Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Obrona wiary ....

Czy bardzej pasuje do Ciebie określenie "protestant" czy "biblijny chrześcijanin"?

Czas głosowania minął 30 gru 2012, 11:25

Protestant
2
22%
Biblijny chrześcijanin (chrześcijanin wierzący biblijnie)
7
78%
 
Liczba głosów: 9
Remigius
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2012, 21:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: Remigius » 25 gru 2012, 11:25

Jak uważacie? Czy protestanci powinni się wobec siebie i wobec nie-protestantów określać negatywnie, czy pozytywnie?
Wyrażenia "protestanci", "protestantyzm" pochodzą od słowa "protest". Z historii Kościoła wiemy, że ten protest był skierowany przeciwko doktrynie i obyczajom Kościoła Katolickiego, przeciwko zbawieniu z uczynków, prymatowi papieża, odpustom, kultowi relikwii i świętych, przeistoczeniu postaci eucharystycznych, sakramentowi kapłaństwa, traktowaniu Tradycji Świętej na równi z Pismem Świętym itp, itd. Dlatego "protestanci" i "protestantyzm" to określenia negatywne, ponieważ określają tożsamość danej grupy w opozycji (sprzeciwie) wobec innej grupy.
Wiemy też z tejże historii Kościoła, że reformacja odbywała się i odbywa nadal (ponieważ reformacja to rzeczywistość ciągła, a nie jakieś zamknięty proces z XVI wieku) pod hasłem powrotu Kościoła do Biblii, co wyraża najtrafniej zasada Sola Scriptura (Tylko Pismo). Dlatego, całą tę grupę chrześcijan, którzy wyrażają chęć czerpania doktryny i moralności wyłącznie z Pisma Świętego (traktując tradycję kościelną, jako podrzędny, ludzki, omylny ale czasem pożyteczny pomocnik wiary), możemy nazwać biblijnymi chrześcijanami (ewentualnie nowotestamentowymi czy ewangelicznymi, choć te nazwy zawężają znacznie odniesienie do Pisma jako całości). Biblijne chrześcijaństwo (chrześcijaństwo wierzące biblijnie) jest określeniem pozytywnym, które konstytuuje tożsamość grupy poprzez pozytywną identyfikację że Słowem Bożym, a nie negatywny protest przeciw wypaczeniom tego Słowa.
Czy Waszym zdaniem lepiej posługiwać się określeniami negatywnymi czy pozytywnymi?


Sola Scriptura, czyli:
"A ja odniosłem to do siebie i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia,
abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano (...)"
1 Koryntian 4:6 (w przekładzie Biblii Warszawskiej)
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 25 gru 2012, 12:41

lepiej pozytywnymi, ale są mniej konkretne

mówiąc o protestantach wiadomo co mamy na myśli (5 zasad sola)

za "biblijnego chrześcijanina" może podawać się każdy więc jest ogólnikowe

IMO


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 27 gru 2012, 13:35

zdecydowanie protestant!!!
Nie mam pojęcia co to jest "biblijne chrześcijaństwo".
A jesli wydaje mi się, że wiem - to mam o nim zdecydowanie negatywne zdanie.


JonatanB
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2013, 00:28
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: JonatanB » 26 sty 2013, 21:51

Jak wyżej - protestant. W obecnej chwili po prostu wiadomo o kogo i o co chodzi. Poza tym w proteście też nie ma nic złego - raczej jesteśmy w opozycji wobec świata, czyż nie? ;)


Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: biblijny » 01 paź 2016, 22:11

(11) Albowiem wiadomo mi o was, bracia moi, od domowników Chloi, że wynikły spory wśród was. (12) A mówię to dlatego, że każdy z was powiada: Ja jestem Pawłowy, a ja Apollosowy, a ja Kefasowy, a ja Chrystusowy. (13) Czy rozdzielony jest Chrystus? Czy Paweł za was został ukrzyżowany albo w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?


Powyższy cytat z 1 Koryntian, rozdział 1, pokazuje, że chrześcijanie nie powinni sobie przybierać jakichś osobliwych nazw. Określenie "protestanci" jest uwarunkowane historycznie i być może warto się nim posługiwać w historycznych rozprawach. Jednak w codziennej praktyce czy w głoszeniu Słowa Bożego i Ewangelii raczej powinniśmy go unikać.

Chrześcijanie biblijni jest określeniem lepszym tylko z pozoru. Implikuje bowiem, że chrześcijanie dzielą się na biblijnych i niebiblijnych, a tak przecież nie jest. Chrześcijanin niebiblijny to po prostu niechrześcijanin.

Jak sądzę pozostaje problem jak bracia, którzy wiernie trwają przy Słowie Bożym, mają się odróżnić od całej masy odstępców, którzy nominalnie przynależą do chrześcijaństwa. W tym przypadku należy sobie zadać pytanie, czy w ogóle mamy się odróżniać w inny sposób niż przez owoce Ducha Świętego, o których mówił Pan Jezus, że "po nich nas poznają".

Osobiście opowiadam się za tym, aby na drzwiach domu modlitwy znajdowała się jedynie lakoniczna informacja, np.: W tym miejscu głoszone jest Słowo Boże w każdą niedzielę o godzinie 10.00. Albo: Zgromadzenie chrześcijan, modlitwa w każdy czwartek, 17.00.
Również ze stron internetowych winny zniknąć wszelkie symbole przynależności denominacyjnej. Może pozostać krótkie wyznanie wiary, informacja o zgromadzeniach.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Luna
Posty: 124
Rejestracja: 23 mar 2016, 23:58
wyznanie: Agnostyk
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: Luna » 02 paź 2016, 09:28

Z tym pojęciem "biblijny chrześcijanin" jest problem taki, że każdy się za takiego uważa, a nie każdy nim jest. Przykład: jeśli Biblia wyklucza teorię predestynacji, to z automatu wszyscy kalwiniści są "niebiblijni". Ale oni sami twierdzą, że jest ona w 100% uzasadniona Słowem Bożym, więc, to oni są "biblijni". I tak w kółko. Nawet katolik powie, że wierzy biblijnie :lmao:
A jak się mówi "protestant", to wiadomo o kogo chodzi i nie ma zgrzytów :) (No, może zgrzyta kwestia AD7, bo z tego co wiem jedni ich uważają za odłam protestantyzmu, a inni nie.)


To all those people doing lines, don't do it, don't do it
Inject your soul with liberty, it's free, it's free
To all the kids with heroin eyes, don't do it, don't do it.
Because it's not, not what it seems
No, no it's not, not what it seems
Salvation, salvation, salvation is free
Salvation, salvation, salvation is free
Banton
Posty: 6
Rejestracja: 11 mar 2017, 19:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: Banton » 25 mar 2017, 16:15

"Biblijne chrześcijaństwo" to tak jakby powiedzieć "mokra woda". :-)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: KAAN » 26 mar 2017, 11:42

Banton pisze:"Biblijne chrześcijaństwo" to tak jakby powiedzieć "mokra woda". :-)
Nieprawda, chrześcijaństwo jest pojęciem bardzo szerokim, jest określeniem ruchu religijnego niezależnie od osobistej wiary poszczególnych członków i wyznawanej doktryny. Termin "biblijne chrześcijaństwo" jest zawężeniem znaczenia do ruchów w obrębie chrześcijaństwa zbliżających się do biblijnego obrazu Kościoła. Takich grup w chrześcijaństwie jest stosunkowo mało i wśród nich jest największe skupisko członków Kościoła - społeczności ludzi zbawionych z łaski na podstawie wiary.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: Adalbertus » 24 kwie 2018, 12:38

Remigius pisze:Z historii Kościoła wiemy, że ten protest był skierowany przeciwko doktrynie i obyczajom Kościoła Katolickiego, przeciwko zbawieniu z uczynków, prymatowi papieża, odpustom, kultowi relikwii i świętych, przeistoczeniu postaci eucharystycznych, sakramentowi kapłaństwa, traktowaniu Tradycji Świętej na równi z Pismem Świętym itp, itd.


Nazwa protestanci wzięła się od protestacji złożonej na Sejmie Rzeszy w Spirze w roku 1529. Protestowali przeciwko uchwale wprowadzającej zakaz szerzenia idei reformacji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sejm_Rzes ... _1529_roku


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: Luba » 06 paź 2018, 13:37

biblijny pisze:
(11) Albowiem wiadomo mi o was, bracia moi, od domowników Chloi, że wynikły spory wśród was. (12) A mówię to dlatego, że każdy z was powiada: Ja jestem Pawłowy, a ja Apollosowy, a ja Kefasowy, a ja Chrystusowy. (13) Czy rozdzielony jest Chrystus? Czy Paweł za was został ukrzyżowany albo w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?


Powyższy cytat z 1 Koryntian, rozdział 1, pokazuje, że chrześcijanie nie powinni sobie przybierać jakichś osobliwych nazw. Określenie "protestanci" jest uwarunkowane historycznie i być może warto się nim posługiwać w historycznych rozprawach. Jednak w codziennej praktyce czy w głoszeniu Słowa Bożego i Ewangelii raczej powinniśmy go unikać.

Chrześcijanie biblijni jest określeniem lepszym tylko z pozoru. Implikuje bowiem, że chrześcijanie dzielą się na biblijnych i niebiblijnych, a tak przecież nie jest. Chrześcijanin niebiblijny to po prostu niechrześcijanin.

Jak sądzę pozostaje problem jak bracia, którzy wiernie trwają przy Słowie Bożym, mają się odróżnić od całej masy odstępców, którzy nominalnie przynależą do chrześcijaństwa. W tym przypadku należy sobie zadać pytanie, czy w ogóle mamy się odróżniać w inny sposób niż przez owoce Ducha Świętego, o których mówił Pan Jezus, że "po nich nas poznają".

Osobiście opowiadam się za tym, aby na drzwiach domu modlitwy znajdowała się jedynie lakoniczna informacja, np.: W tym miejscu głoszone jest Słowo Boże w każdą niedzielę o godzinie 10.00. Albo: Zgromadzenie chrześcijan, modlitwa w każdy czwartek, 17.00.
Również ze stron internetowych winny zniknąć wszelkie symbole przynależności denominacyjnej. Może pozostać krótkie wyznanie wiary, informacja o zgromadzeniach.





Dla mnie okreslenie "chrzescijanin" oznacza osobe, ktora za symbol swojej wiary przyjmuje krzyz, na ktorym zamordowano Jezusa w majestacie obowiazujacego Prawa (mojzeszowego) ,skazanego za bluznierstwo, polegajace na tym, ze nazwal sie On Synem Bozym.

Protestanci i katolicy to przeciez chrzescijanie, ktorzy przelali wiele niewinnej krwi.

Biblia jest swieta Ksiega calego chrzescijanstwa, a wiec wszyscy chrzescijanie sa biblijni.

Nie rozumiem chrzescijan.


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: Oliwka » 06 paź 2018, 17:37

krzyzy ci u nas dostatek tak wielki ze zdazyl stracic na wartosci .

protestant czy bibliny chrzescijanin ?
no coz jedni i drudzy poszli na łatwizne


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: KAAN » 06 paź 2018, 18:42

Oliwko, proszę przestrzegać regulamin, to dział dla protestantów :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: Luba » 07 paź 2018, 12:03

KAAN pisze:Oliwko, proszę przestrzegać regulamin, to dział dla protestantów :)



KAAN, dlaczego unikasz odpowiedzi na pytania, ktore ci zadalam w watku "Przyjazn ze swiatem" ?

Dlaczego odrzucasz post, w ktorym zadaje ci tylko pytania w zwiazku z twoja wypowiedzia ?

Czy ,pytajac, zlamalam jakis punkt regulaminu ?

Czy takie zachowania jak twoje sa norma w zborze, do ktorego nalezysz ?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: KAAN » 07 paź 2018, 13:00

Luba pisze:
KAAN pisze:Oliwko, proszę przestrzegać regulamin, to dział dla protestantów :)



KAAN, dlaczego unikasz odpowiedzi na pytania, ktore ci zadalam w watku "Przyjazn ze swiatem" ?

Dlaczego odrzucasz post, w ktorym zadaje ci tylko pytania w zwiazku z twoja wypowiedzia ?

Czy ,pytajac, zlamalam jakis punkt regulaminu ?

Czy takie zachowania jak twoje sa norma w zborze, do ktorego nalezysz ?
Nie odpowiadam na twoje zaczepki, przeczytaj regulamin i nie troluj, za wywoływanie kłótni i osobiste docinki przyznawane są na tym forum punkty karne i awanturnicy są banowani.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Protestentyzm czy biblijne chrześcijaństwo?

Postautor: Luba » 07 paź 2018, 13:35

Zapoznalam sie z regulaminem , nie troluje i nie jest moim celem wywolywanie klotni , nie stosuje osobistych docinek.

O co ci chodzi ?

Czy te pare niewygodnych (chyba) pytan tak bardzo wytracilo cie z rownowagi ?

Co daje ci podstawe i prawo do traktowania mnie w ten sposob ?

Zawsze mozesz zignorowac kazde moje pytanie, ale zarzucanie mi "checi wywolania pyskowki" (tak jak to napisales w prywatnej wiadomosci) jest zwyczajnie nie fair i swiadczy zle o tobie.

A ja mam jeszcze tyle pytan do protestantow.

Cos mi sie jednak wydaje, ze zle trafilam.



Wróć do „Apologia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości