Świadkowie Jehowy

Obrona wiary ....
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 20 mar 2018, 10:12

kontousunięte1 pisze:
Jeremiasz pisze:
kontousunięte1 pisze:Do rzeczy. W jakim przekładzie masz te przytoczone wersety?

Te wersety przytoczyłem z przekładu "Nowego Świata" jest to tłumaczenie świadków Jehowy.
Korzystam z internetowej wyszukiwarki biblijne (polecam) można porównywać tekst Biblijny w różnych tłumaczeniach: http://biblia.info.pl/biblia.html

Szczerze i dla twojego dobra radzę ci nie korzystać z tego przekładu. To nawet nie jest przekład, a raczej dowolna wykładnia dostosowana do nauk ŚJ. To tak, jakby katolicy wydali swoje komentarze biblijne i katechizmowe i powiedzieli:oto słowo boże. Celowo piszę małą literą, mam nadzieję, że rozumiesz powód.
Też często korzystam z tej wyszukiwarki, ale coraz częściej z tej: http://biblia-online.pl/Biblia/Uwspolcz ... liaGdanska


:) wiem o tym - dowolna przekręcona wykładnia. Ale ta wykładnia sprawia im sporo kłopotów Bo wyobraź sobie; Piotr powiedział, że słowo Boże nie podlega dowolnemu wykładowi. W takim razie nikt z nich nie jest w stanie ustalić, ani też nie ma do tego prawa, w którym miejscu należy tytuł Boga Wszechmogącego "Pan" rozumieć jako jego imię JHWH, albo jako dosłowny tytuł władcy; "Pan".
Np gdybyśmy przyjęli że w wieczerniku Pan Jezus nie mówił do apostołów o swoim tytule "Pan" tylko o swoim prawdziwym imieniu JHWH, to świadkowie mieliby jeszcze większy kłopot, bo wtedy nauczaliby że Bóg JHWH jest aniołem stworzonym przez kogoś nie znanego, mającym początek swego istnienia.
Spójrz na te słowa Pana Jezusa:
Ew.Jana 13,13-14:"(13) Wy nazywacie mnie Nauczycielem i Panem, i słusznie mówicie, bo jestem nim. (14) Jeśli tedy Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem nogi wasze, i wy winniście sobie nawzajem umywać nogi.

A teraz na tą wersję wypowiedzi Pana:
Ew.Jana 13,13-14:(13) Wy nazywacie mnie Nauczycielem i Jehową, i słusznie mówicie, bo jestem nim. (14) Jeśli tedy Ja, Jehowa i Nauczyciel, umyłem nogi wasze, i wy winniście sobie nawzajem umywać nogi."

Pan mówił te słowa tylko w zamkniętym gronie, dla wybranych, aby znali prawdę. Do innych zwracał się w przypowieściach, nie tak prosto, bezpośrednio i zrozumiale jak do uczni.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: kontousunięte1 » 20 mar 2018, 10:18

No tak. Dlatego unikam ŚJ i tematów o nich, bo wiem, że błądzą, a nie mam dość wiedzy ani charyzmy, ani umiejętności i cierpliwości, aby dyskutować z ich absurdami.


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Kitka » 20 mar 2018, 10:26

Jeremiasz pisze:
kontousunięte1 pisze:My też nie wierzymy w trzech bogów...
A co z tym zwrotem "Jehowa"?

wkleję Ci swoją wypowiedź z innego tematu:

Nie wiem kogo świadkowie Jehowy czczą, ale wiem że wymawiane przez nich imię Boga JHWH - jako Jehowa, można uznać za poprawne, tak jak wymawiane przez innych chrześcijan imię Boga JHWH - jako Jahwe. "Je-Ho-Wa-H" i "Ja-H-We-H" . Obydwie formy zawierają w sobie litery z tetragramu imienia Boga-JHWH, bez zaznaczonej końcowej litery "H" tego imienia.
Rozchodzi się więc o tego samego Boga JHWH, który objawił nam się jako Bóg niosący zbawienie-Jehoszua , po polsku-Jezus Chrystus.
Tego wymawiania nie można uznać za poprawne - no może w Polsce masz "Jehowa" - ale u źródła, w Watchtower Society to "Dżihowa".
Za to nasze "Jahwe" to w angielskim "Yahweh".
Różnica dla mnie duża.

Ponadto dziś nie wiadomo które samogłoski winny znajdować się w słowie JHWH. I trudno dowodzić, jak brzmieć powinno JHWH.

Dla mnie bóg ŚJ nie jest Bogiem JHWH. Dla nich Jehoszua to nie Bóg. Dla nich Boży Duch to nie Bóg. Więc mówimy o kimś innym.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 20 mar 2018, 10:27

kontousunięte1 pisze:No tak. Dlatego unikam ŚJ i tematów o nich, bo wiem, że błądzą, a nie mam dość wiedzy ani charyzmy, ani umiejętności i cierpliwości, aby dyskutować z ich absurdami.

2 list Jana:
"(8) Miejcie się na baczności, abyście nie utracili tego, nad czym pracowaliśmy, lecz abyście pełną zapłatę otrzymali.

(9) Kto się za daleko zapędza i nie trzyma się nauki Chrystusowej, nie ma Boga. Kto trwa w niej, ten ma i Ojca, i Syna.

(10) Jeżeli ktoś przychodzi do was i nie przynosi tej nauki, nie przyjmujcie go do domu i nie pozdrawiajcie. "

Możesz ich nie przyjmować, tak jak to radzi apostoł Jan. Oni głoszą inną ewangelię od naszej. Agent Terenowy może to potwierdzić. :)


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 20 mar 2018, 10:35

Kitka pisze:Tego wymawiania nie można uznać za poprawne - no może w Polsce masz "Jehowa" - ale u źródła, w Watchtower Society to "Dżihowa".
Za to nasze "Jahwe" to w angielskim "Yahweh".
Różnica dla mnie duża.

Ponadto dziś nie wiadomo które samogłoski winny znajdować się w słowie JHWH. I trudno dowodzić, jak brzmieć powinno JHWH.


Nie ma co patrzeć na wymowę angielską, wiadomo- hebrajski to nie angielski. I to jest prawdą, że wymowy JHWH nikt już dzisiaj nie zna.

Rozchodzi się jedynie o zachowanie w wymawianym imieniu Bożym liter J-H-W-H.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: kontousunięte1 » 20 mar 2018, 10:41

Możesz ich nie przyjmować, tak jak to radzi apostoł Jan. Oni głoszą inną ewangelię od naszej. Agent Terenowy może to potwierdzić. :)

Nie mam z tym problemu. Nie przyjmuję ich. Kiedyś próbowałam dyskutować, ale im nie chodzi o rozmowy tylko o wciśnięcie broszur, zaproszenie do sali królestwa :lol: (w ostatnią niedzielę) i finito.
Ostatnio broszury do skrzynek wrzucają.
Chodząc po domach zakładają, że rozmawiają z niekumatymi katolikami (ci ich gnają), a jak raz chciałam podjąć rozmowę i przyniosłam swoją Biblię, powiedziałam, że jestem protestantką to...UCIEKLI!
Stracili więc w moich oczach własciwie jakąkolwiek szansę na poważne ich traktowanie. Nie znoszę tchórzy, a oni własnie pokazali, że boją się myślenia; że tylko odwalić robotę, wcisnąć strażnicę i załatwiona ich ewangelizacja statystycznie sa ok przed swoimi władzami. Śmieszne to, jak dla mnie. :puppyeyes: :roll:

Kitka
Właśnie o tym wymawianiu mówię, o którym tłumaczysz. Swego czasu słuchałam na ten temat czegoś na YT i własnie przykładami z angielskiego prelegent posługiwał się. Jehowa to jakiś 18, czy 19-wieczny twór, który zastosowali tłumacze-ateiści (nie wierzący bibliści) własnie w przekładzie jakimś angielskim. Tam podano konkrety, nazwiska, ale ja już tego nie pamiętam.


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Kitka » 20 mar 2018, 10:47

Jeremiasz pisze:Rozchodzi się jedynie o zachowanie w wymawianym imieniu Bożym liter J-H-W-H.

No i o tym piszę.
Przy "Jehowa" nie masz zachowanej litery "J" (masz jakieś "dż" nie wiadomo skąd)
Przy "Yahweh" masz "J" i tyle.


Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: nan » 20 mar 2018, 16:41

Jeremiasz pisze:Czy ktoś wie dlaczego jest taka niezgodność w relacji ze spotkania Pawła z Panem w drodze do Damaszku?


mieczducha888.blogspot.com pisze:DROGA PAWŁA do DAMASZKU
Opisy drogi Pawła do Damaszku opisane są w Dziejach Apostolskich : 9:3-7, 22:6-9, 26:13-14. Wg niektórych te opisy są sprzeczne, ale znowu te osoby się mylą a nie biblia. "A mężowie, którzy z nim byli w drodze, stanęli oniemiali, głos bowiem słyszeli, ale nikogo nie widzieli" - Dzieje 9:7 ale wg Dziejów 22:9, towarzysze Pawła nie słyszeli głosu PANA JEZUSA. Te relacje nie są sprzeczne , ponieważ Paweł w 9 rozdziale nie twierdzi że wszyscy słyszeli głos PANA JEZUSA ale że słyszeli głos. Relacje różnia się gramatyką bo 9:7 greckie słowo akouo czyli głos/ dzwięk jest w dopełniaczu a akouo z Dziejów 22:9 jest w bierniku - i jak udało mi się znależć słowo w dopełniaczu oznacza że towarzysze Pawła słyszeli głos - dżwięk ale nie rozumieli go, natomiast słowo to w bierniku oznacza słyszeć ale i rozumieć. A Wiec wszyscy słyszeli jakiś dzwięk ale tylko dla Pawła były to zrozumiałe słowa dla innych te słowa były ukryte i słyszeli tylko jakiś dżwięk niezrozumiały. Podobna sytuacja występuje w ewangelii :
"Ojcze, uwielbij imię swoje! Odezwał się więc głos z nieba: I uwielbiłem, i jeszcze uwielbię. (29) Lud więc, który stał i słyszał, mówił, że zagrzmiało, inni mówili: Anioł do niego przemówił" - Jana 12:28-29 - wszyscy usłyszeli głos- dżwięk ale nie wszyscy odebrali to jednakowo, możliwe że dla niektórych było to ukryte i usłyszeli grzmot a niektórzy tylko zrozumiałe słowa. Podobnie było z Pawłem i Jego towarzyszami.
Inną pozorną sprzecznością może być to, że wg 9:7, towarzysze Pawła stanęli oniemiali a wg 26:14 - wszyscy upadli. Rozwiązanie jest proste : kiedy wszyscy podążali drogą pojawienie się światłości sprawiła szok, oniemieli tak, że wszyscy się zatrzymali - Łukasz w Dzieje 9:3 w związku z towarzyszami Pawła właśnie opisuje ten etap, natomiast jakąś chwile póżniej po tym jak stanęli oniemiali upadli wszyscy jak Paweł - we wszystkich trzech fragmentach nie ma żądnej sprzeczności - opisy wzajemnie się uzupełniają.


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 21 mar 2018, 08:53

Kitka pisze:
Jeremiasz pisze:Rozchodzi się jedynie o zachowanie w wymawianym imieniu Bożym liter J-H-W-H.

No i o tym piszę.
Przy "Jehowa" nie masz zachowanej litery "J" (masz jakieś "dż" nie wiadomo skąd)
Przy "Yahweh" masz "J" i tyle.

Po angielsku nie ma zachowanej litery "J", po polsku jest zachowana: Je - Ho - Wa - H albo: Ja - H - We - H czyli tetragram imienia bożego JHWH - Jahweh (hebr. cztery litery: יהוה)


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 21 mar 2018, 09:42

nan pisze:
Jeremiasz pisze:Czy ktoś wie dlaczego jest taka niezgodność w relacji ze spotkania Pawła z Panem w drodze do Damaszku?


mieczducha888.blogspot.com pisze:DROGA PAWŁA do DAMASZKU
Opisy drogi Pawła do Damaszku opisane są w Dziejach Apostolskich : 9:3-7, 22:6-9, 26:13-14. Wg niektórych te opisy są sprzeczne, ale znowu te osoby się mylą a nie biblia. "A mężowie, którzy z nim byli w drodze, stanęli oniemiali, głos bowiem słyszeli, ale nikogo nie widzieli" - Dzieje 9:7 ale wg Dziejów 22:9, towarzysze Pawła nie słyszeli głosu PANA JEZUSA. Te relacje nie są sprzeczne , ponieważ Paweł w 9 rozdziale nie twierdzi że wszyscy słyszeli głos PANA JEZUSA ale że słyszeli głos. Relacje różnia się gramatyką bo 9:7 greckie słowo akouo czyli głos/ dzwięk jest w dopełniaczu a akouo z Dziejów 22:9 jest w bierniku - i jak udało mi się znależć słowo w dopełniaczu oznacza że towarzysze Pawła słyszeli głos - dżwięk ale nie rozumieli go, natomiast słowo to w bierniku oznacza słyszeć ale i rozumieć. A Wiec wszyscy słyszeli jakiś dzwięk ale tylko dla Pawła były to zrozumiałe słowa dla innych te słowa były ukryte i słyszeli tylko jakiś dżwięk niezrozumiały. Podobna sytuacja występuje w ewangelii :
"Ojcze, uwielbij imię swoje! Odezwał się więc głos z nieba: I uwielbiłem, i jeszcze uwielbię. (29) Lud więc, który stał i słyszał, mówił, że zagrzmiało, inni mówili: Anioł do niego przemówił" - Jana 12:28-29 - wszyscy usłyszeli głos- dżwięk ale nie wszyscy odebrali to jednakowo, możliwe że dla niektórych było to ukryte i usłyszeli grzmot a niektórzy tylko zrozumiałe słowa. Podobnie było z Pawłem i Jego towarzyszami.
Inną pozorną sprzecznością może być to, że wg 9:7, towarzysze Pawła stanęli oniemiali a wg 26:14 - wszyscy upadli. Rozwiązanie jest proste : kiedy wszyscy podążali drogą pojawienie się światłości sprawiła szok, oniemieli tak, że wszyscy się zatrzymali - Łukasz w Dzieje 9:3 w związku z towarzyszami Pawła właśnie opisuje ten etap, natomiast jakąś chwile później po tym jak stanęli oniemiali upadli wszyscy jak Paweł - we wszystkich trzech fragmentach nie ma żądnej sprzeczności - opisy wzajemnie się uzupełniają.


Bardzo mądre wyjaśnienie, warto je studiować i rozważać. Ja to tak bardzo prosto rozumiałem: Paweł jechał do Damaszku z Żydami którzy razem z nim mieli mordować wyznawców Jezusa. I gdy po tym spotkaniu z Panem, Paweł oślepł, to od razu rozstał się z tamtymi Żydami, bo oni się zresztą wystraszyli i pouciekali. Paweł oślepiony pozostawał pod opieką wyznawcy Jezusa Ananiasza. Później gdy przejrzał, od razu zaczął zwiastować ewangelię, tak że nie za bardzo się interesował tym co Żydzi z którymi podróżował mogli widzieć lub słyszeć w drodze do Damaszku. Oni mogli ciągle mieć złe zamiary wobec chrześcijan, więc Paweł który się nawrócił, zapewne nie szukał ich towarzystwa i za wiele nie mógł się dowiedzieć o tym co oni wtedy doświadczyli. Następnie dużo podróżował i był mocno zaangażowany w zwiastowanie ewangelii, dlatego zapewne nie interesowały go doświadczenia niewierzących Żydów w czasie jego nawrócenia. Dlatego gdy mówił do Żydów w Jerozolimie mógł niedokładnie wyrazić się o tym co tamci Żydzi widzieli, albo słyszeli.
Łukasz był natomiast dokładnym badaczem drogi Pana Jezusa. Jego wszystko co było związane z Panem Jezusem, interesowało i dokładnie wszystkich świadków tych zdarzeń, wypytywał i zapisywał.
Być może spotkał po latach tamtych Żydów i oni opowiedzieli Łukaszowi swoją historię opisana w Dz.Ap.9,7, a będąc towarzyszem Pawła, i świadkiem przemowy Pawła do Żydów w Jerozolimie, Łukasz wiernie wszystko zapisał w Dz.Ap.22 i wypowiadane tam interesujące nas słowa w 9 wersecie, które są wypowiedzią Pawła o zdarzeniu, o którym Paweł mógł wszystkiego dokładnie nie wiedzieć i które nie miało żadnego znaczenia.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 27 mar 2018, 12:42

Kitka pisze:
Jeremiasz pisze:Rozchodzi się jedynie o zachowanie w wymawianym imieniu Bożym liter J-H-W-H.

No i o tym piszę.
Przy "Jehowa" nie masz zachowanej litery "J" (masz jakieś "dż" nie wiadomo skąd)
Przy "Yahweh" masz "J" i tyle.


Tutaj jest interesujący materiał o imieniu Bożym: http://www.zbawienie.com/imie-Boga.htm ogromnie interesujące Mam zero wiadomości na ten temat. Może ktoś mądrze i rzeczowo skomentuje zawartość linka? JHWH to nie imię Boże? Z mojej strony naprawdę zero zrozumienia i wiadomości. jestem ciekawy waszych opinii.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 27 mar 2018, 14:07

To też dotyczy imienia Bożego i wydaje mi się bardzo nie za bardzo: http://www.zbawienie.com/imie-Zbawiciela.htm no ale coś w tym jest. warto poczytać i porozmawiać.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: kontousunięte1 » 27 mar 2018, 14:11

Jeremiasz, jeśli mogę ci coś poradzić i zasugerowac...trzymaj się od strony zbawienie.com jak najdalej.
To Henryk Kubik prowadzi. Wbij w google, a zejdziesz na ziemię.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: Jeremiasz » 27 mar 2018, 15:59

kontousunięte1 pisze:Jeremiasz, jeśli mogę ci coś poradzić i zasugerowac...trzymaj się od strony zbawienie.com jak najdalej.
To Henryk Kubik prowadzi. Wbij w google, a zejdziesz na ziemię.

Może to dziwnie zabrzmi, ale według tego co Pan mi objawił (wiem że każdemu swemu dziecku Pan objawia to co ono ma wiedzieć o Panu Bogu), nawet gdybym Boga Ojca nazywał "Bozią" a jego Syna "Syneczkiem" i tak to będzie prawidłową formą nazwy Boga Ojca i jego Syna Jezusa Chrystusa, dającą zbawienie, o ile jest to wyrażane z wiarą, przekonaniem i szczerością jaką mają małe dzieci.
Tak że nawoływanie Henryka Kubika do szukania i odkrywania prawdziwego i oryginalnego brzmienia imienia Pana Boga jest dobre i chwalebne, ale to nie dyskredytuje tych którzy go nie potrafią prawidłowo wypowiedzieć. Jehowa, Jahwe, Jave, czy Jabe - najważniejsze jest to, które jest ponad tymi imionami - jest to imię Syna Bożego.
Syn Boży powiedział, że jego imię jest objawionym imieniem Ojca(Ew.Jan 17,26): Rzekł więc Jahwe do Jahwe; Siądź po prawicy mojej. I jeszcze bardziej ważne: Rzekł Ojciec (po polsku) Jezus, do Syna (po polsku) Jezusa: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół podnóżkiem stóp twoich.

Pozdrawiam :) i życzę wesołych świąt wielkanocnych


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Świadkowie Jehowy

Postautor: agent terenowy » 27 mar 2018, 20:09

To nie Jahwe do Jahwe rzekł, ale :Rzekł Jahwe do Pana mego" Psalm 110
Przekręcać Słowo dla idei jest niecertyfikowanie. :)


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać

Wróć do „Apologia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości