Wyznania wiary

Obrona wiary ....
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Wyznania wiary

Postautor: fantomik » 27 sty 2012, 19:44

Jeżeli człowiek odrzuca pomoc oferowaną w postaci doktryn sukcesywnie opracowywanych i definiowanych przez kościół, musi indywidualnie wypracować swoje własne wyznanie wiary korzystając tylko ze swojego własnego rozeznania. Prawdziwy wybór pomiędzy kościołem, a odrzucającymi wyznania wiary, nie jest, jak Ci ostatni zwykle sugerują, pomiędzy Słowem Bożym, a ludzkimi wyznaniami wiary ale jest to wybór pomiędzy wypróbowaną i sprawdzoną wiarą bożego ludu, a prywatnym osądem i mądrością jednostki stającej do niego w opozycji.

- A.A. Hodge, Creeds and Confessions

Konfesyjny Kalwinizm:
Belgijskie Wyznanie Wiary, 1561;
Katechizm Heidelberski, 1563;
Second Helvetic Confession, 1566;
Kanony z Dort, 1618 – 1619;
Westminsterskie Wyznanie Wiary, 1647;
Większy i Mały Katechizm Westminsterski, 1648;
Geneva Catechism, 1541;
The Scotts Confession, 1560;
The Thirty – Nine Articles, 1563;
The First London Confession, 1644;
The Baptist Confession, 1689;
The New Hampshire Baptist Confession, 1833;
The Formula Consensus Helvetica, 1675

via http://reformedbaptistfellowship.org/20 ... calvinism/

Pozdrawiam,
f. (nie moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 27 sty 2012, 19:58

Tak jest. :-)


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 30 sty 2012, 15:22

jako protestant uznaję TYLKO pismo (sola scritpura), a nie dodatkowe pomoce, nie jestem katolikiem, ŚJ, kalwinistą czy adwentystą aby być zmuszony do przyjęcia opracowań pozabiblijnych


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 30 sty 2012, 15:52

jako protestant uznaję TYLKO pismo (sola scritpura), a nie dodatkowe pomoce, nie jestem katolikiem, ŚJ, kalwinistą czy adwentystą aby być zmuszony do przyjęcia opracowań pozabiblijnych


:)

Ja tam lubię Artykuły Wiary metodystów, jednak nie wiążę ich jakoś szczególnie z moją własną wiarą.


Awatar użytkownika
Catch-22
Posty: 177
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Catch-22 » 04 mar 2012, 01:42

Hardi pisze:jako protestant


:lol: dobre, naprawde dobre!

I z odrzucania wyznan wiary, biora sie co niektorzy pentakostalni. Niektorzy, bo np. KZ wyznanie wiary ma: http://kz.pl/kosciol/wyznanie-wiary/
Ba , nawet ucza oni o wspomnianych przez fantomika wyznaniach wiary w swoim seminarium teologicznym. Ale po co apologia, teologia "protestantom"? "Protestant" pentakostalny wie lepiej, odrzuca opracowania pozabiblijne wszak nie jest adwentysta czy jakims katolikiem.
Proponuje prawdziwym protestantom nie czytac tego forum, wszak jest lektura pozabiblijna, a juz w ogole nie czerpac z niego zadnej wiedzy!
Na marginesie dodam, ze zasada na ktora sie powoluje kolega "sola scriptura" jest tak samo pozabiblijna jak Katechizm Heildelberski - nie ma jej w Biblii!
Nie ma to jak totalna ignoracja pentakostalnych, ktorzy dostapili przywileju bezposredniego kontaktu z Najwyzszym :lol:


Łuk. 12:48
Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 04 mar 2012, 17:30

Catch-22 pisze:zasada na ktora sie powoluje kolega "sola scriptura" jest tak samo pozabiblijna jak Katechizm Heildelberski - nie ma jej w Biblii!


Jest ;-)

[Prz 30:5-6] "(5) Każde słowo Pana jest prawdziwe. On jest tarczą dla tych, którzy mu ufają. (6) Nie dodawaj nic do jego słów, aby cię nie zganił i nie uznał za kłamcę."

[2Tym 3:16-17] "(16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, (17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany."


Awatar użytkownika
Catch-22
Posty: 177
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Catch-22 » 05 mar 2012, 11:07

Doslownie owej zasady nie ma, tak jak i pozostalych sola. Wynikaja one jednak z Pisma Swietego, co udowodniles Alkhilion, wskazujac na odpowiednie wersety.
Apostolskiego wyznania wiary takze nie znajdziesz w Biblii, choc wynika ono z Biblii. Zasady sola, wyznania wiary sa jak gdyby streszczeniem w kilku zdaniach podstaw nauczania biblijnego. Wynikaja z Biblii, ale doslownie nie ma ich w Biblii.


Łuk. 12:48

Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 05 mar 2012, 17:42

Catch-22 pisze:Doslownie owej zasady nie ma


"nie dodawaj nic do Jego słów" i "Pismo nie może być naruszone" to nie jest Sola Scriptura ;)?


derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: derko » 05 mar 2012, 17:53

Catch-22 pisze:Doslownie owej zasady nie ma, tak jak i pozostalych sola. Wynikaja one jednak z Pisma Swietego, co udowodniles Alkhilion, wskazujac na odpowiednie wersety.
Apostolskiego wyznania wiary takze nie znajdziesz w Biblii, choc wynika ono z Biblii. Zasady sola, wyznania wiary sa jak gdyby streszczeniem w kilku zdaniach podstaw nauczania biblijnego. Wynikaja z Biblii, ale doslownie nie ma ich w Biblii.


Myślę, że nie rozumiesz własciwe zasady sola. Porównywania zasad sola do ustanawiania zasad wiary przez poszczególne denominacje jest czymś innym.
Sola nie streszcza pisma a wskazuje zasady, które należy zastosować, żeby w sposób prawidłowy interpretować Pisma.
Natomiast zasady wiary poszczególnych denominacji są interpretacjami Pisma.
Jeśli dana denominacja stosuje zasady sola to najprawdopodobniej interpretacja, a wiec wyznanie wiary, będzie zgodna z nauką apostolską zawartą w Piśmie.
Jedni wolą zinterpretowane Pismo w postaci wyznania wiary, inni nie.
Problem jest w tym, że kiedy wyznanie wiary danego kościoła jest ostateczną wyrocznią prawdy objawionej zawartej w Piśmie zaczyna zastępować Pismo. Zaczyna się więc próba udowadniania ze dane wyznanie wiary jest zgodne z Pismem.
Mamy doskonały przykład w wyznaniu wiary Krk w KKK.
Istnieje obawa, że wyznanie wiary spisane przez daną denominację może być błędne. Niby wynika z Pisma, ale stosując zasadę sola nie jest to tak oczywiste.
Ba dochodzi do takiego absurdu, że same wyznanie wiary danego kościoła, denominacji zaczyna się interpretować. Mamy niezły pasztet w postaci interpretacji interpretacji.

Pozdrawiam
:roll:


Awatar użytkownika
Catch-22
Posty: 177
Rejestracja: 15 kwie 2009, 16:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Catch-22 » 06 mar 2012, 00:32

derko, mysle, ze rozumiem ;-)
My nie rozwazamy wyznan jakichkolwiek w tym temacie, bo jest wiele wyznan wiary ktore nie maja wiele wspolnego z zasadami sola. Temat dotyczyl wyznan wiary kalwinizmu, ktore sa oparte na pieciu sola.
derko pisze:Jeśli dana denominacja stosuje zasady sola to najprawdopodobniej interpretacja, a wiec wyznanie wiary, będzie zgodna z nauką apostolską zawartą w Piśmie.

Otoz to, cytowany wczesniej przeze mnie Katechizm Heildelberski jest tego przykladem. Mam nadzieje, ze wyjasnilem co mialem na mysli.


Łuk. 12:48

Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 mar 2012, 08:57

derko pisze: Mamy niezły pasztet w postaci interpretacji interpretacji.

Nie pasztet ale naturalna metoda postępowania z dokumentami historycznymi, niestety ani kontekst kulturowy ani użycie języka nie jest "zapisane w kamieniu", a dokument już raz spisany nie ulega zmianie i dlatego po pewnym czasie konieczne jest aby "odświeżyć" współczesnemu czytelnikowi pierwotne znaczenie danego dokumentu, gdyż czytając go z użyciem współczesnego kontekstu historycznego oraz współczesnego zrozumienia użytych w dokumencie słów po prostu odczytamy inną treść niż pierwotne założona przez autora (zresztą do Pisma Świętego również się to odnosi). Ale zapewne miałeś na myśli swego rodzaju "rewizjonizm" praktykowany przez np. KRK?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: derko » 06 mar 2012, 17:38

fantomik pisze:
derko pisze: Mamy niezły pasztet w postaci interpretacji interpretacji.

Nie pasztet ale naturalna metoda postępowania z dokumentami historycznymi, niestety ani kontekst kulturowy ani użycie języka nie jest "zapisane w kamieniu", a dokument już raz spisany nie ulega zmianie i dlatego po pewnym czasie konieczne jest aby "odświeżyć" współczesnemu czytelnikowi pierwotne znaczenie danego dokumentu, gdyż czytając go z użyciem współczesnego kontekstu historycznego oraz współczesnego zrozumienia użytych w dokumencie słów po prostu odczytamy inną treść niż pierwotne założona przez autora (zresztą do Pisma Świętego również się to odnosi). Ale zapewne miałeś na myśli swego rodzaju "rewizjonizm" praktykowany przez np. KRK?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


Może do mojej wypowiedzi dodam co nieco. Powołałeś się na A.A. Hodge I jego wypowiedz (rozumiem że to slowa A.A. Hodge, bo przyznam, ze nie sprawdzałem);

Jeżeli człowiek odrzuca pomoc oferowaną w postaci doktryn sukcesywnie opracowywanych i definiowanych przez kościół, musi indywidualnie wypracować swoje własne wyznanie wiary korzystając tylko ze swojego własnego rozeznania. Prawdziwy wybór pomiędzy kościołem, a odrzucającymi wyznania wiary, nie jest, jak Ci ostatni zwykle sugerują, pomiędzy Słowem Bożym, a ludzkimi wyznaniami wiary ale jest to wybór pomiędzy wypróbowaną i sprawdzoną wiarą bożego ludu, a prywatnym osądem i mądrością jednostki stającej do niego w opozycji.

- A.A. Hodge, Creeds and Confessions


Przyznam, ze wypowiedz A.A. Hodge ma elementy, które zbytnio przypominają mi katolicyzm.
Moim skromnym zdaniem w jego stwierdzeniu albo przyjmujesz wyznanie wiary albo błądzisz jest manipulacją.
Zamyka on człowieka w przekonaniu, ze bez tej opracowanej przez grupę wierzących konfesji powstanie jakaś opozycja do właściwego interpretowania Pisma.

Dla mnie problem w tym, ze oferta w postaci doktryn może być ciekawym acz nie fundamentalnym podejściem do prawd objawionych.
Jak zapewne zauważyłeś niektóre wyznania wiary różnią się. Kalwiniści a zwolennicy Arminianizmu mają różniące się wyznania wiary.


Pozdrawiam


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 06 mar 2012, 17:52

derko pisze:Przyznam, ze wypowiedz A.A. Hodge ma elementy, które zbytnio przypominają mi katolicyzm.

I tylko dlatego Tobie nie odpowiada Bracie. Tak to już jest u nas, byłych rzymskich-katolików. Niemniej jest to z punktu widzenia historycznego mało chrześcijańska postawa i jest tak naprawdę "przegięciem w drugą stronę", które zresztą jest obarczone podobnymi problemami natury logicznej co rzymsko-katolickie.
derko pisze:Moim skromnym zdaniem w jego stwierdzeniu albo przyjmujesz wyznanie wiary albo błądzisz jest manipulacją.

Przeczytaj całość jego wypowiedzi ;) A następnie zwróć uwagę na jego presupozycje, które w treści zawiera, a które ewidentnie są inne niż Twoje. Szczególnie zauważ jak on rozumie słowo "kościół".

derko pisze:Zamyka on człowieka w przekonaniu, ze bez tej opracowanej przez grupę wierzących konfesji powstanie jakaś opozycja do właściwego interpretowania Pisma.

Ależ nie, widać nie zrozumiałeś o kim on pisze. Nie o ludziach, którzy czytają Pismo sami, a o tych, którzy takie "samo-czytanie" przeciwstawiają wierze Bożego ludu, która to została w sposób skrótowy streszczona w konfesjach. Taka postawa jest po prostu nacechowana pychą (w dodatku skierowaną przeciwko swoim Braciom w wierze, którzy żyli przed nami), co Hodge zauważa w tym cytowanym fragmencie.
derko pisze:Jak zapewne zauważyłeś niektóre wyznania wiary różnią się. Kalwiniści a zwolennicy Arminianizmu mają różniące się wyznania wiary.

Oczywiście, niemniej i jedni i drudzy je posiadają nieprawdaż? Dyskusje o konkretnych różnicach pozostawmy na inny wątek.

Pozdrawiam w Panu,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 21 sie 2013, 12:29

Pozwolę sobie odkopać temat.

Które z protestanckich wyznań wiary są najważniejsze?
Ja znam tylko westminsterskie i londyńskie. Czy pozostałe są równie wartościowe?

Jak ustosunkowujecie się do tych wyznań?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria: ... katechizmy
Czy są one wartościowe?


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 21 sie 2013, 12:42

Heidelberski wraz z kananami z Dordrechtu oraz konfesją belgijską stanowią skład "trzech form jedności" (dlatego właśnie trzy) i stanowiły rdzeń wyznań wiary kościołów reformowanych. Westminsterskie katechizmy były później równie popularne jak Heidelberski (zależało to chyba od w sumie upodobań danej kongregacji, jako że Heidelberski niektórym się nie podobał bo się zaczyna w sumie od człowieka :P)

Współcześnie większość kościołów się w ogóle nie przyznaje do żadnego historycznego katechizmu czy wyznania wiary :-/


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Apologia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości