2 opisy stworzenia

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 20:32

Zbyszekg4 pisze:To co Bóg robił przez 6 dni, że 7-mego odpoczywał i dlaczego wg Ciebie to tylko symboliczne dni, skoro dzień szabatu nie jest symboliczny, a ma swoje uzasadnienie WŁAŚNIE w opisie stworzenia?!

Czy naprawdę nikt ci nie powiedział, że najpierw były dane przykazania, a dopiero potem powstał 1 rozdział Księgi Rodzaju? Jeżeli Bóg nie odpoczywał tego siódmego dnia (bo czy Bóg mógł się zmęczyć), to czy to coś zmienia w nakazie poświęcenia jednego dnia tygodnia (początkowo siódmego, a potem na cześć Chrystusa pierwszego) na odpoczynek i uwielbienie Boga? Według ciebie bez tego ten dzień traci swój sens?

Zbyszekg4 pisze:Jeśli symboliczne są dni stworzenia i to symboliczny powinien być szabat dany ludziom przez Stwórcę... A nie jest bo to realny czas, realnego dnia... Czemu tydzień stworzenia - do którego odwołuje sie szabat - nie może być realny?
Coś stało na przeszkodzie, aby Bóg mógł stworzyć świat w 6 dni??

Nic. Sęk w tym, że drugi, wcześniejszy opis stworzenia świata w połaczeniu z pierwszym jasno wskazuje, że oba są symboliczne i liczy się sam fakt, że Bóg stworzył świat, a nie to, jak to wyglądało.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 20:55

Rembov pisze:Czy naprawdę nikt ci nie powiedział, że najpierw były dane przykazania, a dopiero potem powstał 1 rozdział Księgi Rodzaju?

No tak, wg Ciebie początek Ks.Rodzaju - pierwsze 11 rozdziałów -to tylko fantazja jakiegoś pisarza (oczywiście nie Mojżesza) bo nie było:
- tygodnia stworzenia [ale ewolucja teistyczna]
- globalnego potopu [a tylko lokalna powódź]
- wieży Babel

Wybacz, ale nie jesteśmy w stanie się porozumieć...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 21:02

Zbyszekg4 pisze:
Rembov pisze:Czy naprawdę nikt ci nie powiedział, że najpierw były dane przykazania, a dopiero potem powstał 1 rozdział Księgi Rodzaju?

No tak, wg Ciebie początek Ks.Rodzaju - pierwsze 11 rozdziałów -to tylko fantazja jakiegoś pisarza (oczywiście nie Mojżesza) bo nie było:

Nie do dawaj, proszę, do moich wypowiedzi tego, czego w nich nie ma. Czy ja napisałem, że nie było Mojżesza? NIE! Napisałem jedynie, że 1 i 2 rozdział Księgi Rodzaju nie zostały przez niego spisane i powstały około X (drugi) i V (pierwszy) wieku p.n.e. Jednak to NIE powoduje, że te rozdziały nie są spisane z natchnienia Ducha Świętego.

Wybacz, ale nie jesteśmy w stanie się porozumieć...

Pewnie dlatego, że ty, nie mając oparcia w Kościele Chrystusa, który rozpoznał i potwierdza wiarygodność Biblii jako natchnionego Słowa Bożego, usilnie szukasz jakiegokolwiek potwierdzenia dla Pisma Świętego, że pochodzi od Boga. Ja tego problemu nie mam, dlatego mogę czytać Biblię tak, jak została spisana i widzieć w niej rękę ludzkiego autora. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 21:08

Rembov pisze:Czy ja napisałem, że nie było Mojżesza? NIE!

A to ja sugerowałem? NIE! Tylko, zgodnie z Twoją wiarą, napisałem, że Mojżesz nie spisał początku Ks.Rodzaju.
Czytaj ze zrozumieniem :hihi:

Rembov pisze:Napisałem jedynie, że 1 i 2 rozdział Księgi Rodzaju nie zostały przez niego spisane i powstały około X (drugi) i V (pierwszy) wieku p.n.e.

Pan Jezus też tak wierzył?!?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 21:50

Zbyszekg4 pisze:Tylko, zgodnie z Twoją wiarą, napisałem, że Mojżesz nie spisał początku Ks.Rodzaju.

Mam dla ciebie jeszcze bardziej bulwersującą wieść: Wszystko wskazuje, że Mojżesz jedynie w niewielkiej części napisał tę ksiegę. :)

Pan Jezus też tak wierzył?!?

Pan Jezus to wie, bo w końcu jak by nie było jest Bogiem.


Proste pytanie:
Czy autorstwo Mojżesza ma jakikolwiek wpływ na to, czy Księga Rodzaju jest spisana z natchnienia Ducha Świętego i zawiera nauczanie, które Bóg chciał w niej zawrzeć?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 kwie 2015, 05:44

Rembov pisze:Czy autorstwo Mojżesza ma jakikolwiek wpływ na to, czy Księga Rodzaju jest spisana z natchnienia Ducha Świętego i zawiera nauczanie, które Bóg chciał w niej zawrzeć?

Nie to nie ma wpływu, kto spisywał słowa pod natchnieniem Bożym, ale nie róbmy z gęby cholewy bo jeśli czytamy, że Mojżesz to i to spisał, to bez sensu jest mówić, że nie spisał...
Wj 24:4 bw "Wtedy Mojżesz spisał wszystkie słowa Pana, a wstawszy wcześnie rano, zbudował ołtarz u stóp góry i postawił dwanaście pomników dla dwunastu plemion izraelskich."

Lb 33:2 bw "Na rozkaz Pana Mojżesz spisał miejsca ich wymarszu w pochód; to zaś są ich postoje według miejsc ich wymarszów."

Pwt 31:22 bw "Mojżesz spisał tę pieśń w owym dniu i nauczył jej synów izraelskich."

Pwt 31:24 bw "A gdy Mojżesz spisał do końca słowa tego zakonu w księdze,"

Joz 8:32 bw "Tam też sporządził na kamieniach odpis zakonu, jaki Mojżesz spisał wobec synów izraelskich."

Rembov pisze:Pan Jezus to wie, bo w końcu jak by nie było jest Bogiem.

Jest słynne proroctwo Mesjańskie mówiące O JEZUSIE: Gen 3:15 bw "(15) I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę."

Czy w/w zdanie podpada pod stwierdzenie Jezusa O MOJŻESZU?:
J 5:46 bw "Gdybyście bowiem wierzyli Mojżeszowi, wierzylibyście i mnie. O mnie bowiem on napisał."
Ty powiesz, że nie - no to udowodnij, że nie!!

Rembov pisze:Mam dla ciebie jeszcze bardziej bulwersującą wieść: Wszystko wskazuje, że Mojżesz jedynie w niewielkiej części napisał tę ksiegę.

Znam te opinie... Kto je tworzy? Ci, co by Biblię najchętniej między starożytne mitologie wcisnęli i zapomnieli o niej?!?
Dziękuję za takich "expertów"!!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 26 kwie 2015, 14:11

Strasznie demonizujesz biblistów. Trochę mnie to dziwi, bo fakt, że Tora nie została spisana przez jednego autora jest niepodważalny, a przecież nie ma to wpływu na jej natchnienie przez Boga. Tak samo jak przyznanie, że jednak te dwa opisy z 1 i 2 rozdziału są ze sobą sprzeczne (a to nie jedyna sprzeczność w tej księdze), również nie powoduje, że nagle ta księga przestaje być spisana z natchnienia Ducha Świętego.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 26 kwie 2015, 14:23

Zbyszekg4 pisze:Nie to nie ma wpływu, kto spisywał słowa pod natchnieniem Bożym, ale nie róbmy z gęby cholewy bo jeśli czytamy, że Mojżesz to i to spisał, to bez sensu jest mówić, że nie spisał...

Ja też mogę napisać księgę, dajmy na to, Eliasza i napisać w niej, że Eliasz ją napisał.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Karol
Posty: 1174
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Karol » 26 kwie 2015, 15:27

Czytam was i masz Zbyszku rację że niektórzy by najchętniej nie tylko Biblię wcisnęli w mitologię ale i spalili jak kiedyś a dla czego ten tak zwany kościół Chrystusa kazał palić Biblię ? No właśnie.
Rembov Czy wierzysz że Bóg stworzył wszystko w sześć literalnych dni ?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 26 kwie 2015, 15:39

Karol pisze:Czytam was i masz Zbyszku rację że niektórzy by najchętniej nie tylko Biblię wcisnęli w mitologię ale i spalili jak kiedyś a dla czego ten tak zwany kościół Chrystusa kazał palić Biblię ? No właśnie.

Co "no właśnie" skoro tego, że Kościół niszczył tylko niekatolickie wydania Pisma Świętego, nie raczyłeś zauważyć?

Rembov Czy wierzysz że Bóg stworzył wszystko w sześć literalnych dni ?

Wierzę, co chyba już parę razy napisałem w tym temacie, że Bóg stworzył świat, ale jak to już nam tego nie przekazał.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 kwie 2015, 20:12

Rembov pisze:Bóg stworzył świat, ale jak to już nam tego nie przekazał

Nie przekazał, powiadasz... To usuńmy 2 początkowe kartki z Biblii- po co one nam?!?
To ja Ci powiem, jak Bóg stworzył świat: SWOIM SŁOWEM - RZEKŁ I STAŁO SIĘ!
Wierzysz w to?!? Hbr 11:3 bw "(3) Przez wiarę poznajemy, że światy zostały ukształtowane słowem Boga, tak iż to, co widzialne, nie powstało ze świata zjawisk."

A skoro już o wiarę pytam, to mam dla Ciebie małe pytanie: Czy był ogólnoświatowy, globalny potop? Jak się na to zapatrujesz- była taka globalna katastrofa, czy tylko co najwyżej większa lokalna powódź?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 26 kwie 2015, 20:18

Zbyszekg4 pisze:Nie przekazał, powiadasz... To usuńmy 2 początkowe kartki z Biblii- po co one nam?!?
To ja Ci powiem, jak Bóg stworzył świat: SWOIM SŁOWEM - RZEKŁ I STAŁO SIĘ!

Nie krzycz, to po pierwsze. A po drugie, toć napisałem: "Bóg stworzył świat". Za mało?

I zrozum wreszcie jedną rzecz: Ja NIE neguję ani natchnienia Biblii, ani prawd, które Bóg chciał nam w niej przekazać. NIE wszystko musi być w niej dosłownie opisane i rozumiane, aby było prawdziwym zapisem nauk, które Bóg nam w objawił w Piśmie Świętym. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 kwie 2015, 20:43

Rembov pisze:Nie krzycz, to po pierwsze.

A to ciekawe... bo sam w np. temacie "Tabu" nie raz i nie pięć pisałeś dużymi literami (po co krzyczałeś??...)

A co z pytaniem o potop? Jak na takie pytanie odpowiadasz?...

Rembov pisze:A po drugie, toć napisałem: "Bóg stworzył świat". Za mało?

Za mało, bo Biblia też - np. w Hebr 11,3 - objawia JAK to się stało: słowem Bożym; wierzysz w to?!?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 26 kwie 2015, 20:55

Zbyszekg4 pisze:
Rembov pisze:Nie krzycz, to po pierwsze.

A to ciekawe... bo sam w np. temacie "Tabu" nie raz i nie pięć pisałeś dużymi literami (po co krzyczałeś??...)

Ja zaznaczam w ten sposób istotny fragment (jedno, dwa słowa) i nie stawiam po nich wykrzyknika.

A co z pytaniem o potop? Jak na takie pytanie odpowiadasz?...

Napisałem:
I zrozum wreszcie jedną rzecz: Ja NIE neguję ani natchnienia Biblii, ani prawd, które Bóg chciał nam w niej przekazać. NIE wszystko musi być w niej dosłownie opisane i rozumiane, aby było prawdziwym zapisem nauk, które Bóg nam w objawił w Piśmie Świętym.

Rembov pisze:A po drugie, toć napisałem: "Bóg stworzył świat". Za mało?

Za mało, bo Biblia też - np. w Hebr 11,3 - objawia JAK to się stało: słowem Bożym; wierzysz w to?!?

Rozmawiamy o Księdze Rodzaju, a nie Liście do Hebrajczyków.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 kwie 2015, 21:03

Rembov pisze:Rozmawiamy o Księdze Rodzaju, a nie Liście do Hebrajczyków.

Jakoś dziwnym trafem- jedno z drugim się splata... Tu i tam napisano: słowem Bóg stwarzał wszystko!!
A to mamy jakąś księgę biblijną czytać w zupełnym oderwaniu od innych Ksiąg?
Ja tak nie czytam...

Rembov, nie wprost, ale jednak powiadasz, że POTOPU nie było na skalę globalną... To jak wyjaśnisz te wszystkie wykopaliska, które są na całym świecie, a które świadczą o niesamowitym kataklizmie?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości