Światynia opisana w księdze Ezahiela

Jak się to wszystko skończy ....
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 11 cze 2013, 19:13

Lash pisze:
Lelek pisze:Jakie to będzie imię? Proszę bardzo:

"Obwód miasta wynosi osiemnaście tysięcy łokci. A nazwa miasta będzie od dziś brzmieć: Pan tam mieszka" [Ez. 48:35]


Czyli Kościół :)

Oczywiście. A obwód Kościoła wynosi osiemnaście tysięcy łokci. Brawo, Lash.

Lash pisze:Czy Bóg mieszka w kościele czy nie?

Mówimy o tym, czy Ezechiel mówił o mieście Jeruzalem czy o Kościele. Mówił o mieście. I dlatego musisz uciekać w inne teksty. Jak zwykle zresztą.


Lash pisze:
Lelek pisze:Ezechiel mówi od 40 rozdziału o Jerozolimie w Erze Mesjańskiej, a nie o Nowej Jerozolimie na nowej ziemi.

Czy jesteśmy w Erze Mesjasza czy nie ma Mesjasza?
Obecnie jest era mesjasza warto to wiedzieć :)

(36) Niech więc cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem. Dzieje 2

Znowu nie na temat. Era Mesjasza będzie wtedy, gdy Mesjasz będzie królował przez 1000 lat na tej ziemi. O tym mówią prorocy i Objawienie Jana. Dzieje 2 nie mówi o królowaniu Mesjasza na ziemi.


Lash pisze:
Lelek pisze: "Na twoich murach, Jeruzalem, postawiłem stróżów: przez cały dzień i przez całą noc, nigdy nie umilkną. Wy, którzy wyznajecie Pana, nie milczcie! I nie dajcie mu spokoju, dopóki nie odbuduje Jeruzalemu i dopóki nie uczyni go sławnym na ziemi! Pan przysiągł na swoją prawicę i na swoje mocne ramię; Już nigdy nie dam twojego zboża na pokarm twoim nieprzyjaciołom, a cudzoziemcy nie będą pili twojego wina, przy którym mozolnie pracowałeś, lecz ci, którzy zbierają zboże, sami je będą spożywać i wysławiać Pana, a ci, którzy zbierają wino, sami będą je pić w przedsionkach mojej świątyni [Iz. 62:1-6]

Tu jest mowa o Jeruzalem na tej ziemi, a nie o Nowym Jeruzalem na nowej ziemi.


A kośicoł nie jest sławny na calej ziemi :O ?

Kościół nie jest miastem, nie ma przedsionków i nie nazywa się Jeruzalem.

Lash pisze:
Lelek pisze: Na nowej ziemi nie będzie świątyni [Obj. 21:22], a podczas 1000-letniego Królestwa jak najbardziej. Wystarczy tylko przeczytać Ez. 40-48 bez stosowania amilenijnych udziwnień i bez naginania tekstu do własnej teologii.


Oczywiście że nie zauważyłeś że nie ma świątyni innej niz kościoł Obecnie :O
Właśnie nie ma świątyni innej niż My :)

Ale my nie rozmawiamy o czasie obecnym, tylko o przyszłym 1000-letnim królestwie Mesjasza.

Lash pisze:Powiedz gdzie apokalipsa mówi że w 1000 Królestwie jest swiatynia ... czekam :)

Apokalipsa nie mówi, ale to nie jest jedyna księga mówiąca o królowaniu Mesjasza na ziemi. Przeczytaj sobie proroków, a szczególnie Ezechiela 40-48. Dosłownie jest to wszystko całkiem zrozumiałe.

Lash pisze:Albo Gdzie inne tektsy mówia że w 1000 Krlestwie będzie świątynia :) Jako literaistę powinno cie obowiązywać Dosłowne wyrazenie :)


Eze 37:22 I uczynię z nich jeden naród w tej ziemi na górach izraelskich, i jeden król będzie panował nad nimi wszystkimi, i już nie będą dwoma narodami, i już się nie rozdzielą na dwa królestwa.
Eze 37:23 I już się nie skalają swoimi bałwanami i swoimi obrzydliwościami, i żadnymi swoimi występkami. Wybawię ich z wszystkich ich odstępstw, przez które zgrzeszyli, i oczyszczę ich; i będą moim ludem, a Ja będę ich Bogiem.
Eze 37:24 A sługa mój, Dawid, będzie ich królem; wszyscy oni będą mieć jednego pasterza; będą postępować według moich praw, będą przestrzegać moich przykazań i wykonywać je.
Eze 37:25 I będą mieszkać w ziemi, którą dałem mojemu słudze Jakubowi, w której mieszkali ich ojcowie; będą w niej mieszkać zarówno oni, jak i ich synowie i wnuki po wszystkie czasy, a sługa mój, Dawid, będzie ich księciem na wieki.
Eze 37:26 I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki.
Eze 37:27 I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.

Lash pisze:
Lelek pisze: Jezus powiedział "Ja ZBUDUJĘ KOŚCIÓŁ MÓJ" [Mat. 16:18]. Dlatego Izrael opisywany w ST nie był Kościołem, który miał powstać na fundamencie apostołów i proroków.


Ach był kościołem innym :) poniekąd i owszem - bowiem był typem dla obecnego kośicoła.

Nie ma dwóch róznych kościołów. Izrael jest i pozostanie Izraelem - poczytaj Rzym. 11.

Lash pisze:Szczepan Pełen Ducha Św mówi o ekklesji - podobnie mówi septuaginta w tłumaczeniu dokonanym przed sporami na ten temat :) .

Niezbyt mądrym jest oczekiwanie, że w hebrejskim języku bedzie greckie słowo ekklesia
To co proponujesz to w sumie wyrzucic ewangelie ;) skoro pada a niej tylko trzy razy słowo ekklesia to pewnikiem - podążając za twoją logiką - nie jest ona dla kościoła ;)

Szczepan mówi o ekklesii, ponieważ KAŻDE zgromadzenie nazywa się ekklesia. Dlatego zgromadzenie niewierzących na rynku w Efezie to też ekklesia.

"Dz 19:40 Narażamy się bowiem na niebezpieczeństwo oskarżenia nas o dzisiejsze rozruchy, gdyż nie ma żadnej przyczyny, którą moglibyśmy usprawiedliwić to zbiegowisko. To powiedziawszy, rozwiązał zgromadzenie [ekklesia]"

Lash pisze:
Lelek pisze:
Paweł wyraźnie rozgranicza naród żydowski "co do wybrania umiłowany ze względu na praojców" [Rzym. 11:28] i Kościół składający się z Żydów oraz pogan.

I wyjaśnia że nie każdy z Izreala jest Izraelem :)

Bo nie każdy spośród Izraela dziedziczy obietnice Abrahamowe - tylko ci Żydzi, którzy mają wiarę Abrahama.

Lash pisze:
Lelek pisze: Izrael według ciała otrzymał obietnicę ziemi w erze mesjańskiej na podstawie przymierza Abrahamowego, ale otrzymają ją tylko ci Żydzi, którzy jak Abraham zostaną usprawiedliwieni przez wiarę.


Obietnica dotyczy nie tych wg ciała :) i zyjemy w erze Mesjasza = Chrystusa Jezusa
i jesteśmy i zydzi także usprawiedliwieni przez wiarę :)

Przeczytaj, oczy mówi cała obietnica złożona Abrahamowi OPRÓCZ usprawiedliwienia z wiary:

"Rdz 17:8 Ziemię, na której przebywasz jako przychodzień, całą ziemię kanaanejską dam tobie i potomstwu twemu po tobie na wieczne posiadanie i będę Bogiem ich"

Ziemia kananejska została obiecana w wieczne posiadanie potomkom Abrahama i samemu Abrahamowi, który za życia w tym ciele nigdy jej nie otrzymał.

Lash pisze:
Lelek pisze: Kaan słusznie pisze o żonie Boga - żonie, której Bóg dał list rozwodowy. Ale Nowe Przymierze zostało zawarte z domem Izraela i domem Judy [Jer. 31:31-34; Hebr. 8:1-13] - dlatego poganie zostali wszczepieni w drzewo Oliwne Izraela [Rzym. 13-25].


Więc Bóg się rozwiódł ... i ma nową oblubienicę - czy może tą samą ale przemienioną Łaską!

Ciekawy obraz Boga rozwodnika :O który porzuca żonę dla innej laski?
A może to ta sama żona jak mówią prorocy? :O

Lash, TY NIE ROZUMIESZ PISMA. Ani w ząb. Nie dla innej, bo Nowe Przymierze zostało zawarte z domem Izraela i domem Judy. Cały naród Izraela wejdzie w to przymierze po tym, jak poganie w pełni wejdą - czyli pod koniec Wielkiego Ucisku:

Rz 11:25 A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
Rz 11:26 I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba.
Rz 11:27 A to będzie przymierze moje z nimi, Gdy zgładzę grzechy ich.
Rz 11:28 Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.
Rz 11:29 Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże.

Lash pisze:Po drugie - skoro poganie sa wszczepieni w NOWE PRZYMIERZE ewangelii a wiemy że do dotyczy kościoła - patrz wieczernik - to jak byk masz to że Obecnie mamy Kościół a nie podział w oblubienicy Chrystusa :) nażydówi innych - Ten podział był Zwalczany wybitnie mocno przez Pawła.

Nowe Przymierze zostało zawarte na Golgocie, a nie w Wieczerniku. Krew ofiary potwierdza zawarcie przymierza. A w Oblubienicy mamy Żydów i pogan - paweł nie zwalcza tego faktu, tylko błędne myślenie na ten temat - takie jak Twoje na przykład.


Lash pisze:
Lelek pisze: W erze mesjańskiej zmartwychwstali Patriarchowie, Dawid i święci ST odziedziczą ziemię, której granice są dokładnie podane przez proroka Ezechiela.


Dawid jest typem Chrytstusa TAK SAMO JAK - Jan Chrzciciel jest ELIASZEM - czy jest nim fizycznie? nie! Jest tyo typ.

Nie wymyslaj typów tak, gdzie Ci się podba. Bóg powiedział, że wzbudzi Dawida w Erze Mesjańskiej. A Mesjasz będzie wtedy królował - powyżej cytowałem Ezechiela.

Lash pisze:Wystarczy powórnać z dziełem Chrystusa
(22) I uczynię z nich jeden naród w tej ziemi na górach izraelskich, i jeden król będzie panował nad nimi wszystkimi, i już nie będą dwoma narodami, i już się nie rozdzielą na dwa królestwa. (23) I już się nie skalają swoimi bałwanami i swoimi obrzydliwościami, i żadnymi swoimi występkami. Wybawię ich z wszystkich ich odstępstw, przez które zgrzeszyli, i oczyszczę ich; i będą moim ludem, a Ja będę ich Bogiem. (24) A sługa mój, Dawid, będzie ich królem; wszyscy oni będą mieć jednego pasterza; będą postępować według moich praw, będą przestrzegać moich przykazań i wykonywać je. (25) I będą mieszkać w ziemi, którą dałem mojemu słudze Jakubowi, w której mieszkali ich ojcowie; będą w niej mieszkać zarówno oni, jak i ich synowie i wnuki po wszystkie czasy, a sługa mój, Dawid, będzie ich księciem na wieki. (26) I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki. (27) I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. (28) I poznają narody, że Ja jestem Pan, który uświęcam Izraela, gdy moja świątynia będzie wśród nich na wieki.
(Ks. Ezechiela 37:1-28, Biblia Warszawska)

(20) Dlatego tak mówi do nich Wszechmocny Pan: Oto Ja sam rozsądzę między owcami tłustymi a owcami chudymi. (21) Ponieważ odepchnęliście wszystkie słabe bokiem i plecami i odtrąciliście je swoimi rogami, aż wypchnęliście je na zewnątrz, (22) dlatego wyratuję moją trzodę i już nie będzie łupem. Rozsądzę między owcą a owcą. (23) Ustanowię nad nimi jednego pasterza, mojego sługę Dawida, i będzie je pasł; będzie je pasł i będzie ich pasterzem. (24) A Ja, Pan, będę ich Bogiem, a mój sługa Dawid będzie księciem wśród nich - Ja, Pan, to powiedziałem. (25) Zawrę z nimi przymierze pokoju, wytępię z ziemi drapieżne zwierzęta, tak że będą bezpiecznie mieszkać nawet na pustyni i spać w lasach. (26) I złożę na nich i na otoczenie mojego wzgórza błogosławieństwo, i spuszczę na nich deszcz we właściwym czasie, a będzie to deszcz błogosławieństwa. (27) Wtedy drzewa leśne wydadzą swój owoc, a ziemia wyda swoje plony; będą bezpiecznie mieszkać na swojej ziemi i poznają, że Ja jestem Pan, gdy połamię drążki ich jarzma i wyratuję ich z ręki ich ciemiężców. (28) Już nie będą łupem narodów ani dzikie zwierzęta nie będą ich pożerać; będą bezpiecznie mieszkać, a nikt nie będzie ich straszył. (29) I wywiodę dla nich bujną roślinność, tak że już nie będą ofiarami głodu w kraju ani nie będą już znosić zniewag narodów. (30) I poznają, że Ja, Pan, ich Bóg, jestem z nimi, i że oni, dom izraelski, są moim ludem - mówi Wszechmocny Pan. (31) Moimi owcami jesteście, owcami mojego pastwiska, a Ja jestem waszym Bogiem - mówi Wszechmocny Pan. (Ks. Ezechiela 34:1-31, Biblia Warszawska)

Wystarczy to normalnie przeczytać, żeby wiedzieć, że chodzi o panowanie Mesjasza na ziemi w erze mesjańskiej. I mowa jest o narodzie żydowskim.

Lash pisze:Z tekstami

(1) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. (2) Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. (3) Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. (4) A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. (5) Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych. (6) Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił. (7) Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. (8) Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. (9) Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. (10) Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby /owce/ miały życie i miały je w obfitości. (11) Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. (12) Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; (13) /najemnik ucieka/ dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. (14) Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, (15) podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. życie moje oddaję za owce. (16) Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. (17) Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je /potem/ znów odzyskać. (18) Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca. (19) I znów nastąpiło rozdwojenie między Żydami z powodu tych słów. (20) Wielu spośród nich mówiło: On jest opętany przez złego ducha i odchodzi od zmysłów. Czemu Go słuchacie? (21) Inni mówili: To nie są słowa opętanego. Czyż zły duch może otworzyć oczy niewidomych? (22) Obchodzono wtedy w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia świątyni. Było to w zimie. (23) Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona. (24) Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie. (25) Rzekł do nich Jezus: Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. (26) Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. (27) Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną (28) i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. (29) Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca.

Jan 10

(16) Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego - według tego, co mówi Bóg: Zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. (17) Przeto wyjdźcie spośród nich i odłączcie się od nich, mówi Pan, i nie tykajcie tego, co nieczyste, a Ja was przyjmę (18) i będę wam Ojcem, a wy będziecie moimi synami i córkami - mówi Pan wszechmogący.
(2 list do Koryntian 6:1-18, Biblia Tysiąclecia)

Możesz sobie dowolnie żonglowac dowolnymi fragmentami, ale to nie powoduje, że Twoja żonglerka jest nauczaniem. Musisz pokutować ze swojego stosunku do Pisma. Mieszasz teksty o różnych sprawach ze sobą - i robisz to umyślnie i stale. Pokutuj, zanim będzie za późno.

Lash pisze:A ty pokaż nam wszystkim co w poklaipsie z opisu pasuje do Ezechiela :)
Panowanie Mesjasza na całej ziemi. Jan dodaje tylko tę informację, że będzie to trwało 1000 lat.

Lash pisze:Od kiedy DAWID był męczennikiem scietym za wiarę :roll:
. (4) I ujrzałem trony - a na nich zasiedli /sędziowie/, i dano im władzę sądzenia - i ujrzałem dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego, i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii ani jej obrazowi i nie wzięli sobie znamienia na czoło swe ani na (5) A nie ożyli inni ze zmarłych, aż tysiąc lat się skończyło. To jest pierwsze zmartwychwstanie. Rev 20

Jak widać Lelek brutalnie zmyśla że w 1000 Królestwie Dawid zmartwychwtsanie pomimo ze nie spełnia warunku z objawienia :/


Lash pisze:Więc uzgodnij ze sobą ..

Czy to literalnie wstaną tylko meczennicy czy także inni którzy są wytypowani przez Lelka :/

Tu jest napisane o zmartwychwstaniu męczenników Wielkiego Ucisku. O zmartwychwstaniu świętych ST jest napisane w Dan. 12:2

Lash, dopóki Ty nie nauczysz się czytać i nie nabierzesz odrobiny pokory w stosunku do Pisma, to nie mamy o czy rozmawiać. U mnie masz ignora.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 12 cze 2013, 07:20

magda pisze:
KAAN pisze:4. Oblubienica Baranka(potem żona Baranka) i żona Boga to dwa różne obrazy i zbiory ludzi.
Zawsze jest tylko jeden lud kochany przez Boga Ojca . A Bóg ojciec i syn to jedność

J 14:11 bw "Wierzcie mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie; a jeśliby tak nie było, to dla samych uczynków wierzcie."
J 14:20 bw "Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was."

J 10:30 bw "Ja i Ojciec jedno jesteśmy."

Jeśli ktoś jest oblibienicą Jezusa to też i Ojca. Jeśli ktos lest Bozym ludem to też należy do Jezusa. Jedność to jednosć. Ojciec nie wybiera sobie innych ludzi a Syn sobie jeszcze innych.

J 14:21 bw "Kto ma przykazania moje i przestrzega ich, ten mnie miłuje; a kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie."
J 14:23 bw "Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy."

Nie dziel ludzi na tych co należą do Ojca I tych co należą do Syna , to jest jeden lud Boży i jedna obliubienica. No i Duch śŚwięty będzie smutny bo nie będzie miał oblubienicy i będzie zazdroscił tych oblubienic Ojcu i Synowi nie rób mu tego :mrgreen: :cry:
Nie ma żadnego ludzkieego podziału, po prostu tak Bóg zaplanował zbawienie, przewidział istnienie Izraela wraz z jego hstoią i przewidział istnienie Kościoła, Biblia jasno pokazuje kto kim jest i jakie otrzymał obietnice, a wszystko skupia się na Chrystusie.
Podział na Izrael i Kościół istnieje realnie w Biblii i historii i nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek ludzkim dzieleniem wierzących. Po prostu jedni i drudzy są w innym czasie historii. Małżonka Boga - Izrael jest od powstania Izraela, a Kościół - Oblubienica Baranka od pięćdziesiątnicy. Kto tego nie widzi powinien intensywniej czytać Biblię.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 cze 2013, 10:50

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze:Jakie to będzie imię? Proszę bardzo:

"Obwód miasta wynosi osiemnaście tysięcy łokci. A nazwa miasta będzie od dziś brzmieć: Pan tam mieszka" [Ez. 48:35]


Czyli Kościół :)

Oczywiście. A obwód Kościoła wynosi osiemnaście tysięcy łokci. Brawo, Lash.


Tak powinien twierdzi LITERALISTA :)
Ja nie jestem literalistá ale rozumiem ten tekst obrazowo.
Więc i owszem - Kościół obrazowo ma 18 tys łokci - uwierz słowu

Lelek pisze:
Lash pisze:Czy Bóg mieszka w kościele czy nie?

Mówimy o tym, czy Ezechiel mówił o mieście Jeruzalem czy o Kościele. Mówił o mieście. I dlatego musisz uciekać w inne teksty. Jak zwykle zresztą.


Nowe Jeruzalem to OBLUBIENICA PAŃSKA - Chcesz powiedzieć że Bóg mieszka w murach i budynkach :O - Bowiem Jeruzalem to budynki a nie ludzie :)
A skoro ludzie to KOŚCIÓŁ

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze:Ezechiel mówi od 40 rozdziału o Jerozolimie w Erze Mesjańskiej, a nie o Nowej Jerozolimie na nowej ziemi.

Czy jesteśmy w Erze Mesjasza czy nie ma Mesjasza?
Obecnie jest era mesjasza warto to wiedzieć :)

(36) Niech więc cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem. Dzieje 2

Znowu nie na temat. Era Mesjasza będzie wtedy, gdy Mesjasz będzie królował przez 1000 lat na tej ziemi. O tym mówią prorocy i Objawienie Jana. Dzieje 2 nie mówi o królowaniu Mesjasza na ziemi.


A co obecnie Jezus nie Króluje :/

A teraz opdaj GDZIE biblia mówi że w ERA mesjańska ma 1000 lat - czekam na literalny cytat,

coś w stylu - era mesjańska 1000 lat albo coś w tym stylu

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze: "Na twoich murach, Jeruzalem, postawiłem stróżów: przez cały dzień i przez całą noc, nigdy nie umilkną. Wy, którzy wyznajecie Pana, nie milczcie! I nie dajcie mu spokoju, dopóki nie odbuduje Jeruzalemu i dopóki nie uczyni go sławnym na ziemi! Pan przysiągł na swoją prawicę i na swoje mocne ramię; Już nigdy nie dam twojego zboża na pokarm twoim nieprzyjaciołom, a cudzoziemcy nie będą pili twojego wina, przy którym mozolnie pracowałeś, lecz ci, którzy zbierają zboże, sami je będą spożywać i wysławiać Pana, a ci, którzy zbierają wino, sami będą je pić w przedsionkach mojej świątyni [Iz. 62:1-6]

Tu jest mowa o Jeruzalem na tej ziemi, a nie o Nowym Jeruzalem na nowej ziemi.


A kośicoł nie jest sławny na calej ziemi :O ?

Kościół nie jest miastem, nie ma przedsionków i nie nazywa się Jeruzalem.


Oj Leleku tak trudno myślec obrazowo :)
Koscioł to Boża budowla światynie - czy to znaczy że ma przedsionki i jest budynkiem :roll:

a to że Jeruzalem jest obkubienicą Barnka jest oczywiste
(9) I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz pełnych siedmiu plag ostatecznych, i tak się do mnie odezwał: Chodź, [b]ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka. (10) I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga[/b],

Wiem że piotrafisz czytać - przeczytaj powyższe kilka razy i zobacz ze oblubienica to Jeruzalem ...
czy to znaczy ze oblubienica ma przedsionki i mury :roll: albo że Jeruzalem jest na FUNDAMENCIE podpisanym :roll:

Lelek pisze:


Lash pisze:
Lelek pisze: Na nowej ziemi nie będzie świątyni [Obj. 21:22], a podczas 1000-letniego Królestwa jak najbardziej. Wystarczy tylko przeczytać Ez. 40-48 bez stosowania amilenijnych udziwnień i bez naginania tekstu do własnej teologii.


Oczywiście że nie zauważyłeś że nie ma świątyni innej niz kościoł Obecnie :O
Właśnie nie ma świątyni innej niż My :)

Ale my nie rozmawiamy o czasie obecnym, tylko o przyszłym 1000-letnim królestwie Mesjasza.


Czyli o czasie obecnym
1000 Królestwo GDYBYŚ był DOSŁOWNIE LITERALNY nie zawiera w sobie ani słowa informacji o Świątyni

JEDYNY tekst Litralnie mówiący o 1000 królestwie to ap 20 WSKAŻ mi tam słowo światynia.
NIE MA GO TAM - a to co robisz to PRZYPISUJESZ inne teksty do 1000 Królestwa BEZ ZADNEGO literalnego znaku, że chodzi o ten okres.

Słowem nie jesteście literalni ale mówicie - CHCEMY zeby ten tekst mówił o tym! i mówicie - Ezechiela musi mówić o Ap 20 .... chioć nie ma ŻADNEGO SŁOWA POWIĄZANIA!


Lelek pisze:
Lash pisze:Powiedz gdzie apokalipsa mówi że w 1000 Królestwie jest swiatynia ... czekam :)

Apokalipsa nie mówi, ale to nie jest jedyna księga mówiąca o królowaniu Mesjasza na ziemi. Przeczytaj sobie proroków, a szczególnie Ezechiela 40-48. Dosłownie jest to wszystko całkiem zrozumiałe.


A co teraz Jezus nie rządzi?
Zobacz co mówi Sam Jezus
(17) A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. (18) Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. (19) Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. (20) Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.
(Ew. Mateusza 28:1-20, Biblia Tysiąclecia)

(20) Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. (21) Ponieważ bowiem przez człowieka [przyszła] śmierć, przez człowieka też [dokona się] zmartwychwstanie. (22) I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni, (23) lecz każdy według własnej kolejności. Chrystus jako pierwszy, potem ci, co należą do Chrystusa, w czasie Jego przyjścia. (24) Wreszcie nastąpi koniec, gdy przekaże królowanie Bogu i Ojcu i gdy pokona wszelką Zwierzchność, Władzę i Moc. (25) Trzeba bowiem, ażeby królował, aż położy wszystkich nieprzyjaciół pod swoje stopy. (26) Jako ostatni wróg, zostanie pokonana śmierć. 1 Kor 15

(44) Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje. (Ew. Mateusza 22:44, Biblia Tysiąclecia)

(33) Wyniesiony na prawicę Boga, otrzymał od Ojca obietnicę Ducha Świętego i zesłał Go, (34) jak to sami widzicie i słyszycie. Bo Dawid nie wstąpił do nieba, a jednak powiada: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, (35) aż położę nieprzyjaciół Twoich podnóżkiem stóp Twoich. (36) Niech więc cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem. Dzieje 2

(13) Do któregoż z aniołów kiedykolwiek powiedział: Siądź po mojej prawicy, aż położę nieprzyjaciół Twoich jako podnóżek Twoich stóp. (14) Czyż nie są oni wszyscy duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie?
(List do Hebrajczyków 1:1-14, Biblia Tysiąclecia)

(11) Wprawdzie każdy kapłan staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. (12) Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, (13) oczekując tylko, aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego. (14) Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani. (15) Daje nam zaś świadectwo Duch Święty, skoro powiedział: (16) Takie jest przymierze, które zawrę z nimi w owych dniach, mówi Pan: dając prawa moje w ich serca, także w umyśle ich wypiszę je. (17) A grzechów ich oraz ich nieprawości więcej już wspominać nie będę. Hebr 10


Jezus jest w niebie i Panuje stamtąd i kładzie pod nogi swoich wrogów

Lelek pisze:

Lash pisze:Albo Gdzie inne tektsy mówia że w 1000 Krlestwie będzie świątynia :) Jako literaistę powinno cie obowiązywać Dosłowne wyrazenie :)


Eze 37:22 I uczynię z nich jeden naród w tej ziemi na górach izraelskich, i jeden król będzie panował nad nimi wszystkimi, i już nie będą dwoma narodami, i już się nie rozdzielą na dwa królestwa.
Eze 37:23 I już się nie skalają swoimi bałwanami i swoimi obrzydliwościami, i żadnymi swoimi występkami. Wybawię ich z wszystkich ich odstępstw, przez które zgrzeszyli, i oczyszczę ich; i będą moim ludem, a Ja będę ich Bogiem.
Eze 37:24 A sługa mój, Dawid, będzie ich królem; wszyscy oni będą mieć jednego pasterza; będą postępować według moich praw, będą przestrzegać moich przykazań i wykonywać je.
Eze 37:25 I będą mieszkać w ziemi, którą dałem mojemu słudze Jakubowi, w której mieszkali ich ojcowie; będą w niej mieszkać zarówno oni, jak i ich synowie i wnuki po wszystkie czasy, a sługa mój, Dawid, będzie ich księciem na wieki.
Eze 37:26 I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki.
Eze 37:27 I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.


Literalnie ten tekst nie poteiwerdza żatwnych twoich twierdzeń!
1. nie ma mowy o 1000 latach
2. nie ma mowy o Chrystusie
3. Dawid nie był męczennikiem więc nie może zmartwychwstać w 1000 Królestwie
4. Przymierze wieczne juz jest zawarte z Izraelem!

Itd.

jak widać NIC NIE ŁACZY TYCH TEKSTÓW LITERALNIE

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze: Jezus powiedział "Ja ZBUDUJĘ KOŚCIÓŁ MÓJ" [Mat. 16:18]. Dlatego Izrael opisywany w ST nie był Kościołem, który miał powstać na fundamencie apostołów i proroków.


Ach był kościołem innym :) poniekąd i owszem - bowiem był typem dla obecnego kośicoła.

Nie ma dwóch róznych kościołów. Izrael jest i pozostanie Izraelem - poczytaj Rzym. 11. .


Czyli kościołem jak Mówi słowo Boga = ekklesią
Moze ci sie to bardzo nie podobać ale to fakt :)

Lelek pisze:
Lash pisze:Szczepan Pełen Ducha Św mówi o ekklesji - podobnie mówi septuaginta w tłumaczeniu dokonanym przed sporami na ten temat :) .

Niezbyt mądrym jest oczekiwanie, że w hebrejskim języku bedzie greckie słowo ekklesia
To co proponujesz to w sumie wyrzucic ewangelie ;) skoro pada a niej tylko trzy razy słowo ekklesia to pewnikiem - podążając za twoją logiką - nie jest ona dla kościoła ;)

Szczepan mówi o ekklesii, ponieważ KAŻDE zgromadzenie nazywa się ekklesia. Dlatego zgromadzenie niewierzących na rynku w Efezie to też ekklesia.

"Dz 19:40 Narażamy się bowiem na niebezpieczeństwo oskarżenia nas o dzisiejsze rozruchy, gdyż nie ma żadnej przyczyny, którą moglibyśmy usprawiedliwić to zbiegowisko. To powiedziawszy, rozwiązał zgromadzenie [ekklesia]"


Tym bardziej nie można odróznic Kościoła od Izraela :)

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze:
Paweł wyraźnie rozgranicza naród żydowski "co do wybrania umiłowany ze względu na praojców" [Rzym. 11:28] i Kościół składający się z Żydów oraz pogan.

I wyjaśnia że nie każdy z Izreala jest Izraelem :)

Bo nie każdy spośród Izraela dziedziczy obietnice Abrahamowe - tylko ci Żydzi, którzy mają wiarę Abrahama.


I ci sa w kościele :)
Tak Paweł nie mówi :)

Mówi że zalezy to od bożego wybrania
6) Nie znaczy to jednak wcale, że słowo Boże zawiodło. Nie wszyscy bowiem, którzy pochodzą od Izraela, są Izraelem, (7) i nie wszyscy, przez to, że są potomstwem Abrahama, stają się jego dziećmi, lecz w Izaaku uznane będzie twoje potomstwo, (8) to znaczy: nie synowie co do ciała są dziećmi Bożymi, lecz synowie obietnicy są uznani za potomstwo. (9) Albowiem to jest słowo obietnicy: Przyjdę o tym samym czasie, a Sara będzie miała syna. (10) Ale nie tylko ona - bo także i Rebeka, która poczęła [pbliźnięta] z jednego [zbliżenia] z ojcem naszym Izaakiem. (11) Bo gdy one jeszcze się nie urodziły ani nic dobrego czy złego nie uczyniły - aby niewzruszone pozostało postanowienie Boże, powzięte na zasadzie wolnego wyboru, (12) zależne nie od uczynków, ale od woli powołującego - powiedziano jej: starszy będzie służyć młodszemu, (13) jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści. (14) Cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? żadną miarą! (15) Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję. (16) [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie.

Jak widać nie wiara ale obietnica i wolny wybór Boga niezwiązany człowiekiem.

Ci zaś co otrzymali wiarę W Chrystusa na wzór abrahamama sa w kościele i polegają na wierze w CHRYSTUSA a nie na uczynkach :)

Wychodzą z Izreala i sa w Kościle

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze: Izrael według ciała otrzymał obietnicę ziemi w erze mesjańskiej na podstawie przymierza Abrahamowego, ale otrzymają ją tylko ci Żydzi, którzy jak Abraham zostaną usprawiedliwieni przez wiarę.


Obietnica dotyczy nie tych wg ciała :) i zyjemy w erze Mesjasza = Chrystusa Jezusa
i jesteśmy i zydzi także usprawiedliwieni przez wiarę :)

Przeczytaj, oczy mówi cała obietnica złożona Abrahamowi OPRÓCZ usprawiedliwienia z wiary:

"Rdz 17:8 Ziemię, na której przebywasz jako przychodzień, całą ziemię kanaanejską dam tobie i potomstwu twemu po tobie na wieczne posiadanie i będę Bogiem ich"

Ziemia kananejska została obiecana w wieczne posiadanie potomkom Abrahama i samemu Abrahamowi, który za życia w tym ciele nigdy jej nie otrzymał.


I ją otrzyma Po zmartwychwstaniu
a że nie był męczennikiem nie może zmartwychwstać w 1000 Króletwie.

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze: Kaan słusznie pisze o żonie Boga - żonie, której Bóg dał list rozwodowy. Ale Nowe Przymierze zostało zawarte z domem Izraela i domem Judy [Jer. 31:31-34; Hebr. 8:1-13] - dlatego poganie zostali wszczepieni w drzewo Oliwne Izraela [Rzym. 13-25].


Więc Bóg się rozwiódł ... i ma nową oblubienicę - czy może tą samą ale przemienioną Łaską!

Ciekawy obraz Boga rozwodnika :O który porzuca żonę dla innej laski?
A może to ta sama żona jak mówią prorocy? :O

Lash, TY NIE ROZUMIESZ PISMA. Ani w ząb. Nie dla innej, bo Nowe Przymierze zostało zawarte z domem Izraela i domem Judy. Cały naród Izraela wejdzie w to przymierze po tym, jak poganie w pełni wejdą - czyli pod koniec Wielkiego Ucisku:

Rz 11:25 A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
Rz 11:26 I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba.
Rz 11:27 A to będzie przymierze moje z nimi, Gdy zgładzę grzechy ich.
Rz 11:28 Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.
Rz 11:29 Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże.


Pismo rozumiem nie zorzumiem zaś twoich wywodów

Najpierw TWIERDZISZ że Bóg dał list rozwodowy Izraelowi. Co to oznacza jak nie rozwód :roll:
|potem nagle pojawia się NOWA OBLUBIENICA która nie jest IZRAELEM ale jednocześnie nowe przymierze Jest zawarte z KOŚCIOŁEM

Czy jest inne nowe przymierze zawarte z Izraelem ?

Masz do wyboru albo są dw nowe przymierza i dwie nowe oblubienice.... albo Jedno nowe przymierze z Izraelem i wtedy Kościoł JEST W IZRAELU i nie ma między nimi rozdzielenia.


Lelek pisze:
Lash pisze:Po drugie - skoro poganie sa wszczepieni w NOWE PRZYMIERZE ewangelii a wiemy że do dotyczy kościoła - patrz wieczernik - to jak byk masz to że Obecnie mamy Kościół a nie podział w oblubienicy Chrystusa :) nażydówi innych - Ten podział był Zwalczany wybitnie mocno przez Pawła.

Nowe Przymierze zostało zawarte na Golgocie, a nie w Wieczerniku. Krew ofiary potwierdza zawarcie przymierza. A w Oblubienicy mamy Żydów i pogan - paweł nie zwalcza tego faktu, tylko błędne myślenie na ten temat - takie jak Twoje na przykład.


Paweł nie może zwalczać oblubienicy - bowiem on jej słuzy :)
Nie zmieniaj tematu.
Kim jest oblubienica - skoro Bóg zawarł nowe przymierze ze starą żoną :) ( na tyle na ile rozumiem twoją koncepcję )

Lelek pisze:
Lash pisze:
Lelek pisze: W erze mesjańskiej zmartwychwstali Patriarchowie, Dawid i święci ST odziedziczą ziemię, której granice są dokładnie podane przez proroka Ezechiela.


Dawid jest typem Chrytstusa TAK SAMO JAK - Jan Chrzciciel jest ELIASZEM - czy jest nim fizycznie? nie! Jest tyo typ.

Nie wymyslaj typów tak, gdzie Ci się podba. Bóg powiedział, że wzbudzi Dawida w Erze Mesjańskiej. A Mesjasz będzie wtedy królował - powyżej cytowałem Ezechiela.

Lash pisze:Wystarczy powórnać z dziełem Chrystusa
(22) I uczynię z nich jeden naród w tej ziemi na górach izraelskich, i jeden król będzie panował nad nimi wszystkimi, i już nie będą dwoma narodami, i już się nie rozdzielą na dwa królestwa. (23) I już się nie skalają swoimi bałwanami i swoimi obrzydliwościami, i żadnymi swoimi występkami. Wybawię ich z wszystkich ich odstępstw, przez które zgrzeszyli, i oczyszczę ich; i będą moim ludem, a Ja będę ich Bogiem. (24) A sługa mój, Dawid, będzie ich królem; wszyscy oni będą mieć jednego pasterza; będą postępować według moich praw, będą przestrzegać moich przykazań i wykonywać je. (25) I będą mieszkać w ziemi, którą dałem mojemu słudze Jakubowi, w której mieszkali ich ojcowie; będą w niej mieszkać zarówno oni, jak i ich synowie i wnuki po wszystkie czasy, a sługa mój, Dawid, będzie ich księciem na wieki. (26) I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki. (27) I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. (28) I poznają narody, że Ja jestem Pan, który uświęcam Izraela, gdy moja świątynia będzie wśród nich na wieki.
(Ks. Ezechiela 37:1-28, Biblia Warszawska)

(20) Dlatego tak mówi do nich Wszechmocny Pan: Oto Ja sam rozsądzę między owcami tłustymi a owcami chudymi. (21) Ponieważ odepchnęliście wszystkie słabe bokiem i plecami i odtrąciliście je swoimi rogami, aż wypchnęliście je na zewnątrz, (22) dlatego wyratuję moją trzodę i już nie będzie łupem. Rozsądzę między owcą a owcą. (23) Ustanowię nad nimi jednego pasterza, mojego sługę Dawida, i będzie je pasł; będzie je pasł i będzie ich pasterzem. (24) A Ja, Pan, będę ich Bogiem, a mój sługa Dawid będzie księciem wśród nich - Ja, Pan, to powiedziałem. (25) Zawrę z nimi przymierze pokoju, wytępię z ziemi drapieżne zwierzęta, tak że będą bezpiecznie mieszkać nawet na pustyni i spać w lasach. (26) I złożę na nich i na otoczenie mojego wzgórza błogosławieństwo, i spuszczę na nich deszcz we właściwym czasie, a będzie to deszcz błogosławieństwa. (27) Wtedy drzewa leśne wydadzą swój owoc, a ziemia wyda swoje plony; będą bezpiecznie mieszkać na swojej ziemi i poznają, że Ja jestem Pan, gdy połamię drążki ich jarzma i wyratuję ich z ręki ich ciemiężców. (28) Już nie będą łupem narodów ani dzikie zwierzęta nie będą ich pożerać; będą bezpiecznie mieszkać, a nikt nie będzie ich straszył. (29) I wywiodę dla nich bujną roślinność, tak że już nie będą ofiarami głodu w kraju ani nie będą już znosić zniewag narodów. (30) I poznają, że Ja, Pan, ich Bóg, jestem z nimi, i że oni, dom izraelski, są moim ludem - mówi Wszechmocny Pan. (31) Moimi owcami jesteście, owcami mojego pastwiska, a Ja jestem waszym Bogiem - mówi Wszechmocny Pan. (Ks. Ezechiela 34:1-31, Biblia Warszawska)

Wystarczy to normalnie przeczytać, żeby wiedzieć, że chodzi o panowanie Mesjasza na ziemi w erze mesjańskiej. I mowa jest o narodzie żydowskim.

Lash pisze:Z tekstami

(1) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. (2) Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. (3) Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. (4) A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. (5) Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych. (6) Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił. (7) Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. (8) Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. (9) Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. (10) Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby /owce/ miały życie i miały je w obfitości. (11) Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. (12) Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; (13) /najemnik ucieka/ dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. (14) Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, (15) podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. życie moje oddaję za owce. (16) Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. (17) Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je /potem/ znów odzyskać. (18) Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca. (19) I znów nastąpiło rozdwojenie między Żydami z powodu tych słów. (20) Wielu spośród nich mówiło: On jest opętany przez złego ducha i odchodzi od zmysłów. Czemu Go słuchacie? (21) Inni mówili: To nie są słowa opętanego. Czyż zły duch może otworzyć oczy niewidomych? (22) Obchodzono wtedy w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia świątyni. Było to w zimie. (23) Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona. (24) Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie. (25) Rzekł do nich Jezus: Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. (26) Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. (27) Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną (28) i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. (29) Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca.

Jan 10

(16) Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? Bo my jesteśmy świątynią Boga żywego - według tego, co mówi Bóg: Zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. (17) Przeto wyjdźcie spośród nich i odłączcie się od nich, mówi Pan, i nie tykajcie tego, co nieczyste, a Ja was przyjmę (18) i będę wam Ojcem, a wy będziecie moimi synami i córkami - mówi Pan wszechmogący.
(2 list do Koryntian 6:1-18, Biblia Tysiąclecia)

Możesz sobie dowolnie żonglowac dowolnymi fragmentami, ale to nie powoduje, że Twoja żonglerka jest nauczaniem. Musisz pokutować ze swojego stosunku do Pisma. Mieszasz teksty o różnych sprawach ze sobą - i robisz to umyślnie i stale. Pokutuj, zanim będzie za późno.

Lash pisze:A ty pokaż nam wszystkim co w poklaipsie z opisu pasuje do Ezechiela :)
Panowanie Mesjasza na całej ziemi. Jan dodaje tylko tę informację, że będzie to trwało 1000 lat.

Lash pisze:Od kiedy DAWID był męczennikiem scietym za wiarę :roll:
. (4) I ujrzałem trony - a na nich zasiedli /sędziowie/, i dano im władzę sądzenia - i ujrzałem dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego, i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii ani jej obrazowi i nie wzięli sobie znamienia na czoło swe ani na (5) A nie ożyli inni ze zmarłych, aż tysiąc lat się skończyło. To jest pierwsze zmartwychwstanie. Rev 20

Jak widać Lelek brutalnie zmyśla że w 1000 Królestwie Dawid zmartwychwtsanie pomimo ze nie spełnia warunku z objawienia :/


Lash pisze:Więc uzgodnij ze sobą ..

Czy to literalnie wstaną tylko meczennicy czy także inni którzy są wytypowani przez Lelka :/

Tu jest napisane o zmartwychwstaniu męczenników Wielkiego Ucisku. O zmartwychwstaniu świętych ST jest napisane w Dan. 12:2


Tu nie potrzeba innego kontarza
Jak widac Lelek MUSI ZAPRZECZYĆ Pismu

Jan twierdzi że INNI nie zmartwychwstali niż męczennicy ( wg Lelekowej interpretacji chodzi o męczenników ) ale Lelek wie lepiej że DAWID zmartwychwstał ....
Cytuję Daniela i popatrzmy czy sa jakieś powiązania do Ap 20


(1) W owych czasach wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu. Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały, aż do chwili obecnej. W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia: ci wszyscy, którzy zapisani są w księdze. (2) Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się:[b][i] jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie.[/b][/i] (3) Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia, a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, jak gwiazdy przez wieki i na zawsze.

Jak widać Ap 20 ukazuje powstanie z martwych TYLKO TYCH którzy
(6) Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu: nad tymi nie ma władzy śmierć druga, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z Nim królować tysiąc lat.


Jak widać Daniel mówi o zmartwychwstaniu niektórych na wieczną odrazę i wieczna hańbę .... Wymowa wersetów apokalipsy jest całkowcie odmienna
- wstaną tylko meczennicy
- nikt nie bedzie mieł udziału w drugiej śmierci.

Lelek pisze: Lash, dopóki Ty nie nauczysz się czytać i nie nabierzesz odrobiny pokory w stosunku do Pisma, to nie mamy o czy rozmawiać. U mnie masz ignora.


Pewnie że mam ignora :)
nie potrafię tak przekręcać pisma jak ty więc mam ignora :)

Wieć jak to jest Lelku - Dawid powstanie z martwych czy nie - dalej bedziesz przeczył nauce Pisma Św?
Ostatnio zmieniony 12 cze 2013, 10:54 przez Lash, łącznie zmieniany 1 raz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 cze 2013, 10:52

KAAN pisze:
magda pisze:
KAAN pisze:4. Oblubienica Baranka(potem żona Baranka) i żona Boga to dwa różne obrazy i zbiory ludzi.
Zawsze jest tylko jeden lud kochany przez Boga Ojca . A Bóg ojciec i syn to jedność

J 14:11 bw "Wierzcie mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie; a jeśliby tak nie było, to dla samych uczynków wierzcie."
J 14:20 bw "Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was."

J 10:30 bw "Ja i Ojciec jedno jesteśmy."

Jeśli ktoś jest oblibienicą Jezusa to też i Ojca. Jeśli ktos lest Bozym ludem to też należy do Jezusa. Jedność to jednosć. Ojciec nie wybiera sobie innych ludzi a Syn sobie jeszcze innych.

J 14:21 bw "Kto ma przykazania moje i przestrzega ich, ten mnie miłuje; a kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie."
J 14:23 bw "Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy."

Nie dziel ludzi na tych co należą do Ojca I tych co należą do Syna , to jest jeden lud Boży i jedna obliubienica. No i Duch śŚwięty będzie smutny bo nie będzie miał oblubienicy i będzie zazdroscił tych oblubienic Ojcu i Synowi nie rób mu tego :mrgreen: :cry:
Nie ma żadnego ludzkieego podziału, po prostu tak Bóg zaplanował zbawienie, przewidział istnienie Izraela wraz z jego hstoią i przewidział istnienie Kościoła, Biblia jasno pokazuje kto kim jest i jakie otrzymał obietnice, a wszystko skupia się na Chrystusie.
Podział na Izrael i Kościół istnieje realnie w Biblii i historii i nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek ludzkim dzieleniem wierzących. Po prostu jedni i drudzy są w innym czasie historii. Małżonka Boga - Izrael jest od powstania Izraela, a Kościół - Oblubienica Baranka od pięćdziesiątnicy. Kto tego nie widzi powinien intensywniej czytać Biblię.


Jw.
masz więc dwa ludy Boga
jeden Boga Ojca
Drugi Jezusa :roll: ;)


Co ciekawsze Bóg wziął rozwód z żoną i ..... zawrł a nią nowe przymierze które jest przymierzem z Oblubienicą :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 12 cze 2013, 14:24

KAAN pisze:Nie ma żadnego ludzkieego podziału, po prostu tak Bóg zaplanował zbawienie, przewidział istnienie Izraela wraz z jego hstoią i przewidział istnienie Kościoła, Biblia jasno pokazuje kto kim jest i jakie otrzymał obietnice, a wszystko skupia się na Chrystusie.
Podział na Izrael i Kościół istnieje realnie w Biblii i historii i nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek ludzkim dzieleniem wierzących. Po prostu jedni i drudzy są w innym czasie historii. Małżonka Boga - Izrael jest od powstania Izraela, a Kościół - Oblubienica Baranka od pięćdziesiątnicy. Kto tego nie widzi powinien intensywniej czytać Biblię.


No świetnie że tak to rozumiesz. Teraz jeszcze wykaż miejsca w których jasno jest wskazane, że obietnice zostaną zabrane ludowi Chrystusa (kościołowi). Królestwo Mesjasza jest jedynym królestwem panującym na ziemi aż do końca i może właśnie to ta dyskusja w pewien sposób ukazuje.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 12 cze 2013, 15:38

Chcę wierzyć pisze:
KAAN pisze:Nie ma żadnego ludzkieego podziału, po prostu tak Bóg zaplanował zbawienie, przewidział istnienie Izraela wraz z jego hstoią i przewidział istnienie Kościoła, Biblia jasno pokazuje kto kim jest i jakie otrzymał obietnice, a wszystko skupia się na Chrystusie.
Podział na Izrael i Kościół istnieje realnie w Biblii i historii i nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek ludzkim dzieleniem wierzących. Po prostu jedni i drudzy są w innym czasie historii. Małżonka Boga - Izrael jest od powstania Izraela, a Kościół - Oblubienica Baranka od pięćdziesiątnicy. Kto tego nie widzi powinien intensywniej czytać Biblię.


No świetnie że tak to rozumiesz. Teraz jeszcze wykaż miejsca w których jasno jest wskazane, że obietnice zostaną zabrane ludowi Chrystusa (kościołowi). Królestwo Mesjasza jest jedynym królestwem panującym na ziemi aż do końca i może właśnie to ta dyskusja w pewien sposób ukazuje.
A dlaczego miały by być zabrane Kościołowi? Skoro nawet Izraelowi nie zostały zabrane na stałe? A w Królestwie mesjasza Kościół i Izrael będą miały różne role do wykonania, jak wskazuje Biblia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 12 cze 2013, 22:42

Lash pisze:Chodź, pokażę i oblubienicę, małżonkę Baranka. (10) I zaniósł mnie w duchu na wielką i wysoką górę, i pokazał mi miasto święte Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga,(11) mające chwałę Bożą; blask jego podobny do blasku drogiego kamienia, jakby jaspisu, lśniącego jak kryształ.

Wiem że piotrafisz czytać - przeczytaj powyższe kilka razy i zobacz ze oblubienica to Jeruzalem ...

:eek:

Nowe Jeruzalem jest domem Oblubienicy, miastem świętym, w którym zamieszkają zbawieni ludzie:

"i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, (...)
A miasto nie potrzebuje ani słońca ani księżyca, aby mu świeciły; oświetla je bowiem chwała Boża, a lampą jego jest Baranek. (24) I chodzić będą narody w światłości jego [Chrystusa], a królowie ziemi wnosić będą do niego [miasta] chwałę swoją. (25) A bramy jego nie będą zamknięte w dzień, bo nocy tam nie będzie; (27) I nie wejdzie do niego [miasta] nic nieczystego ani nikt, kto czyni obrzydliwość i kłamie, tylko ci, którzy są zapisani w księdze żywota Baranka." [Obj 21:10-27]


Nowe Jeruzalem jest pełne mieszkanców. Do miasta świętego nie wejdzie nic nieczystego, poza zbawionymi, których grzechy zostały przebaczone i zgładzone przez ofiarowanie Baranka Bożego. Często powtarza się, że On życie swoje oddał za nas, aby żyć w nas.

Jak można pomieszać dom z zamieszkującą w nim rodziną, tylko dlatego, że ktoś przedstawiając nam rodzinę, zaczął od prezentacji piękna i bogactwa domu. Takie są skutki pobieżnej znajomości Pisma Świętego.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 12 cze 2013, 23:59

Chcę wierzyć pisze:Może nie ma o 1000 letnim królestwie po powtórnym przyjściu Mesjasza

" Nie będzie już tam niemowlęcia, które by żyło tylko kilka dni, ani starca, który by nie dożył swojego wieku, gdyż za młodzieńca będzie uchodził, kto umrze jako stuletni, a kto grzeszy, dopiero mając sto lat będzie dotknięty klątwą. "

Proroctwo Izajasza pasuje tylko do królestwa po przyjściu Syna Człowieczego. W Kościele wierzący ludzie nie żyją ponad 100 lat. Na Nowej Ziemi nie będzie grzechu i śmierci. Proroctwo Izajasza jest o stanie pośrednim, dotyczy odbudowanego królestwa Izraela, na które czekali apostołowie i które powstanie, gdy powróci Jezus, Król Królów.

"I będzie Pan królem całej ziemi. W owym dniu Pan będzie jedyny i jedyne będzie jego imię. (10) Cały kraj będzie przemieniony w równinę, od Geby aż do Rimmonu na południu. Lecz Jeruzalem będzie leżeć wysoko i pozostanie na swoim miejscu od Bramy Beniamina aż do Bramy Narożnej i od wieży Chananela aż do tłoczni królewskich. (11) Tam będą mieszkali, bo nie będzie już klątwy. Jeruzalem będzie żyć bezpiecznie.
(16) Wszyscy pozostali ze wszystkich narodów, które wystąpiły zbrojnie przeciwko Jeruzalemowi, będą corocznie pielgrzymowali, aby oddać pokłon królowi, Panu Zastępów, i obchodzić Święto Szałasów. "

(Księga Zachariasza 14:9-16)

Lash pisze:Jak ktoś zna pismo wie że to jest tu:
(10) Znów mówi Pismo: Weselcie się, poganie, wraz z ludem Jego. (11) I znowu: Chwalcie Pana, wszyscy poganie, niech Go uwielbiają wszystkie narody. (12) Nadto także Izajasz powiada: Przyjdzie potomek Jessego, powstanie Ten, który ma rządzić poganami, w Nim poganie pokładać będą nadzieję.


Jezus będzie królował nad wszystkimi narodami, a zmartwychwstały Kościół świętych będzie sądził świat wraz z Nim, dlatego zwycięzcy, który wytrwa w żywej wierze rodzącej dobre uczynki, jest obiecana władza nad poganami, "A zwycięzcy i temu, co czynów mych strzeże do końca, dam władzę nad poganami (Obj 2:26). Proroctwo Izajasza dopełni się w przyszłości, będzie poprzedzone wydarzeniami opisanymi przez Jezusa Chrystusa i apostoła Jana.

"Pośle On swoich aniołów z trąbą o głosie potężnym, i zgromadzą Jego wybranych z czterech stron świata, od jednego krańca nieba aż do drugiego. "
" A szósty wylał czaszę swoją na wielką rzekę Eufrat; i wyschła jej woda, aby można było przygotować drogę dla królów ze wschodu słońca."

Dokładnie tak jak przepowiadał prorok Izajasz.

" Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem i mały chłopiec będzie je poganiał. (7) Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały. Lew też jak wół będzie jadał słomę. (8) Niemowlę igrać będzie na norze kobry, dziecko włoży swą rękę do kryjówki żmii. (9) Zła czynić nie będą ani zgubnie działać po całej świętej mej górze, bo kraj się napełni znajomością Pana, na kształt wód, które przepełniają morze. (10) Owego dnia to się stanie: Korzeń Jessego stać będzie na znak dla narodów. Do niego ludy przyjdą po radę, i sławne będzie miejsce jego spoczynku. (11) Owego dnia to się stanie: Pan podniesie po raz drugi rękę, aby wykupić Resztę swego ludu, która ocaleje, z Asyrii i z Egiptu, z Patros i z Kusz, z Elamu i Szinearu, z Chamat i z wysp na morzu. (12) Podniesie znak dla pogan i zgromadzi wygnańców Izraela; pozbiera rozproszonych z Judy z czterech stron świata. (13) Wówczas ustąpi zazdrość Efraima i przeciwnicy Judy będą wytraceni. Efraim nie będzie więcej zazdrościł Judzie, a Juda nie będzie więcej trapił Efraima. (14) Napadną na tyły Filistynów, ku morzu, i razem obrabują mieszkańców na wschodzie: na Edom i Moab rozciągną swą władzę, i Ammonici będą im poddani. (15) A Pan osuszy odnogę Morza Egipskiego gwałtownym swym podmuchem i potrząśnie ręką na Rzekę [Eufrat], i rozdzieli ją na siedem odnóg, tak że ją przejść się da w sandałach. (16) Utworzy się droga dla Reszty Jego ludu, która przetrwa wygnanie w Asyrii, podobnie jak się to stało dla Izraela, kiedy ten wychodził z krainy egipskiej. "

(Ks. Izajasza 11:1-16,)

Lash pisze:Jan twierdzi że INNI nie zmartwychwstali niż męczennicy ( wg Lelekowej interpretacji chodzi o męczenników ) ale Lelek wie lepiej że DAWID zmartwychwstał ....

Dawid powstanie z martwych na czas odbudowanego królestwa Izraela, bo tak mówi Pismo natchnione przez Boga. Męczennicy zmartwychwstaną jako jedyni po wielkim ucisku. W trakcie trwania tego zdarzenia nie zmartwychwstanie nikt więcej. Porwana Oblubienica zostanie przemieniona w zmartwychwstałe ciała wcześniej, dlatego w niebie odbędą się zaślubiny ubranej w czysty bisior Oblubienicy (Obj 19:8) jeszcze zanim Chrystus zejdzie na ziemię z ubranymi w czysty bisior wojskami, czyli ze wszystkimi świętymi (Obj 19:14). Do nich dołaczą zmartwychwstali męczennicy czasu wielkiego ucisku, którzy składali świadectwo o Jezusie. Inni zmarli nie ożyją, aż się dopełni tysiąc lat.

Czy człowiek, któremu mylą się ludzie z miejskimi ulicami, budynkami i murami, powinien pouczać innych? Nie powinien, Lash.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 13 cze 2013, 09:17

Lelek pisze:Kościół nie jest miastem, nie ma przedsionków i nie nazywa się Jeruzalem.


Skąd wiesz jak będzie wyglądał kościół w czasie 1000 letniego królestwa i czy będzie to taki budynek jak teraz.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 13 cze 2013, 09:40

magda pisze:
Lelek pisze:Kościół nie jest miastem, nie ma przedsionków i nie nazywa się Jeruzalem.


Skąd wiesz jak będzie wyglądał kościół w czasie 1000 letniego królestwa i czy będzie to taki budynek jak teraz.
Oh, Magdo Kościół to ludzie, nie budynki! Przeczytaj co wyżej napisał okidoki :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 13 cze 2013, 11:31

Proszę o odpowiedź szczególnie tych co Iz. 11 rozumieją literalnie: jak rozumiecie werset nr. 14
(14) Napadną na tyły Filistynów, ku morzu, i razem obrabują mieszkańców na wschodzie: na Edom i Moab rozciągną swą władzę, i Ammonici będą im poddani.

Czy Żydzi w millenium będą napadać na innych i ich ograbiać?
Czy te narody istnieją? bo czytałem, że podobno już nie istnieją....

Bo jeśli się traktuje Iz. 11 literalnie to chyba trzeba brać konsekwentnie wszystko, a jak ten werset rozumie się alegorycznie, to można mieć i wątpliwości co do literalności reszty. Pytam sie poważnie: jak to rozumieci :?:


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 14 cze 2013, 14:29

Witam,

Ponieważ postanowiłem ignorować Lasha, dopóki nie będzie pokutował za swój stosunek do Słowa Bożego, mogę odpowiadać innym, którzy szczerze zadają pytania.

Tytułem wstępu, żeby coś pokazać:

Pismo mówi, że w erze mesjańskiej miasto Jeruzalem będzie miało 18 tysięcy łokci w obwodzie, a jego nazwa będzie "Pan tam mieszka" (Ez. 48:35) - dlatego, że Pan będzie tam mieszkał po prostu. Wszystko jest literalnie zrozumiałe i nie trzeba tego rozumieć "obrazowo", bo nie ma powodu. Tym bardziej, że kompletnie nie wiadomo, co miałby oznaczać "obraz" przedstawiający 18 tysięcy łokci w obwodzie. Chyba, że każdy z nas wymyśli sobie dowolne znaczenie i zrobimy konkurs na najładniejsze albo najbardziej pasujące do naszych przekonań. Ale nie na tym polega interpretacja Pisma.

Jeśli zamiast uwierzyć Słowu czyli temu, co jest napisane, ktoś każe "uwierzyć Słowu" a tak naprawdę każe wierzyć jego własnej "obrazowej" interpretacji, to jest po prostu bezczelny. Nie da się tego inaczej nazwać. Mamy wierzyć Słowu Bożemu, a nie słowu Lasha na przykład.

Druga sprawa, to rozwód Boga z Izraelem i Nowe Przymierze. Ze względu na postępowanie Izraela Bóg dał list rozwodowy domowi Izraela (to jest opisane w Księdze Ozeasza 1-2) i domowi Judy (to jest opisane w Księdze Jeremiasza 3:8). W tych samych księgach Bóg obiecał, że zawrze z domem Izraela i domem Judy Nowe Przymierze (Oz. 2:18-23; Jer. 31:31-34; Hebr. 8:1-13). Nowe Przymierze zostało zawarte z Izraelem. W momencie jego zawarcia wszyscy uczniowie byli Żydami. Ci Żydzi, którzy nie uwierzyli, zostali wyłamani z przymierza ze względu na niewiarę, ale Bóg chce i może wszczepić ich ponownie (Rzym. 11:20-29) i zrobi to, ponieważ naród żydowski co do wybrania jest umiłowany ze względu na praojców (Rzym. 11:28-29). Stanie się to pod koniec Wielkiego Ucisku, o czym czytamy w wielu miejscach Pisma.

Jeszcze jeden szczegół: Niestety, wyznawcy teologii zastępstwa czytając I Piotra 2:9-10 nie widzą, że określenia "wy, którzy niegdyś byliście nie ludem" oraz "dla was niegdyś nie było zmiłowania" są odniesieniem do proroctwa Ozeasza dotyczącego narodu żydowskiego, który właśnie ze względu na list rozwodowy od Boga miał się nazywać "niemójlud" i "niemiłowana" (Oz. 1:6,9). A Piotr jako apostoł obrzezanych (Gal. 2:9) napisał swoje listy w pierwszym rzędzie do żydowskiej diaspory (I Piotra 1:1), co jest potwierdzone przez Euzebiusza z Cezarei jako powszechnie znany fakt. Oczywiście nie oznacza to, że my jako wierzący z pogan nie jesteśmy adresatami tego listu. Jesteśmy, ale nie pierwszorzędnymi. I o tym trzeba wiedzieć.

W wyniku zawarcia Nowego Przymierza z domem Judy i domem Izraela powstał Kościół czyli Oblubienica Baranka. W Dniu Pięćdziesiątnicy składał się z samych Żydów i tak było do momentu, gdy Bóg zaczął wypełniać następną obietnicę - że w przymierze zostaną włączeni również poganie (Iz. 49:6 i inne). Bóg nie zawarł przymierza z Kościołem, którego jeszcze nie było w momencie zawierania przymierza - a każde przymierze wchodzi w życie w momencie śmierci ofiary (Hebr. 9:18). Niestety, wyznawcy wyrzucenia narodu żydowskiego z planu zbawienia usiłują czytać "obrazowo" teksty, które przeczytane normalnie rujnują ich teologię.

Kościół jest społecznością Żydów i Greków, w której dziedzictwo duchowe wszyscy mają identyczne i w wieczności nie będzie żadnej różnicy. Bóg zawarł jednak przymierze z Abrahamem i Dawidem, w którym obiecał narodowi żydowskiemu według ciała - i zrobił to bezwarunkowo - że otrzymają kiedyś ziemię kananejską w granicach przedstawionych Abrahamowi i potwierdzonych przez Ezechiela i że sam Abraham będzie tam mieszkał. Jak wiemy, za życia Abraham nie doczekał się wypełnienia obietnicy. Ale Bóg nie jest kłamcą i jest wierny danemu słowu. Przymierze Abrahama nigdy nie zostało anulowane.

Przymierze Dawidowe zawiera obietnice ustanowienia króla na Syjonie w mieście Jeruzalem, który będzie potomkiem Dawida według ciała i będzie władał całą ziemią mieszkając na niej. To przymierze również nigdy nie zostało anulowane. Prorocy wielokrotnie o tym mówią i rozwijają temat, a Ezechiel pisze, że Bóg wzbudzi Dawida, który będzie księciem w Izraelu w erze mesjańskiej - wtedy, kiedy Mesjasz Jezus będzie królem:

Jer 30:9 I będą służyli Panu, swojemu Bogu, i Dawidowi, swojemu królowi, którego im wzbudzę.

Eze 37:24 A sługa mój, Dawid, będzie ich królem; wszyscy oni będą mieć jednego pasterza; będą postępować według moich praw, będą przestrzegać moich przykazań i wykonywać je.
Eze 37:25 I będą mieszkać w ziemi, którą dałem mojemu słudze Jakubowi, w której mieszkali ich ojcowie; będą w niej mieszkać zarówno oni, jak i ich synowie i wnuki po wszystkie czasy, a sługa mój, Dawid, będzie ich księciem na wieki.
Eze 37:26 I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki.
Eze 37:27 I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.
Eze 37:28 I poznają narody, że Ja jestem Pan, który uświęcam Izraela, gdy moja świątynia będzie wśród nich na wieki.

Oba teksty są całkowicie zrozumiałe i trzeba mieć jakiś wyjątkowy motyw, żeby twierdzić, że Dawid jest typem Mesjasza - przecież typ i jego wypełnienie nie mogą mieszkać jednocześnie w tym samym miejscu, bo to byłoby zaprzeczenie idei typu.

W erze mesjańskiej Mesjasz będzie mieszkał na ziemi i rządził światem wraz z Kościołem. Zauważmy jednak, że apostołowie będą na 12 tronach sądzili 12 plemion izraelskich (Mat. 19:28), wzbudzony Dawid będzie księciem w Izraelu, natomiast członkom kościoła pogańskiego w Tiatyrze jest obiecana władza nad poganami (Obj. 2:26).

Zauważcie, że normalnie odczytywane fragmenty wszystkie wskakują na swoje miejsca, tworząc spójną treść bez naciągania czegokolwiek, bez sztucznej typologii, bez "obrazowego rozumienia", które nie ma sensu albo jest produktem indywidualnej wyobraźni.

Fałszywe są zarzuty, że w ten sposób kreuje się jakiś "podział w Kościele" - po prostu nie wszyscy mają te same obietnice, które dotyczą 1000 lat w erze mesjańskiej. Zawiść jest grzechem, z którego należy pokutować. Więc jeśli ktoś jest zawistny w stosunku do Żydów, to niech sobie przeczyta Rzym. 9 w kontekście, bo wybranie Izraela jest Bożą suwerenną decyzją wplecioną w plan zmiłowania się nad wszystkimi, o ile uwierzą.

Teraz odpowiedzi:

magda pisze:Skąd wiesz jak będzie wyglądał kościół w czasie 1000 letniego królestwa i czy będzie to taki budynek jak teraz.

Wprawdzie KAAN już odpowiedział, ale nie chcę być niegrzeczny. Oczywiście w biblijnym ujęciu Kościół to jest społeczność wywołanych, czyli ludzie, a nie budynek. Poza tym, przeczytaj Ez. 48:30-35 normalnie, bez żadnych założeń wstępnych. Jest napisane o mieście, posiadającym bramy i konkretne wymiary. Bramy są nawet konkretnie nazwane. Nowe Jeruzalem, które zstąpi z nieba na nową ziemię, też będzie miało konkretne wymiary i bramy o konkretnych nazwach - i jakoś nikt nie rozumie tego "obrazowo". A wiesz, dlaczego? Bo to nikomu nie rujnuje anty-żydowskiej teologii. Choć na tamtych bramach będą imiona 12 synów Izraela, więc Pan Bóg nie da zapomnieć o żydowskości swojego planu przez całą wieczność. Współczuję wyznawcom "teologii zastępstwa" (o ile znajdą się w tym mieście).

believer pisze:Proszę o odpowiedź szczególnie tych co Iz. 11 rozumieją literalnie: jak rozumiecie werset nr. 14
(14) Napadną na tyły Filistynów, ku morzu, i razem obrabują mieszkańców na wschodzie: na Edom i Moab rozciągną swą władzę, i Ammonici będą im poddani.

Czy Żydzi w millenium będą napadać na innych i ich ograbiać?
Czy te narody istnieją? bo czytałem, że podobno już nie istnieją....

Bo jeśli się traktuje Iz. 11 literalnie to chyba trzeba brać konsekwentnie wszystko, a jak ten werset rozumie się alegorycznie, to można mieć i wątpliwości co do literalności reszty. Pytam sie poważnie: jak to rozumieci

Zajrzyj do innego tłumaczenia, bo Tysiąclatka w tym miejscu ma błędy. W BW, BG i w oryginale nie ma mowy o żadnej napaści, ani o rabunku.

Iz 11:14 I polecą na zachód na zbocza filistyńskie, razem będą łupić synów Wschodu; na Edom i Moab wyciągną swoją rękę, a Amonici będą ich poddanymi.

To jest opis przejęcia ziemi obiecanej i korzystania z jej bogactw. Skoro poważnie pytasz, to poważnie odpowiadam. Zbocza filistyńskie to są miejsca, których Izrael nie zajął za czasów Jozuego (Joz 13:1-2). Łupienie to po prostu przejmowanie własności na terenach zajmowanych przez dotychczasowych wrogów. No i pozostaje problem następujący - jeśli chcesz odczytywać Pismo alegorycznie, to musisz wiedzieć, co oznacza konkretna alegoria, bo inaczej nie jesteś w stanie niczego zrozumieć.

Jer 8:9 Na wstyd narazili się mędrcy, struchleli i uwikłali się, gdyż pogardzili słowem Pana, jaką więc mają mądrość?


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 15 cze 2013, 09:06

Lelek pisze:Przymierze Dawidowe zawiera obietnice ustanowienia króla na Syjonie w mieście Jeruzalem, który będzie potomkiem Dawida według ciała i będzie władał całą ziemią mieszkając na niej. To przymierze również nigdy nie zostało anulowane. Prorocy wielokrotnie o tym mówią i rozwijają temat, a Ezechiel pisze, że Bóg wzbudzi Dawida, który będzie księciem w Izraelu w erze mesjańskiej - wtedy, kiedy Mesjasz Jezus będzie królem:

Jer 30:9 I będą służyli Panu, swojemu Bogu, i Dawidowi, swojemu królowi, którego im wzbudzę.

Eze 37:24 A sługa mój, Dawid, będzie ich królem; wszyscy oni będą mieć jednego pasterza; będą postępować według moich praw, będą przestrzegać moich przykazań i wykonywać je.
Eze 37:25 I będą mieszkać w ziemi, którą dałem mojemu słudze Jakubowi, w której mieszkali ich ojcowie; będą w niej mieszkać zarówno oni, jak i ich synowie i wnuki po wszystkie czasy, a sługa mój, Dawid, będzie ich księciem na wieki.
Eze 37:26 I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki.
Eze 37:27 I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.
Eze 37:28 I poznają narody, że Ja jestem Pan, który uświęcam Izraela, gdy moja świątynia będzie wśród nich na wieki.


Dla mnie to jakby to było o Chrystusie. Pan jest królem w wśród swojego ludu. Jest świątynia ustanowiona na wieki. Przymierze Dawidowe musiało mówić o Królestwie Bożym i to znalazło swoje wypełnienie przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. :) Królestwo jest natomiast gdzie są ludzie którzy są narodem Króla.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 15 cze 2013, 11:19

Ezechiel prorokował o potomkach Jakuba, którym Bóg "okaże łaskę, rozmnoży ich i postawi swoją świątynię wśród nich". Świątynia stanie pośród ludu hebrajskiego, więc prorok zapowiada świątynię w odbudowanym królestwie Izraela, a nie, że lud Boży będzie świątynią. Świątynia ma stanąć wśród ludzi, a nie ludzie mają być świątynią. Kościół jest świątynią Ducha Świętego, ale jest jasne, że w Księdze Ezechiela proroctwa obejmują czas odrodzenia Izraela i dotyczą ziemskiej świątyni w Jerozolimie. Nie staraj się wymyślać o czym mówi tekst. Czytaj słowa Ezechiela tak jak są napisane.

believer pisze:Czy Żydzi w millenium będą napadać na innych i ich ograbiać?

Nie Izrael będzie napadać, lecz zostanie napadnięty przez koalicję wszystkich narodów. Łupy wojenne nie będą wynikiem agresji, lecz rekompensaty, jak w czasach wyjścia Hebrajczyków z niewoli egipskiej. Szatan nienawidzi narodu wybranego i doprowadzi do wojny by zgładzić potomków Jakuba. Zgromadzi ich w miejscu zwanym Armagedon (Obj 16:16). Bóg ochroni swój lud, ponieważ Syn Człowieczy stanie na czele wojsk (Obj 19:21) i zwycięży.

" W owym dniu uczynię z Jeruzalemu ciężki kamień dla wszystkich ludów. Każdy, kto go będzie podnosił, ciężko się zrani, gdy zbiorą się przeciwko niemu wszystkie narody ziemi. W owym dniu - mówi Pan - dotknę trwogą wszystkie rumaki, a ich jeźdźców obłędem, lecz nad domem Judy będę miał oczy otwarte, a ślepotą dotknę wszystkie rumaki ludów. Potem książęta Judy będą mówić w swoim sercu: Mieszkańcy Jeruzalemu mają swoją moc w Panu Zastępów, w swoim Bogu. W owym dniu uczynię z książąt Judy jakby garnek z ogniem wśród drwa i jakby żagiew płonącą w słomie, i będą pożerać z prawej i z lewej strony wszystkie ludy wokoło; lecz Jeruzalem pozostanie nadal na swoim miejscu. Najpierw wyratuje Pan namioty Judy , aby chwała domu Dawida i chwała mieszkańców Jeruzalemu nie przewyższała Judy. W owym dniu ochroni Pan mieszkańców Jeruzalemu, tak że najsłabszy wśród nich będzie w owym dniu jak Dawid, a dom Dawida będzie jak Bóg, jak anioł Pana na ich czele. W owym dniu będę dążył do tego, aby zniszczyć wszystkie narody, które wyruszyły przeciwko Jeruzalemowi. Lecz na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalemu wyleję ducha łaski i błagania. Wtedy spojrzą na mnie, na tego, którego przebodli, i będą go opłakiwać, jak opłakuje się jedynaka, i będą gorzko biadać nad nim, jak gorzko biadają nad pierworodnym. "

Księga Zachariasza 12:3-10

Milenium będzie czasem błogosławieństwa dla wszystkich narodów. Nie będzie wojen, bo panowanie obejmie Książę Pokoju:

"Wtedy rozsądzać będzie narody i rozstrzygać sprawy wielu ludów. I przekują swoje miecze na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Żaden naród nie podniesie miecza przeciwko drugiemu narodowi i nie będą się już uczyć sztuki wojennej." [Iz 2:4; Mi 4:3]


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 15 cze 2013, 12:14

Lelek pisze: Choć na tamtych bramach będą imiona 12 synów Izraela, więc Pan Bóg nie da zapomnieć o żydowskości swojego planu przez całą wieczność. Współczuję wyznawcom "teologii zastępstwa" (o ile znajdą się w tym mieście).

Jakiej teologii zastępstwa, nie neguję żydowskości tylko to ze na podstawie wymiarów coś wnioskujesz.

Lelek pisze: Więc jeśli ktoś jest zawistny w stosunku do Żydów, to niech sobie przeczyta Rzym. 9 w kontekście, bo wybranie Izraela jest Bożą suwerenną decyzją wplecioną w plan zmiłowania się nad wszystkimi, o ile uwierzą.


A ty przeczytaj to

Ga 3:29 bw "A jeśli jesteście Chrystusowi, tedy jesteście potomkami Abrahama, dziedzicami według obietnicy."

Isa 56:3-7 bw "(3) Niech więc nie mówi cudzoziemiec, który przystał do Pana: Pan na pewno wykluczy mnie ze swojego ludu, i niech nie mówi trzebieniec: Patrzcie, jestem tylko uschłym drzewem. (4) Bo tak mówi Pan: Trzebieńcom, którzy przestrzegają sabatu i wybierają to, w czym mam upodobanie, i trzymają się mojego przymierza, (5) przyznam w moim domu i w obrębie moich murów miejsce i dam im imię lepsze niż mają synowie i córki, imię wieczne, które nie będzie starte. (6) Cudzoziemców zaś, którzy przystali do Pana, aby mu służyć i aby miłować imię Pana, być jego sługami, wszystkich, którzy przestrzegają sabatu, nie bezczeszcząc go, i trzymają się mojego przymierza, (7) wprowadzę na moją świętą górę i sprawię im radość w moim domu modlitwy. Ich całopalenia i ich rzeźne ofiary będą mi miłe na moim ołtarzu, gdyż mój dom będzie zwany domem modlitwy dla wszystkich ludów."

Więc Jeśli Bóg przybrał cudzoziemców/chrześcijan/za synów i ustanowił ich dziećmi Abrahama i jego potomkami to oznacza ,że to co mowi do żydów to mówi też do wszystkich jego sług i jego dzieci bo stali sie potomkami Abrahama i ich też dotyczy ta obietnica i przymierze.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości