioskował?


Dlaczego więc i Pan Jezus nie postąpił tak jak Paweł, gdy Żydzi zarzucali mu bluźnierstwo? Dlaczego tak jak Paweł nie powiedział, po prostu, że jest tylko człowiekiem jak i oni?

Realista pisze:
KAAN pisze:Odwrotnie, Pan Jezus jest utożsamiany ze Stwórcą.

Księga Psalmów 102:26 Tyś z dawna założył ziemię, A niebiosa są dziełem rąk twoich.
List do Hebrajczyków 1:10 ... Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, I niebiosa są dziełem rąk twoich;

Problem rozbija się o to, że przez Pana należy tam rozumieć Boga Ojca: Ty Panie (Boże Ojcze), na początku itd...


Skąd ten pomysł Realisto? Gdybyś nie znał nowego testamentu, albo w niego nie wierzył, to tak. Psalm 102,26-28 jest przez Żydów uważany za psalm mówiący o Bogu Jahwe.

Autor N.Testamentowego listu do Hebrajczyków 1,5-13 twierdzi, że to Bóg Ojciec Jahwe wypowiedział te słowa:
BT
(1) Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków,

"(5) Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził? I znowu: Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem.

(6) Skoro zaś znowu wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży!

(7) Do aniołów zaś powie: Aniołów swych czyni wichrami, sługi swe płomieniami ognia.

(8) Do Syna zaś: Tron Twój, Boże na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego.

(9) Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość, dlatego namaścił Cię, Boże, Bóg Twój olejkiem radości bardziej niż Twych towarzyszy.

(10) Oraz: Tyś, Panie, na początku osadził ziemię, dziełem też rąk Twoich są niebiosa.

(11) One przeminą, ale Ty zostaniesz i wszystko jak szata się zestarzeje,

(12) i jak płaszcz je zwiniesz, jak odzienie, i odmienią się. Ty zaś jesteś Ten sam, a Twoje lata się nie skończą.

(13) Do któregoż z aniołów kiedykolwiek powiedział: Siądź po mojej prawicy, aż położę nieprzyjaciół Twoich jako podnóżek Twoich stóp.



10 werset również jest wypowiadany - według autora tego listu - przez Boga Ojca i skierowane do Syna Bożego: "Tyś Panie na początku osadził ziemię,.." albo 13 werset: "Siądź po mojej prawicy..." 8 werset:"Tron Twój Boże na wieki wieków,..." i tak wszystkie wersety Hebr.1,5-13 są wypowiadane przez Boga Ojca, poza słowami narratora: np.:
Hebr.1,5:"Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek:..."
Hebr.1,6: "I znowu kiedy wprowadza pierworodnego na świat, mówi:...".
Hebr.1,7:"O aniołach w prawdzie mówi:..."
Hebr.1,8: "Lecz do Syna:..."
Hebr.1,13: "A do którego z aniołów powiedział kiedy:..."


Sprawdź przekład interlinearny:
Hebr.1,8: http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /8/param/1
Hebr.1,9: http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /9/param/1
Hebr.1,10: http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... 10/param/1


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: KAAN » 19 mar 2018, 10:49

Realista pisze:
KAAN pisze:Jedno, a nie drugie; tradycja pochodzi od ludzi, NT jest Słowem Bożym.

Nowy testament został wygenerowany w określonym środowisku kulturowym i językowym co widać jak na dłoni na przykładzie Pism NT. Zaklinanie rzeczywistości nic nie da.
Rzeczywistością jest działanie Ducha Świętego, rzeczywistości nie da się zmienić.
Autorami tekstu pisanego są oczywiście ludzie, ale całe przesłanie jest Słowem Bożym. Każde słowo zawarte w NT jest z woli Bożej.
To ciekawe bo różnice w manuskryptach sa znaczne, więc które konkretnie słowa są z woli Bożej?
Manuskrypty są apografami dlatego są różnice wynikające z błędu pisarskiego. Odpowiedź na pytanie jak wyglądały autografy otrzymujemy przez studiowanie kontekstu nauki Słowa i badania dostępnych rękopisów.
W obecnych wydaniach krytycznych? Czy moze jak za jakiś czas znajdziemy lepsze manuskrypty i tekst ulegnie małej ewolucji to tamte będa z woli Bożej a te już nie?
Nie rozumiesz czym jest Słowo Boże; to nie jest ustalony przez jakieś gremium konkretny zestaw rękopisów, albo konkretne zredagowane tłumaczenie, ale to jest przekaz utrwalony najpierw w autografach, a dzisiaj zidentyfikowany w dostępnych rękopisach.
Złe wnioskowanie, Biblia daje świadectwo że Pan Jezus był prawdziwym człowiekiem, Żydem z Nazaretu z krwi i kości, ale był jednocześnie Bogiem stworzycielem, który przyszedł na ziemię, wyparł się boskich atrybutów na ten czas. Po zmartwychwstaniu powrócił do swojej chwały jaką miał od zawsze.
Wnioskowanie jak najbardziej prawidłowe, kto jest człowiekiem we właściwym tego słowa znaczeniu, ten nie jest Bogiem kat'eksochen.
To jest twoja teoria filozoficzna i nie ma zastosowania do rzeczywistości chrześcijańskiej wiary.
Problem rozbija się o to, że przez Pana należy tam rozumieć Boga Ojca: Ty Panie (Boże Ojcze), na początku itd...
To znowu twoje założenie a' priori, nie ma tej idei w Biblii. Jezus jest Panem.

I List do Koryntian 12:3 Dlatego oznajmiam wam, że nikt, przemawiając w Duchu Bożym, nie powie: Niech Jezus będzie przeklęty! I nikt nie może rzec: Jezus jest Panem, chyba tylko w Duchu Świętym.

Jak widzisz nie wyrażasz się w Duchu Świętym.
To ty tak twierdzisz, nikt z nas nie uprawia bibliolatrii, cały czas mówimy o przekazie, duchu a nie oddajemy czci papierowi czy farbie drukarskiej.
Dopiero co twierdziłeś, że każde słowo jest tam z woli Bożej.
Oczywiście, w przekazie, w autografie.
W Biblii nie ma błędów, a w niej nie ma ducha bo to martwy przedmiot, za przekazem stoi Duch Święty.
Jest ich tam mnóstwo.
Nie ma błędów w Biblii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 19 mar 2018, 10:53

Realista pisze:
KAAN pisze:Autorami tekstu pisanego są oczywiście ludzie, ale całe przesłanie jest Słowem Bożym. Każde słowo zawarte w NT jest z woli Bożej.

To ciekawe bo różnice w manuskryptach sa znaczne, więc które konkretnie słowa są z woli Bożej? W obecnych wydaniach krytycznych? Czy moze jak za jakiś czas znajdziemy lepsze manuskrypty i tekst ulegnie małej ewolucji to tamte będa z woli Bożej a te już nie?


Spróbuj pełnić wolę Bożą, a poznasz które wersety są z Boga. To jest jedyna i prawdziwa droga do poznania - wypełniać to czego Pan Jezus nauczał.

Realista pisze:
KAAN pisze:Złe wnioskowanie, Biblia daje świadectwo że Pan Jezus był prawdziwym człowiekiem, Żydem z Nazaretu z krwi i kości, ale był jednocześnie Bogiem stworzycielem, który przyszedł na ziemię, wyparł się boskich atrybutów na ten czas. Po zmartwychwstaniu powrócił do swojej chwały jaką miał od zawsze.

Wnioskowanie jak najbardziej prawidłowe, kto jest człowiekiem we właściwym tego słowa znaczeniu, ten nie jest Bogiem kat'eksochen. Tego zresztą argumentu użył Paweł wobec greków dowodząc, że nie jest Bogiem. A Ty twierdzisz, że żle wnioskował?


Dlaczego więc i Pan Jezus nie postąpił tak jak Paweł, gdy Żydzi zarzucali mu bluźnierstwo? Dlaczego tak jak Paweł nie powiedział, po prostu, że jest tylko człowiekiem jak i oni?
Pan Jezus tak mówi do Żydów, gdy ci zarzucają mu bluźnierstwo:
Ew.Jana 10,32-33:
" (32) Odrzekł im Jezus: Ukazałem wam wiele dobrych uczynków z mocy Ojca mego; za który z tych uczynków kamienujecie mnie?

(33) Odpowiedzieli mu Żydzi, mówiąc: Nie kamienujemy cię za dobry uczynek, ale za bluźnierstwo i za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem."


Ew.Jana 10,34-36:
"34) Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście?

(35) Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże (a Pismo nie może być naruszone),

(36) do mnie, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, wy mówicie: Bluźnisz, dlatego, że powiedziałem: Jestem Synem Bożym?


Uważać siebie za Syna Bożego, było przez Żydów uznane za bezpodstawne czynienie siebie Bogiem.
Pan Jezus powiedział, że każdy do kogo dotarło słowo Boże został nazwany bogiem. Tym się bronił przed oskarżeniami Żydów o bluźnierstwo. Paweł również mógł się do tego odwoływać, gdy chciano okrzyknąć go Bogiem. Ale Pan Jezus mówi; że w jego przypadku stwierdzenie:"Jestem Synem Bożym", ma większe znaczenie i sens, jest czymś więcej niż tylko nazwanym bogiem, lub nazwanym Synem, bo mówi, że to jego Ojciec Niebieski posłał go na ziemię.
Więc to co Żydzi zrozumieli z wypowiedzi Pana Jezusa, było prawdziwe - uznali że Pan Jezus podaje się za Boga i przez to bluźni, ale on był nim i jest w rzeczywistości.

Realista pisze:
KAAN pisze:Odwrotnie, Pan Jezus jest utożsamiany ze Stwórcą.

Księga Psalmów 102:26 Tyś z dawna założył ziemię, A niebiosa są dziełem rąk twoich.
List do Hebrajczyków 1:10 ... Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, I niebiosa są dziełem rąk twoich;

Problem rozbija się o to, że przez Pana należy tam rozumieć Boga Ojca: Ty Panie (Boże Ojcze), na początku itd...


Skąd ten pomysł Realisto? Gdybyś nie znał nowego testamentu, albo w niego nie wierzył, to tak. Psalm 102,26-28 jest przez Żydów uważany za psalm mówiący o Bogu Jahwe.

Autor N.Testamentowego listu do Hebrajczyków 1,5-13 twierdzi, że to Bóg Ojciec Jahwe wypowiedział te słowa:
BT
(1) Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków,

"(5) Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził? I znowu: Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem.

(6) Skoro zaś znowu wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży!

(7) Do aniołów zaś powie: Aniołów swych czyni wichrami, sługi swe płomieniami ognia.

(8) Do Syna zaś: Tron Twój, Boże na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego.

(9) Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość, dlatego namaścił Cię, Boże, Bóg Twój olejkiem radości bardziej niż Twych towarzyszy.

(10) Oraz: Tyś, Panie, na początku osadził ziemię, dziełem też rąk Twoich są niebiosa.

(11) One przeminą, ale Ty zostaniesz i wszystko jak szata się zestarzeje,

(12) i jak płaszcz je zwiniesz, jak odzienie, i odmienią się. Ty zaś jesteś Ten sam, a Twoje lata się nie skończą.

(13) Do któregoż z aniołów kiedykolwiek powiedział: Siądź po mojej prawicy, aż położę nieprzyjaciół Twoich jako podnóżek Twoich stóp.



10 werset również jest wypowiadany - według autora tego listu - przez Boga Ojca i skierowane do Syna Bożego: "Tyś Panie na początku osadził ziemię,.." albo 13 werset: "Siądź po mojej prawicy..." 8 werset:"Tron Twój Boże na wieki wieków,..." i tak wszystkie wersety Hebr.1,5-13 są wypowiadane przez Boga Ojca, poza słowami narratora: np.:
Hebr.1,5:"Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek:..."
Hebr.1,6: "I znowu kiedy wprowadza pierworodnego na świat, mówi:...".
Hebr.1,7:"O aniołach w prawdzie mówi:..."
Hebr.1,8: "Lecz do Syna:..."
Hebr.1,13: "A do którego z aniołów powiedział kiedy:..."


Sprawdź przekład interlinearny:
Hebr.1,8: http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /8/param/1
Hebr.1,9: http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /9/param/1
Hebr.1,10: http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... 10/param/1


Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: nan » 19 mar 2018, 15:33

Realista pisze:Jest ich tam mnóstwo.

Jesteś w stanie podać choć jeden?


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 20 mar 2018, 07:34

nan pisze:
Realista pisze:Jest ich tam mnóstwo.

Jesteś w stanie podać choć jeden?


Jest taka niezgodność w dziejach apostolskich.

Dz.Ap.9,7:"A mężowie, którzy z nim byli w drodze, stanęli oniemiali, głos bowiem słyszeli, ale nikogo nie widzieli. "
Dz.Ap.22,9:" A ci, którzy byli ze mną, światłość wprawdzie widzieli, ale głosu tego, który rozmawiał ze mną, nie słyszeli."

Czy ktoś wie dlaczego jest taka niezgodność w relacji ze spotkania Pawła z Panem w drodze do Damaszku?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: kontousunięte1 » 20 mar 2018, 08:34

Jeremiasz cytuje:
Raczej należałoby zadać pytanie: Dlaczego - dlaczego relacja Ojca I Syna jest taka: Iz.44,24: Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?

Dawno odpuściłam sobie temat o ŚJ, ale w niedzielę miałam znowu "odwiedziny". Ponieważ na forum marazm, więc podczytuję.
Do rzeczy. W jakim przekładzie masz te przytoczone wersety?
W moich BW, UBG jest tak:"Tak mówi Pan, twój Odkupiciel, który cię stworzył już od łona matki:Ja, PAN, wszystko czynię, sam rozciągam niebiosa, rozpościeram ziemię swoją mocą; itd.
Nie wiem, przede wszystkim, skąd wy bierzecie to dziwaczne wyrażenie "Jehowa". To nie jest imię nikogo, a już na pewno nie Boga. YHWH - Jestem, który Jestem, niewypowiadane przez żydów, niewymawialne.
Jehowa to wielokrotnie uwspółcześniany i modyfikowany twór. Wykład kiedyś był na ten temat w serii o fałszowaniu przekładów Biblii. Może ktoś pamięta namiary.
Wracając do wersetu, gdzie tu widzisz sprzeczność, że Syna nie było, skoro to On jest Panem, skoro to On jest JEDNO Z OJCEM. Ja nie widzę sprzeczności. Przez Niego i DLA NIEGO wszystko istnieje.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 20 mar 2018, 09:24

kontousunięte1 pisze:Wracając do wersetu, gdzie tu widzisz sprzeczność, że Syna nie było, skoro to On jest Panem, skoro to On jest JEDNO Z OJCEM. Ja nie widzę sprzeczności. Przez Niego i DLA NIEGO wszystko istnieje.

Ja nie widzę sprzeczności, ale też nie próbuję tego wyjaśniać. Świadkowie zarzucają nam że wierzymy w dwóch Bogów - Ojca i Syna, a nawet w trzech. Jeżeli Bóg JHWH mówi; że sam rozpina niebiosa, sam rozpościera ziemię i nikogo z nim przy tym nie było, to świadkowie mają kłopot. Bo wiemy że to Bóg Ojciec poprzez swego Syna stworzył wszystko, a więc Pan Jezus był na pewno w tym czasie o którym Bóg JHWH mówi w Izajasza 44,24.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: kontousunięte1 » 20 mar 2018, 09:32

My też nie wierzymy w trzech bogów...
A co z tym zwrotem "Jehowa"?


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 20 mar 2018, 09:34

kontousunięte1 pisze:Do rzeczy. W jakim przekładzie masz te przytoczone wersety?

Te wersety przytoczyłem z przekładu "Nowego Świata" jest to tłumaczenie świadków Jehowy.
Korzystam z internetowej wyszukiwarki biblijnej (polecam). Można porównywać tekst Biblijny w różnych tłumaczeniach: http://biblia.info.pl/biblia.html
Ostatnio zmieniony 20 mar 2018, 09:49 przez Jeremiasz, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 20 mar 2018, 09:45

kontousunięte1 pisze:My też nie wierzymy w trzech bogów...
A co z tym zwrotem "Jehowa"?

wkleję Ci swoją wypowiedź z innego tematu:

Nie wiem kogo świadkowie Jehowy czczą, ale wiem że wymawiane przez nich imię Boga JHWH - jako Jehowa, można uznać za poprawne, tak jak wymawiane przez innych chrześcijan imię Boga JHWH - jako Jahwe. "Je-Ho-Wa-H" i "Ja-H-We-H" . Obydwie formy zawierają w sobie litery z tetragramu imienia Boga-JHWH, bez zaznaczonej końcowej litery "H" tego imienia.
Rozchodzi się więc o tego samego Boga JHWH, który objawił nam się jako Bóg niosący zbawienie-Jehoszua , po polsku-Jezus Chrystus.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: kontousunięte1 » 20 mar 2018, 09:48

Jeremiasz pisze:
kontousunięte1 pisze:Do rzeczy. W jakim przekładzie masz te przytoczone wersety?

Te wersety przytoczyłem z przekładu "Nowego Świata" jest to tłumaczenie świadków Jehowy.
Korzystam z internetowej wyszukiwarki biblijne (polecam) można porównywać tekst Biblijny w różnych tłumaczeniach: http://biblia.info.pl/biblia.html

Szczerze i dla twojego dobra radzę ci nie korzystać z tego przekładu. To nawet nie jest przekład, a raczej dowolna wykładnia dostosowana do nauk ŚJ. To tak, jakby katolicy wydali swoje komentarze biblijne i katechizmowe i powiedzieli:oto słowo boże. Celowo piszę małą literą, mam nadzieję, że rozumiesz powód.
Też często korzystam z tej wyszukiwarki, ale coraz częściej z tej: http://biblia-online.pl/Biblia/Uwspolcz ... liaGdanska



Wróć do „Apologia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości