Wigilia postna czy mięsna?

Forum do rozmów wszelakich. Surowy zakaz dyskysji religijnych!

Wigilia postna czy mięsna?

Postna
7
37%
Mięsna
1
5%
Nie obchodzę wigilii
1
5%
Co dadzą to zjem
10
53%
 
Liczba głosów: 19
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: kruszynka » 28 gru 2015, 19:30

A co na sylwestra

Ja sylwestra spędzam sama, więc szykować nic nie będę :)
A przepis na gołąbki z ziemniakami podaję: (pomijam sparzanie kapusty i później zawijanie, bo to wiesz)

farsz: - tarte ziemniaki (około 2,5 kg jeśli główka spora)
- około 0,5 litra kaszy manny ugotowanej na tak gęsto, że jak się garnek odwróci do góry nogami (potrzebny garnek z nogami)
to kasza ani drgnie
- boczek wędzony (nie parzony) pokrojony i podsmażony z bardzo dużą ilością cebuli (ja robię z 5-6 ma cebulami, bo ona to właśnie
rozprowadza po farszu ten smak boczku)

Jak już wszystko przygotowane wszystkie składniki farszu mieszam i przyprawiam solą, pieprzem, papryką ostrą.
Ale jeszcze takie uwagi: ziemniaki tarte zawijam w ściereczkę i je odciskam, co by nie były za rzadkie. Mieszanie farszu zaczynam od przecierania kaszy z ziemniakami. Biorę w garść kaszę (musi być fest gęsta, wręcz do krojenia) i przecieram z ziemniakami, aż nie będzie grudek, potem następną garść itd. Ta kasza jest po to by farsz zagęścić i w ogóle dało się zawinąć w liście, bez niej byłoby to niewykonalne. Dopiero jak to skończę dodaję podsmażone boczek z cebulą.

Gołąbki podlewam wodą i duszę około 1,5 godziny.
Podaję z sosem grzybowym.

Smacznego :)

ps. pytasz Nadrozda o gołąbki bezmięsne, a powyższe nie są :-D ale on wspomniał o gołąbkach z ziemniakami, więc podpięłam się z tym przepisem.

Może łon jada co innego.....


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: Noemi » 28 gru 2015, 21:42

ciekawy przepis gołąbki zapewne bardzo smaczne


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: konto skasowane » 28 gru 2015, 22:12

Łosoś w cieście francuskim z cukinią lub szparagami. Prosta potrawa, szybko się robi i zawsze smakuje, na sylwestra też pasuje z rukolą i suszonymi pomidorami, zielonym pieprzem i kaparami.


.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: magda » 28 gru 2015, 23:41

W sylwestra ryby bym nie jadła . co do tych gołąbków to ja nie jadam wieprza wiec dam wędzonego kurczaka taki sam fajny smak. i sos do tego zgrzybów , Mniam palce lizać, może ktoś wie jak zrobić koreczki takie z wykałaczkami rożne warianty bo u nas bedaą ludzie z mojego dawnego koscioła adwentystów bo zawsze moja siostra ich zaprasza i muszą być koreczki takie bardziej zdrowotne , ja np kupieę kabanoski dorobiowe do nich ale może jakieś wariwnty inne macie w głowie.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: Samolub » 29 gru 2015, 01:40

Szynka taka gruba, ser, kapary/oliwki/ogorek
Ja o sylwestrze tegorocznym jeszcze nie myslalem : ) fajnie co nie. A jak zawsze bedzie udany


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: magda » 29 gru 2015, 13:20

Mój syn to zawsze njpierw idzie na sylwestra pod gołym niebem w Warszawie a potem po 12 jedzie na jakąś imprezkę albo obchodzi ze 3 imprezki, jedna to na pewno u siostry narzeczonej i pewnie n bal u mużynów pójdzie bo tam to dopiero są tańce. Ja zawsze się tam bawiłam i tańczyłam bez siedania do samego rana, nawet mając 54 lata to był mój ostatni sylwester z męzem. Teraz głównie trzymam sukę na rękach bo szaleje od petard i to jest problem bo nawet jak jestem u siostry z jej znajomymi adwentystami to i tak tylko trzymam sukę aż mi ręce mdleją. Takie lipne mam sylwestry teraz , ale koreczki bym chapnęła .


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
szajla11
Posty: 85
Rejestracja: 27 gru 2015, 22:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: szajla11 » 29 gru 2015, 15:29

U mnie kolacja Wigilijna zawsze była postna w tym roku na Wigilii ,,u innych narodów" pojawiło sie mięsko :)


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: Dezerter » 29 gru 2015, 23:16

Kamil M. pisze:Imperator, miałeś zatem bardzo dobrą intuicję. Rzeczywiście polska tradycja wigilii jest aberracją i z punktu widzenia chrześcijańskiej logiki nie ma sensu. To tak jakby uroczystości z okazji pokonania bolszewików w 1920 odbywały się 14 sierpnia (chociaż samo święto teoretycznie pozostało 15.), a Amerykanie obżerali się 3. lipca z okazji święta niepodległości następnego dnia. Wigilia jakiegokolwiek święta powinna pozostać dniem przygotowania i skromności, tymczasem w Polsce jest czasem największej wyżerki. Wigilia to nie jest żadne święto. I to widać na całym świecie gdzie głównym posiłkiem świąt BN jest obiad 25 grudnia, po świątecznym nabożeństwie / mszy. To jest właściwa kolejność: post - postna, skromna wigilia - świąteczne nabożeństwo - świąteczny bogaty i wesoły posiłek. Ale w Polsce wszystko postawiono na głowie.

A ja nie zgodzę się z tobą z dwóch powodów:
- Zauważ, że całą wigilię (24) pościmy, aż do zachodu słońca (pierwsza gwiazdka), czyli biblijnie patrząc aż do końca dnia. Dla Marii, Józefa i apostołów w tym momencie zaczyna się nowy dzień czyli 25 . Jak wiemy Jezus narodził się właśnie gdzieś w tą noc czyli od "wschodu gwiazdki" do świtu. Więc twoje przykłady z 14 i 3 są trochę nietrafione
- W moim domu i wielu innych, których zwyczaje znam kolacja wigilijna jest o wiele skromniejsza i mniej obfita i wystawna niż posiłki w I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia. W 1 dzień Świąt do potraw wigilijnych, które nadal są dochodzą bigos, sałatki, wędzona/swojska/wiejska/tradycyjna kiełbasa, boczek i szykana, wędzona na zimno polędwica do tego na stole wylądował pieczone a wcześniej marynowane szynka i schab, jest alkochol ( wino, nalewki, whisky) - nieobecny podczas wigilii, są soki, jest wreszcie ciasto, specjalne cukierki świąteczne (angielskie), owoce egzotyczne i co tam jeszcze :roll:
Jak widzisz Kamilu nie do obrony jest mówienie, że w wigilie jest bogaciej na stole niż w pierwszy dzień Świąt.


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: kontousunięte1 » 30 gru 2015, 10:10

Kiedy jeszcze miałam z kim świętować to u nas było tak,jak pisze Dezerter. Wigilijna kolacja postna. Świętowanie zaczynało się 25-go po rannej mszy, śniadanie już z wędliną no i obiad itd.
Tak było u rodziców i potem,kiedy byłam sama z dziećmi.
Teraz nie świętuję bo nie mam z kim.


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: Dezerter » 01 sty 2016, 20:18

kontousunięte1 pisze:Kiedy jeszcze miałam z kim świętować to u nas było tak,jak pisze Dezerter. Wigilijna kolacja postna. Świętowanie zaczynało się 25-go po rannej mszy, śniadanie już z wędliną no i obiad itd.
Tak było u rodziców i potem,kiedy byłam sama z dziećmi.
Teraz nie świętuję bo nie mam z kim.

pamiętaj, że w każdym porządnym katolickim domu jest jedno nakrycie wolne - u mnie tak jest i zapewniam cię, że była byś mile widziana :-D .
Pamiętaj, że trzy samotne osoby to już wspólnota, życzę ci i modlę się byś w nowym roku taką znalazła :!:
... ale sama przecież nie jesteś, Bóg jest zawsze z tobą, dał ci Swego Ducha Pocieszyciela - pamiętaj o tym :-D


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: kontousunięte1 » 01 sty 2016, 20:23

Dziękuję.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: Kamil M. » 01 sty 2016, 20:42

Cóż, Dezerterze i Wuko, widocznie to zależy w jakimś środowisku się człowiek obraca, cieszę się, jeśli u was zachowuje się z sensem Wigilii :)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Stop Teologii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości