2 opisy stworzenia

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 27 kwie 2015, 17:44

Rembov, miałbym jeszcze coś do napisania... ale milczysz...
Aaaa, to napiszę, i miło mi bedzie , gdy się do tego odniesiesz.

Kwestia potopu. Po nim- wg relacji biblijnej (dla mnie wiarygodnej, dla Ciebie raczej nie do końca :-/ ) - Bóg powiedział:
Gen 9:9-11 bw "(9) Oto Ja, Ja ustanawiam przymierze moje z wami i z potomstwem waszym po was, (10) i z wszelkimi istotami żyjącymi, które są z wami, z ptactwem, z bydłem i z wszystkimi dzikimi zwierzętami, które są z wami, z tymi wszystkimi, które wyszły z arki wraz z wszystkimi zwierzętami ziemi. (11) I ustanawiam przymierze moje z wami, że już nigdy nie zostanie wytępione żadne ciało wodami potopu i że już nigdy nie będzie potopu, który by zniszczył ziemię."

Pan, Bóg daje tu solidną obietnicę: już nigdy nie zostanie wytępione żadne ciało wodami potopu i że już nigdy nie będzie potopu, który by zniszczył ziemię.
I teraz: JEŚLI potop był tylko lokalną, większą powodzią, to ilekroć na świecie gdziekolwiek występuje lokalna większa powoź (jest ich każdego roku wiele, także, jak wiesz w Polsce!), to w myśl w/w słów Bożych, obietnica Jego jest NIEDOTRZYMANA.

JEŚLI natomiast potop był globalnym, jednorazowym kataklizmem na skalę wyjątkową pod każdym względem, to żadna lokalna (choćby największa) powódź nie wpływa na Bożą prawdomówność!

Jak Ty to widzisz: czym był biblijny potop i jak się Twoja odpowiedź ma do obietnicy Bożej, że więcej takiego potopu nie będzie?!?
:roll:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 27 kwie 2015, 18:18

Po pierwsze, nawiązując do wczorajszego posta, to w kwestii stwarzania przez Boga czepiasz się teraz o brak jednego słowa zamiast skupić na fakcie, który wskazałem. Po drugie, nigdzie nie napisałem, że nie wierzę w światowy potop. Nie zmienia to jednak faktu, że w opisach potopu są zawarte sprzeczności. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
sarks
Posty: 141
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:58
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: sarks » 27 kwie 2015, 18:19

Zbyszekg4 pisze: że Mojżesz to i to spisał, to bez sensu jest mówić, że nie spisał...
Wj 24:4 bw "Wtedy Mojżesz spisał wszystkie słowa Pana, a wstawszy wcześnie rano, zbudował ołtarz u stóp góry i postawił dwanaście pomników dla dwunastu plemion izraelskich."

Lb 33:2 bw "Na rozkaz Pana Mojżesz spisał miejsca ich wymarszu w pochód; to zaś są ich postoje według miejsc ich wymarszów."

Pwt 31:22 bw "Mojżesz spisał tę pieśń w owym dniu i nauczył jej synów izraelskich."

Pwt 31:24 bw "A gdy Mojżesz spisał do końca słowa tego zakonu w księdze,"

Joz 8:32 bw "Tam też sporządził na kamieniach odpis zakonu, jaki Mojżesz spisał wobec synów izraelskich."


we wszystkich poważnych pracach teologicznych zaznacza się , że nie tylko Mojżesz był autorem Tory , chociażby dlatego, że w 5-j księdze umiera, a i stworzenie świata było za wiele stuleci przed Mojżeszem. Dlatego mamy w niektórych częściach Tory szczególnie podkreślone co spisał Mojżesz, naprz. Pwt 31:22 "Mojżesz spisał tę pieśń w owym dniu i nauczył jej synów izraelskich." Do urodzin Mojżesza naród wybrany przechowywał opowieść o stworzeniu w tradycji ustnej. W te czasy (jak i późniejsze) autorzy byli o wiele skromniejsze jak współcześnie , swoim autorskim prawem (i jego ochroną) się nie chlubili, odwrotnie ukrywało się autorstwo, ważne było przekazać Boże słowa a nie uwiecznić dla potomków swoje imię.
Zresztą jeszcze później Księgi Prawa zostali ułożone w takiej kolejności jak mamy ich teraz, a kiedy po zburzeniu świątyni (na wygnaniu) zaczęły powstawać pierwsze synagogi, mało która z nich mogła pochwalić się manuskryptami całego pięcioksięgu.


William Holman Hunt "The Light of the World, 1853"
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 27 kwie 2015, 18:20

Rembov pisze:nigdzie nie napisałem, że nie wierzę w światowy potop

A wierzysz tak serio?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 27 kwie 2015, 18:21

Zaprzeczenie braku wiary to za mało na potwierdzenie wiary?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 27 kwie 2015, 18:23

Rembov, OK, wierzysz w światowy potop- i tego się trzymajmy :papa:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 27 kwie 2015, 19:24

Rembov pisze:Po pierwsze, nawiązując do wczorajszego posta, to w kwestii stwarzania przez Boga czepiasz się teraz o brak jednego słowa zamiast skupić na fakcie, który wskazałem. Po drugie, nigdzie nie napisałem, że nie wierzę w światowy potop. Nie zmienia to jednak faktu, że w opisach potopu są zawarte sprzeczności. :)
Nie ma sprzeczności, Słowo Boże nie zawiera sprzeczności. Jest święte, całkowicie spójne i jest prawdą.

Ewangelia św. Jana 17:17 Poświęć ich w prawdzie twojej; słowo twoje jest prawdą.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 27 kwie 2015, 19:59

KAAN pisze:
Rembov pisze:Po pierwsze, nawiązując do wczorajszego posta, to w kwestii stwarzania przez Boga czepiasz się teraz o brak jednego słowa zamiast skupić na fakcie, który wskazałem. Po drugie, nigdzie nie napisałem, że nie wierzę w światowy potop. Nie zmienia to jednak faktu, że w opisach potopu są zawarte sprzeczności. :)
Nie ma sprzeczności,

Taa... Jak pierwszy rozdział podaje kolejność stwarzania: świat, rośliny, zwierzęta, człowiek, a drugi: świat, człowiek (m), rośliny, zwierzęta, człowiek (k), to oczywiście "nie ma" tu sprzeczności. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 27 kwie 2015, 20:04

Rembov pisze:Jak pierwszy rozdział podaje kolejność stwarzania: świat, rośliny, zwierzęta, człowiek, a drugi: świat, człowiek (m), rośliny, zwierzęta, człowiek (k), to oczywiście "nie ma" tu sprzeczności.

I na kilka sposobów (kilka linków) dałem Ci rzetelne pogodzenie tego, co nazywasz sprzecznościami nie do pogodzenia, że się pogodzić da - o ile jest ku temu dobra wola... O ile jest!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 27 kwie 2015, 20:06

Rembov pisze:Taa... Jak pierwszy rozdział podaje kolejność stwarzania: świat, rośliny, zwierzęta, człowiek, a drugi: świat, człowiek (m), rośliny, zwierzęta, człowiek (k), to oczywiście "nie ma" tu sprzeczności. :D
Mylisz się, źle czytasz Biblię, nie ma w tekście tego co sugerujesz. Kwestionowanie Słowa Bożego jest właściwe kultom i ateizmowi, a nie chrześcijaństwu, udowadniasz, ze katolicyzm nie jest prawdziwą wiarą chrześcijańską.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 27 kwie 2015, 20:14

Zbyszekg4 pisze:
Rembov pisze:Jak pierwszy rozdział podaje kolejność stwarzania: świat, rośliny, zwierzęta, człowiek, a drugi: świat, człowiek (m), rośliny, zwierzęta, człowiek (k), to oczywiście "nie ma" tu sprzeczności.

I na kilka sposobów (kilka linków) dałem Ci rzetelne pogodzenie tego, co nazywasz sprzecznościami nie do pogodzenia, że się pogodzić da - o ile jest ku temu dobra wola... O ile jest!

Nie, trzeba mieć do tego kupę samozaparcia i zamykania oczu na fakty, a nie "dobrej woli". Bo jeżeli ktoś usiłuje zaprzeczyć podawanej w drugim rozdziale kolejności stwarzania, to jest to zwyczajne udawanie, że Biblia naucza inaczej, niż to w niej zapisano. NIE ma "rzetelności" w momencie, jeżeli ktoś zaczyna twierdzić, że tak naprawdę to liczy się kolejność z pierwszego rozdziału, a w drugim wydarzenia są przedstawione w sposób niechronologiczny chociaż z tekstu NIC takiego nie wynika. Wręcz przeciwnie: Jak wół stoi chociażby to, że Bóg najpierw stworzył człowieka, a potem stwierdził:

Rdz 2:18
18. Potem Pan Bóg rzekł: Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam; uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc.
(BT)


Jednoznacznie jest powiedziane, że Bóg stworzył zwierzęta PO stworzeniu człowieka. Nie wiem jak trzeba być ślepym na fakty, aby w momencie, kiedy po opisie stworzenia człowieka pada stwierdzenie "potem", a następnie "uczynię" (czas przyszły), twierdzić, że według tego rozdziału decyzję o stworzeniu zwierząt Bóg podjął i wykonał przed stworzeniem Adama.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 27 kwie 2015, 20:20

Rembov pisze:Jednoznacznie jest powiedziane, że Bóg stworzył zwierzęta PO stworzeniu człowieka.
To nie jest prawda, nie ma w tekście jednoznacznego stwierdzenia na twoją teorię.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 27 kwie 2015, 20:21

Rembov pisze:pada stwierdzenie "potem"

W jednym z opracowań co je podałem, jest mowa, że w hebrajskim tekście nie ma owego "potem".
Nie wiem jak trzeba byc upartym, aby nie przyjąć do wiadomości, że można wpierw coś ogólnie przedstawić, a później szczegółowo - w tym przypadku stworzenie człowieka...
Eeee, szkoda gadać, strata czasu; bywaj zdrów


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 27 kwie 2015, 20:22

KAAN pisze:
Rembov pisze:Taa... Jak pierwszy rozdział podaje kolejność stwarzania: świat, rośliny, zwierzęta, człowiek, a drugi: świat, człowiek (m), rośliny, zwierzęta, człowiek (k), to oczywiście "nie ma" tu sprzeczności. :D
Mylisz się, źle czytasz Biblię, nie ma w tekście tego co sugerujesz.

Jak nie ma, skoro jest?

Według pierwszego rozdziału kolejność była taka:

1. Świat (światło, ziemia, woda itd) - Rdz 1:1-10
2. Rośliny - dzień trzeci) - Rdz 1:1-12
(W międzyczasie słońce i księżyc)
3. Zwierzęta (wodne, latające, lądowe) - dzień piąty i szósty - Rdz 1:20-25
4. Człowiek (by nad nimi panował) - dzień szósty - Rdz 1:26:28

Drugi rozdział podaje taką:

1. Świat - Rdz 2:4-6
2. Człowiek (Adam) - Rdz 2:7-8
3. Rośliny - Rdz 2:8-9
4. Zwierzęta (pomoc dla człowieka) - Rdz 2:18-20
5. Człowiek (Ewa) - Rdz 2:21-23

Jak nie wierzysz, to sprawdź. Namiary masz podane. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 27 kwie 2015, 20:25

KAAN pisze:
Rembov pisze:Jednoznacznie jest powiedziane, że Bóg stworzył zwierzęta PO stworzeniu człowieka.
To nie jest prawda, nie ma w tekście jednoznacznego stwierdzenia na twoją teorię.

No to jeszcze raz:

Rdz 2:7,18-19
7. wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.
(...)
18. Potem Pan Bóg rzekł: Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam; [b]uczynię[/b] mu zatem odpowiednią dla niego pomoc.
19. Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę istota żywa.
(BT)

Słowo "potem" jednoznacznie określa kolejność zdarzeń jako taką, którą wskazałem. Możesz zaprzeczać, ale nie zmienisz tego, co zacytowałem.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości