Czyściec

Jak się to wszystko skończy ....
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: Pankracy » 12 mar 2021, 13:00

Przeemek pisze:Wiesz... Jeśli chrześcijanie narodzeni są dziećmi Abrahama według wiary, to czy sam Abraham może być "zbawiony inaczej"? Zbawienie to jest ratunek od wiecznego potępienia. Abraham został uratowany tak samo, jak wszyscy usprawiedliwieni przez wiarę


Otóż Żydzi pragnęli dostąpić zbawienia przez uczynki - zakon. Nie mówię teraz o Abrahamie lecz ogólnie o judaizmie. A zbawienie jest we krwi Jezusa. Więc przed zmartwychwstaniem Jezusa faktycznie dusze "Zasypiały"

A jaka to rożnica? Skoro chrześcijaństwo wywodzi się/pochodzi od Żydów, judaizmu? Nie można rozumienia jednego oddzielać od drugiego, Nowy testament jest wyjaśnieniem Starego.


No cóż, dla mnie różnica między judaizmem a chrześcijaństwem jest fundamentalna. Tak samo jak islamem ktory przeciez tez pochodzi od zydow i chrzescijan ;)

Nie mozna mylic dwoch rzeczy - Zydowskiego szeolu i chrzescijanskiego nieba lub piekla.
Żydzi nie szli do nieba ani do piekła. Bo przed zmartwychwstaniem Jezusa dusze oczekiwały w szeolu czyli faktycznie "zasypialy" i dopiero po smierci Jezus zstapil do szeolu glosic tym duszom. Od tej pory szeol jest "pusty".[/quote]
A jaka to rożnica? Skoro chrześcijaństwo wywodzi się/pochodzi od Żydów, judaizmu? Nie można rozumienia jednego oddzielać od drugiego, Nowy testament jest wyjaśnieniem Starego.
Wydaje mi się, że nieporozumienie jest na polu pojęciowym a nie doktrynalnym, bo zgadza się ludzie zbawieni, w tym np. ojcowie(patriarchowie) starotestamentowi nie mogą przebywać(spać) razem z grzesznikami przeznaczonymi na sąd ostateczny, tylko czekają na paruzję jak wszyscy będący w przymierzu z Bogiem - ponadczasowy charakter ofiary Jezusa, itd.

Przeemek" Przecież Jezus nie powiedział "dziś będziesz ze mną w raju" do chrześcijanina tylko do Żyda?[/quote]
Ale ten Żyd mógł już Jezusowi uwierzyć. A ci wczesniej nie mieli jak, dopiero czekali.

[quote="Przeemek pisze:
nie może być piekłem/szeolem, a tak to miejsce spoczynku usprawiedliwionych przez Boga nazywali Żydzi.

Bo szeol to nie było piekło. To było miejsce w ktorym oczekiwano na Chrystusa. Błędem jest przypisywanie szeolowi ze jest/byl pieklem. To inne miejsca. Pieklo to Gehenna

Różnica jest taka że w szeolu dusza "spała" w oczekiwaniu na Chrsytusa. Dziś dusza juz nie zapada w sen bo mamy otwart dostep do nieba dzieki Jezusowi


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: KAAN » 12 mar 2021, 13:10

Pankracy pisze:Otóż Żydzi pragnęli dostąpić zbawienia przez uczynki - zakon. Nie mówię teraz o Abrahamie lecz ogólnie o judaizmie. A zbawienie jest we krwi Jezusa. Więc przed zmartwychwstaniem Jezusa faktycznie dusze "Zasypiały"
To jest niebiblijny wymysł, odsyłam cię do historii bogacza i Łazarza, ona się działa przed krzyżem i zmartwychwstaniem.
A jaka to rożnica? Skoro chrześcijaństwo wywodzi się/pochodzi od Żydów, judaizmu? Nie można rozumienia jednego oddzielać od drugiego, Nowy testament jest wyjaśnieniem Starego.
No cóż, dla mnie różnica między judaizmem a chrześcijaństwem jest fundamentalna.
Stary Testament nie jest judaizmem. Biblia mówi o Panu Jezusie w jednolitym wskazaniu na przyjście Pańskie, krzyż i okupienie; ST - Pan Jezus przyjdzie, Ewangelie - Pan Jezus przyszedł, Listy i AP - Pan Jezus przyjdzie powtórnie.
Nie mozna mylic dwoch rzeczy - Zydowskiego szeolu i chrzescijanskiego nieba lub piekla.
To jest to samo w sensie przekazu biblijnego, w sensie religijnym to istotnie nie to samo.
Przeemek pisze: Przecież Jezus nie powiedział "dziś będziesz ze mną w raju" do chrześcijanina tylko do Żyda?

Ale ten Żyd mógł już Jezusowi uwierzyć. A ci wczesniej nie mieli jak, dopiero czekali.
:) Nie było jeszcze NT i koncepcji teologów chrześcijańskich.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Przeemek
Posty: 439
Rejestracja: 24 wrz 2017, 15:28
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Najważniejszy dla mnie jest Pan i relacja z Nim: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem." (Mt 22,37).
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: Przeemek » 12 mar 2021, 14:57

Pankracy pisze:No cóż, dla mnie różnica między judaizmem a chrześcijaństwem jest fundamentalna. Tak samo jak islamem ktory przeciez tez pochodzi od zydow i chrzescijan ;)

Nie mozna mylic dwoch rzeczy - Zydowskiego szeolu i chrzescijanskiego nieba lub piekla.

Kiedyś sam zostałem nazwany fundamenalistą w swoich poglądach... hehe, a się okazuje, że daleko mi do tego.

Ja nawiązywałem do pojęć i nie mówiłem nic o wiecznym potępieniu/wiecznje karze, tylko o "łonie Abrahamowym"? Przez niezrozumienie "pojęcia" niepotrzebnie dochodzi do nieporozumienia. Hebrajczycy nazywali Szeol, Grecy Hades, ale jest to te same miejsce, Polacy mówią piekło i jezioro ognia, i tu chyba Polacy są najmniej precezyjni.

A odnośnie różnicy wyznań.......W chrześcijaństwie mają one te same znaczenie lub zostały one wyniesione na wyższy "level" z punktu widzenia duchowego, czy Przymierza lub odwrotnie. Ale często w praktyce są takie same lub niewiele się różnią, na przykład chrzest wodny jest taki sam jak u Żydów, oczyszcza przez zanurznie, w praktyce niczym się nie różni od chrześcijańskiego - typowo żydowski zwyczaj. Wieczerza Pańska to iście żydowski(judaistyczny) zwyczaj, dzielenie się chelebem z braćmi i siostrami, to jeden element kolacji sederowej obchdzonej wieczorem po zabiciu baranka podczas całego 7 dniowego święta Paschy, a chrześcijanie obchodzą tylko samą jej część - "kolację" sederową. Kolejny..... nakładanie rąk, wznoszenie rąk, czy to nie jest "typo" żydowski zwyczaj, a jak popularny w chrześcijaństwie dzisiaj?
Wymieniać dalej....?
Ten sam judaistyczny Bóg JHWH, to też chrześcijański Bóg, a nie Allah prawda? Odwrotność znajdziemy w wybraństwie, bo teraz Żydzi sa naszymi braćmi i siostrami, kiedyś nie byli, razem z nimi jesteśmy ludem Bożym, dziećmi jednego Ojca, jak dla mnie jedyna fundamentala różnica to Przymierze, chrześcijanie mają Nowe. Tylko, że Żydów żyjących po Chrystusie też ono obowiązuje.... więc?

Zgadza się, że Judaizm to nie chrześcijństwo, to nowy twór, ale drugi wywodzi się z pierwszego więc to trzeba mieć na uwadze przy jego rozważaniu.

Pankracy pisze:Ale ten Żyd mógł już Jezusowi uwierzyć. A ci wczesniej nie mieli jak, dopiero czekali.

Nie mogli uwierzyć Jezusowi? A czy Chrystus nie jest tym Słowem które stworzyło świat i "zamieszkało" między nami jak Bóg?
A co miał na myśli Paweł pisząc o Mojżeszu:
"(24) Przez wiarę Mojżesz, gdy dorósł, odmówił nazywania się synem córki faraona, (25) wolał raczej cierpieć z ludem Bożym, niż używać przemijających rozkoszy grzechu. (26) Uważał bowiem za większe bogactwo znoszenie zniewag dla Chrystusa niż wszystkie skarby Egiptu, gdyż patrzył na zapłatę. (27) Przez wiarę opuścił Egipt,"(Hbr11)

Pankracy pisze:Różnica jest taka że w szeolu dusza "spała" w oczekiwaniu na Chrsytusa. Dziś dusza juz nie zapada w sen bo mamy otwart dostep do nieba dzieki Jezusowi
Pojęcie piekła w języku polskim nie oddaje dobrze znaczenia. A kwestia "zasnęli", to nie nie wiem, Paweł i Piotr jest wyraźny w tej kwestii. Chyba, że wskażesz jakieś inne fragmenty?

KAAN pisze:Stary Testament nie jest judaizmem.

Możesz rozwinąć myśl?


wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: wyczekujący » 12 mar 2021, 16:03

Mam też pewien mętlik w związku ze zmartwychwstaniem. Zmartwychwstanie ciało czy cały człowiek = ciało i dusza? Katolicy wierzą, że ciało, bo dusza jest nieśmiertelna. Luter wierzył, że cały człowiek, bo dusza również przebywa po śmierci ciała w stanie "im Todesschlaf" czyli snu śmierci. Nie bardzo ogarniam w co w takim razie wierzą np. luteranie, czy ewangelicy - czy jest tu jakaś różnica w wierze ?

Nie znam się na nauczaniu Lutra
Z mojej strony jak ja wierzę mogę ci powiedzieć - wierzę, że gdy niektóre rzeczy się wypełnią Pan Jezus przyjdzie i nastąpi pierwsze Zmartwychwstanie, Zmartwychwstanie wszystkich wierzących w Chrystusa. I będzie Tysiącletnie Królestwo na tej ziemi jeszcze.
Potem dopiero będzie sąd nad niewierzącymi, Nowa Ziemia i Niebo, etc.


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czyściec

Postautor: KAAN » 12 mar 2021, 17:14

Przeemek pisze:
KAAN pisze:Stary Testament nie jest judaizmem.

Możesz rozwinąć myśl?
Chodzi o to, że religia zwana Judaizmem opiera się o ST ale nie jest wiarą zgodną z objawieniem Bożym, to mniej więcej to samo co dzisiejszy katolicyzm. Rzeczywiście wszyscy wierzący ST są naszymi braćmi w wierze, bo wierzą tak samo w kwestii zbawienia, jednak Judaizm opierając się na uczynkowości a nie na wierze stawia się poza granicami ludzi zbawionych z łaski na podstawie wiary, dlatego nie możemy ich nazwać wierzącymi. ST jest podstawą wiary raz na zawsze przekazanej świętym, bez ST nie ma NT, to jedność i pełnia objawienia Bożego. Judaizm tego nie uznaje, a judaizm czasów Pana Jezusa odrzucał Zbawiciela. Ci którzy uwierzyli porzucili juadizm, a ci z tzw. chrześcijan którzy chcieli judaizm zmieszać z wiarą chrześcijańską popełnili grzech galacki z którym Paweł apostoł brutalnie się rozprawił.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości