Arminianizm - zagrożenie dla kościoła

Obrona wiary ....
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 08 lis 2009, 14:28

Axanna pisze:
Norbi pisze:Nie tylko Ty bywasz szczera ;)

Norbi, a jak z tym u ciebie? ;) ;)

Lepsza jest (według mnie) szorstka szczerość, niż nieszczera gładkość...

U mnie jest różnie :)
Czasem "prawda" [w naszym mniemaniu] powiedziana zbyt szorstko potrafi człowieka "zabić" albo przynajmniej mocno zranić [patrz przykład wypowiedzi Puritana do Sibeli, do tej pory jej na forum niema]. Dlatego trzeba uważać co i do kogo się mówi.


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 08 lis 2009, 14:30

Czy mógłby ktoś zająć się panem trollem robiącym ciągłe off-topy?


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 08 lis 2009, 16:28

Zgadzam się z tobą Puritan, w sumie dla mnie arminianizm jest ominięciem łaski. Tzn arminianie uważają, że są zbawieni dzięki jakiemuś uczynkowi np. szukaniu BOGA, albo dzięki temu że byli bardziej wyczuleni na głos PANA niż Ci którzy są niezbawieni... A BÓG Jest przedstawiany jako nieBÓG. Tzn jako ktoś kto nie ma władzy nad ludzmi, jakoby to ludzie decydowali czy zostaną tymi owieczkami czy kozłami, nie stwórca- który już stworzył.

I zauważyłem pewną prawidłowość u arminian- opierają się na własnym przeświadczeniu, że "skoro BÓG jest miłością to nie mógł tak skazać ludzi na piekło!" i dopasowują do tego przeświadczenia BIBLIĘ, zamiast na odwrót.

W sumie tak jest z większością herezji- najpierw teoria- potem podpasowanie pod to BIBLII

W sumie lepsze to niż apokatastaza- "BÓG jest taką miłością że nie dopuści żeby ktokolwiek był w piekle". Spotkałem się kiedyś ze zwolennikiem tej nauki- wierzył że nawet szatan będzie tak długo w czyśćcu że wkońcu będzie mógł wejść do nieba. (Oczywiście podpierał to pismem)

Ale jak widać obie nauki mają swoje podłoże w przeświadczeniu że "BÓG jest miłością, więc nie dopuści..."


A naszą podstawą ma być BIBLIA ;)


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 08 lis 2009, 17:38

fido pisze:Zgadzam się z tobą Puritan, w sumie dla mnie arminianizm jest ominięciem łaski. Tzn arminianie uważają, że są zbawieni dzięki jakiemuś uczynkowi np. szukaniu BOGA, albo dzięki temu że byli bardziej wyczuleni na głos PANA niż Ci którzy są niezbawieni

Ja rozróżniłbym arminianizm od arminian. Mogą być arminianie, którzy chociaż zostali zbawieni (czyli również uwierzyli, że ich uczynki nie mają wpływu na ich zbawienie) to jednak pod wpływem fałszywych nauk popadli w błąd wątpienia w to, że życie wieczne jest rzeczywiście wieczne.

Dobrze to ujął Charles Haddon Spurgeon, który arminianizm potępiał:

Doktryna usprawiedliwienia głoszona przez arminian, jest niczym innym jak doktryną zbawienia przez uczynki.

Ale równocześnie niektórych arminian uważał za wielkich chrześcijan:

Charakter Jana Wesley’a bez wątpienia stoi w samo-poświęceniu, gorliwości, świętości i komunii z Bogiem; żył on daleko ponad powszechny poziom zwykłych chrześcijan i był on jednym „z tych, dla których świat nie był wart”. Wierzę, że są tłumy ludzi, którzy nie mogą dostrzec tych prawd, albo przynajmniej, nie mogą dostrzec ich w sposób w jaki my je ujmujemy, którzy pomimo tego przyjęli Chrystusa jako ich Zbawiciela i są tak samo drodzy sercu Boga łaski jak najpoprawniejszy kalwinista.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 08 lis 2009, 23:15

fido pisze:A BÓG Jest przedstawiany jako nieBÓG

a tu już przeginasz młody człowieku :-(
fido pisze:Tzn jako ktoś kto nie ma władzy nad ludzmi, jakoby to ludzie decydowali czy zostaną tymi owieczkami czy kozłami, nie stwórca- który już stworzył

czy niewola babilońska była odwiecznym bożym postanowieniem czy kara za niewierność Izraela ?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 09 lis 2009, 14:14

Niewola babilonska była zapowiedziana już za czasów Mojżesza. BÓG to przewidział. I też miała na celu ukazanie się wybranej resztki Izraela.


myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 09 lis 2009, 14:23

Musiałbym trochę pogrzebać, ale też badałem kiedyś ten temat. Doszedłem do wniosku że gdy Izrael był zepsuty, BÓG zesłał na niego różne plagi i niewolę. U części ludzi zabieg ten spowodował upamiętanie, u części zatwardziałość. Pszenica została oddzielona od kąkolu

Symbolem tego jest przetapianie.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 lis 2009, 14:50

Puritan pisze:
fido pisze:Zgadzam się z tobą Puritan, w sumie dla mnie arminianizm jest ominięciem łaski. Tzn arminianie uważają, że są zbawieni dzięki jakiemuś uczynkowi np. szukaniu BOGA, albo dzięki temu że byli bardziej wyczuleni na głos PANA niż Ci którzy są niezbawieni

Ja rozróżniłbym arminianizm od arminian. Mogą być arminianie, którzy chociaż zostali zbawieni (czyli również uwierzyli, że ich uczynki nie mają wpływu na ich zbawienie) to jednak pod wpływem fałszywych nauk popadli w błąd wątpienia w to, że życie wieczne jest rzeczywiście wieczne.

Dobrze to ujął Charles Haddon Spurgeon, który arminianizm potępiał:

Doktryna usprawiedliwienia głoszona przez arminian, jest niczym innym jak doktryną zbawienia przez uczynki.

Ale równocześnie niektórych arminian uważał za wielkich chrześcijan:

Charakter Jana Wesley’a bez wątpienia stoi w samo-poświęceniu, gorliwości, świętości i komunii z Bogiem; żył on daleko ponad powszechny poziom zwykłych chrześcijan i był on jednym „z tych, dla których świat nie był wart”. Wierzę, że są tłumy ludzi, którzy nie mogą dostrzec tych prawd, albo przynajmniej, nie mogą dostrzec ich w sposób w jaki my je ujmujemy, którzy pomimo tego przyjęli Chrystusa jako ich Zbawiciela i są tak samo drodzy sercu Boga łaski jak najpoprawniejszy kalwinista.
to jest dobra uwaga i chcaielm napisac podobnie ....
Arminianizm nie!
Arminianie Tak - cieprliwie czekac na laske Pana az im objawi posrod tumaczen naszych


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 09 lis 2009, 14:51

fido pisze:Niewola babilonska była zapowiedziana już za czasów Mojżesza. BÓG to przewidział.

ok ale czym ta niewola była spowodowana ?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 lis 2009, 14:59

markulus pisze:
fido pisze:Niewola babilonska była zapowiedziana już za czasów Mojżesza. BÓG to przewidział.
ok ale czym ta niewola była spowodowana ?
Grzesznoscia czlowieka


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 09 lis 2009, 15:09

Lash pisze:
markulus pisze:
fido pisze:Niewola babilonska była zapowiedziana już za czasów Mojżesza. BÓG to przewidział.
ok ale czym ta niewola była spowodowana ?
Grzesznoscia czlowieka

a ta grzeszność skąd ?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 09 lis 2009, 16:22

markulus pisze:[...]a ta grzeszność skąd ?

Niech zgadnę -- ostatecznie to "spadek" po pierwszym Adamie? ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 10 lis 2009, 07:40

fantomik pisze:
markulus pisze:[...]a ta grzeszność skąd ?

Niech zgadnę -- ostatecznie to "spadek" po pierwszym Adamie? ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

ehh fantomik i co ja mam z Tobą zrobić Ty mój błyskotliwy myślicielu ;)
czy sugerujesz ze grzech Adama był jego dziedzictwem?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 10 lis 2009, 08:22

markulus pisze:
fantomik pisze:
markulus pisze:[...]a ta grzeszność skąd ?

Niech zgadnę -- ostatecznie to "spadek" po pierwszym Adamie? ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

ehh fantomik i co ja mam z Tobą zrobić Ty mój błyskotliwy myślicielu ;)
czy sugerujesz ze grzech Adama był jego dziedzictwem?

Przecież pytałeś się o grzeszność ludzi po upadku :P w końcu w kontekście jest wygnanie Izraela ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 10 lis 2009, 12:49

fantomik pisze:
markulus pisze:
fantomik pisze:
markulus pisze:[...]a ta grzeszność skąd ?

Niech zgadnę -- ostatecznie to "spadek" po pierwszym Adamie? ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

ehh fantomik i co ja mam z Tobą zrobić Ty mój błyskotliwy myślicielu ;)
czy sugerujesz ze grzech Adama był jego dziedzictwem?

Przecież pytałeś się o grzeszność ludzi po upadku :P w końcu w kontekście jest wygnanie Izraela ;)

:oops: ale wtopa :oops:
masz rację fantomik ja po prostu pomyliłem tematy - wybacz :przestraszony:
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... ght=#80127
więc zapytam skad wział sie grzech u Adama


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org

Wróć do „Apologia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości