przejście na protestantyzm

W tym temacie staramy się ukazać w miłości Ewangelię tym którzy nie mająć jeszcze więźi z Bogiem.
Hugenot
Posty: 468
Rejestracja: 29 cze 2011, 13:57
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hugenot » 16 lip 2011, 16:26

viko pisze:katechizm protestancki


Poczytaj Biblię. To jest katechizm Chrześcijanina.


"Każdy myślący człowiek jest ateistą." - Ernest Hemingway
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 16 lip 2011, 22:58

Starokatolik pisze:A co to ma do rzeczy? U Muzułmanów nie ma chrztu


Answer me. Nie ma chrztu, jest szeptanie do ucha. To jesteś tym muzulmaninem, czy nie?

Starokatolik pisze:Przy chrzcie zrobili to za mnie rodzice oraz chrzestni. Ja swoje wyznanie wiary złozyłem w odpowiednim czacie (np odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych)


Powinniśmy zacząć wyznawać wiarę za innych ludzi, np. ateistów w śpiączce, a potem ich chrzcić.

Starokatolik pisze:Zależy co Ty nazywasz pogaństwem. To jest pojęcie względne.
Pogaństwem by było gdybym kłaniał się np przy dębach czy posążkach Światowida (jak rodzimowiercy). Ja to nic z tych rzeczy


A mi chodzi o kłanianie się tym, w co zostały przerobione, np. kłanianie się figurce kobiety z dzieckiem z drewna, czy wizerunkowi murzynki z dzieckiem na płótnie.


Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lord Vajler » 17 lip 2011, 20:00

Dla Starokatolika:

"A Filip wychodząc z tego /tekstu/ Pisma opowiedział mu Dobrą Nowinę o Jezusie. W czasie podróży przybyli nad jakąś wodę: Oto woda - powiedział dworzanin - cóż przeszkadza, abym został ochrzczony? Odpowiedział Filip: Można, jeśli wierzysz z całego serca. Odparł mu: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym. I kazał zatrzymać wóz, i obaj, Filip i dworzanin, zeszli do wody. I ochrzcił go."

Dz. 8:35-39

Jest tu wyraźnie przedstawiony warunek chrztu, a tym warunkiem jest wiara w Jezusa.


viko
Posty: 504
Rejestracja: 29 maja 2011, 14:50
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: viko » 17 lip 2011, 20:02

mnie też ciekawi, czy Jezus byłby przeciwny czczeniu swojej matki?
ale chyba żadne religie nie są wolne od pogaństwa.
Np sama nazwa zielonoświątkowcy jest ciekawa, czy też angielska czy niemiecka nazwa niedzieli też pogańskie pochodzienie ma, a wszyscy ich używamy, przynajmniej zbory angielsko języczne.


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 17 lip 2011, 20:12

viko pisze:mnie też ciekawi, czy Jezus byłby przeciwny czczeniu swojej matki?


Mamy czcić WŁASNYCH rodziców, nie cudzych. I bynajmniej nie chodzi o oddawanie niemalże boskiej czci...

"(26) Jeśli kto przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści ojca swego i matki, i żony, i dzieci, i braci, i sióstr, a nawet i życia swego, nie może być uczniem moim."


viko
Posty: 504
Rejestracja: 29 maja 2011, 14:50
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: viko » 17 lip 2011, 21:17

Norbi pisze:"(26) Jeśli kto przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści ojca swego i matki, i żony, i dzieci, i braci, i sióstr, a nawet i życia swego, nie może być uczniem moim."


Czyżby jakaś nowa interpretacja o nienawidzeniu bliźniego. Czy nie chodzi tu raczej o brak przywiązania, podobnie jak z pługiem, by nie odwracać się wstecz, to znaczy nie mieć więzi rodzinnych ponad ewangelię??
Czyżby jakieś wyznanie rozumiało to jako zachętę do nienawidzenia braci w wierze?


"αγαπησεις τον πλησιον σου ως σεαυτον" Gal 5,14
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 17 lip 2011, 21:20

viko pisze:czy Jezus byłby przeciwny czczeniu swojej matki?


Tak, był bardzo jasno przeciwny:

[Łk 11:27-28] "(27) A gdy On to mówił, pewna niewiasta z tłumu, podniósłszy swój głos, rzekła do niego: Błogosławione łono, które cię nosiło, i piersi, które ssałeś. (28) On zaś rzekł: Błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą go."

Ciekawe stopniowanie priorytetów.

viko pisze:ale chyba żadne religie nie są wolne od pogaństwa.


Dlatego religie muszą paść i sczeznąć na rzecz społeczności z Bogiem Żywym YHWH, który jest Osobą, a nie bożkiem, którego trzeba nakarmić rytuałami, albo nieokreśloną kosmiczną energią, którą trzeba okiełznać.

viko pisze:Np sama nazwa zielonoświątkowcy jest ciekawa, czy też angielska czy niemiecka nazwa niedzieli też pogańskie pochodzienie ma, a wszyscy ich używamy, przynajmniej zbory angielsko języczne.


Sunday? Piękne, biblijne określenie:

[Iz 49:10] "Nie będą łaknąć ani pragnąć, nie dokuczy im gorący wiatr ni żar słoneczny, bo ten, który lituje się nad nimi, będzie ich prowadził i zawiedzie ich do krynicznych wód."

viko pisze:Np sama nazwa zielonoświątkowcy


Dlatego wolę określenie "Pentekostalizm", Dzień Pięćdziesiątnicy :)


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 17 lip 2011, 21:21

viko pisze:Czy nie chodzi tu raczej o brak przywiązania, podobnie jak z pługiem, by nie odwracać się wstecz, to znaczy nie mieć więzi rodzinnych ponad ewangelię??


Dokładnie. Zatem czy Ewangelia mówi o Marii?


viko
Posty: 504
Rejestracja: 29 maja 2011, 14:50
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: viko » 17 lip 2011, 21:24

a odnośnie wiary, to również i tu jest ona wymagana jak warunek uzdrowienia-
"a Jezus ich zapytał: "Wierzycie, że mogę to uczynić?" Oni odpowiedzieli Mu: "Tak, Panie!" Wtedy dotknął ich oczu, mówiąc: "Według wiary waszej niech wam się stanie!"Mt 9,28

Mimo to w wypadku paralityka, czyli osoby nieświadomej wystarczyła wiara przyjaciół.


"αγαπησεις τον πλησιον σου ως σεαυτον" Gal 5,14
Havecon
Posty: 1154
Rejestracja: 28 kwie 2011, 20:40
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Havecon » 17 lip 2011, 21:25

ann_in_grace pisze:
Starokatolik pisze:Twardo obstawali za chrztem dzieci.

Jestes pewien, ze z tych samych, co Rzym, powodow? :)


M. Luter napewno tak. Nie wiem jak Jan Kalwin. Ale jest pewne że oboje byli za zachowaniem chrztu niemowląt. Czyli według Was nie narodzili się na nowo??


viko
Posty: 504
Rejestracja: 29 maja 2011, 14:50
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: viko » 17 lip 2011, 21:30

Alkhilion pisze:Sunday? Piękne, biblijne określenie:


Analogicznie odpowiem iż nie, podobnie jak o czczeniu Marii- dziwna logika.

Czego nie ma w biblii tego nie czyńmy bo to złe- może jakaś bardziej ortodoksyjna grupa jest co tylko samych nauk Jezusa się trzyma, to by jeszcze dokładniejsi byli wg. takiej logiki.


"αγαπησεις τον πλησιον σου ως σεαυτον" Gal 5,14
Havecon
Posty: 1154
Rejestracja: 28 kwie 2011, 20:40
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Havecon » 17 lip 2011, 21:35

Alkhilion pisze:
viko pisze:czy Jezus byłby przeciwny czczeniu swojej matki?


Alkhilion pisze: Tak, był bardzo jasno przeciwny:

[Łk 11:27-28] "(27) A gdy On to mówił, pewna niewiasta z tłumu, podniósłszy swój głos, rzekła do niego: Błogosławione łono, które cię nosiło, i piersi, które ssałeś. (28) On zaś rzekł: Błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą go."

Ciekawe stopniowanie priorytetów.?

A to interesujące !

Tylko o Niej Biblia mówi, że jest błogosławiona przez wszystkie pokolenia (Łk 1:48).

Maryja jest jedyną wybranką Boga na zrodzenie Syna Bożego. Jej wybranie i ważność jej dzieła uznaje Elżbieta w słowach: „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie” Łk 1:43.

viko pisze:ale chyba żadne religie nie są wolne od pogaństwa.

Racja!
Alkhilion pisze:Dlatego religie muszą paść i sczeznąć na rzecz społeczności z Bogiem Żywym YHWH, który jest Osobą, a nie bożkiem, którego trzeba nakarmić rytuałami, albo nieokreśloną kosmiczną energią, którą trzeba okiełznać.

To juz bardzo ciekawe. Np. Wy (ewangelikalni) praktykujecie chrzest przez zanurzenie. Hinduiści też praktykują zanurzenie w Gangesie. Więc analogia podobna :)

viko pisze:Np sama nazwa zielonoświątkowcy jest ciekawa, czy też angielska czy niemiecka nazwa niedzieli też pogańskie pochodzienie ma, a wszyscy ich używamy, przynajmniej zbory angielsko języczne.


Alkhilion pisze:Sunday? Piękne, biblijne określenie:

[Iz 49:10] "Nie będą łaknąć ani pragnąć, nie dokuczy im gorący wiatr ni żar słoneczny, bo ten, który lituje się nad nimi, będzie ich prowadził i zawiedzie ich do krynicznych wód."

To nic nie wyjaśnia. Co do niedzieli- świętowanie w niedziele wywodzi się wyłacznie z Tradycji. Więc (jeśli posługiwać by się tylko i wyłącznie Biblią) to trzeba by tak jak Adwentyści świętować niedziele. Swiętowanie niedzieli formalnie wprowadził Kościół rzymski.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2011, 21:39 przez Havecon, łącznie zmieniany 1 raz.


Hugenot
Posty: 468
Rejestracja: 29 cze 2011, 13:57
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hugenot » 17 lip 2011, 21:37

Chrzest przez zanurzenie, ponieważ słowo baptisto oznacza zanurzać :!:
Dosłownie- w wodzie. Tak to jest, naucz się greki.


"Każdy myślący człowiek jest ateistą." - Ernest Hemingway
Havecon
Posty: 1154
Rejestracja: 28 kwie 2011, 20:40
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Havecon » 17 lip 2011, 21:37

ann_in_grace pisze: Obaj, obydwaj....
To postudiuj w kwestii KAlwina i reformowanych, a dowiesz sie ciekawych rzeczy.

A Marcin Luter? Czyli był też odstępcą dla Was jak uważał ówczesny papież?



Wróć do „Dlaczego powinieneś uwierzyć Jezusowi? ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości