Dlaczego Trójca?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: Ligia » 18 wrz 2014, 14:13

jj pisze:
Ligia pisze:Dlaczego potepiacie tu unitarian i binitarian?
Dlaczego dogmat o Trójcy jest dla was taki wazny?
Czemu Duch Świety jest osoba, a nie moca (i bez dyskusji)?


Czy juz przestal pan bic swoja zone?


CO? :rotfl:


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 wrz 2014, 14:17

Ligia, to takie pytanie, którego każda odpowiedź źle swiadczy o odpowiadającym: bo jak ktoś na pytanie - Czy juz przestal pan bic swoja żone? odpowie: tak, tzn.,że ją bił; a jak powie: nie, to dopiero źle...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 18 wrz 2014, 17:59

Tylko przy akceptacji doktryny o Trójcy Świętej, wszystkie przesłanki biblijne pozostają prawdziwe i nie zachodzi między nimi logiczna sprzeczność. Kiedy przyjmiemy jakąkolwiek herezję antytrynitarną, w pewnym momencie dojdziemy do problemu związanego ze sprzecznością między poszczególnymi informacjami zawartymi w Piśmie Świętym. Istnieją lepsze i gorsze herezje, jednakże wszystkie upadają, kiedy przeanalizujemy ich treść oraz pomyślimy o ich następstwach. Jedynie doktryna o Trójjedynym Bogu jest w stanie znieść logiczną krytykę.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 18 wrz 2014, 19:01

Dragonar pisze:Jedynie doktryna o Trójjedynym Bogu jest w stanie znieść logiczną krytykę.


To dlaczego nie potrafiliście odpowiedzieć Agnieszce na pytanie czy Jezus=JHWH?
Dwóch moderatorów "wymiękło" przy tym pytaniu.
Jedno w czym Aga miała zupełną rację, to to, że większość wyznaje doktrynę trójcy niekoniecznie ją rozumiejąc- coś na zasadzie tradycji i tego, że inni też tak wyznają.
Włączcie samodzielne myślenie panowie i panie.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 18 wrz 2014, 19:19

Nick pisze:
Dragonar pisze:Jedynie doktryna o Trójjedynym Bogu jest w stanie znieść logiczną krytykę.


To dlaczego nie potrafiliście odpowiedzieć Agnieszce na pytanie czy Jezus=JHWH?
Dwóch moderatorów "wymiękło" przy tym pytaniu.
Jedno w czym Aga miała zupełną rację, to to, że większość wyznaje doktrynę trójcy niekoniecznie ją rozumiejąc- coś na zasadzie tradycji i tego, że inni też tak wyznają.
Włączcie samodzielne myślenie panowie i panie.

Co? O ile pamiętam, to ja odpowiadałem na to pytanie. Jeśli nie, to teraz odpowiadam, w dodatku jednoznacznie - tak, Jezus jest JHWH.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 18 wrz 2014, 19:54

Sprawdziłem. Odpowiedziałeś tak:

"Aby wszyscy czcili Syna, jak czcza Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał" (Jana 5:23).


Jak Ojciec mógł posłać samego siebie? To ewidentny werset potwierdzający, że Jezus i Ojciec są równi i są odrębnymi osobami.


Więc dlaczego uważasz, że Syn = JHWH.
Nie pytam dlatego, że nie wiem, a po to, byś mi wytłumaczył jak to rozumiesz. Oczywiście jeśli możesz :)


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 18 wrz 2014, 20:46

Imię JHWH odnosi się do Istoty Boga, tzn. do substancji, esencji, którą są zarówno Ojciec, jak i Syn, jak i Duch Święty. Są to trzy Osoby, które jednym Bogiem i jednym JHWH. Jednocześnie, każdy z osobna jest Bogiem oraz JHWH.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 18 wrz 2014, 21:22

Dragonar pisze:Imię JHWH odnosi się do Istoty Boga, tzn. do substancji, esencji, którą są zarówno Ojciec, jak i Syn, jak i Duch Święty. Są to trzy Osoby, które jednym Bogiem i jednym JHWH. Jednocześnie, każdy z osobna jest Bogiem oraz JHWH.

Skoro Ojciec, Syn i Duch ś. są identyczni z substancją Boga to skoro jest jedna substancja nie ma możliwości aby było wiele osób :-D i wtedy pomiędzy substancją a osobą nie zachodziłaby żadna różnica - Syn byłby Ojcem, Ojciec Synem etc...

Jakiś czas temu wrzuciłem na bloga XVII wieczna polemikę z gdańskim kalwinistą Bartłomiejem Keckermannem na temat Trójcy odpowiedział mu kurator Akademii Rakowskiej Adam Gocławski do gruntu zburzył trynitarne sofizmaty jak również podał 11 poważnych argumentów przeczących temu poglądowi. http://christianismirestitutio.pl/wp-co ... C3%B3w.pdf w grudniu bieżącego roku wydam wersję drukowana wzbogacona o kilkanaście Dysertacji Braci Polskich. Co znamienne jedynie końcowa partie traktatu kalwiniści poddali polemice nie bardzo wiedząc jak odnieśc się do pozostałej części.

To, że czytamy o mocy Ducha Świętego nie oznacza, że On jest mocą, ale że ma moc. Podobnie, gdy ktoś o kimś powie: "chodząca encyklopedia" nie oznacza, że widzi książkę na kilku nogach, ale widzi osobę o wielkiej wiedzy...

To, że czytamy o mocy Ducha świętego to nie oznacza, iż ów Duch jest osobą.

Gdy w Ap. 2.10 czytamy o koronie życia rozumiemy przez to koronę, którą jest życie, zaś gdy czytamy o kąpieli odrodzenia Tyt 3.5 rozumiemy kąpiel, którą jest odrodzenie. Tak i czytając o mocy Ducha św. rozumiemy moc, którą jest Duch święty. Co zresztą widac w podobnym przykladzie Rzymian 15.19 w mocy cudów i znamion i w mocy Ducha św. czytając o mocy cudów i znamion nie rozumiemy, iż chodzi tutaj o moc, którą dają cuda i znamiona, lecz moc którą są cuda i znamiona.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 18 wrz 2014, 21:50

Dragonar pisze:Imię JHWH odnosi się do Istoty Boga, tzn. do substancji, esencji, którą są zarówno Ojciec, jak i Syn, jak i Duch Święty. Są to trzy Osoby, które jednym Bogiem i jednym JHWH. Jednocześnie, każdy z osobna jest Bogiem oraz JHWH.


Dobrze piszesz, Dragonar. Boskosc jest tą esencją, ktora jest wspolna dla wszystkich Osob Boga. Dlatego Pan Jezus nosi imie JHWH_ktory_zbawia (Jeshua) i rownoczesnie nazywa siebie Synem Czlowieczym, poniewaz mieszka w Nim cielesnie cala pelnia Boskosci.


Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 18 wrz 2014, 23:06

Realista pisze:
Dragonar pisze:Imię JHWH odnosi się do Istoty Boga, tzn. do substancji, esencji, którą są zarówno Ojciec, jak i Syn, jak i Duch Święty. Są to trzy Osoby, które jednym Bogiem i jednym JHWH. Jednocześnie, każdy z osobna jest Bogiem oraz JHWH.

Skoro Ojciec, Syn i Duch ś. są identyczni z substancją Boga to skoro jest jedna substancja nie ma możliwości aby było wiele osób :-D i wtedy pomiędzy substancją a osobą nie zachodziłaby żadna różnica - Syn byłby Ojcem, Ojciec Synem etc...

O ile nie wyrzuciłeś jeszcze do kosza, 1 rozdziału Ewangelii wg. św. Jana to nie zapominaj, że Syn to Słowo Boga które stało się ciałem (człowiekiem) zrodzony, ale nie stworzony, a z kolei Duch Święty to Duch Boga unoszący się już na początku przed stworzeniem świata. Więc Świat został stworzony przez Trójjedynego! Ojciec, Syn i Duch Święty, stąd też tam jest hebrajska liczba mnoga słowa Elohim.


I am a happy man because I am in Christ!
Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 19 wrz 2014, 08:10

InChrist pisze:O ile nie wyrzuciłeś jeszcze do kosza, 1 rozdziału Ewangelii wg. św. Jana to nie zapominaj, że Syn to Słowo Boga które stało się ciałem (człowiekiem) zrodzony, ale nie stworzony, a z kolei Duch Święty to Duch Boga unoszący się już na początku przed stworzeniem świata. Więc Świat został stworzony przez Trójjedynego! Ojciec, Syn i Duch Święty, stąd też tam jest hebrajska liczba mnoga słowa Elohim.

Jakiś czas temu zamieściłem na swojej domenie obszerny komentarz do prologu Jana, więc powtarzanie wielokrotnie tego samego mija się z celem; publikacja pt. Wykład Miejsc..."
http://christianismirestitutio.pl/?page_id=320

Jezus jest człowiekiem, ale zrodzonym nie stworzonym? Jakie ma to znaczenie skoro to człowieczeństwo ma początek w momencie czasu i przyczynę sprawczą siłą rzeczy musi być czymś co należy do kategorii stworzeń.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
InChrist
Posty: 1780
Rejestracja: 02 cze 2012, 10:12
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: InChrist » 19 wrz 2014, 11:00

Realista pisze:Jezus jest człowiekiem, ale zrodzonym nie stworzonym? Jakie ma to znaczenie skoro to człowieczeństwo ma początek w momencie czasu i przyczynę sprawczą siłą rzeczy musi być czymś co należy do kategorii stworzeń.

Jezus jako człowiek pojawił się w odpowiednim czasie zaplanowanym przez Boga, ale jako Bóg i Boży Syn istniał od wieków, właśnie jako Słowo Boże, które dopiero później stało się ciałem (człowiekiem), czy się to komuś podoba czy nie i mimo, filozofii gnostyckich uparcie próbujących poddawać w wątpliwość Boskość Jezusa i Trójjedyność Boga.


I am a happy man because I am in Christ!

Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo jestem w Chrystusie!
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 19 wrz 2014, 16:25

Jezus mowi w ktoryms momencie, ze istniał przed swoimi narodzinami (taki jest sens fragmentu, dokladnego brzmienia nie pamietam). A istnial, dlatego, ze jest rowniez Bogiem (substancja boska) oraz dlatego, ze jego przyjscie na świat było juz zaplanowane. Zatem byl wczesniej Boskim pomyslem. Bóg zna przyszlosc, terazniejszosc i przyszlosc (to tez gdzies czytamy). Co o tym myslicie? jak wyglada wedlug was sprawa preegzystencji Jezusa przed wcieleniem?

Zbyszku: nie wiem, zastanwaim sie nad tym


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 19 wrz 2014, 16:29

InChrist pisze:Jezus jako człowiek pojawił się w odpowiednim czasie zaplanowanym przez Boga, ale jako Bóg i Boży Syn istniał od wieków, właśnie jako Słowo Boże, które dopiero później stało się ciałem (człowiekiem),

Czyli jako człowiek jest stworzeniem Bożym, gdyż każdy prawdziwy człowiek jest istotą stworzoną. O żadnym istniejącym od wieczności Synu Bożym nie czytałem w Piśmie św. więc trudno mi coś na ten temat powiedziec. Bóg miał tylko jednego jednorodzonego Syna - człowieka Jezusa narodzonego z Marii.
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2014, 16:36 przez Realista, łącznie zmieniany 1 raz.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 19 wrz 2014, 16:31

Jest taki fragment. Ale to by znaczylo, ze Jezus istnial wczesniej jako Ojciec.



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości