Światynia opisana w księdze Ezahiela

Jak się to wszystko skończy ....
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 12 lip 2013, 13:20

Lash pisze:
okidoki pisze:
mamy nowe przymierze i zakon miłości od Pana Jezusa


Zakon miłości od Pana Jezusa:

" Nie będziesz chował w sercu swoim nienawiści do brata swego. Będziesz gorliwie upominał bliźniego swego, abyś nie ponosił za niego grzechu. Nie będziesz się mścił i nie będziesz chował urazy do synów twego ludu, lecz będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Jam jest Pan! " (Kapłańska 19:17-18)

Czyń dobro nieprzyjaciołom w Prawie Mojżeszowym:

"Jeżeli napotkasz zabłąkanego wołu albo osła twego nieprzyjaciela, odprowadź go zaraz z powrotem do niego. Jeżeli zobaczysz, że osioł twego przeciwnika upadł pod ciężarem, nie opuszczaj go, lecz dopomóż mu podnieść go. " (Wyjścia 23:4-5)

Bóg jest niezmienny i jego przykazania są niezmienne. Zmienność jest ludzka, zmieniają się kultury i uwarunkowania społeczne, ale Bóg się nie zmienia :)


1. Okidoki nie spełnia LELKOWYCH WARUNKÓW - nienawiść nie jest tym samym, słowem co u mateusza :roll:

2. Oczywicie, że Izrael miał czynić dobro Zwrócmy uwage tez na inne nakazy PRAWA :) przykładowo:


(2) Pan, Bóg twój, odda je tobie, a ty je wytępisz, obłożysz je klątwą, nie zawrzesz z nimi przymierza i nie okażesz im litości. (Ks. Powt. Prawa 7:2, Biblia Tysiąclecia)

(16) Wytępisz wszystkie narody, które ci daje Pan, Bóg twój. Nie zlituje się twoje oko nad nimi, abyś nie służył ich bogom, gdyż stałoby się to sidłem dla ciebie. (Ks. Powt. Prawa 7:16, Biblia Tysiąclecia)


(24) Królów ich wyda w twe ręce, abyś wygubił ich imię spod nieba. Nikt się z nich nie ostoi przed tobą, aż ich wytępisz. (Ks. Powt. Prawa 7:24, Biblia Tysiąclecia)


To Przykłady księgi PRAWA :D


Lash podanych przez Ciebie fragmentów nie można uznać za część prawa. Kiedy jeszcze Mojżesz z narodem chodził z namiotem prorocy mówili co Bóg im nakazał ale to miało swoje uwarunkowanie w miejscu i czasie. Wiele tych wypowiedzi dotyczyło ziemi którą dał im Pan w posiadanie czyli w jakiś granicach. 5 Mojż 4.1. Bóg mógł im nakazać zostawić naród i walczyć z narodami które go otaczały a zajmowały się bałwochwalstwem itd. Wiadomo też że obcy przybysz, który chciał wśród zamieszkać musiał stosować się do tego prawa.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 12 lip 2013, 13:21

Ga 3:29 bw "A jeśli jesteście Chrystusowi, tedy jesteście potomkami Abrahama, dziedzicami według obietnicy."

Co tu dużo dyskutować bo ci co uwierzyli też są Izraelem i sa dziećmi obietnicy i w Jezusie nie ma różnicy miedzy Żydem wedłóg ciała a poganinem wedłóg ciała bo nie jesteśmy już w ciele.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 12 lip 2013, 13:30

okidoki pisze:
jj pisze:(34) Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali,

Chrystus zbudował Kościół swój, i dał przykazanie szczególnej wzajemnej miłości współbraci, przykazanie jest nowe, bo nie mogło istnieć przed powstaniem Kościoła. W Chrystusie przykazanie miłości nabrało nowego blasku.

Chrystus dał to przykazanie zanim powstał kościół :)

"A ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję* Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go.

Od tej pory zaczął Jezus Chrystus tłumaczyć uczniom swoim, że musi pójść do Jerozolimy, wiele wycierpieć od starszych arcykapłanów i uczonych w Piśmie, że musi być zabity i trzeciego dnia wzbudzony z martwych.""
Mat. 16.18,21

* to jest czas przyszły :) do powstanie kościoła potrzebna była ofiara Jezusa, Jego śmierć i zmartwychwstanie

magda pisze:Ga 3:29 bw "A jeśli jesteście Chrystusowi, tedy jesteście potomkami Abrahama, dziedzicami według obietnicy."

Co tu dużo dyskutować bo ci co uwierzyli też są Izraelem i sa dziećmi obietnicy i w Jezusie nie ma różnicy miedzy Żydem wedłóg ciała a poganinem wedłóg ciała bo nie jesteśmy już w ciele.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 lip 2013, 13:42 przez Hardi, łącznie zmieniany 1 raz.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 12 lip 2013, 13:39

Lelek pisze:Jeśli świątynia w Ezechielu jest symbolem, to podane szczegóły też są symbolami. Jak już wykazał okidoki, nie da się utrzymać takiej interpretacji, bo jest niespójna i prowadzi do absurdu.


Nie koniecznie. Podam Ci przykład.

2 Mojż 25:23 - Zrobisz także stół z drzewa akacjowego, dwa łokcie długi, łokieć szeroki i półtora łokcia wysoki,
25:24 - i pokryjesz go szczerym złotem, i zrobisz na nim dokoła złoty wieniec.

Co oznacza drzewo akacjowe pokryte złotem? Elementy świątyni były lekkie bo Izraelici mieli je nosić. Jeżeli opis świątyni nie odpowiadałby rzeczywistemu opisowi z zaznaczeniem wymiarów szczegółów jak ilość stopni, wejścia to ciężko było by cokolwiek zrozumieć a tak jest przedstawiony jak rzeczywisty w jakimś celu. Zauważ że w Ezechiela nie ma ani jednego słowa typu 'zbudujecie mi taką świątynię'.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 lip 2013, 13:47

Chcę wierzyć pisze: Lash podanych przez Ciebie fragmentów nie można uznać za część prawa. Kiedy jeszcze Mojżesz z narodem chodził z namiotem prorocy mówili co Bóg im nakazał ale to miało swoje uwarunkowanie w miejscu i czasie. Wiele tych wypowiedzi dotyczyło ziemi którą dał im Pan w posiadanie czyli w jakiś granicach. 5 Mojż 4.1. Bóg mógł im nakazać zostawić naród i walczyć z narodami które go otaczały a zajmowały się bałwochwalstwem itd. Wiadomo też że obcy przybysz, który chciał wśród zamieszkać musiał stosować się do tego prawa.


Paweł :)

(10) Bo wszyscy, którzy polegają na uczynkach zakonu, są pod przekleństwem; napisano bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wytrwa w pełnieniu wszystkiego, co jest napisane w księdze zakonu. gal 3 :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 12 lip 2013, 15:18

Chcę wierzyć pisze:
Lelek pisze:Jeśli świątynia w Ezechielu jest symbolem, to podane szczegóły też są symbolami. Jak już wykazał okidoki, nie da się utrzymać takiej interpretacji, bo jest niespójna i prowadzi do absurdu.


Nie koniecznie. Podam Ci przykład.

2 Mojż 25:23 - Zrobisz także stół z drzewa akacjowego, dwa łokcie długi, łokieć szeroki i półtora łokcia wysoki,
25:24 - i pokryjesz go szczerym złotem, i zrobisz na nim dokoła złoty wieniec.

Co oznacza drzewo akacjowe pokryte złotem? Elementy świątyni były lekkie bo Izraelici mieli je nosić. Jeżeli opis świątyni nie odpowiadałby rzeczywistemu opisowi z zaznaczeniem wymiarów szczegółów jak ilość stopni, wejścia to ciężko było by cokolwiek zrozumieć a tak jest przedstawiony jak rzeczywisty w jakimś celu. Zauważ że w Ezechiela nie ma ani jednego słowa typu 'zbudujecie mi taką świątynię'.


Mało tego. Fragment Ezechiela mówi 'postawię swoją świątynię wśród nich na wieki'

Ezech 37:26 - I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki.
37:27 - I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.

Kiedy narody poznały że Bogiem jest Bóg Izraela?

Ezech 37:28 - I poznają narody, że Ja jestem Pan, który uświęcam Izraela, gdy moja świątynia będzie wśród nich na wieki.

Jaka świątynia nie może zostać zburzona? Na wieki to by właśnie znaczyło, że nie może zostać zburzona. 'a bramy piekieł go nie przemogą'


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 12 lip 2013, 15:21

KAAN pisze:Nie mieszaj jakiegoś prawa rabinicznego, to nie jest temat tego listu. I oczywiście mylisz się, bowiem poganie zostali przez zakon oddzieleni od Izraela i Boga, Izrael stał się narodem wybranym świętym, i nic nieczystego (pogańskiego) nie mogło zbliżać się do świętego narodu.

Przepraszam, ale w tekście chodzi o nieprzyjaźń, a nie o oddzielenie. Będziemy dyskutować o tekście Biblii, czy o Twoich wyobrażeniach na temat tekstu Biblii?

KAAN pisze:Przymierze nigdy nie zostało unieważnione, nawet grzech i odstępstwo Izraela nie może unieważnić przymierza, którego gwarantem jet Bóg, a nie człowiek. Złamanie przymierza przez Izrael nie oznacza, że przestało być ważne, gdyby przestało być ważne to Izrael zostałby odrzucony, jednak Bóg nie do końca wszystko unieważnił, ale jak napisano w Jer 31:37 :

37 Tak mówi Pan: Jak nie mogą być zmierzone niebiosa w górze i zbadane fundamenty ziemi w dole, tak i Ja nie odrzucę całego potomstwa Izraela mimo wszystko, co uczynili - mówi Pan.

KAAN, KIEDY ZACZNIESZ CZYTAĆ TEKST BIBLII?

Werset 37 mówi o tym, że Bóg nie odrzuci całego potomstwa Izraela. A nie o zerwaniu Przymierza. O zerwaniu Przymierza masz wcześniej:

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan" [Jer. 31:31-32]

Przeczytałeś listy rozwodowe Boga do Izraela i Judy zapisane w Księdze Ozeasza i Jeremiasza? Wiesz, co oznaczają listy rozwodowe?

KAAN pisze:Owszem przymierze zostało zawieszone z powodu odstępstwa w wielu aspektach błogosławieństwa z nim związanego, ale nie oznacza to, że to przymierze nie stanowi całości z prawem. Ponadto przymierze nie zostało całkowicie zniesione, ponieważ prawo nie miałoby podstawy do funkcjonowania, skoro Izrael nie przestał być narodem wybranym, co jest istotą przymierza, to znaczy, że przymierze nadal w tym zakresie działa, oczywiście jednostronnie podtrzymywane przez Boga. Gdyby znieść przymierze "mojżeszowe" to Izrael przestałby być narodem wybranym i stałby się równy poganom, prawo straciłoby swój sens.

Gdyby przymierze zostało zawieszone, nie byłoby potrzeby zawierać Nowe Przymierze. Izrael jest narodem wybranym ze względu na obietnice dane Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi. Te obietnice są nieodwołalne.

KAAN pisze:Nieprawda, stare przymierze nigdy nie zostało zerwane ze strony Boga, inaczej Izrael przestałby być narodem wybranym i prawo przestało by ich obowiazywać. Obowiązywanie prawa polega właśnie na tym że Bóg zawarł przymierze oddzielające Izrael od reszty świata, co zostało podkreślone tym prawem. We fragmencie ktory cytujesz jest mowa o złamaniu przymierza przez Izrael, ale nie ma unieważnienia całego przymierza.

Proszę Cię, nie walcz z tekstem. Zerwanie przymierza dwustronnego przez jedną ze stron skutkuje unieważnieniem umowy. Przeczytaj Ozeasza 1-2. Rozumiesz, co tam jest napisane?

KAAN pisze:]Nie napisałem ze przymierze jest tożsame z prawem, ale stanowiło jedność, jedno nie mogło funkcjonować bez drugiego. Przymierze zostało zawieszone w swoich niektórych aspektach, ale nie zostało zerwane przez Boga. Wypełnienie obietnic to nie tylko przymierza Abrahamowe i Dawidowe, ale też nowe przymierze zapowiedziane we fragmencie który cytowałeś, i w innych miejscach dotyczących przywrócenia wiary w Izraelu. Niektóre obietnice funkcjonowały niezależnie od przymierzy.

Gdyby przymierze nie wygasło, to nie byłoby potrzeby zawierania nowego przymierza.

"Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukanoby miejsca na drugie. Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdym ujął ich za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan. Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem. I nikt nie będzie uczył swego ziomka ani też swego brata, mówiąc: Poznaj Pana, bo wszyscy mnie znać będą od najmniejszego aż do największego z nich. Gdyż łaskawy będę na nieprawości ich, a grzechów ich nie wspomnę więcej. Gdy mówi: Nowe, to uznał pierwsze za przedawnione; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zaniku" [Hebr. 8:1-13]

KAAN pisze:Nieprawda, w Chrystusie, w czasie łaski wierzący Żydzi są Kościołem, i nie są już Izraelem, nie masz żyda ani greka.

KAAN, ja Cię proszę, Ty się nie kompromituj:

"Pytam więc: Czy Bóg odrzucił swój lud? Bynajmniej. Przecież i ja jestem Izraelitą, z potomstwa Abrahama, z pokolenia Beniamina" [Rzym. 11:1]

Wiesz, kto i kiedy to napisał?

KAAN pisze:Oczywiście znowu się mylisz, apostołowie i inni wierzący Żydzi okresu Koscioła nie są Żydami w sensie obietnic i przymierzy. Każdy kto podlega przymierzu w Panu Jezusie w czasie łaski, nie podlega temu co Bóg przeznaczył dla Izraela. Apostołowie są szczególnymi ludźmi i ich rola jest diametralnie inna niż jakiegokolwiek innego człowieka na ziemi.

Apostołowie są "szczególnymi ludźmi"? Czyli przestali być Żydami w momencie nawrócenia? Przecież Ty zaprzeczasz tekstowi Biblii. Nie widzisz tego? Gdyby apostołowie nie byli Żydami w sensie obietnicy, to nie sądziliby 12 pokoleń Izraela przy odrodzeniu [Mat. 19:28]. Apostoł Paweł nie zaliczałby się sam do wiernej resztki Izraela [Rzym. 11:1-5].

KAAN pisze:
Najwyraźniej zapominasz o tym, że częścią Kościoła są Żydzi, którzy należą do Izraela.
W Chrystusie nie masz Żyda ani Greka... Obudź się, nie mieszaj Izraela z Kościołem, to włąśnie twój błąd. W Kościele NIE MA Izraela, są bracia i siostry, którzy urodzili się z Izraela, ale w Panu Jezusie są tym samym co ja urodzony z gojów, nie ma pomiędzy nami różnicy, żadnej. Mamy dokłądnie takie same obietnice i łaski od Pana.

W CHRYSTUSIE nie ma również mężczyzny i kobiety. Masz żonę KAAN? I naprawdę nie widzisz ŻADNEJ różnicy między Tobą a Twoją żoną?

KAAN pisze:Rola apostołów była szczególna i ich status przed Bogiem nie można rozciągać ani na Izraela, ani na cały Kosciół. Znowu popełniasz błąd mieszania.

Przepraszam, ale tę teorię wziąłeś z sufitu, a nie z Biblii. Dlatego musisz apostołów traktować jako tak "szczególnych", że przestali być Żydami po swoim nawróceniu. No, to przeczytaj:

"A gdy powróciłem do Jerozolimy i modliłem się w świątyni, zdarzyło się, że popadłem w zachwycenie" [Dz. Ap. 22:17]

"Przy tym sam usilnie staram się o to, abym wobec Boga i ludzi miał zawsze czyste sumienie. Po wielu zaś latach przybyłem, aby narodowi memu przynieść jałmużny i złożyć ofiary, przy czym natknęli się na mnie w świątyni, gdy zostałem oczyszczony, bez tłumu i zgiełku, pewni Żydzi z Azji, którzy powinni by tu być przed tobą i oskarżać, jeżeli mają coś przeciwko mnie" [Dz. Ap. 24:16-19]

"Paweł zaś bronił się: Nie zawiniłem w niczym ani przeciwko zakonowi żydowskiemu, ani przeciwko świątyni, ani przeciwko cesarzowi" [Dz. Ap. 25:8]

"Przy tym sam usilnie staram się o to, abym wobec Boga i ludzi miał zawsze czyste sumienie" [Dz. Ap. 24:16]

Nadal uważasz, że Paweł przestał być Żydem po swoim nawróceniu? Teraz został tajnym agentem, który chodził do świątyni nie będąc Żydem, a jednocześnie starał się, żeby mieć czyste sumienie przed Bogiem?

KAAN pisze:
Filozofia ludzka doprowadziła do zastąpienia wybranego narodu żydowskiego Kościołem.
Tak to prawda, tak uczy teoria substytucji. Ale filozofia, którą ty wyznajesz miesza naród wybrany z Kościołem tworząc mieszaninę niejednorodną, w Kościele według ciebie sa równi i równiejsi.

Nie, to TY TWIERDZISZ, że są "równi i równiejsi". Biblia mówi, że Żydzi są narodem wybranym. A Ty mieszasz narodowość według ciała ze statusem duchowym. Nikt nie jest ani lepszy, ani gorszy. Ale Bóg ma pewne obietnice osobne dla Żydów według ciała i nigdy ich nie odwołał. Dlaczego wbrew Pismu pozbawiasz apostołów ich tożsamości narodowej, której oni się wcale nie wyrzekli? Ano dlatego, że teologia jest dla Ciebie najwyraźniej ważniejsza od tego, co jest napisane w Biblii.

KAAN pisze:
Uznanie, że Kościół składa się z Żydów i pogan, nie jest błędem tylko uznaniem faktu.

To jest twój bardzo poważny błąd, w Chrystusie znikają różnice pochodzenia czy statusu społecznego, w Kościele nie ma Żydów, ale sa wierzący pochodzenia żydowskiego, polskiego, są wierzący według ciała będący niewolnikami, panami, ale w Chrystusie są takimi samymi dziećmi Bożymi.

Co to znaczy "nie ma Żydów, ale są wierzący pochodzenia żydowskiego"? W Biblii czytamy, że w Kościele Żydzi byli Żydami, a poganie poganami. Apostołowie nie próbowali robić żadnych kombinacji, które Ty robisz, tylko nauczali, żeby Żydzi nie chełpili się swoim pochodzeniem, a poganie im nie zazdrościli i nie chełpili się, że zostali wszczepieni zamiast niewierzących Żydów.

List do Rzymian jest napisany do kościoła, w którym byli Żydzi i poganie. I nie tylko tam.


"[Piotr] rzekł do nich: Wy wiecie, że dla Żyda przestawanie z ludźmi innego plemienia lub odwiedzanie ich jest niezgodne z prawem; lecz Bóg dał mi znak, żebym żadnego człowieka nie nazywał skalanym lub nieczystym" [Dz. Ap. 10:28]

"Kiedy zaś Piotr przybył do Jerozolimy, stawiali mu zarzuty rodowici Żydzi" [Dz. Ap. 11:2]

"Dotarł też do Derbe i do Listry. A był tam pewien uczeń, imieniem Tymoteusz, syn Żydówki, która była wierząca, i ojca Greka" [Dz. Ap. 16:1]

"A oni, gdy to usłyszeli, chwalili Boga i powiedzieli mu: Widzisz, bracie, ile to jest tysięcy Żydów, którzy uwierzyli, a wszyscy gorliwie trzymają się zakonu" [Dz. Ap. 21:20]

"A Paweł rzekł: Jestem Żydem z Tarsu w Cylicji, obywatelem dosyć znacznego miasta; proszę cię, pozwól mi przemówić do ludu" [Dz. Ap. 21:39]

"Natomiast dla powołanych - i Żydów, i Greków, zwiastujemy Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą" [I Kor. 1:24]

"A wraz z nim obłudnie postąpili również pozostali Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w ich obłudę" [Gal 2:13]


Apostołowie naprawdę nie wiedzieli, że po nawróceniu przestali być Żydami. I nie opowiadaj mi, że "w jednym sensie pozostali Żydami, a w innym senie przestali być Żydami", bo nigdzie tak nie jest napisane. Po prostu trzeba się pogodzić, że Żydzi są NARODEM wybranym WEDŁUG CIAŁA. Bo są potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba WEDŁUG CIAŁA. A Kościół nie jest "według ciała". To są dwie różne sprawy.

KAAN pisze:Zrozum, ze ojczyzną Izraela jest konkretna ziemia i tą ziemię Izrael będzie miał zwróconą, ale Kościół nie będzie miał dziedzictwa na ziemi, bo ma dziedzictwo w niebie. Jak będzie po milenium nie do końca wiemy, czy będzie funkcjonowało coś na kształt dziedzictwa na nowej ziemi i nowym niebie, nie wiem, trzeba nad tym jeszcze porozmyślać.

To ja Ci może podpowiem, bo się już całkiem pogubiłeś.

Kościół będzie rządził razem z Mesjaszem w 1000-letnim Królestwie, a udziałem pogan w Kościele będzie władza nad poganami:

"Zwycięzcy i temu, kto pełni aż do końca uczynki moje, dam władzę nad poganami, i będzie rządził nimi laską żelazną, i będą jak skruszone naczynia gliniane; taką władzę i Ja otrzymałem od Ojca mojego; dam mu też gwiazdę poranną" [Obj. 2:26]

Kościół będzie wtedy W CIAŁACH UWIELBIONYCH, więc nie może "nie być do końca wierny". Niewierni mogą się okazać ci, którzy będą wtedy żyć na ziemi w ciałach skażonych. Ale oni nie będą Kościołem. Niebo jest miejscem, gdzie Kościół będzie przebywał aż do Powtórnego Przyjścia Pana z Kościołem na ziemię. Potem będzie 1000-letnie Królestwo, a potem nowa ziemia, na którą zstąpi z nieba Nowe Jeruzalem. I to jest "docelowe" dziedzictwo wszystkich zbawionych.

KAAN pisze:
KAAN pisze:Odwoływanie się do konkretnych przykazań zakonu nie jest dowodem na to, że zakon nie przestał działać

Nie zgadzam się. Jeśli Prawo zostało zniesione, to apostołowie nie powinni w ogóle odwoływać się do jego zawartości, cytując ją słowo w słowo. Jeśli obietnica dla dzieci szanujących rodziców, zapisana w Prawie Mojżeszowym, nadal jest aktualna i to dla pogan, to znaczy, że Prawo nie zostało zniesione. Jeśli twierdzisz, że Prawo zostało zniesione, to bądź konsekwentny.

Nieprawda, wiele zasad w zakonie jest uniwersalna sięgająca poza zakres działania samego zakonu, tak jak wspominany zakaz zabójstwa. Odwołanie się do nich nie oznacza ze zakon obowiązuje wierzacych, tych co sa pod łaską.

To, co piszesz, jest całkowicie nielogiczne. Albo Prawo zostało zniesione, albo nie. Jeśli zostało zniesione, to przykazania zawarte w prawie nie obowiązują. Ale apostołowie cytują przykazania Prawa. Więc masz problem.

KAAN pisze:Musisz zrozumieć czym jest PRAWO

Myślę, że to Ty musisz zrozumieć, czym jest PRAWO. I czym ono nie jest. A także jakie jego aspekty przeminęły, a jakie nie. Bo widzę, że motasz się coraz bardziej.

KAAN pisze:
KAAN pisze:
Nie znaczy, że te przepisy w jakiś sposób prawnie obowiązują wierzącego, przykazanie miłości obecne w nowym prawie załatwia wszystkie te rzeczy które były obecne w zakonie i znacznie więcej poza zakonem. Przykład; jeśli ty nie będziesz płacił pracownikowi godziwego wynagrodzenia, to łamiesz przykazanie miłości, ale możesz znaleźć zakonie przykazanie: " młócącemu wołu nie zawiązuj pyska", albo "godzien robotnik zapłaty swojej". Iztnienie tych szczegółowych przykazań nie znmienia faktu, że przykazanie miłosci zawiera istotę tamtych przykazań i zastępuje przestarzały zakon, niedotyczący Koscioła.

Przykazanie miłości zawiera, ale nie zastępuje. Paweł pisze o tym wyraźnie:

"Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego" [Rzym. 13:9]

Dosłownie jest "sumują się". I teraz popatrz: W Prawie Mojżeszowym istniało zarówno przykazanie miłowania bliźniego, jak i pozostałe, które się streszczają w tym przykazaniu. Czy Paweł cytuje tutaj jakieś nowe przykazanie? Nie, on cytuje przykazanie będące jednym z fundamentów, na których stoi całe Prawo i prorocy, jak powiedział Pan Jezus. Paweł nie pisze, że przykazania wymienione przez niego wcześniej zostały zastąpione tym jednym. Tego po prostu nie ma w tekście. Jeśli się streszczają albo sumują, to znaczy, że są aktualne.

Nie sumują się, ale wypływają z miłości, czy rozumiesz, że nie dlatego kochasz, że nie zabijasz, ale dlatego nie zabijasz, że kochasz?

Zostawiłem specjalnie mój cytat z Pawła, żeby pokazać, że występujesz przeciwko tekstowi Pisma. Myślę, że komentarza nie trzeba. Kto ma zrozumieć, ten zrozumie.

KAAN pisze:
Prawo nie jest "przestarzałe". Przestarzały jest lewicki system ofiarniczy i dlatego w czasie pisaniu Listu do Hebrajczyków (gdy świątynia jeszcze stała) bliski był zaniku, ponieważ stare przymierze było już przedawnione [Hebr. 8:13].

Och, ileż razy muszę ci pisać, że wierzący mają coś lepszego niż prawo mojżeszowe, mają wolność w Panu Jezusie i zakon miłości...

Ileż razy muszę Ci pisać, że "zakon miłości" jest cytatem z Tory? Wierzący mają wolność od władzy Prawa nad nimi, bo przestrzeganie Prawa nie jest warunkiem usprawiedliwienia, a Prawo doprowadziło ich do Mesjasza. Ale Prawo nie przeminęło, tylko zostało wypełnione, a następnie zinterpretowane przez Mesjasz i apostołów.

KAAN pisze:Wierzący mają punkt odniesienia, który jest zapisany w NT, w warunkach nowego przymierza w krwi Pańskiej. Prawo jest nie dla Kościoła.


"Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom swoim w Panu, bo to rzecz słuszna. Czcij ojca swego i matkę, to jest pierwsze przykazanie z obietnicą: Aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi" [Ef. 6:1-3]

KAAN pisze:
KAAN pisze:Jednak jeśłi ktoś nie jest pod łaską, to podlega zakonowi i będzie z niego rozliczany, dlatego ani jota ni kreska nie przeminie z zakonu.

Nigdzie tak nie jest napisane.
Jest, cofnij się do wcześniejszych postów moich i jj.

Cofnij się do Biblii. I pokaż, gdzie jest napisane, że ani jedna kreska nie przeminie "tylko dla tych, którzy nie są pod łaską".

"Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie. Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios" [Mat. 5:17-19]

Królestwo niebios jest chyba dla tych pod łaską, no nie? :]

KAAN pisze:To co czytasz imputuje do twojego umysłu fałszywe tezy - paradygmaty :

1. Izrael jest częścią Kościoła
2. Zakon obowiązuje Kościół
3. Obietnice dla Izraela dotyczą żydowskiej części Kościoła

Ależ tak, dokładnie tak. To jest wszystko napisane w Biblii.

1. Kościół składa się Żydów i pogan. Więc Izraelita Paweł był częścią Kościoła, podobnie jak odrodzeni Żydzi w Jerozolimie, z Jakubem na czele. Piotr też uważał się za Żyda.

2. Prawo nie zostało zniesione, tylko wypełnione. Apostołowie cytują Prawo jako standard świętości w zakresie uniwersalnym. Prawo przestało pełnić funkcje przewodnika do Mesjasza i kilka innych funkcji. Ale inne funkcje pozostały. Prawo zostało wpisane w serca ludzi pod Nowym Przymierzem, a przestrzeganie przykazań jest przejawem miłości do Boga. Same przykazania nie są już uciążliwe, bo Prawo jest duchowe i przestrzegane w Duchu. Literą było stare Przymierze spisane na kamieniu. Dla legalistów będących "pod Prawem" przykazania nadal sa środkiem zbawczym. Dla nas już nie.

3. Obietnice dla Izraela dotyczą synów Abrahama, Izaaka i Jakuba. Według ciała. Istnieją obietnice wspólne, które dotyczą dzieci Abrahama według wiary (pogan) i dzieci Abramama według ciała i według wiary (Żydów). Ale istnieją obietnice przeznaczone dla Izaaka, Jakuba i potomków Jakuba. Apostołowie byli potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba. Dlatego będąc częścią Kościoła, pozostają równocześnie dziedzicami obietnic dla narodu żydowskiego. I nie ma sensu im tego zazdrościć, bo zazdrość jest grzechem.

KAAN pisze:Dziękuję za twoje rady, ale temat znam nie od dzisiaj i tekst księgi nie świętej nie może przeważać ponad tekst święty.

Myślałem, że obaj mówimy o całej Biblii, która jest natchniona przez Boga. Ja rozumiem, że temat znasz nie od dzisiaj. Ale zacznij się kierować tekstem świętym, zamiast od niego odbiegać w kierunku ludzkich teorii. Bo na razie widzę, że tekstu świętego się nie trzymasz.

Pozdrawiam

Zrozum jedną rzecz. OKREŚLONE FUNKCJE PRAWA PRZEMINĘŁY i nie są dla Kościoła. INNE FUNKCJE PRAWA POZOSTAŁY i są ważne dla Kościoła - dlatego Jezus nazywa przykazania Mojżesza Słowem Bożym i dlatego apostołowie cytują Prawo w swoim nauczaniu. Prawo nie zostało zniesione, tylko wypełnione.

Dlatego Ci, którzy uważają, że "są pod łaską" i mogą żyć, jak im się podoba - a takich jest wielu - są ofiarami teorii, że Prawo dla Kościoła nie istnieje. I dlatego stan moralny Kościoła jako całości w dzisiejszych czasach jest taki, jaki jest. Laodycea.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 12 lip 2013, 15:30

Obietnica dana Dawidowi

1 Kron 17:4 - Idź i powiedz Dawidowi, słudze memu: Tak mówi Pan: Nie ty zbudujesz mi dom, abym w nim mieszkał,
17:5 - gdyż nie mieszkałem w świątyni od dnia, kiedy wyprowadziłem Izraela, aż do dnia dzisiejszego, ale przechodziłem z namiotu do namiotu i z przybytku do przybytku.
17:6 - Czy kiedykolwiek, wędrując z całym Izraelem, przemówiłem choćby do jednego z sędziów izraelskich, którym zleciłem pasterstwo nad moim ludem, w te słowa: Dlaczego nie zbudowaliście mi świątyni z drzewa cedrowego?

17:7 - Teraz tedy tak powiedz słudze memu, Dawidowi: Tak mówi Pan Zastępów: Ja wziąłem cię z pastwiska, od trzody, abyś był księciem nad moim ludem, nad Izraelem,
17:8 - i byłem z tobą wszędzie, gdziekolwiek chodziłeś, i wytępiłem wszystkich nieprzyjaciół sprzed twego oblicza, i czynię cię nader sławnym, jak sławni są wielcy na tej ziemi.
17:9 - Wyznaczę też miejsce ludowi memu, Izraelowi, i zaszczepię go, i będzie tam bezpiecznie mieszkał, i nie będzie już niepokojony, i nie będą go już gnębić nikczemnicy jak poprzenio,
17:10 - odkąd wyznaczyłem sędziów nad moim ludem, nad Izraelem, i upokorzę wszystkich twoich nieprzyjaciół. Zwiastuję ci też, że Pan zbuduje ci dom.

Wiem że to nie pasuje do waszej interpretacji pism i przyjętej egzegezy ale czy to nie Pan buduje dom dla nas.

Jan 14:1 - Niechaj się nie trwoży serce wasze; wierzcie w Boga i we mnie wierzcie!
14:2 - W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział. Idę przygotować wam miejsce.
14:3 - A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 lip 2013, 15:43

Lelek pisze: Apostołowie są "szczególnymi ludźmi"? Czyli przestali być Żydami w momencie nawrócenia? Przecież Ty zaprzeczasz tekstowi Biblii.


Tak Lelku przestali by żydami tak jak poganie przestawali być poganami :)
(20) Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem. (21) Dla nie podlegających Prawu byłem jak nie podlegający Prawu - nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem. (22) Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych.

Filip 3
(4) Aczci i ja w ciele mam ufanie; jeźli kto inszy zda się mieć ufanie w ciele, bardziej ja, (5) Obrzezany będąc ósmego dnia, z narodu Izraelskiego, z pokolenia Benjaminowego, Żyd z Żydów, według zakonu Faryzeusz; (6) Według gorliwości prześladowca kościoła, według sprawiedliwości onej, która jest z zakonu, będąc bez przygany. (7) Ale to, co mi było zyskiem, tom poczytał dla Chrystusa za szkodę. (8) Owszem i wszystko poczytam sobie za szkodę dla zacności znajomości Chrystusa Jezusa, Pana mojego, dla któregom wszystko utracił i mam to sobie za gnój, abym Chrystusa zyskał, (9) I był znaleziony w nim, nie mając sprawiedliwości mojej, tej która jest z zakonu, ale tę, która jest przez wiarę Chrystusową, to jest sprawiedliwość z Boga, która jest przez wiarę;

(14) Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi wobec wszystkich: Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich? Gal 2

Oczywiście nie mogli cofnąć swojego pochodzenia ale niemiało to żadnej WARTOŚCI w Chrystusie :)


Lelek pisze: Nie widzisz tego? Gdyby apostołowie nie byli Żydami w sensie obietnicy, to nie sądziliby 12 pokoleń Izraela przy odrodzeniu [Mat. 19:28]. Apostoł Paweł nie zaliczałby się sam do wiernej resztki Izraela [Rzym. 11:1-5].


I osądzili :)
Oto nowy Izrael i rządy Boga

(32) Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. (33) Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy oni mieli wielką łaskę. (34) Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je (35) i przynosili pieniądze /uzyskane/ ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby. (36) Tak Józef, nazwany przez Apostołów Barnabas, to znaczy Syn Pocieszenia, lewita rodem z Cypru, (37) sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów.

(1) Ale pewien człowiek, imieniem Ananiasz, z żoną swoją Safirą, sprzedał posiadłość (2) i za wiedzą żony odłożył sobie część zapłaty, a pewną część przyniósł i złożył u stóp Apostołów. (3) Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? (4) Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu. (5) Słysząc te słowa Ananiasz padł martwy. A wszystkich, którzy tego słuchali, ogarnął wielki strach. (6) Młodsi mężczyźni wstali, owinęli go, wynieśli i pogrzebali. (7) Około trzech godzin później weszła także jego żona, nie wiedząc, co się stało. (8) Powiedz mi - zapytał ją Piotr - czy za tyle sprzedaliście ziemię? Tak, za tyle - odpowiedziała. (9) A Piotr do niej: Dlaczego umówiliście się, aby wystawiać na próbę Ducha Pańskiego? Oto stoją w progu ci, którzy pochowali twego męża. Wyniosą też ciebie. (10) A ona upadła natychmiast u jego stóp i skonała. Gdy młodzieńcy weszli, znaleźli ją martwą. Wynieśli ją więc i pochowali obok męża. (11) Strach wielki ogarnął cały Kościół i wszystkich, którzy o tym słyszeli. (12) Wiele znaków i cudów działo się przez ręce Apostołów wśród ludu. Trzymali się wszyscy razem w krużganku Salomona. (13) A z obcych nikt nie miał odwagi dołączyć się do nich, lud zaś ich wychwalał. (14) Coraz bardziej też rosła liczba mężczyzn i kobiet, przyjmujących wiarę w Pana. (15) Wynoszono też chorych na ulicę i kładziono na łożach i noszach, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na któregoś z nich. (16) Także z miast sąsiednich zbiegało się mnóstwo ludu do Jerozolimy, znosząc chorych i dręczonych przez duchy nieczyste, a wszyscy doznawali uzdrowienia. (17) Wówczas arcykapłan i wszyscy jego zwolennicy, należący do stronnictwa saduceuszów, pełni zazdrości (18) zatrzymali Apostołów i wtrącili ich do publicznego więzienia. (19) Ale w nocy anioł Pański otworzył bramy więzienia i wyprowadziwszy ich powiedział: (20) Idźcie i głoście w świątyni ludowi wszystkie słowa tego życia! (21) Usłyszawszy to weszli o świcie do świątyni i nauczali. Tymczasem arcykapłan i jego stronnicy zwołali Sanhedryn i całą starszyznę synów Izraela. Posłali do więzienia, aby ich przyprowadzono. (22) Lecz kiedy słudzy przyszli, nie znaleźli ich w więzieniu. Powrócili więc i oznajmili: (23) Znaleźliśmy więzienie bardzo starannie zamknięte i strażników stojących przed drzwiami. Po otwarciu jednak nie znaleźliśmy wewnątrz nikogo. (24) Kiedy dowódca straży świątynnej i arcykapłani usłyszeli te słowa, nie mogli pojąć, co się z nimi stało. (25) Wtem nadszedł ktoś i oznajmił im: Ci ludzie, których wtrąciliście do więzienia, znajdują się w świątyni i nauczają lud. (26) Wtedy dowódca straży poszedł ze sługami i przyprowadził ich, ale bez użycia siły, bo obawiali się ludu, by ich samych nie ukamienował. (27) Przyprowadziwszy ich stawili przed Sanhedrynem, a arcykapłan zapytał: (28) Zakazaliśmy wam surowo, abyście nie nauczali w to imię, a oto napełniliście Jerozolimę waszą nauką i chcecie ściągnąć na nas krew tego Człowieka? (29) Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi - odpowiedział Piotr i Apostołowie. (30) Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa, którego straciliście, zawiesiwszy na drzewie. (31) Bóg wywyższył Go na prawicę swoją jako Władcę i Zbawiciela, aby dać Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów. (32) Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni. (33) Gdy to usłyszeli, wpadli w gniew i chcieli ich zabić. (34) Lecz pewien faryzeusz, imieniem Gamaliel, uczony w Prawie i poważany przez cały lud, kazał na chwilę usunąć Apostołów i zabrał głos w Radzie: (35) Mężowie izraelscy - przemówił do nich - zastanówcie się dobrze, co macie uczynić z tymi ludźmi. (36) Bo niedawno temu wystąpił Teodas, podając się za kogoś niezwykłego. Przyłączyło się do niego około czterystu ludzi, został on zabity, a wszyscy jego zwolennicy zostali rozproszeni i ślad po nich zaginął. (37) Potem podczas spisu ludności wystąpił Judasz Galilejczyk i pociągnął lud za sobą. Zginął sam i wszyscy jego zwolennicy zostali rozproszeni. (38) Więc i teraz wam mówię: Odstąpcie od tych ludzi i puśćcie ich. Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, (39) a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem. Usłuchali go. (40) A przywoławszy Apostołów kazali ich ubiczować i zabronili im przemawiać w imię Jezusa, a potem zwolnili. (41) A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia /Jezusa/. (42) Nie przestawali też co dzień nauczać w świątyni i po domach i głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 lip 2013, 15:50

Lelek pisze:
KAAN pisze:
Najwyraźniej zapominasz o tym, że częścią Kościoła są Żydzi, którzy należą do Izraela.
W Chrystusie nie masz Żyda ani Greka... Obudź się, nie mieszaj Izraela z Kościołem, to włąśnie twój błąd. W Kościele NIE MA Izraela, są bracia i siostry, którzy urodzili się z Izraela, ale w Panu Jezusie są tym samym co ja urodzony z gojów, nie ma pomiędzy nami różnicy, żadnej. Mamy dokłądnie takie same obietnice i łaski od Pana.

W CHRYSTUSIE nie ma również mężczyzny i kobiety. Masz żonę KAAN? I naprawdę nie widzisz ŻADNEJ różnicy między Tobą a Twoją żoną?


Nie ma różnicy JAKOŚCIOWEJ albo co do obietnic.
Jest różnica między płciami - chcesz powiedzieć, że żydzi różnią się tak od pogan jak kobieta od mężczyzny?

Postaw koło siebie żyda i poganina i porównaj :)

Lelek pisze:
KAAN pisze:Rola apostołów była szczególna i ich status przed Bogiem nie można rozciągać ani na Izraela, ani na cały Kosciół. Znowu popełniasz błąd mieszania.

Przepraszam, ale tę teorię wziąłeś z sufitu, a nie z Biblii. Dlatego musisz apostołów traktować jako tak "szczególnych", że przestali być Żydami po swoim nawróceniu. No, to przeczytaj:

"A gdy powróciłem do Jerozolimy i modliłem się w świątyni, zdarzyło się, że popadłem w zachwycenie" [Dz. Ap. 22:17]


I co to dowodzi? że był żydem :roll:


Lelek pisze: "Przy tym sam usilnie staram się o to, abym wobec Boga i ludzi miał zawsze czyste sumienie. Po wielu zaś latach przybyłem, aby narodowi memu przynieść jałmużny i złożyć ofiary, przy czym natknęli się na mnie w świątyni, gdy zostałem oczyszczony, bez tłumu i zgiełku, pewni Żydzi z Azji, którzy powinni by tu być przed tobą i oskarżać, jeżeli mają coś przeciwko mnie" [Dz. Ap. 24:16-19]


i co to dowodzi że pielęgnował prawo i żydostwo? :O

Lelek pisze:
"Paweł zaś bronił się: Nie zawiniłem w niczym ani przeciwko zakonowi żydowskiemu, ani przeciwko świątyni, ani przeciwko cesarzowi" [Dz. Ap. 25:8]


Pewnie Bowiem kto chodzi w DUCHU SW PRZECIWKO TAKIEMU NIE MA PRAWA :D


Lelek pisze:
"Przy tym sam usilnie staram się o to, abym wobec Boga i ludzi miał zawsze czyste sumienie" [Dz. Ap. 24:16]


nie ma tu nic o niczym innym niż chodzeniu w DUCHU ŚW :)

Lelek pisze:
Nadal uważasz, że Paweł przestał być Żydem po swoim nawróceniu? Teraz został tajnym agentem, który chodził do świątyni nie będąc Żydem, a jednocześnie starał się, żeby mieć czyste sumienie przed Bogiem?


Tak bowiem to nie ma ZNACZENIA

Paweł chodził do świątyni oraz do Gimnazjów czy do teatrów albo na Agorę. Nie traktował tych miejsc jako szczególnych :D
Wszędzie się modlił :)

Jak najbardziej miał czyste SUMIENIA dla żydów będąc jako żyd a dla pogan jako poganin :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 12 lip 2013, 16:04

magda pisze:Co tu dużo dyskutować bo ci co uwierzyli też są Izraelem i sa dziećmi obietnicy i w Jezusie nie ma różnicy miedzy Żydem wedłóg ciała a poganinem wedłóg ciała bo nie jesteśmy już w ciele.

Nie wierzysz, że jesteś w ciele? To się uszczypnij. Najlepiej mocno. Wtedy się okaże. :)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 lip 2013, 16:04

Lelek pisze: 1. Kościół składa się Żydów i pogan. Więc Izraelita Paweł był częścią Kościoła, podobnie jak odrodzeni Żydzi w Jerozolimie, z Jakubem na czele. Piotr też uważał się za Żyda.


Ani Piotr ni Paweł tego nie głosili ale odstępca Ireneusz i Owszem :/
Piotr i Paweł głosili JEDEN LUD nieodróznialny

(12) Nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem. Jeden jest bowiem Pan wszystkich. On to rozdziela swe bogactwa wszystkim, którzy Go wzywają. (List do Rzymian 10:12, Biblia Tysiąclecia)

(32) Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, (1 list do Koryntian 10:32, Biblia Tysiąclecia)

(11) A tu już nie ma Greka ani Żyda, obrzezania ani nieobrzezania, barbarzyńcy, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz wszystkim we wszystkich /jest/ Chrystus. (List do Kolosan 3:11, Biblia Tysiąclecia)

Głoszenie żydów w Kosciele i ich obrzezki jest HEREZJĄ :/

(3) I raz jeszcze oświadczam każdemu człowiekowi, który poddaje się obrzezaniu: jest on zobowiązany zachować wszystkie przepisy Prawa. (4) Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski. (5) My zaś z pomocą Ducha, na zasadzie wiary wyczekujemy spodziewanej sprawiedliwości. (6) Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość. (7) Biegliście tak wspaniale! Kto przeszkodził wam trwać przy prawdzie? (8) Wpływ ten nie pochodzi od Tego, który was powołuje. (9) Trochę kwasu ma moc zakwasić całe ciasto. (10) Mam co do was przekonanie w Panu, że innego zdania niż ja nie będziecie. A na tym, który sieje między wami zamęt, zaciąży wyrok potępienia, kimkolwiek by on był.

Gal 5

Lelek pisze: 2. Prawo nie zostało zniesione, tylko wypełnione.


Lelek swoje apostołowie SWOJE :D
Widać że wpływ LELKA nie pochodzi z PISMA ani Boga ani od Apostołów :/

(15) On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka (16) i pojednać obydwóch z Bogiem w jednym ciele przez krzyż, zniweczywszy na nim nieprzyjaźń; Ef 2

(18) A przeto poprzednie przykazanie zostaje usunięte z powodu jego słabości i nieużyteczności, (19) gdyż zakon nie przywiódł niczego do doskonałości, z drugiej zaś strony wzbudzona zostaje lepsza nadzieja, przez którą zbliżamy się do Boga. Hebr 7 :D



Lelek pisze: Apostołowie cytują Prawo jako standard świętości w zakresie uniwersalnym.


Bo tak orzekł Lelek :roll:

Lelek pisze: Prawo przestało pełnić funkcje przewodnika do Mesjasza i kilka innych funkcji. Ale inne funkcje pozostały.


I Pismo o tym milczy ale pisma judaizujących sa ich pełne :/

Lelek pisze: Prawo zostało wpisane w serca ludzi pod Nowym Przymierzem, a przestrzeganie przykazań jest przejawem miłości do Boga.


Nowe Prawo w nowym przymierzu :)

Lelek pisze: Same przykazania nie są już uciążliwe, bo Prawo jest duchowe i przestrzegane w Duchu.


Nieprawda
(10) Przeto teraz, dlaczego wyzywacie Boga, wkładając na kark uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my nie mogliśmy unieść? Act 15

Lelku nie wyzywaj Boga :/


Lelek pisze: Literą było stare Przymierze spisane na kamieniu. Dla legalistów będących "pod Prawem" przykazania nadal sa środkiem zbawczym. Dla nas już nie.


Nie ma tam nic o ŚRODKACH ZABWCZYCH ale SŁUZBIE
(7) Jeśli tedy służba śmierci, wyryta literami na tablicach kamiennych taką miała chwałę, że synowie izraelscy nie mogli patrzeć na oblicze Mojżesza z powodu przemijającej wszak jasności oblicza jego, (8) czy nie daleko więcej chwały mieć będzie służba ducha? (9) Jeśli bowiem służba potępienia ma chwałę, daleko więcej obfituje w chwałę służba sprawiedliwości.

Paweł mówił to Samo w Rzymian
(4) Przeto, bracia moi, i wy umarliście dla zakonu przez ciało Chrystusowe, by należeć do innego, do tego, który został wzbudzony z martwych, abyśmy owoc wydawali dla Boga. (5) Albowiem gdy byliśmy w ciele, grzeszne namiętności rozbudzone przez zakon były czynne w członkach naszych, aby rodzić owoce śmierci; (6) lecz teraz zostaliśmy uwolnieni od zakonu, gdy umarliśmy temu, przez co byliśmy opanowani, tak iż służymy w nowości ducha, a nie według przestarzałej litery. Rzym 7

Leleku zwróć swój wzrok na Chrystusa a zasłona opadnie :D

Lelek pisze:
3. Obietnice dla Izraela dotyczą synów Abrahama, Izaaka i Jakuba. Według ciała. Istnieją obietnice wspólne, które dotyczą dzieci Abrahama według wiary (pogan) i dzieci Abramama według ciała i według wiary (Żydów). Ale istnieją obietnice przeznaczone dla Izaaka, Jakuba i potomków Jakuba. Apostołowie byli potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba. Dlatego będąc częścią Kościoła, pozostają równocześnie dziedzicami obietnic dla narodu żydowskiego. I nie ma sensu im tego zazdrościć, bo zazdrość jest grzechem.


Kolejny Raz Lelek bazuje widocznie na swoim sercu.
NIkt Izraelowi niczego nie zazdrości :O

Lelek pisze:
KAAN pisze:Dziękuję za twoje rady, ale temat znam nie od dzisiaj i tekst księgi nie świętej nie może przeważać ponad tekst święty.

Myślałem, że obaj mówimy o całej Biblii, która jest natchniona przez Boga. Ja rozumiem, że temat znasz nie od dzisiaj. Ale zacznij się kierować tekstem świętym, zamiast od niego odbiegać w kierunku ludzkich teorii. Bo na razie widzę, że tekstu świętego się nie trzymasz.


Tekst święty to LELKOWA Interpretacja :roll: - słowem nie zgadzas się z nim - to jak z papą masz przechlapane :/


Lelek pisze:

Pozdrawiam

Zrozum jedną rzecz. OKREŚLONE FUNKCJE PRAWA PRZEMINĘŁY i nie są dla Kościoła. INNE FUNKCJE PRAWA POZOSTAŁY i są ważne dla Kościoła - dlatego Jezus nazywa przykazania Mojżesza Słowem Bożym i dlatego apostołowie cytują Prawo w swoim nauczaniu. Prawo nie zostało zniesione, tylko wypełnione.


Które Zostały :roll:

Lelek pisze: Dlatego Ci, którzy uważają, że "są pod łaską" i mogą żyć, jak im się podoba - a takich jest wielu - są ofiarami teorii, że Prawo dla Kościoła nie istnieje. I dlatego stan moralny Kościoła jako całości w dzisiejszych czasach jest taki, jaki jest. Laodycea.


Nie kłam Lelku ci co sa pod łaską żyją TAK :)

(11) Podobnie i wy uważajcie siebie za umarłych dla grzechu, a za żyjących dla Boga w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. (12) Niechże więc nie panuje grzech w śmiertelnym ciele waszym, abyście nie byli posłuszni pożądliwościom jego, (13) i nie oddawajcie członków swoich grzechowi na oręż nieprawości, ale oddawajcie siebie Bogu jako ożywionych z martwych, a członki swoje Bogu na oręż sprawiedliwości. (14) Albowiem grzech nad wami panować nie będzie, bo nie jesteście pod zakonem, lecz pod łaską. (15) Cóż tedy? Czy mamy grzeszyć, dlatego że nie jesteśmy pod zakonem, lecz pod łaską? Przenigdy! (16) Czyż nie wiecie, że jeśli się oddajecie jako słudzy w posłuszeństwo, stajecie się sługami tego, komu jesteście posłuszni, czy to grzechu ku śmierci, czy też posłuszeństwa ku sprawiedliwości? (17) Lecz Bogu niech będą dzięki, że wy, którzy byliście sługami grzechu, przyjęliście ze szczerego serca zarys tej nauki, której zostaliście przekazani, (18) a uwolnieni od grzechu, staliście się sługami sprawiedliwości, (19) po ludzku mówię przez wzgląd na słabość waszego ciała. Jak bowiem oddawaliście członki wasze na służbę nieczystości i nieprawości ku popełnianiu nieprawości, tak teraz oddawajcie członki wasze na służbę sprawiedliwości ku poświęceniu. (20) Gdy bowiem byliście sługami grzechu, byliście dalecy od sprawiedliwości. (21) Jakiż więc mieliście wtedy pożytek? Taki, którego się teraz wstydzicie, a końcem tego jest śmierć. (22) Teraz zaś, wyzwoleni od grzechu, a oddani w służbę Bogu, macie pożytek w poświęceniu, a za cel żywot wieczny. (23) Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. (List do Rzymian 6:1-23, Biblia Warszawska)


Nie rozumiesz PROSTEJ rzeczy bowiem jej nie doświdczyłeś :/
że ŁASKA wyzwala od mocy grzechu :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 12 lip 2013, 16:07

okidoki pisze:

Wolni bracia nie chcą zrozumieć niezmienności przykazań i Bożego charakteru


Wolni Bracia dobrze rozumieja niezmiennosc przykazan, ktora jest zgodna z niezmiennoscia Bozego charakteru. Przykazania zawarte w Prawie nie zmienily sie i sa ciagle aktualne dla kazdego zyjacego czlowieka, dopoki zyje. Martwy czlowiek nie ma zadnego stosunku do zadnego Prawa, ani zadne Prawo nie ustosunkowuje sie do martwego czlowieka. To jest uniwersalna zasada i chyba nie trzeba jej tlumaczyc?

..., i odbierają sobie radość ze świadomości, że Bóg się nie zmienia, panuje nad rzeczywistością, zawsze i wszędzie pragnie aby wszyscy ludzie czerpali błogosławieństwo z miłowania bliźniego swego jak siebie samego...


no dobrze, musiales to wytknac, ale to swiadczy o tym, ze nie zrozumiales istoty definicji Pana Jezusa. Blizni, to ten, ktory ci pomaga i ktorego pomocy ty potrzebujesz.

Przyjmujac definicja Lelka wychodzi "miluj Zyda swego jak siebie samego". Ale z tego juz Lelek nie kpil.

oraz miłowania Boga całym umysłem i sercem, całą swoją mocą.


A co to jest milosc do Boga?

Odpowiedz, ale wysil sie troche i przeanalizuj kontekst. :)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 lip 2013, 16:08

Lelek pisze:
magda pisze:Co tu dużo dyskutować bo ci co uwierzyli też są Izraelem i sa dziećmi obietnicy i w Jezusie nie ma różnicy miedzy Żydem wedłóg ciała a poganinem wedłóg ciała bo nie jesteśmy już w ciele.

Nie wierzysz, że jesteś w ciele? To się uszczypnij. Najlepiej mocno. Wtedy się okaże. :)
Ależ Lelku Magda ma rację :)


(4) aby to, co nakazuje Prawo, wypełniło się w nas, o ile postępujemy nie według ciała, ale według Ducha. (5) Ci bowiem, którzy żyją według ciała, dążą do tego, czego chce ciało; ci zaś, którzy żyją według Ducha - do tego, czego chce Duch. (6) Dążność bowiem ciała prowadzi do śmierci, dążność zaś Ducha - do życia i pokoju. (7) A to dlatego, że dążność ciała wroga jest Bogu, nie podporządkowuje się bowiem Prawu Bożemu, ani nawet nie jest do tego zdolna. (8) A ci, którzy żyją według ciała, Bogu podobać się nie mogą. (9) Wy jednak nie żyjecie według ciała, lecz według Ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka. Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy. (10) Jeżeli natomiast Chrystus w was mieszka, ciało wprawdzie podlega śmierci ze względu na [skutki] grzechu duch jednak posiada życie na skutek usprawiedliwienia. (11) A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa <Jezusa> z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha. (12) Jesteśmy więc, bracia, dłużnikami, ale nie ciała, byśmy żyć mieli według ciała. (13) Bo jeżeli będziecie żyli według ciała, czeka was śmierć. Jeżeli zaś przy pomocy Ducha uśmiercać będziecie popędy ciała - będziecie żyli.

(List do Rzymian 8, Biblia Tysiąclecia)

Powodzenia w życiu według ciała :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 12 lip 2013, 16:29

Chcę wierzyć pisze:
Lelek pisze:Jeśli świątynia w Ezechielu jest symbolem, to podane szczegóły też są symbolami. Jak już wykazał okidoki, nie da się utrzymać takiej interpretacji, bo jest niespójna i prowadzi do absurdu.
Jeżeli opis świątyni nie odpowiadałby rzeczywistemu opisowi z zaznaczeniem wymiarów szczegółów jak ilość stopni, wejścia to ciężko było by cokolwiek zrozumieć a tak jest przedstawiony jak rzeczywisty w jakimś celu.

W takim celu zeby mozna bylo zbudowac prawdziwa swiatynie, inaczej podawanie rozmiarow i ilosci stopni nie mialoby sensu. i Ezechiel opisuje swiatynie odpowiadajaca rzeczywistej swiatyni, bowiem to jest rzeczywista swiatynia, tak trudno to zrozumiec?

Ezechiel skrupulatnie podal plan swiatyni by nikt nie mial watpliwosci i udalo sie. Kazda proba ominiecia oczywistej doslownej wymowy tekstu prowadzi do nonsensu i kabaly w szukaniu najdziwniejszych ukrytych znaczen.

Dziwie sie ze jest tak duzo zwolennikow zydowskiej kabaly wsrod ludzi ktorzy zaprzeczaja biblijnym proroctwom o nieodwolalnym powolaniu Izraela.

Ezechiel pisze o swiatyni w ktorej mieszka chwala Boza i szukanie mozliwosci ze to swiatynia antychrysta jest pod gorke i nie rozni sie od szpagatow Lasha.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.

Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości