Dlaczego Trójca?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: KAAN » 12 lip 2017, 11:26

zBiblia pisze:Zgłaszam post Kaana jako kłamliwy. Nie wykazał, że jestem politeistą, co mi zarzuca.
Jesteś, bo Jezus jest według ciebie mniejszym Bogiem, znaczy że jest więcej niż jeden Bóg.
Nie robi się to w ten sposób, takie zgłoszenia to trolowanie, są do tego funkcje zgłaszania.

Nie wykazał, że Biblia zaprzecza binitariarnemu spojrzeniu na Boga, a nazywał mnie heretykiem tej teologii.
Wykazałem, binitarianizm to herezja, dlatego masz jasnozielony kolor nicka.

Nie wykazał, że Ojciec jest równy Synowi i Duchowi Świętemu,
Wykazałem, ponieważ jest jeden Bóg, a Bóg nie jest wewnętrznie rozdarty. Fałszywe twoje myśłenie polega na przenoszeniu atrybutów Pana Jezusa z czasu jego służby na ziemi do stanu przed i po tym czasie.

podczas gdy mnie sugeruje herezje hinduskie związane z hierarchią w Bożej rodzinie (Ojca, Syna i wiernych).
Nie tylko hinduizm robi taką rzecz, takze mormoni i mitologia grecka te same elementy zawierają. Nie ma tego w Biblii co głosisz. Hierarchię mylisz z naturą i mylisz poddanie Syna Ojcu z rozdwojeniem istoty Boga jedynego. Bóg nie jest jednocześnie mniejszy i większy. Pan Jezus jest tym samym Bogiem tj, jego istota jest ta sama co Ojca.

Ponadto wmawia mi, że to co przytaczam, nie mówi nic o binitariarnej teologii jaką tu ukazuję,
Bo nie ma czegoś takiego w Biblii, to twoja fantazja.


Ostrzegałem i prosiłem Kaana, aby nie postępował ze mną w ten sposób, kilkukrotnie.
Ja również cię ostrzegam i proszę, abyś nie traktował siebie jako wyrocznię na protestanckim forum, jesteś tutaj obcym ideowo, głosisz niebiblijne nauki i nie oczekuj że ci będę przyklaskiwał, albo inni protestanci. Protestanci wierzą w troistego Boga, takiego jak pokazuje Słowo Boże i twoje dowody są fałszywe, twoja teologia nie dowodzi tego co twierdzisz, stawiasz fałszywe tezy i próbujesz zmienić znaczenie Słowa aby dopasować je do swojej ideologii.

On ostrzega mnie raz i kara od razu.
Jak nazywasz kogoś kłamcą to natychmiast dostaniesz punkt.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kontousunieteMtl » 12 lip 2017, 11:50

KAAN pisze:
Motyl pisze:To bardzo kiepski argument, KAAN... :->

W calej Biblii nie ma nawet sladu rozmowy Ducha Sw z Ojcem albo Synem...natomiast jest wiele przykladow " rozmow" Ojca i Syna... Najlepsze z nich to modlitwy Syna Bozego do Boga Ojca .
No i co z tego? Ojciec nie poszedł na krzyż a jest nazywany Zbawicielem



Dziwne te twoje odpowiedzi, KAAN...

Ojciec nazwany jest Zbawicielem, bo nim jest...to przeciez On tworzy i realizuje plan zbawienia, nakazujac m.in. oddanie zycia wlasnego Syna , co Syn dobrowolnie wykonuje...I to jest kolejny dowod na to, ze Ojciec wiekszy jest niz Syn.

17 Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je [potem] znów odzyskać. 18 Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca»....Jan 10,18



Oczywiscie mozesz sie upierac i nazywac mnie heretykiem...jednak uczciwie podchodzac do sprawy nie jestes w stanie wykazac biblijnie, ze Duch Sw. jest osoba i ze osoby trojcy sa sobie rowne...i w ogole, ze Bog to jakas przedziwna "trojca"...

A poza tym , do zbawienia potrzebna jest wiara w Syna Bozego, ktorego ludzie widzieli...a On nie byl przeciez trojca, lecz tylko Synem Bozym i czesto to podkreslal...


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kontousunieteMtl » 12 lip 2017, 12:15

KAAN pisze:Ja również cię ostrzegam i proszę, abyś nie traktował siebie jako wyrocznię na protestanckim forum, jesteś tutaj obcym ideowo, głosisz niebiblijne nauki i nie oczekuj że ci będę przyklaskiwał, albo inni protestanci. Protestanci wierzą w troistego Boga, takiego jak pokazuje Słowo Boże i twoje dowody są fałszywe, twoja teologia nie dowodzi tego co twierdzisz, stawiasz fałszywe tezy i próbujesz zmienić znaczenie Słowa aby dopasować je do swojej ideologii.




Przykro mi KAAN, ze tak postepujesz z zBiblia...to niesprawiedliwe.

To jest forum dyskusyjne, a nie twoj prywatny folwark. zBiblia bardzo kulturalnie i merytorycznie, i biblijnie wykazuje swoje zdanie w temacie.

A to, ze jego dowody wydaja ci sie falszywe ( nie rozumiem dlaczego, bo przeciez sa biblijne...? ) nie upowaznia cie do wymierzania kar...Moim skromnym zdaniem wystarczy powiedziec, ze sie zwyczajnie z nim nie zgadzasz...bo chyba na tym polega kulturalna dyskusja...?


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kontousunieteMtl » 12 lip 2017, 13:00

Kamil M. pisze:Mnie również interesuje Słowo Boże poprawnie zinterpretowane, czyli wyjaśnione w Tradycji Kościoła


To w takim razie czego szukasz u protestantow bez tradycjii...?

Brak ci cywilnej odwagi aby wprost powiedziec, ze szukasz tu PRAWDY, bo tradycja w wydaniu magisterium krk to blef...?...i ...postrach nieswiadomych , zindoktrynowanych od dziecka parafian...?

Slowa Bozego sie nie interpretuje...bo jest swiete...Slowo Boze jest Prawda...Interpretacja to kombinacja i manipulacja...A wasze magisterium jest mistrzem w tych dziedzinach...a wy zamiast Slowu Bozemu wierzycie magisterium....Pogratulowac...?


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kruszynka » 12 lip 2017, 19:09

Motyl pisze:To w takim razie czego szukasz u protestantow bez tradycjii...?

Brak ci cywilnej odwagi aby wprost powiedziec, ze szukasz tu PRAWDY, bo tradycja w wydaniu magisterium krk to blef.


Łożesz!
Ale się spinacie, ludzie.

Kamil nas po prostu lubi i niestety niczego tutaj nie szuka. A szkoda :P


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 12 lip 2017, 23:16

KAAN pisze:
zBiblia pisze:Zgłaszam post Kaana jako kłamliwy. Nie wykazał, że jestem politeistą, co mi zarzuca.
Jesteś, bo Jezus jest według ciebie mniejszym Bogiem, znaczy że jest więcej niż jeden Bóg.
Nie robi się to w ten sposób, takie zgłoszenia to trolowanie, są do tego funkcje zgłaszania.


zgłosiłem, ale przy okazji oznajmiam innym, co czytają, ponieważ mówisz o mnie kłamliwie. nie troluję, traktuję to jako normalny wpis wyjaśniający :)

Znów wyciągnąłeś wnioski z założeń, mianowicie, założyłeś, że skoro wyznaję, iż Jezus jest w hierarchii niżej od Ojca, to oznacza, że muszę być politeistą. I są to błędne wnioski, bo nie czytasz ze zrozumieniem. Nie wyznaję innej religii, poza prawdą biblijną. Jeśli tam przez politeizm uważa się hierarchiczoność bogów, to być może tak mają. Wiara chrześcijańska oznacza, że Bóg jest jeden! A na Boga składają się dwie osoby, Ojciec i Syn, gdzie Syn jest w hierarchii pod Ojcem, dopiero potem wierni, którzy są uczestnikami Bożej natury, są poniżej Syna. Zaś wiara trynitarna oznacza, że Bóg jest jeden, działający w trzech równych sobie osobach (może to taki zakamuflowany chochlik politeistyczny, skoro już mamy się obrażać?). Wyciągasz złe wnioski, bo i założenia czerpiesz spoza Biblii (hinduizm, mitologia grecka).
Jestem ciekawy twojej biblijnej wykładni, że trzy osoby są sobie równe :)

KAAN pisze:
zBiblia pisze: Nie wykazał, że Biblia zaprzecza binitariarnemu spojrzeniu na Boga, a nazywał mnie heretykiem tej teologii.
Wykazałem, binitarianizm to herezja, dlatego masz jasnozielony kolor nicka.


Raz jeszcze, proszę wskazać konkretny werset biblijny, że binitarianizm jaki głoszę jest fałszywy, bo jakoś nie zauważyłem.
(I gdzie w Biblii jest napisane, że kolor zielony na forum oznacza heretyka?)


KAAN pisze:
zBiblia pisze: Nie wykazał, że Ojciec jest równy Synowi i Duchowi Świętemu,
Wykazałem, ponieważ jest jeden Bóg, a Bóg nie jest wewnętrznie rozdarty. Fałszywe twoje myśłenie polega na przenoszeniu atrybutów Pana Jezusa z czasu jego służby na ziemi do stanu przed i po tym czasie.


Cytaty biblijne poproszę, że Ojciec, Syn i Duch są sobie równi.
"Atrybuty Jezusa ze stanu na ziemi". Masz na myśli jak sądzę, że był Bogiem uniżonym? A przedtem i teraz i jutro jest Bogiem równym Ojcu i Duchowi? A osoba Duch się nie uniża wchodząc w grzeszne ciało człowieka?
Na prawdę jestem bardzo ciekawy twojej biblijnej wykładni tej równości w Trójcy...


KAAN pisze:
zBiblia pisze: podczas gdy mnie sugeruje herezje hinduskie związane z hierarchią w Bożej rodzinie (Ojca, Syna i wiernych).
Nie tylko hinduizm robi taką rzecz, takze mormoni i mitologia grecka te same elementy zawierają. Nie ma tego w Biblii co głosisz. Hierarchię mylisz z naturą i mylisz poddanie Syna Ojcu z rozdwojeniem istoty Boga jedynego. Bóg nie jest jednocześnie mniejszy i większy. Pan Jezus jest tym samym Bogiem tj, jego istota jest ta sama co Ojca.


Czekam z niecierpliwością jak osoby Trójcy są równe, osobno i razem w jedno zarazem. Wszystko to pragnę poznać, masz szansę to przybliżyć, skoro Trójca jest oczywista. Inaczej aspirujesz do miana gorszyciela dobrego imienia, nie tylko mnie, ale i Boga. Bóg jest np. większy od ciebie, więc się mylisz. Ojciec jest większy od Syna, więc się mylisz, no chyba, że wykażesz coś innego, ale z Biblii, bo jak na razie własną filozofię przedstawiasz.
Mam podpowiedź, najłatwiej jeśli przytoczysz mi taki fragment: "A Jezus powiedział: Jestem równy Ojcu", albo "Wyznajemy, że Ojciec, Jezus i Duch są sobie równi". Ale wolałbym, by cytaty pochodziły z Biblii, a nie od teologów protestanckich, albo katolickich.


KAAN pisze:
zBiblia pisze: Ponadto wmawia mi, że to co przytaczam, nie mówi nic o binitariarnej teologii jaką tu ukazuję,
Bo nie ma czegoś takiego w Biblii, to twoja fantazja.


Jest, bowiem jest jeden Bóg, na którego składają się dwie osoby, Ojciec i Syn, natomiast Duch jest Ich siłą, mocą w działaniu. Proszę cię, przytaczałem mnóstwo fragmentów, który z nich tego nie ukazywał, wskaż proszę?
Ale co jest znamienne, każdy fragment biblijny jaki Kaan przybliżył wpisuje się w binitariarną teologię jaką tu ukazuję, natomiast nie każdy fragment biblijny jaki ja przytaczam jest w stanie obronić Trójcę, bo tej po prostu na kartach Biblii nie ma. Nie fantazjuje, jak masz coś ciekawego do powiedzenia to Biblia w rękę i kolejno obalaj moje cytaty z Pisma.


KAAN pisze:
zBiblia pisze:Ostrzegałem i prosiłem Kaana, aby nie postępował ze mną w ten sposób, kilkukrotnie.
Ja również cię ostrzegam i proszę, abyś nie traktował siebie jako wyrocznię na protestanckim forum, jesteś tutaj obcym ideowo, głosisz niebiblijne nauki i nie oczekuj że ci będę przyklaskiwał, albo inni protestanci. Protestanci wierzą w troistego Boga, takiego jak pokazuje Słowo Boże i twoje dowody są fałszywe, twoja teologia nie dowodzi tego co twierdzisz, stawiasz fałszywe tezy i próbujesz zmienić znaczenie Słowa aby dopasować je do swojej ideologii.


Nie szukam poklasku i nie szukam swojej ideologii, mam Słowo Pana i to mnie wystarczy. Słusznie mówisz, protestanci wierzą w Trójcę, przyszedłem do was z ewangelią Jezusa Chrystusa, więc zaiste jestem obcym ideowo, ale będę się nadal starał. Jeszcze żadnej fałszywej tezy nie obaliłeś w sposób właściwy i uczciwy. Ale cierpliwie czekam i oczekuję trochę kultury, a nie inwektyw.

KAAN pisze:
zBiblia pisze: On ostrzega mnie raz i kara od razu.
Jak nazywasz kogoś kłamcą to natychmiast dostaniesz punkt.


A ty ile razy nazwałeś mnie kłamcą (heretykiem), w dodatku bez wykazania kłamstwa, dziesiątki razy... a punktów brak.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: KAAN » 13 lip 2017, 11:33

zBiblia pisze:
KAAN pisze:Nie robi się to w ten sposób, takie zgłoszenia to trolowanie, są do tego funkcje zgłaszania.
zgłosiłem, ale przy okazji oznajmiam innym, co czytają, ponieważ mówisz o mnie kłamliwie. nie troluję, traktuję to jako normalny wpis wyjaśniający :)
Takie praktyki na tym forum to trolowanie o czym cię informuję.
Nie wyznaję innej religii, poza prawdą biblijną. Jeśli tam przez politeizm uważa się hierarchiczoność bogów, to być może tak mają.
I kolejnym zdaniem udowadniasz że jesteś politeistą i nie jesteś chrześcijaninem. Bóg jest jeden i nie można dywagować nad hierarchią bogów, to obraża Pana Boga.
Wiara chrześcijańska oznacza, że Bóg jest jeden! A na Boga składają się dwie osoby, Ojciec i Syn, gdzie Syn jest w hierarchii pod Ojcem, dopiero potem wierni, którzy są uczestnikami Bożej natury, są poniżej Syna.
Znowu twoje tezy sa niespójne. Wcześniej pisałeś ze Pan Jezus jest mniejszym bogiem, zdecyduj sie co glosisz. Pismo uczy o osobowości Ducha Świętego który jest tym samym jedynym Bogiem wszechmogącym.
Zaś wiara trynitarna oznacza, że Bóg jest jeden, działający w trzech równych sobie osobach (może to taki zakamuflowany chochlik politeistyczny, skoro już mamy się obrażać?). Wyciągasz złe wnioski, bo i założenia czerpiesz spoza Biblii (hinduizm, mitologia grecka).
Jestem ciekawy twojej biblijnej wykładni, że trzy osoby są sobie równe :)
Wyciągasz złe wnioski, bo myślisz o osobach jako o oddzielnych bogach; czerpiesz swoje założenia spoza Biblii, dlatego są błędne. Ty pytasz kto był ojcem Jezusa, ty wbrew Biblii poniżasz Ducha Świętego, dlatego twoje ideologie są pogańskie heretyckie a nie biblijne.
KAAN pisze:
zBiblia pisze: Nie wykazał, że Biblia zaprzecza binitariarnemu spojrzeniu na Boga, a nazywał mnie heretykiem tej teologii.
Wykazałem, binitarianizm to herezja, dlatego masz jasnozielony kolor nicka.
Raz jeszcze, proszę wskazać konkretny werset biblijny, że binitarianizm jaki głoszę jest fałszywy, bo jakoś nie zauważyłem.
Nie zauważyłeś, bo doktryna biblijna to nie jeden werset albo dwa i cały czas ci udowadniam że Duch Święty to osoba co całkowicie rozwala w drobny mak twoją herezję binitarianizmu. Herezje nietrynitarian oznaczamy na tym forum jasną zielenią.
KAAN pisze:
zBiblia pisze: Nie wykazał, że Ojciec jest równy Synowi i Duchowi Świętemu,
Wykazałem, ponieważ jest jeden Bóg, a Bóg nie jest wewnętrznie rozdarty. Fałszywe twoje myśłenie polega na przenoszeniu atrybutów Pana Jezusa z czasu jego służby na ziemi do stanu przed i po tym czasie.
Cytaty biblijne poproszę, że Ojciec, Syn i Duch są sobie równi.
Np.
II List do Koryntian 13:13 Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.
Masz na myśli jak sądzę, że był Bogiem uniżonym?
Nie ma takiego terminu w Biblii, co dowodzi twojej pozabiblijnej ideologii, która chcesz podeprzeć Biblią, ale to jest już zdemaskowane.
KAAN pisze:
zBiblia pisze: podczas gdy mnie sugeruje herezje hinduskie związane z hierarchią w Bożej rodzinie (Ojca, Syna i wiernych).
Nie tylko hinduizm robi taką rzecz, takze mormoni i mitologia grecka te same elementy zawierają. Nie ma tego w Biblii co głosisz. Hierarchię mylisz z naturą i mylisz poddanie Syna Ojcu z rozdwojeniem istoty Boga jedynego. Bóg nie jest jednocześnie mniejszy i większy. Pan Jezus jest tym samym Bogiem tj, jego istota jest ta sama co Ojca.
Czekam z niecierpliwością jak osoby Trójcy są równe
Bo są jednym Bogiem.
, osobno i razem w jedno zarazem. Wszystko to pragnę poznać, masz szansę to przybliżyć, skoro Trójca jest oczywista.
Nie rozumiesz kim jest Bóg, nie staraj się bo tego nie zrozumiesz, zamiast tego musisz się nawrócić i POZNAWAĆ Boga przez Słowo. Tam masz pewne wskazówki jak rozumieć Boga i tylko w zakresie Biblii możesz Go poznać. Wymyślanie własnych teorii tylko szkodzi. Kim jest Bóg wie tylko On sam, tylko Duch Święty bada głębokości Boże.
Inaczej aspirujesz do miana gorszyciela dobrego imienia, nie tylko mnie, ale i Boga.
Tobie się tak zdaje, ale prawda jest taka, że bronię poszukujących czytających to forum przed brutalnym atakiem fałszywych ideologii podszywających się pod Boże Objawienie.
Bóg jest np. większy od ciebie, więc się mylisz.
A od ciebie też jest większy :D ... Czasami bywasz zabawny :)
Ojciec jest większy od Syna, więc się mylisz, no chyba, że wykażesz coś innego, ale z Biblii, bo jak na razie własną filozofię przedstawiasz.
Mam podpowiedź, najłatwiej jeśli przytoczysz mi taki fragment: "A Jezus powiedział: Jestem równy Ojcu", albo "Wyznajemy, że Ojciec, Jezus i Duch są sobie równi".
Nie ma takiego fragmentu Biblii jaki wymyśliłeś, bo sobie go wymyśliłeś i jest tylko w twojej głowie. Musisz poznać całą Biblię która uczy o jedności Boga i nigdzie nie zastanawia się nad hierarchią w samym Bogu. Hierarchia Syn - Ojciec dotyczy służby Pana Jezusa w zbawieniu człowieka.
KAAN pisze:
zBiblia pisze: Ponadto wmawia mi, że to co przytaczam, nie mówi nic o binitariarnej teologii jaką tu ukazuję,
Bo nie ma czegoś takiego w Biblii, to twoja fantazja.
Jest, bowiem jest jeden Bóg, na którego składają się dwie osoby, Ojciec i Syn,
Dlatego źle wierzysz, bo Duch Święty jest tym samym Bogiem i jest osobowy.
KAAN pisze:
zBiblia pisze: On ostrzega mnie raz i kara od razu.
Jak nazywasz kogoś kłamcą to natychmiast dostaniesz punkt.
A ty ile razy nazwałeś mnie kłamcą (heretykiem), w dodatku bez wykazania kłamstwa, dziesiątki razy... a punktów brak.
Kłamca to nie heretyk, poszukaj w słowniku albo na Wikipedii. Kłamca to osoba świadomie wprowadzająca kogoś w błąd, to bardzo paskudny grzech związany bezpośrednio z szatanem, który jest ojcem kłamstwa. ktoś może mówić nieprawdę i nie być kłamcą, bo nie wie że mówi nieprawdę, albo jest przekonany o prawdziwości swoich twierdzeń. Ktoś może powtarzać kłamstwa innych ale tez nie jest kłamcą, bo może być zwiedziony kłamstwem. Dlatego na oskarżenia o kłamstwo reagujemy na tym forum ostro.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 14 lip 2017, 02:43

KAAN pisze:
zBiblia pisze:Nie wyznaję innej religii, poza prawdą biblijną. Jeśli tam przez politeizm uważa się hierarchiczoność bogów, to być może tak mają.
I kolejnym zdaniem udowadniasz że jesteś politeistą i nie jesteś chrześcijaninem. Bóg jest jeden i nie można dywagować nad hierarchią bogów, to obraża Pana Boga.


Jeszcze raz, jeśli w religii hindu, czy jakiejkolwiek innej niż chrześcijaństwo hierarchia osób jest dowodem, że bogów jest kilku (zgodnie z liczebnością tej hierarchii) to tak jest u nich. Nie napisałem, że biblijna hierarchia Boga Ojca i Syna Bożego stanowi podobnie - o politeizmie. To twój wniosek ze złych założeń.





KAAN pisze:
zBiblia pisze:Wiara chrześcijańska oznacza, że Bóg jest jeden! A na Boga składają się dwie osoby, Ojciec i Syn, gdzie Syn jest w hierarchii pod Ojcem, dopiero potem wierni, którzy są uczestnikami Bożej natury, są poniżej Syna.
Znowu twoje tezy sa niespójne. Wcześniej pisałeś ze Pan Jezus jest mniejszym bogiem, zdecyduj sie co glosisz. Pismo uczy o osobowości Ducha Świętego który jest tym samym jedynym Bogiem wszechmogącym.


Jeśli napisałem mniejszy, to w sensie tylko i wyłącznie hierarchii. Nie widzę miejsca dla osoby Ducha w biblijnej hierarchii Boga Ojca, potem Jezusa, potem wiernych. Na pewno nie widzę też twojej teologii w Biblii mówiącej o Duchu Świętym, który jest tym samym jedynym Bogiem Ojcem.





KAAN pisze:
zBiblia pisze: Zaś wiara trynitarna oznacza, że Bóg jest jeden, działający w trzech równych sobie osobach (może to taki zakamuflowany chochlik politeistyczny, skoro już mamy się obrażać?). Wyciągasz złe wnioski, bo i założenia czerpiesz spoza Biblii (hinduizm, mitologia grecka).
Jestem ciekawy twojej biblijnej wykładni, że trzy osoby są sobie równe :)
Wyciągasz złe wnioski, bo myślisz o osobach jako o oddzielnych bogach; czerpiesz swoje założenia spoza Biblii, dlatego są błędne. Ty pytasz kto był ojcem Jezusa, ty wbrew Biblii poniżasz Ducha Świętego, dlatego twoje ideologie są pogańskie heretyckie a nie biblijne.


a skąd wniosek, że myślę o osobach Boga jako o odrębnych bogach?
nie poniżam Ducha Świętego, raczej ustawiam go tam, skąd trynitarianie go przesunęli i zmienili. Kaan, prosiłem cię wielokrotnie, pisz ze mną biblijnie, jak ja to czyniłem, bo nie wiem, czy się przekamazasz, czy rzeczywiście masz jakieś argumenty.




KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Wykazałem, binitarianizm to herezja, dlatego masz jasnozielony kolor nicka.
Raz jeszcze, proszę wskazać konkretny werset biblijny, że binitarianizm jaki głoszę jest fałszywy, bo jakoś nie zauważyłem.
Nie zauważyłeś, bo doktryna biblijna to nie jeden werset albo dwa i cały czas ci udowadniam że Duch Święty to osoba co całkowicie rozwala w drobny mak twoją herezję binitarianizmu. Herezje nietrynitarian oznaczamy na tym forum jasną zielenią.


Kolory na szczęście nie dominują nad przekazem biblijnym. Proszę po raz trzeci, proszę wskazać konkretne wersety biblijne, że binitarianizm jaki tu głoszę jest fałszywy. Zarzekałeś się, że Biblia wskazuje, że herezje takie jak binitarianizm są opisane w Biblii.





KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Wykazałem, ponieważ jest jeden Bóg, a Bóg nie jest wewnętrznie rozdarty. Fałszywe twoje myśłenie polega na przenoszeniu atrybutów Pana Jezusa z czasu jego służby na ziemi do stanu przed i po tym czasie.
Cytaty biblijne poproszę, że Ojciec, Syn i Duch są sobie równi.
Np.
II List do Koryntian 13:13 Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.


To teraz wskaż konkretnie, gdzie tu jest opisana równość tych osób? Bo to, że Ojciec, Syn i Duch są wymienieni, jeszcze o niczym nie świadczy.





KAAN pisze:
zBiblia pisze: Masz na myśli jak sądzę, że był Bogiem uniżonym?
Nie ma takiego terminu w Biblii, co dowodzi twojej pozabiblijnej ideologii, która chcesz podeprzeć Biblią, ale to jest już zdemaskowane.


Kilka razy cytowałem, więc teraz się okazuje, że nie czytasz uważnie co pisałem: "Niech będzie w was takie nastawienie umysłu, jakie też było w Chrystusie Jezusie; który, będąc w postaci Boga, nie uważał bycia równym Bogu za grabież; lecz ogołocił samego siebie, przyjmując postać sługi i stając się podobny do ludzi; a z postawy uznany za człowieka, uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i darował mu imię, które jest ponad wszelkie imię; aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie, na ziemi i pod ziemią. I aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca" Flp 2:5-11. Podobieństwo treści znajdziemy w porównaniu Starego i Nowego Testamentu: "Moje jest srebro i moje jest złoto - mówi Pan Zastępów" Ag 2:8 oraz "Znacie bowiem łaskę naszego Pana Jezusa Chrystusa, że będąc bogatym, dla was stał się ubogim, abyście wy zostali ubogaceni jego ubóstwem" 2Kor 8:9. Te trzy opisy nie pozostawiają wątpliwości, że Syn Boży, Jezus Chrystus, jako człowiek nie był w pełni Bogiem. To tylko taki pstryczek do teologii, że Jezus był 100% człowiekiem i 100% Bogiem. Zaraz zmierzymy się też hierarchią, która Kaanowi nie daje spokoju.
Zauważmy więcej, Jezus modlił się do Boga, swego Ojca, co wzmacnia argument "uniżenia", np.: "Uświęć ich w twojej prawdzie. Twoje słowo jest prawdą. (...) Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś (...) Ojcze, chcę, aby ci, których mi dałeś, byli ze mną tam, gdzie ja jestem, aby oglądali moją chwałę, którą mi dałeś, ponieważ umiłowałeś mnie przed założeniem świata" J 17:17, 21, 24. Jezus modli się o ludzi, aby otworzyli swoje serca i przyjęli Boga. Jezus mimo iż mówił to będąc na Ziemi, to czuł obecność Ojca (bo był zrodzony z Jego Ducha) i wiedział, że ta miłość daje mu chwałę, miłość ta utwierdza Go w przekonaniu, że jest w innym miejscu, jest w niebie, tam gdzie Ojciec. O to miejsce chwały również się modli. Pamiętajmy, że jesteśmy okryci tą niebiańską chwałą, gdy przyjmiemy Jezusa, aby zamieszkał w nas. Gdy my kołaczemy do Boga, ale również, gdy Bóg kołacze do nas i my otwieramy nasze serca: "I ja wam mówię: Proście, a będzie wam dane, szukajcie, a znajdziecie, pukajcie, a będzie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje, a kto szuka, znajduje, a temu, kto puka, będzie otworzone" Łk 11:9-10. "Oto stoję u drzwi i pukam. Jeśli ktoś usłyszy mój głos i otworzy drzwi, wejdę do niego i spożyję z nim wieczerzę, a on ze mną" Obj 3:20.
Wracając jednak do hierarchii, wiemy, że Jezus głosząc z tej pozycji "ubogiego" Boga, podał przykład modlitwy dla ludzi: "Wy więc tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech będzie uświęcone twoje imię. Niech przyjdzie twoje królestwo, niech się dzieje twoja wola na ziemi, tak jak w niebie. Daj nam dzisiaj naszego powszedniego chleba. I przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili. I nie wystawiaj nas na pokusę, ale wybaw nas od złego; twoje bowiem jest królestwo, moc i chwała na wieki. Amen" Mt 6:9-13. Ponadto, jeśli Jezus był na ziemi w pełni Bogiem, to czemu nie mógł czynić rzeczy, które są w Bożej mocy? "I nie mógł tam uczynić żadnego cudu oprócz tego, że uzdrowił niektórych chorych, kładąc na nich ręce. I dziwił się ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wioski, nauczając" Mk 6:5-6. "Ja sam od siebie nie mogę nic czynić. Jak słyszę, tak sądzę, a mój sąd jest sprawiedliwy, bo nie szukam swojej woli, ale woli tego, który mnie posłał, Ojca" J 5:30. "Dlatego Jezus powiedział do nich: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że ja jestem, a nie czynię nic sam od siebie, ale mówię to, czego mnie nauczył mój Ojciec. A ten, który mnie posłał, jest ze mną. Ojciec nie zostawił mnie samego, bo ja zawsze czynię to, co mu się podoba" J 8:28-29. Mógł uczynić tylko to, co jest z woli Ojca, ale od kiedy Jezus objawił się swoim uczniom po zmartwychwstaniu, wiemy, że ma pełnię władzy: "Wtedy Jezus podszedł i powiedział do nich: Dana mi jest wszelka władza na niebie i na ziemi" Mt 28:18. Wszelka! Chwała Tobie Jezu!
Zauważmy, że Boga nie można kusić do złego: "Niech nikt, gdy jest kuszony, nie mówi: Jestem kuszony przez Boga. Bóg bowiem nie może być kuszony do złego ani sam nikogo nie kusi" Jk 1:13. Jezus oczywiście był bez grzechu (1J 3:5), nie dał się skusić, ale fakt kuszenia Go jest zawarty w Biblii (Mt 4:1-11) z wyjaśnieniem tego Bożego planu: "Dlatego musiał we wszystkim upodobnić się do braci, aby stał się miłosiernym i wiernym najwyższym kapłanem wobec Boga dla przebłagania za grzechy ludu. A że sam cierpiał, będąc kuszony, może dopomóc tym, którzy są w pokusach" Hbr 2:17-18. Jezus był jednym z nas, chwałę Boga przedłożył na marność ciała kuszonego na śmierć. Zwyciężył i dał nam zwyciężać śmierć (Obj 2:11).
Inna ważna kwestia to biblijny fakt, że Bóg jest nieśmiertelny: "A Królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, jedynemu mądremu Bogu niech będzie cześć i chwała na wieki wieków. Amen" 1Tm 1:17. Czemu więc 100% Bóg umarł na krzyżu? Bóg nie umarł. Umarł Jezus Chrystus, czyli Bóg "ogołocony i ubogi, uniżony sługa" w formie ludzkiej. Bóg Ojciec wskrzesił Syna (a nie Jezus sam siebie!): "Lecz Bóg wskrzesił go z martwych" Dz 13:30. "Jeśli ustami wyznasz Pana Jezusa i uwierzysz w swoim sercu, że Bóg wskrzesił go z martwych, będziesz zbawiony" Rz 10:9. "Paweł, apostoł nie od ludzi ani przez człowieka, ale przez Jezusa Chrystusa i Boga Ojca, który go wskrzesił z martwych" Gal 1:1. Zadałem wcześniej pytanie, czy to możliwe, że dwie osoby mogą stanowić jednego Boga? Na tym etapie staje się jasne, że cały Boży plan bez dwóch osób nie byłby spójny na kartach Biblii. Bóg Jezus, który zawiera się w Najwyższym Bogu, swoim Ojcu, od początku był potrzebny dla zbawienia ludzkości. Dzięki niemu mamy nadzieję na życie wieczne wierząc w zmartwychwstanie ciała, posiadając wiarę w niezawodnego (nieśmiertelnego) Boga Ojca. Objawienie Boże jest takie, że nie ma Ojca bez Syna, nie ma Syna bez Ojca. Tu też widać, że dwoje są nierozerwalni jako jeden Bóg: "Każdy, kto wykracza poza naukę Chrystusa, a nie pozostaje w niej, ten nie ma Boga. Kto pozostaje w nauce Chrystusa, ten ma i Ojca, i Syna" 2J 1:9.
Gdy przypomnimy sobie relację Jezusa Chrystusa i kościoła (ludzi wiernych), wiemy na pewno, że Ojciec jest głową Syna. Nie tylko z powodu, że Jezus nie był na Ziemi Bogiem wszechmogącym, ale z prostszej przyczyny: takie jest całe objawienie biblijne! Nie mamy prawa zrównywać Bożej hierarchii Ojca i Syna, mimo iż Chrystus został udoskonalony. "Ale widzimy Jezusa, który stał się niewiele mniejszy od aniołów, ukoronowanego chwałą i czcią za cierpienia śmierci, aby z łaski Boga zakosztował śmierci za wszystkich. Wypadało bowiem temu, dla którego jest wszystko i przez którego jest wszystko, aby, doprowadzając wielu synów do chwały, wodza ich zbawienia uczynił doskonałym przez cierpienie. Zarówno bowiem ten, który uświęca, jak i uświęceni, z jednego są wszyscy. Z tego powodu nie wstydzi się nazywać ich braćmi (...) Chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał. A uczyniony doskonałym, stał się sprawcą wiecznego zbawienia dla wszystkich, którzy są mu posłuszni" Hbr 2:9-11, 5:8-9. I ma dziś pełnię władzy przekazaną od Ojca: "Ty jesteś najpiękniejszym z synów ludzkich; wdzięk rozlał się na twoich wargach, dlatego Bóg pobłogosławił cię na wieki. (...) Twój tron, o Boże, na wieki wieków, berłem sprawiedliwości jest berło twego królestwa. Miłujesz sprawiedliwość, a nienawidzisz nieprawości, dlatego namaścił cię, o Boże, twój Bóg olejkiem radości bardziej niż twoich towarzyszy" Ps 45:2, 6-7. (Psalmista znów zauważa dwie osoby Boże).

Powyżej tylko wskazówki. Teraz niezaprzeczalne konkrety (również biblijne!). Jezus mówił, że jest mniejszy od Ojca: "Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i znowu przyjdę do was. Gdybyście mnie miłowali, radowalibyście się, ponieważ powiedziałem: Idę do Ojca. Mój Ojciec bowiem jest większy niż ja" J 14:28. Tak było! Biblia wskazuje, że tak jest teraz: "Lecz chcę, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety mężczyzna, a głową Chrystusa Bóg" 1Kor 11:3. Oraz że Syn Boży będzie w hierarchii niżej od Boga Ojca: "Wszystko bowiem poddał pod jego stopy. A gdy mówi, że wszystko jest mu poddane, jest jasne, że oprócz tego, który mu wszystko poddał. Gdy zaś wszystko zostanie mu poddane, wtedy i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkich" 1Kor 15:28.
Nie wiem ile Boga było w Jezusie człowieku (1%, 5% czy 87%), ale Biblia wskazuje jasno, że nie mogła być to pełnia (trynitarne 100%). To wszystko można podsumować w ten sposób: gdy Jezus żył na Ziemi, był tym kim zawsze był (pochodzenie, identyfikacja), ale nie był całkowicie tym, czym zawsze był (np. stał się śmiertelny i nie mógł czynić wszelkich cudów). Natomiast zmartwychwstanie przemieniło Go znów do pełni, którą był, ale z zachowaniem hierarchii "On jest obrazem Boga niewidzialnego i pierworodnym wszelkiego stworzenia. Przez niego bowiem wszystko zostało stworzone, to, co w niebie i to, co na ziemi, to, co widzialne i co niewidzialne, czy trony, czy panowania, czy zwierzchności, czy władze. Wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko istnieje dzięki niemu. On też jest głową ciała – kościoła; on jest początkiem i pierworodnym z umarłych, aby we wszystkim był pierwszy; Ponieważ upodobał sobie Ojciec, aby w nim zamieszkała cała pełnia; I żeby przez niego pojednał wszystko ze sobą, czyniąc pokój przez krew jego krzyża; przez niego, mówię, to, co jest na ziemi, jak i to, co jest w niebie" Kol 1:15-20. Ponieważ Biblia uczy, że możemy być uczestnikami Boga, to musimy równać do Jezusa, on jest wzorem Bożej woli wypełnionym w ciele: "Gdyż w nim mieszka cieleśnie cała pełnia Bóstwa" Kol 2:9, bo tak upodobał sobie Ojciec (Kol 1:19). Taka pobożność to rzecz wielkiej wagi: "A bez wątpienia wielka jest tajemnica pobożności: Bóg objawiony został w ciele, usprawiedliwiony w Duchu, widziany był przez anioły, głoszony był poganom, uwierzono mu na świecie, wzięty został w górę do chwały" 1Tm 3:16.
Chwalmy Ojca i Syna, oni uczynią nas bogami: "Powiedziałem: Jesteście bogami i wszyscy wy jesteście synami Najwyższego" Ps 82:6. Czyńmy wolę Boga, bądźmy uniżonymi sługami, co potwierdza np. J 10:33-38, Jk 4:10, abyśmy nie byli bożkami ciemności (np. Mt 12:26, 2Kor 11:13-15): "Bo chociaż są tacy, którzy są nazywani bogami, czy to na niebie, czy na ziemi – bo wielu jest bogów i wielu panów; To dla nas jest jeden Bóg, Ojciec, z którego wszystko, a my w nim, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko, a my przez niego" 1Kor 8:5-6. Czyż nie słyszymy od niektórych pseudo-chrześcijańskich kościołów, że rozmaici święci w niebie wstawiają się za nami i do nich należy się modlić? To tylko jedna w wielu błędnych koncepcji teologicznych, która pozwala rozpoznać fałszywy kościół, jednak gdybym kontynuował to wykroczyłbym poza temat. Poruszany tu binitarianizm jest biblijną koncepcją i często od tej doktryny trzeba rozpoczynać poznawanie kościołów na Ziemi. Na krótko wrócę do relacji na linii Bóg-człowiek, bo trzeba zanotować kilka ważnych zdań.
Zauważyłeś zapewne na przykładzie niektórych biblijnych wątków, że Ojciec jest synonimem Boga, szczególnie gdy jest to w oderwaniu od Syna. Po pierwsze, jak było zaprezentowane, Ojciec i Syn to dwa osobne byty. Jedna z tych osób, Syn Boży, był Bogiem "uniżonym", po zmartwychwstaniu zasiadł z Ojcem na tronie w niebie, a przed stworzeniem świata istniał jako Słowo, które Bogiem było i z Boga pochodziło! Po trzecie, Bóg Jezus na Ziemi, jako niewszechmogący, mógł zostać ożywiony z martwych przez Ojca, który pozostawał w pełni Bogiem. Z punktu widzenia hierarchiczności nie wymaga to już szerszej analizy. Jezus potwierdza nam, że gdy w Biblii czytamy o Bogu, to kontekst ma wskazywać na Ojca. Dla Niego to synonim: "Jezus do niej powiedział: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do mego Ojca. Ale idź do moich braci i powiedz im: Wstępuję do mego Ojca i waszego Ojca, i do mego Boga, i waszego Boga" J 20:17. (Jeśli przez słowo Bóg rozumieć Trójcę osób, to Jezus wstępowałby nie tyle sam do siebie, ale co bardziej karkołomnie brzmi - do Trójcy i Ojca zarazem). A wcześniej zapowiedź: "Ale nadchodzi godzina, i teraz jest, gdy prawdziwi czciciele będą czcić Ojca w duchu i w prawdzie. Bo i Ojciec szuka takich, którzy będą go czcić. Bóg jest duchem, więc ci, którzy go czczą, powinni go czcić w duchu i w prawdzie" J 4:23-24. Gdy jednak czasami Biblia mówi o Bogu wskazuje wprost na Jezusa, co wykładałem przy okazji obrony Jeuzsa jako Boga. Przypomnę część, dla wyczuwania kontekstu: "Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju. Potężna będzie władza i pokój bez końca na tronie Dawida i w jego królestwie, gdyż utrwali ją i oprze na prawie i sprawiedliwości, odtąd aż na wieki. Dokona tego żarliwość Pana Zastępów" Iz 9:6. "Jedynemu mądremu Bogu, naszemu Zbawicielowi, niech będzie chwała i majestat, moc i władza, teraz i po wszystkie wieki. Amen" Jud 1:25. A najciekawszy w tym kontekście jest fragment z listu do Rzymian 8:9-11, gdzie obydwoje, Ojciec i Syn, równocześnie noszą najwyższy tytuł: Bóg.
Chwała Bogu Ojcu, że zwyciężył śmierć przez Boga Odkupiciela, Pana Zastępów! Droga zbawienia jest dla nas otwarta, spójrzmy na fundamentalną prawdę: "Jezus mu odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie. Gdybyście mnie znali, znalibyście też mego Ojca. I już teraz go znacie, i widzieliście go. Powiedział do niego Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. Jezus mu odpowiedział: Tak długo jestem z wami, a nie poznałeś mnie, Filipie? Kto mnie widzi, widzi i mego Ojca. Jak możesz mówić: Pokaż nam Ojca? Nie wierzysz, że ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie? Słów, które ja do was mówię, nie mówię od samego siebie, lecz Ojciec, który mieszka we mnie, on dokonuje dzieł. Wierzcie mi, że ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie. Przynajmniej z powodu samych dzieł wierzcie mi" J 14:6-11. Jezus niewątpliwie był osobą i reprezentuje Ojca, wypełnił Jego plan zbawienia w zmartwychwstaniu. Apostoł Jan relacjonuje nam słowa Syna Człowieczego, który dzieli władzę z Ojcem w niebie: "I powiedział do mnie: Stało się. Ja jestem Alfa i Omega, początek i koniec. Ja spragnionemu dam darmo ze źródła wody życia. Kto zwycięży, odziedziczy wszystko i będę dla niego Bogiem, a on będzie dla mnie synem" Obj 21:6-7. Można cytować więcej, ale niech te słowa Jezusa budują fundamenty wiary, że udowodniona wcześniej hierarchia Ojca i Syna jest dla nas tym samym, ze przez wiarę mamy udział w Bożej Rodzinie i Królestwie Bożym. Bądźmy synami Jezusa, naszego Boga! "Wy wszyscy jesteście synami światłości i synami dnia. Nie jesteśmy synami nocy ani ciemności (...) Zachowujcie pokój między sobą. Prosimy was też, bracia, napominajcie niekarnych, pocieszajcie bojaźliwych, podtrzymujcie słabych, bądźcie cierpliwi dla wszystkich. Uważajcie, aby nikt nikomu nie odpłacał złem za zło, ale zawsze dążcie do tego, co dobre dla siebie nawzajem i dla wszystkich. Zawsze się radujcie. Nieustannie się módlcie. Za wszystko dziękujcie. Taka jest bowiem wola Boga w Chrystusie Jezusie względem was" 1Tes 5:5, 13b-18. "Błogosławieni czyniący pokój, ponieważ oni będą nazwani synami Bożymi" Mt 5:9. "Wszyscy bowiem ci, którzy są prowadzeni przez Ducha Bożego, są synami Bożymi" Rz 8:14.
"Wszystko zostało mi przekazane od mego Ojca i nikt nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec, ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić" Łk 10:22. Dziękuję Ci Panie! Inne podsumowanie, tym razem apostolskie: "A jeśli nasza ewangelia jest zakryta, to jest zakryta dla tych, którzy giną; W których bóg tego świata zaślepił umysły, w niewierzących, aby nie świeciła im światłość chwalebnej ewangelii Chrystusa, który jest obrazem Boga. Nie głosimy bowiem samych siebie, lecz Chrystusa Jezusa, że jest Panem, a samych siebie, że jesteśmy waszymi sługami dla Jezusa. Ponieważ Bóg, który rozkazał, aby z ciemności zabłysnęło światło, ten zabłysnął w naszych sercach, aby zajaśniało w nas poznanie chwały Bożej w obliczu Jezusa Chrystusa" 2Kor 4:3-6. Tak jak Syn Człowieczy był obrazem Boga, ludzie mają szansę być obrazem Jezusa. "Tych bowiem, których on przedtem znał, tych też przeznaczył, aby stali się podobni do obrazu jego Syna, żeby on był pierworodny między wieloma braćmi. Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał, tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił, tych też uwielbił" Rz 8:29-30. Chwała, chwała, chwała! Jeszcze raz, nie bójmy się prosić o to, by stać się Synami Bożymi! "Wszyscy bowiem jesteście synami Bożymi przez wiarę w Chrystusa Jezusa" Gal 3:26. "Lecz wszystkim tym, którzy go przyjęli, dał moc, aby się stali synami Bożymi, to jest tym, którzy wierzą w jego imię" J 1:12. "Jeśli ktoś mi służy, niech idzie za mną, a gdzie ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś będzie mi służył, uczci go mój Ojciec" J 12:26. "Bądźcie więc doskonali, tak jak doskonały jest wasz Ojciec, który jest w niebie" Mt 5:48. Mamy obietnicę, że możemy się zbliżyć do perfekcji, tak jak Słowo dopiero na Ziemi stało się doskonałe, co było przytoczone w Hbr 5:8-9. Ujmując inaczej: plan Boży się zrealizował, Syn teraz dzieli władzę z Bogiem Ojcem, co też już wykładałem. Wiemy też o czymś więcej dla nas samych: "Temu, kto zwycięży i zachowa aż do końca moje uczynki, dam władzę nad narodami. I będzie rządził nimi laską żelazną, jak naczynia gliniane będą skruszeni, jak i ja otrzymałem od mego Ojca" Obj 2:26-27. Przeczytaj inne obietnice zawarte do zborów w rozdziałach 2 i 3 Księgi Objawienia. A przede wszystkim: "I będę wam Ojcem, a wy będziecie mi synami i córkami – mówi Pan Wszechmogący" 2Kor 6:18.
Hierarchia Boża w Biblii istnieje, mało tego, mamy obietnicę być uczestnikami tej hierarchii. Jak poukładałeś sobie niebiblijną doktrynę troistego Boga, to dwoistego rozpoznasz łatwiej, otwórz się tylko przed darem Ducha Świętego.
Podpowiem ci jednak jak zrozumieć dwoistość Boga? Zaznaczę że binitarianizm jest zgodny z Bożym porządkiem (reszta poglądów jest tylko ludzkim wyobrażeniem). Relację jaką obserwujemy między Bogiem Ojcem i Synem Bożym nie chwieje zdroworozsądkowym myśleniem człowieka: "Dlatego opuści mąż ojca swego i matkę swoją i złączy się z żoną swoją, i staną się jednym ciałem" Rdz 2:24. Ten fragment ma swój odpowiednik w Ewangelii: "A on im odpowiedział: Nie czytaliście, że ten, który stworzył ich na początku, uczynił ich mężczyzną i kobietą? I powiedział: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się ze swoją żoną, i będą dwoje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co więc Bóg złączył, człowiek niech nie rozłącza" Mt 19:4-6. Na przykładzie małżeństwa uczymy się właściwego porównania, że dwie osoby mogą być jednym, tak jak jednym jest Ojciec i Syn. Nie chodzi o to, że ma być to fizycznie jedno ciało. Małżeństwo, jako dwa ciała, są symbolicznie zgodnym ciałem duchowym w myśli, woli i dziele, po prostu. (Nie ma jednak małżeństwa idealnie zgodnego - z racji naszej grzeszności, np. Rz 3:23 - ale relacja Ojca i Syna niewątpliwie jest święta). Przykład małżeństwa, gdzie "mąż jest głową żony" ma też inny wymiar, to relacja Chrystusa i Jego kościoła (Ef 5:20-33). A kościół to wiele osób, które są jednym i oni z Jezusem symbolicznym małżeństwem: "Jak bowiem w jednym ciele mamy wiele członków, ale nie wszystkie członki wykonują tę samą czynność; Tak my, chociaż liczni, jesteśmy jednym ciałem w Chrystusie, ale z osobna jesteśmy członkami jedni drugich" Rz 12:4-5. Nie mam wątpliwości, że jestem pod Chrystusem, On jest moim autorytetem.








KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Nie tylko hinduizm robi taką rzecz, takze mormoni i mitologia grecka te same elementy zawierają. Nie ma tego w Biblii co głosisz. Hierarchię mylisz z naturą i mylisz poddanie Syna Ojcu z rozdwojeniem istoty Boga jedynego. Bóg nie jest jednocześnie mniejszy i większy. Pan Jezus jest tym samym Bogiem tj, jego istota jest ta sama co Ojca.
Czekam z niecierpliwością jak osoby Trójcy są równe
Bo są jednym Bogiem.


Cytaciki z Biblii, cytaciki poproszę. Ja na poparcie swojego mam np. J 10:30: "Ja i Ojciec jedno jesteśmy". A o hierarchii miałeś powyżej.





KAAN pisze:
zBiblia pisze:, osobno i razem w jedno zarazem. Wszystko to pragnę poznać, masz szansę to przybliżyć, skoro Trójca jest oczywista.
Nie rozumiesz kim jest Bóg, nie staraj się bo tego nie zrozumiesz, zamiast tego musisz się nawrócić i POZNAWAĆ Boga przez Słowo. Tam masz pewne wskazówki jak rozumieć Boga i tylko w zakresie Biblii możesz Go poznać. Wymyślanie własnych teorii tylko szkodzi. Kim jest Bóg wie tylko On sam, tylko Duch Święty bada głębokości Boże.


Tylko Bóg bada głębokości Boże, ale to z kim i czym mamy do czynienia jest napisane.
Przytocz mi te wskazówki, czekam i czekam...





KAAN pisze:
zBiblia pisze: Inaczej aspirujesz do miana gorszyciela dobrego imienia, nie tylko mnie, ale i Boga.
Tobie się tak zdaje, ale prawda jest taka, że bronię poszukujących czytających to forum przed brutalnym atakiem fałszywych ideologii podszywających się pod Boże Objawienie.


Fałszywych ideologii wobec regulaminu tego forum, to forum oznacza ich kolorem zielonym. Nie głoszę tu nic fałszywego wobec Biblii.






KAAN pisze:
zBiblia pisze: Bóg jest np. większy od ciebie, więc się mylisz.
A od ciebie też jest większy :D ... Czasami bywasz zabawny :)


Tak, ode mnie też Bóg jest większy. Cieszę się, że mogłem rozładować ewentualne napięcie.





KAAN pisze:
zBiblia pisze: Ojciec jest większy od Syna, więc się mylisz, no chyba, że wykażesz coś innego, ale z Biblii, bo jak na razie własną filozofię przedstawiasz.
Mam podpowiedź, najłatwiej jeśli przytoczysz mi taki fragment: "A Jezus powiedział: Jestem równy Ojcu", albo "Wyznajemy, że Ojciec, Jezus i Duch są sobie równi".
Nie ma takiego fragmentu Biblii jaki wymyśliłeś, bo sobie go wymyśliłeś i jest tylko w twojej głowie. Musisz poznać całą Biblię która uczy o jedności Boga i nigdzie nie zastanawia się nad hierarchią w samym Bogu. Hierarchia Syn - Ojciec dotyczy służby Pana Jezusa w zbawieniu człowieka.


Tak te fragmenty wymyśliłem, szkoda, że nie wyczułeś kontekstu wypowiedzi (może dlatego, że znów go wyciąłeś). To jak będzie z cytatami o tej równości wewnątrz Boga Trójcy?
Cytaciki, cytaciki :)




KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Bo nie ma czegoś takiego w Biblii, to twoja fantazja.
Jest, bowiem jest jeden Bóg, na którego składają się dwie osoby, Ojciec i Syn,
Dlatego źle wierzysz, bo Duch Święty jest tym samym Bogiem i jest osobowy.


Konkretnie poproszę. Wiesz co mam na myśli?





I proszę ciebie, przy odpisywaniu, aby również utrzymać porządek cytowania *tak jak w innym temacie), żebyś nie manipulował moim słowem.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kontousunieteMtl » 14 lip 2017, 08:56

zBiblia pisze:




KAAN pisze:Tobie się tak zdaje, ale prawda jest taka, że bronię poszukujących czytających to forum przed brutalnym atakiem fałszywych ideologii podszywających się pod Boże Objawienie.


Fałszywych ideologii wobec regulaminu tego forum, to forum oznacza ich kolorem zielonym. Nie głoszę tu nic fałszywego wobec Biblii.

(...) proszę ciebie, przy odpisywaniu, aby również utrzymać porządek cytowania *tak jak w innym temacie), żebyś nie manipulował moim słowem.




ZBiblia...dziekuje za twoje wyklady biblijne....sa dla mnie bezcenne :->

Korzystam z nich i moje sciezki sie prostuja...i potwierdza sie Slowo Boze, mowiace, ze" kto szuka ten znajdzie"...

Trojca zawsze byla dla mnie obcym pojeciem...nigdy nie udalo mi sie dopatrzec jej w Bozym Objawieniu...odkad poznaje Pismo Sw. odrzucam po kolei jedna doktryne religijna po drugiej...czasami pojawiaja sie watpliwosci czy to wlasciwa droga...jednak zawsze wtedy spotykam kogos, kto tak jak ty pomaga mi pozbyc sie tych watpliwosci i podbudowac w wierze w "jedynego prawdziwego Boga i w Tego, ktorego On poslal", Jezusa Chrystusa.

Dziekuje Bogu za Jego Ducha, ktory dziala wsrod ludzi, gromadzac dzieci Boze w Kosciele, budowanym z ZYWYCH -bo ozywionych Duchem Sw.-kamieni...

Dzieki takim wykladom jak twoje, zBiblia, moje" puzle "poznania Boga ukladaja sie w calosc...wylania sie wspanialy obraz Boga i coraz czesciej czuje w duchu, ze moje zaufanie do Niego jest coraz wieksze...a moja wiara staje sie pewnoscia :->


Zycze wszystkim forumowiczom wspanialych duchowych doznan na drodze poznawania Boga Ojca i Syna, ktorzy moca i madroscia swojego Ducha realizuja dla nas cudowny plan zbawienia.




KAAN, przykro mi bardzo, ze w postawie zBiblia dopatrujesz sie "brutalnego ataku" i "falszu"...mimo,ze golym okiem widac, ze jest lagodnym czlowiekiem i trudno dopatrzec sie falszu w jego postach, jako ze wszystkie bazuja na Biblii.

Caly czas czekam, ze obronisz biblijnie twoje stanowisko w dyskusji...Jesli uwazasz, ze to, co pisze zBiblia jest falszem, to wykaz to merytorycznie i logicznie...i uczciwie... w pokoju Bozym, ktory "przewyzsza kazda mysl", bedac darem Ducha Sw.... :->
Albo przyznaj, ze nie masz argumentow...Na tym polega pokora wobec Boga i Jego Swietego Slowa...bo "Ojciec wiekszy jest niz ja"...a wiec na pewno wiekszy niz ja i ty, KAAN...

Ja nie mam potrzeby sprzeciwiac sie Boskiej Prawdzie i Madrosci, ktora sie w tej Prawdzie zawiera.


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 14 lip 2017, 09:39

Dziękuję Motyl. Cieszę się, że Bóg dał nam w przyrodzie poznanie gąsienicy, o której można pomyśleć na sposób duchowy, gdzie z stworzenia pełzającego zmienia się w totalnie odmienione wolne stworzenie.
To nie mój wkład, że zbliżyłeś się do prawdziwego Boga, swego Ojca i Jego Syna, wybawiciela. To ty poprosiłeś o zrozumienie, a mnie tylko Jezus ustawił na twojej drodze.

Rzecz cudowna :) to wszystko prawda, teraz gdy piszę motyl usiadł na oknie.
Obrazek

Nie musisz wierzyć w prawdziwość zdjęcia, ale mnie to co widziałem wystarczy (a na tinypic hasło antyspamowe brzmiało "nice job")
Kocham Ciebie Panie! Widzę twoje cuda. Wielbię Ciebie. Pragnę iść w Twoim Duchu i mieć Twój umysł Jezu, jakim odbarowaś apostołów, buduj mnie i umacniaj, prowadz dalej niż dyskusja na forum...

Motyl, ale co chciałem jeszcze napisać, w momencie kiedy odkryłem, że Trójca jest fałszywa, oraz kim i czym tak na prawde jest Bóg, poczułem więcej Ducha Bożego w sobie, to też był dla mnie uderzający znak, trudno mi było uwierzyć, że można mieć więcej, tymczasem On mi udowadnia takimi znakami, że będzie więcej. Pokazał mi, że dotarłem osobiście (a tak na prawdę w duchu internetu ;D ) do pierwszej osoby z tym co głoszę, mając tylko Słowo za autorytet. Aż nabieram rumieńców na akt chrztu...


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: KAAN » 14 lip 2017, 10:18

zBiblia pisze:Jeszcze raz, jeśli w religii hindu, czy jakiejkolwiek innej niż chrześcijaństwo hierarchia osób jest dowodem, że bogów jest kilku (zgodnie z liczebnością tej hierarchii) to tak jest u nich. Nie napisałem, że biblijna hierarchia Boga Ojca i Syna Bożego stanowi podobnie - o politeizmie. To twój wniosek ze złych założeń..
Jeszcze raz, chcesz ukryć fakt że napisałes wprost że Pan Jezus jest mniejszym Bogiem. Logika twojej wypowiedzi wskazuje, że musi być co najmniej dwóch Bogów z których jeden jest mniejszy. Nie wywiniesz się z tego, to jawny politeizm (biteizm - dwóch bogów - neologizm :) ).
KAAN pisze:Jeśli napisałem mniejszy, to w sensie tylko i wyłącznie hierarchii. Nie widzę miejsca dla osoby Ducha w biblijnej hierarchii Boga Ojca, potem Jezusa, potem wiernych. Na pewno nie widzę też twojej teologii w Biblii mówiącej o Duchu Świętym, który jest tym samym jedynym Bogiem Ojcem.
Napisałeś, że jest mniejszym Bogiem, teraz zaczynasz mięknąć i wycofywać się. Co to znaczy według ciebie tylko w hierarchii jest mniejszy. Kiedy ta mniejszość miała miejsce, czy jest ona cały czas, jakie to ma znaczenie dla wierzącego człowieka.
Jak widzisz nie wystarczy stworzyć sobie model religijny i szukać potwierdzenia w wersetach. Trzeba znać całe przesłanie Słowa Bożego i widzieć głębię zamysłu Bożego, ale to jest dostępne tylko dla zbawionych z wiary przez Pana Jezusa.

KAAN pisze:a skąd wniosek, że myślę o osobach Boga jako o odrębnych bogach?
Tak napisałeś: "Jezus też jest Bogiem, mniejszym od Ojca"
viewtopic.php?p=530367#p530367
nie poniżam Ducha Świętego, raczej ustawiam go tam, skąd trynitarianie go przesunęli i zmienili.
Poniżasz, degradujesz osobę Ducha Świętego do poziomu bezwolnej mocy, a jak wykazałem ci w Biblii Duch Święty ma wolę czyli jest osobowy i inne atrybuty opisane w Biblii pokazują ze jest tym samym jedynym Bogiem co Ojciec i Syn.
KAAN pisze:
zBiblia pisze:Raz jeszcze, proszę wskazać konkretny werset biblijny, że binitarianizm jaki głoszę jest fałszywy, bo jakoś nie zauważyłem.
Nie zauważyłeś, bo doktryna biblijna to nie jeden werset albo dwa i cały czas ci udowadniam że Duch Święty to osoba co całkowicie rozwala w drobny mak twoją herezję binitarianizmu. Herezje nietrynitarian oznaczamy na tym forum jasną zielenią.
Proszę po raz trzeci, proszę wskazać konkretne wersety biblijne, że binitarianizm jaki tu głoszę jest fałszywy. [/quote]Po raz trzeci ci piszę, ze każdy werset pokazujący Ducha Świetego jako osobę neguje binitarianizm i pokazuje że to herezja.
KAAN pisze:
zBiblia pisze:Cytaty biblijne poproszę, że Ojciec, Syn i Duch są sobie równi.
Np.
II List do Koryntian 13:13 Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.

To teraz wskaż konkretnie, gdzie tu jest opisana równość tych osób? Bo to, że Ojciec, Syn i Duch są wymienieni, jeszcze o niczym nie świadczy.
Świadczy, w tym wersecie widać źródło łaski, miłości i społeczności jakie jest w Bogu jedynym.
KAAN pisze:
zBiblia pisze: Masz na myśli jak sądzę, że był Bogiem uniżonym?
Nie ma takiego terminu w Biblii, co dowodzi twojej pozabiblijnej ideologii, która chcesz podeprzeć Biblią, ale to jest już zdemaskowane.
Kilka razy cytowałem, ...
Cytowałeś źle, nigdzie nie ma terminu "Bóg uniżony", wszystkie te wersety odnoszą się do uniżoności Pana Jezusa kiedy sprawował swoją służbę odkupienia ludzi.
Podpowiem ci jednak jak zrozumieć dwoistość Boga? Zaznaczę że binitarianizm jest zgodny z Bożym porządkiem
Nie podpowiadaj mi herezji, binitarianizm jest herezją.
Nie mam wątpliwości, że jestem pod Chrystusem, On jest moim autorytetem.
Ja jestem pewien że nie jesteś, Pan Jezus nie jest autorem herezji.
KAAN pisze:
zBiblia pisze:, osobno i razem w jedno zarazem. Wszystko to pragnę poznać, masz szansę to przybliżyć, skoro Trójca jest oczywista.
Nie rozumiesz kim jest Bóg, nie staraj się bo tego nie zrozumiesz, zamiast tego musisz się nawrócić i POZNAWAĆ Boga przez Słowo. Tam masz pewne wskazówki jak rozumieć Boga i tylko w zakresie Biblii możesz Go poznać. Wymyślanie własnych teorii tylko szkodzi. Kim jest Bóg wie tylko On sam, tylko Duch Święty bada głębokości Boże.
Tylko Bóg bada głębokości Boże,...
No tak! Duch Świety jest Bogiem:

I List do Koryntian 2:10 Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże.

KAAN pisze:
zBiblia pisze: Bóg jest np. większy od ciebie, więc się mylisz.
A od ciebie też jest większy :D ... Czasami bywasz zabawny :)
Tak, ode mnie też Bóg jest większy...
Więc się mylisz :D

KAAN pisze:
zBiblia pisze:Jest, bowiem jest jeden Bóg, na którego składają się dwie osoby, Ojciec i Syn,
Dlatego źle wierzysz, bo Duch Święty jest tym samym Bogiem i jest osobowy.
Konkretnie poproszę. Wiesz co mam na myśli?
Poczytaj wcześniejsze posty tam masz wszystko :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: KAAN » 14 lip 2017, 10:31

Motyl pisze:KAAN, przykro mi bardzo, ze w postawie zBiblia dopatrujesz sie "brutalnego ataku" i "falszu"...mimo,ze golym okiem widac, ze jest lagodnym czlowiekiem i trudno dopatrzec sie falszu w jego postach, jako ze wszystkie bazuja na Biblii.
Bazuje na urojeniach ludzi spaczonych na umyśle, jest wielu ludzi łagodnych i gorliwych którzy wierzą w fałszywe ideologie. Jak widać na tym forum jesteś kolejną ofiarą fałszywych proroków, wyszedłeś z jednego bagna i wdepnąłeś w inne. Taka jest smutna prawda. Mogę się tylko modlić o ciebie byś przejrzał na oczy (te duchowe) i poszedł za prawdą.

Caly czas czekam, ze obronisz biblijnie twoje stanowisko w dyskusji...Jesli uwazasz, ze to, co pisze zBiblia jest falszem, to wykaz to merytorycznie i logicznie...i uczciwie... w pokoju Bozym, ktory "przewyzsza kazda mysl", bedac darem Ducha Sw.... :->
Napisałem wiele argumentów popartych odpowiednimi fragmentami Biblii jeśli tego nie widzisz, to nic na to nie poradzę. Taktyka fałszywych nauczycieli to zalewanie dyskusji taką ilością wersetów i zmyłsonych argumentów, zby wyglądało to na prawdę i żeby czytelnik pogubił się w dyskusji. Tak robią np ŚJ, to ich metoda. Rozmawiałem z nimi wiele razy i to jest dopkładnie to co prezentuje zBiblią. ŚJ też chodzą z Biblią. Ilość cytatów nie świadczy o wartości całej ideologii, ale świadczy że ktoś ma cos do ukrycia w gąszczu swoich wywodów. Ja się na takie moetody nie daję złapać.
Albo przyznaj, ze nie masz argumentow...Na tym polega pokora wobec Boga i Jego Swietego Slowa...bo "Ojciec wiekszy jest niz ja"...a wiec na pewno wiekszy niz ja i ty, KAAN...
Pokora względem Boga polega na przyjęciu Słowa takim jakim jest, a nie wyrywaniu fragmentów wersetów z kontekstu tak jak to przed chwilą zrobiłeś. Wersety nie funkcjonują samodzielnie ale są w kontekście przekazu Słowa. Pan Jezus był sługą kiedy nas (zbawionych) odkupił, teraz siedzi na tronie Bożym i czeka aż nieprzyjaciele jego będa położeni jako podnóżek stóp jego. Teraz jest Królem królów i Panem panów.
Ja nie mam potrzeby sprzeciwiac sie Boskiej Prawdzie i Madrosci, ktora sie w tej Prawdzie zawiera.
Więc słuchaj prawdy a nie zmanipulowanych ideologii jaką jest binitarianizm. To herezja funkcjonująca od bardzo dawna, starsza nawet od katolicyzmu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kontousunieteMtl » 14 lip 2017, 12:26

zBiblia pisze:
Nie musisz wierzyć w prawdziwość zdjęcia, ale mnie to co widziałem wystarczy (...)
Kocham Ciebie Panie! Widzę twoje cuda.



Oczywiscie wierze :-> ...caly wszechswiat pelen jest cudow...kazdy centymetr ziemi pokryty jest cudami... :->

To przeciez dzielo Boze, ktore swiadczy o swoim Stworcy...

Jaki to wielki przywilej , moc to wszystko zobaczyc...uswiadomic sobie ...i chwalic Boga z glebi serca, na ktorym On wypisal swoje prawa... :->


Pozdrawiam cie, zBiblia, w Duchu i Prawdzie.


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: diedmaroz » 14 lip 2017, 22:53

Słuchajcie, gdzie będziecie należeć do biblijnego zboru ze służbami itd, jak nauczał Paweł? Jest jakikolwiek zbór binitarian?


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 15 lip 2017, 01:37

KAAN pisze:
zBiblia pisze:Jeszcze raz, jeśli w religii hindu, czy jakiejkolwiek innej niż chrześcijaństwo hierarchia osób jest dowodem, że bogów jest kilku (zgodnie z liczebnością tej hierarchii) to tak jest u nich. Nie napisałem, że biblijna hierarchia Boga Ojca i Syna Bożego stanowi podobnie - o politeizmie. To twój wniosek ze złych założeń..
Jeszcze raz, chcesz ukryć fakt że napisałes wprost że Pan Jezus jest mniejszym Bogiem. Logika twojej wypowiedzi wskazuje, że musi być co najmniej dwóch Bogów z których jeden jest mniejszy. Nie wywiniesz się z tego, to jawny politeizm (biteizm - dwóch bogów - neologizm :) ).


Logika twojego organiczonego w Trójcy rozumienia powoduje, że chcesz odczytać dwóch bogów z mojej wypowiedzi.
Jezus jest mniejszy od Ojca, ponieważ to nauka biblijna, nic nie wymyślam, ale te cytaty zignorowałeś, bo nie pasują do Trójcy.





KAAN pisze:
zBiblia pisze:Jeśli napisałem mniejszy, to w sensie tylko i wyłącznie hierarchii. Nie widzę miejsca dla osoby Ducha w biblijnej hierarchii Boga Ojca, potem Jezusa, potem wiernych. Na pewno nie widzę też twojej teologii w Biblii mówiącej o Duchu Świętym, który jest tym samym jedynym Bogiem Ojcem.
Napisałeś, że jest mniejszym Bogiem, teraz zaczynasz mięknąć i wycofywać się. Co to znaczy według ciebie tylko w hierarchii jest mniejszy. Kiedy ta mniejszość miała miejsce, czy jest ona cały czas, jakie to ma znaczenie dla wierzącego człowieka.
Jak widzisz nie wystarczy stworzyć sobie model religijny i szukać potwierdzenia w wersetach. Trzeba znać całe przesłanie Słowa Bożego i widzieć głębię zamysłu Bożego, ale to jest dostępne tylko dla zbawionych z wiary przez Pana Jezusa.


Z niczego się nie wycofuję, Jezus jest mniejszy od Ojca. Gdybyś czytał to co przytoczyłem z Biblii znalazłbys odpowiedź. Jezus był, jest i będzie mniejszy od Ojca. I ma to takie znaczenie, że Biblia obiecuje uczestnictwo w Bożej Rodzinie, Jezus był pierwszym plonem i jest on jedynym pośrednikiem zbawienia. I nie stworzyłem sobie modelu religijnego, przybliżam tylko to, co mówi Biblia na ten temat. A jeśli ty notorycznie nie umiesz się odnieść do konkternych cytatów (i komentarzy jakie przy nich umieszczam), to brak ci wiarygodności w twojej negacji tego co piszę.





KAAN pisze:
zBiblia pisze:a skąd wniosek, że myślę o osobach Boga jako o odrębnych bogach?
Tak napisałeś: "Jezus też jest Bogiem, mniejszym od Ojca"
http://protestanci.info/viewtopic.php?p=530367#p530367


Słusznie, Jezus jest z Boga Ojca, jest tym samym Bogiem chrześcijan, ale w hierarchii jest poniżej Ojca. Jeszcze raz, wierzę, że jest jeden Bóg Ojciec, a z niego druga osoba tego Bóstwa, Jezus.
"To powiedziawszy, Jezus podniósł swoje oczy ku niebu i rzekł: Ojcze, nadeszła godzina. Uwielbij swego Syna, aby też twój Syn uwielbił ciebie; Jak mu dałeś władzę nad wszelkim ciałem, aby dał życie wieczne tym wszystkim, których mu dałeś. A to jest życie wieczne, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa. Ja uwielbiłem ciebie na ziemi i dokończyłem dzieła, które mi dałeś do wykonania. A teraz ty, Ojcze, uwielbij mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u ciebie, zanim powstał świat" J 17:1-5.
A dlaczego uważam, że Jezus jest Bogiem, to chyba z tobą nie muszę wykładać, bowiem też tak wierzysz, z resztą powyższy fragment dość jasno to sugeruje. Wiele innych potwierdza, jak J 1:1-3, 14, Kol 1:15-17, Obj 11:15, czy przez porównanie np. Dz 10:25-26 i Mt 14:33 widać, że Jezus jest Bogiem. Wpiszę jeszcze tylko dwa fragmenty odnośnie tego co napisałem kilka zdań wcześniej:
"Wiemy, że każdy, kto się narodził z Boga, nie grzeszy, ale kto się narodził z Boga, zachowuje samego siebie, a zły go nie dotyka. Wiemy, że jesteśmy z Boga, a cały świat tkwi w niegodziwości. A wiemy, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali prawdziwego Boga, i jesteśmy w tym prawdziwym, to jest w jego Synu, Jezusie Chrystusie. On jest prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym. Dzieci, wystrzegajcie się bożków. Amen" 1J 5:18-21
"Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielką walkę toczę o was, o tych, którzy są w Laodycei, i o tych wszystkich, którzy nie widzieli mego oblicza w ciele; Aby ich serca były pocieszone, będąc zespolone w miłości, a to ku wszelkiemu bogactwu zupełnej pewności zrozumienia, [color=#0080FF]ku poznaniu tajemnicy Boga, Ojca i Chrystusa; W którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania. A mówię to, aby was nikt nie zwodził podstępnymi słowami. Choć bowiem ciałem jestem nieobecny, to jednak duchem jestem z wami i raduję się, widząc wasz porządek i stałość waszej wiary w Chrystusa. Jak więc przyjęliście Pana Jezusa Chrystusa, tak w nim postępujcie; Zakorzenieni i zbudowani na nim, i utwierdzeni w wierze, jak was nauczono, obfitując w niej z dziękczynieniem. Uważajcie, żeby was ktoś nie obrócił na własną korzyść przez filozofię i próżne oszustwo, oparte na ludzkiej tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie. Gdyż w nim mieszka cieleśnie cała pełnia Bóstwa. I jesteście dopełnieni w nim, który jest głową wszelkiej zwierzchności i władzy[/color]" Kol 2:1-10.
Tu tylko wtrącę interesujące zdanie o właściwościach ducha, mianowicie, że pochodzi z osoby, a nie jest klonem osoby, kolejną osobą. Które zdanie jest poprawne? Pierwsze: Czy duch Pawła był w tym samym miejscu, co osoba Pawła? A może drugie: Czy osoba duch Pawła była w samym miejscu co osoba Pawła?
Ale podążając do hierarchii, bo ona przysparza tobie problemów:
"Niech będzie w was takie nastawienie umysłu, jakie też było w Chrystusie Jezusie; który, będąc w postaci Boga, nie uważał bycia równym Bogu za grabież; lecz ogołocił samego siebie, przyjmując postać sługi i stając się podobny do ludzi; a z postawy uznany za człowieka, uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i darował mu imię, które jest ponad wszelkie imię; aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie, na ziemi i pod ziemią. I aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca" Flp 2:5-11.
Twierdzisz, że nie ma zwrotu "uniżony Bóg"... Chcesz powiedzieć, że Jezus nie był Bogiem? Jest jasno napisane, że nie "uważał bycia równym Bogu za grabież", innymi słowy uważał się za Boga. Ale czy rzeczywiście zawsze był równy, czy większy, czy mniejszy od Ojca, to prześledźmy:
Podczas ziemskiej misji Jezus nauczał: "Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i znowu przyjdę do was. Gdybyście mnie miłowali, radowalibyście się, ponieważ powiedziałem: Idę do Ojca. Mój Ojciec bowiem jest większy niż ja" J 14:28. Czy Jezus był mniejszy od Ojca?
Biblia wskazuje również: "Lecz chcę, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety mężczyzna, a głową Chrystusa Bóg" 1Kor 11:3. Czy Jezus jest w hierarchii wyżej od Ojca?
I jeszcze jedno: "Wszystko bowiem poddał pod jego stopy. A gdy mówi, że wszystko jest mu poddane, jest jasne, że oprócz tego, który mu wszystko poddał. Gdy zaś wszystko zostanie mu poddane, wtedy i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkich" 1Kor 15:28. Czy Ojciec będzie poddany Synowi?
Owszem, wszelka władza jest dana Chrystusowi (Mt 28:18), a jeśli wszelka to w sposób równy rządzi Ojciec z Synem (z jednego tronu), co nie zmienia faktu, że hierarchia jest. Jezus jest mniejszy od Ojca, na szczęście dla ludzi Jezus jest w hierarchii ponad ludźmi w Bożej rodzinie.
"Stałem się jej sługą według [color=#0080FF]daru łaski Boga danej mi przez działanie jego mocy. (...) Dlatego zginam swoje kolana przed Ojcem naszego Pana Jezusa Chrystusa; Od którego cała rodzina na niebie i na ziemi bierze swoją nazwę; Aby według bogactwa swej chwały sprawił, żeby wasz wewnętrzny człowiek był utwierdzony mocą przez jego Ducha; Aby Chrystus przez wiarę mieszkał w waszych sercach, abyście zakorzenieni i ugruntowani w miłości; Mogli pojąć wraz ze wszystkimi świętymi, jaka jest szerokość, długość, głębokość i wysokość; I poznać miłość Chrystusa, która przewyższa wszelkie poznanie, abyście zostali napełnieni całą pełnią Boga. Temu zaś, który według mocy działającej w nas może uczynić o wiele obficiej ponad to wszystko, o co prosimy albo o czym myślimy; Jemu niech będzie chwała w kościele przez Chrystusa Jezusa po wszystkie pokolenia na wieki wieków. Amen (...) Jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i w was wszystkich. A każdemu z nas została dana łaska według miary daru Chrystusa. Dlatego Pismo mówi: Wstąpiwszy na wysokość, poprowadził pojmanych jeńców i dał ludziom dary. Lecz to, że wstąpił, cóż oznacza, jeśli nie to, że najpierw zstąpił do niższych regionów ziemi? Ten, który zstąpił, jest i tym, który wstąpił wysoko ponad wszystkie niebiosa, aby napełnić wszystko. I on ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a jeszcze innych pasterzami i nauczycielami; Dla przysposobienia świętych, dla dzieła posługiwania, dla budowania ciała Chrystusa; Aż dojdziemy wszyscy do jedności wiary i poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary dojrzałości pełni Chrystusa(...) Bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus głową kościoła, jest on też Zbawicielem ciała. Jak więc kościół poddany jest Chrystusowi, tak też żony swoim mężom we wszystkim[/color]" Ef 3:7, 14-21, 4:6-13, 5:23-24.





KAAN pisze:
zBiblia pisze:nie poniżam Ducha Świętego, raczej ustawiam go tam, skąd trynitarianie go przesunęli i zmienili.
Poniżasz, degradujesz osobę Ducha Świętego do poziomu bezwolnej mocy, a jak wykazałem ci w Biblii Duch Święty ma wolę czyli jest osobowy i inne atrybuty opisane w Biblii pokazują ze jest tym samym jedynym Bogiem co Ojciec i Syn.


Wskaż wyznanie wiary apostolskiej lub samego Jezusa, że Duch jest tym samym jedynym Bogiem, co Ojciec i Syn, biblijnie.
Nie degraduję Ducha, bo Biblia nigdy go nie wywyższyła, jak to robią trynitarianie.
W Biblii można też wykazać, że mądrość ma wolę:
Mądrość: "Mądrość woła na dworze, podnosi swój głos na ulicach (...) Czy mądrość nie woła i rozum nie wydaje swego głosu? Stoi na szczycie wysokich miejsc, przy drodze, na rozstajach dróg. Przy bramach, przy wjeździe do miasta, przy wejściu, u drzwi woła: Do was wołam, o mężowie, mój głos kieruję do synów ludzkich. Przyjmijcie moje pouczenie zamiast srebra i wiedzę raczej niż wyborne złoto. Ja, mądrość, mieszkam z rozwagą i odkrywam wiedzę roztropności. Bojaźń PANA to nienawidzić zła. Ja nienawidzę pychy, wyniosłości, złej drogi i ust przewrotnych. Moja jest rada i prawdziwa mądrość, ja jestem roztropnością i moja jest moc. Dzięki mnie królowie rządzą i władcy stanowią sprawiedliwość. Dzięki mnie panują władcy i dostojnicy, wszyscy sędziowie ziemi. Miłuję tych, którzy mnie miłują, a ci, którzy szukają mnie pilnie, znajdą mnie. Przy mnie jest bogactwo i chwała, trwałe bogactwo i sprawiedliwość. Mój owoc jest lepszy niż złoto, nawet najczystsze złoto, a moje plony lepsze niż wyborne srebro. Prowadzę ścieżką sprawiedliwości, pośród ścieżek sądu; Aby tym, którzy mnie miłują, dać w dziedzictwo majątek wieczny i napełnić ich skarbce. PAN posiadł mnie na początku swej drogi, przed swymi dziełami, przed wszystkimi czasy. Byłam wtedy przy nim jak wychowanka i byłam jego radością każdego dnia, ciesząc się zawsze przed nim; Radując się na okręgu jego ziemi, rozkoszując się synami ludzkimi. Teraz więc, synowie, słuchajcie mnie, bo błogosławieni są ci, którzy strzegą moich dróg. Słuchajcie pouczeń, nabądźcie mądrości i nie odrzucajcie jej. Błogosławiony człowiek, który mnie słucha, czuwając u moich wrót każdego dnia i strzegąc odrzwi moich bram. Bo kto mnie znajduje, znajduje życie i otrzyma łaskę od PANA. Ale kto grzeszy przeciwko mnie, wyrządza krzywdę swojej duszy; wszyscy, którzy mnie nienawidzą, miłują śmierć" Prz 1:20, 8:1-4, 10, 12-22, 30-36. "Mądrość daje mądremu więcej obrony, niż dziesięciu mocarzy, którzy są w mieście" Koh 7:19. "A w twojej niegodziwości mieniłaś się bezpieczną, sądziłaś: Nikt mnie nie widzi. Twoja mądrość i wiedza, to one cię uwiodły, że pomyślałaś w swoim sercu: Ja i nikt inny" Iz 47:10. "Lecz usprawiedliwiona jest mądrość przez wszystkie swoje dzieci (...) Dlatego też mądrość Boża powiedziała: Poślę do nich proroków i apostołów, a niektórych z nich będą zabijać i prześladować" Łk 7:35, 11:49. "A o tym też mówimy nie słowami, których [b]naucza ludzka mądrość, lecz których naucza Duch Święty, stosując do duchowych spraw to, co duchowe[/b]" 1Kor 2:13. "Mądrość zaś, która jest z góry, jest przede wszystkim czysta, następnie pokojowo usposobiona, łagodna, ustępliwa, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, bezstronna i nieobłudna" Jk 3:17. I wiele innych fragmentów personifikujących mądrość. Zatem mądrość w teologii trynitariarnej musi być osobą. Skądinąd ciekawie brzmi: "I napełnił go Duchem Bożym, mądrością, rozumem i umiejętnością we wszelkim rzemiośle" Wj 35:31.
Przy okazji odpowiedz, czy ogień jest osobą, jakąś formą przenośni, czy dosłownym ogniem? "Ja was zanurzam w wodzie ku skrusze; ale ten, który przychodzi za mną, jest mocniejszy niż ja; on jest tym, którego butów nie jestem godzien nosić; ten was zanurzy w Duchu Świętym i ogniu" Mt 3:11. Podobnie "Albowiem trzej dają świadectwo: Duch i woda, i krew, a ci trzej stanowią jedno" 1J 5:7-8. Jeśli Duch poprzez to, że daje świadectwo jest osobą, to dlaczego nie uznajesz, że woda i krew są osobą? (Szczególnie, że wszystkie są jednym, tak jak np Ojciec i Syn są jednym (J 10:30), a nikomu nie przychodzi do głowy, by jednego z nich nie traktować jako osobę). I nie chciałbym czytać twoich wymówek: "nie znasz Pisma, musisz się nawrócić by zrozumieć Trójcę", "uprawiasz sofistykę", "głosisz herezje". Lepiej gdybyś "odsofistyczył" co piszę, i uzasadnił konkretnie, biblijnie.







KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Nie zauważyłeś, bo doktryna biblijna to nie jeden werset albo dwa i cały czas ci udowadniam że Duch Święty to osoba co całkowicie rozwala w drobny mak twoją herezję binitarianizmu. Herezje nietrynitarian oznaczamy na tym forum jasną zielenią.
Proszę po raz trzeci, proszę wskazać konkretne wersety biblijne, że binitarianizm jaki tu głoszę jest fałszywy.
Po raz trzeci ci piszę, ze każdy werset pokazujący Ducha Świetego jako osobę neguje binitarianizm i pokazuje że to herezja.


Pismo jest odporne za uznanie czegoś jako osobę tylko i wyłącznie z powodu faktu personifikacji, czego miałeś wiele dowodów. Ewentualnie możesz mieć rację tylko i wyłącznie jeśli uznasz mądrość, rozum, wodę, drzewa, sprawiedliwość, prawo, krew, ogień, ducha ludzi za osoby.





KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Np.
II List do Koryntian 13:13 Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi.

To teraz wskaż konkretnie, gdzie tu jest opisana równość tych osób? Bo to, że Ojciec, Syn i Duch są wymienieni, jeszcze o niczym nie świadczy.
Świadczy, w tym wersecie widać źródło łaski, miłości i społeczności jakie jest w Bogu jedynym.


Ale ja pytałem o wykazanie równości, a nie o źródła łaski, miłości, czy społeczności...





KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Nie ma takiego terminu w Biblii, co dowodzi twojej pozabiblijnej ideologii, która chcesz podeprzeć Biblią, ale to jest już zdemaskowane.
Kilka razy cytowałem, ...
Cytowałeś źle, nigdzie nie ma terminu "Bóg uniżony", wszystkie te wersety odnoszą się do uniżoności Pana Jezusa kiedy sprawował swoją służbę odkupienia ludzi.


Jak tu ciebie zrozumieć? Nie był uniżony, czy był. Pan Jezus jest Bogiem, czy nie jest?
Filipian jasno wskazuje, że Syn Boży był uniżony! Przytoczę z innego przekładu:
"On, chociaż od zawsze był Bogiem,
nie pragnął za wszelką cenę
zachować swoich boskich przywilejów.
Wręcz przeciwnie,
wyrzekł się wszystkiego, przyjął postawę sługi
i stał się człowiekiem podobnym do innych.
Co więcej, uznano Go za zwykłego człowieka!
On jednak poniżył się jeszcze bardziej
i posłusznie poszedł na śmierć
—haniebną śmierć na krzyżu!
" Flp 2:6-8
Jezus wyrzekł się bycia Bogiem, czy wyrzekł się boskich przywilejów? Jezus od zawsze i na zawsze jest Bogiem. Pozbawił się jedynie cech bożych np. nieśmiertelności. Był Bogiem uniżonym. Ale dziś już nie jest, został wywyższony, co ma być też naszym udziałem.








KAAN pisze:
zBiblia pisze:Nie mam wątpliwości, że jestem pod Chrystusem, On jest moim autorytetem.
Ja jestem pewien że nie jesteś, Pan Jezus nie jest autorem herezji.


No tak, bo ty wyznajesz Trójcę, więc nie możesz być pewien. Ja wyznaję Jezusa i wówczas mam też Ojca, jak mówi Pismo: "Moje dzieci, piszę wam to, abyście nie grzeszyli. Jeśli jednak ktoś zgrzeszy, mamy orędownika [pocieszyciela] u Ojca, Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. I on jest przebłaganiem za nasze grzechy, a nie tylko za nasze, lecz także za grzechy całego świata. A po tym poznajemy, że go znamy, jeśli zachowujemy jego przykazania. (...) Każdy, kto wypiera się Syna, nie ma i Ojca. Kto zaś wyznaje Syna, ma i Ojca" 1J 2:23.

Natomiast twój przypadek wymaga zasadniczej pokuty. To przecież ty w innym temacie zauważałeś, że zachowywanie przykazań nie obowiązuje chrześcijan:
"Kto mówi: Znam go, a nie zachowuje jego przykazań, jest kłamcą i nie ma w nim prawdy" 1J 2:4.







KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:Nie rozumiesz kim jest Bóg, nie staraj się bo tego nie zrozumiesz, zamiast tego musisz się nawrócić i POZNAWAĆ Boga przez Słowo. Tam masz pewne wskazówki jak rozumieć Boga i tylko w zakresie Biblii możesz Go poznać. Wymyślanie własnych teorii tylko szkodzi. Kim jest Bóg wie tylko On sam, tylko Duch Święty bada głębokości Boże.
Tylko Bóg bada głębokości Boże,...
No tak! Duch Świety jest Bogiem:

I List do Koryntian 2:10 Albowiem nam objawił to Bóg przez Ducha; gdyż Duch bada wszystko, nawet głębokości Boże.


To może Duch jest jednak wyższy (mądrzejszy) od Ojca skoro Go bada? Tylko, że przecież Ojciec jest wszechmogący i wiedzący, to może Duch jest uczniem, skoro bada? Bóg, swym Duchem bada wszystko.... Oczywiście już się z ciebie śmieję, bo nie rozumiesz kompletnie tego fragmentu z Koryntian w szerszym kontekście. Tam jest logiczna wskazówka poznania.
Tak czy inaczej, nadal nie wiadomo, kim w Trójcy jest Duch Święty... Usilnie pomijasz to pytanie i dziesiątki innych. Ale jak widzisz nie tylko ja zauważyłem, że milczysz, bądź nie umiesz zaprzeczyć rzekomym herezjom, lub nie potrafisz wspierać się Biblią...



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości