Czczenie Boga przez chrześcijan i muzułmanów

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 17 cze 2015, 22:25

Dragonar, dokladnie. Dziwie sie ze ludzie sa tacy naiwni. A satanisci to co? Tez wierza w naszego Boga bo sa monoteistami? No, przeciez wierza tylko w jednego boga ktorym jest dla nich szatan. Zatem KRK powinno dodac ich do listy osob objetych zamyslem zbawienia. Po prostu zenada. I jeszcze moze zaratusztrianow. Oni tez sa monoteistami. Ahura Mazda to pewnie tez ten sam bog co nasz. Aa, no i oczywiscie Jazydow tez trzeba wciagnac do tej grupy bo tez sa monoteistami, a wiadomo przeciez ze wszyscy wierzymy w tego samego boga.... o ile ten bog nazywa sie Yazdan :zabawa:


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 17 cze 2015, 22:37

Jednak nie możemy powiedzieć że dla ateńczyków ten Bóg którego czcili :

I Był Ojcem

II że ma Syna albo że jest Synem

III że jest Duchem Świętym
IV że jest trójosobowy
V Że kocha wierzących.
itp.itd.

Dlaczego zatem to ma być ten sam Bóg którego czcił św Paweł?

A teraz mam pytanie do ciebie - czy Bóg którego czczą żydzi to ten sam Bóg którego czczą Chrześcijanie?Bo przecież wg wiary żydowskiej ma inne przymioty niż wg wiary chrześcijańskiej...


I moje pytanie: Kiedy można powiedzieć, że ktoś jednak czci innego boga, niż chrześcijanie?


Moim zdaniem wtedy gdy nie jest to Bóg stwórca od którego wszystko pochodzi.

Jeśli jest to Bóg stwórca od którego wszystko pochodzi to nawet Pigmeje wierzą w tego samego Boga co my tylko mają mniej lub bardziej wypaczony Jego obraz w swojej świadomości.


Ariela
Posty: 1061
Rejestracja: 21 gru 2013, 22:33
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 17 cze 2015, 23:04

Albertus pisze:Jednak nie możemy powiedzieć że dla ateńczyków ten Bóg którego czcili :

I Był Ojcem

II że ma Syna albo że jest Synem

III że jest Duchem Świętym
IV że jest trójosobowy
V Że kocha wierzących.
itp.itd.

Dlaczego zatem to ma być ten sam Bóg którego czcił św Paweł?

A teraz mam pytanie do ciebie - czy Bóg którego czczą żydzi to ten sam Bóg którego czczą Chrześcijanie?Bo przecież wg wiary żydowskiej ma inne przymioty niż wg wiary chrześcijańskiej...


Mi sie wydaje ze to co powiedzial apostol Pawel bylo po prostu inteligentnym wykorzystaniem okolicznosci do tego zeby porozmawiac o prawdziwym Bogu. Poniewaz "Nieznany bog" byl wlasnie "nieznany" to latwo mozna bylo to uzyc do tego zeby opowiedziec o Panu Jezusie ktorego atenczycy nie znali. Skad wiesz ze ten nieznany bog faktycznie nie byl zainspirowany spotkaniami z Zydami. Tego nie wiemy, dlatego ze ten bog wlasnie nie byl znany, nie mial zadnych cech charakteru ani zadnego imienia ani wygladu. Czemu apostol Pawel nie uzyl w swojej przemowie odniesienia do ktoregos z bogow z Oltarza Dwunsatsu Bogow? Pewnie dlatego ze kazdy z nich mial cechy charakteru, imiona i wyglad zupelnie nie pasujacy do naszego Boga. W islamie bog ma imie wlasne Allah. To nie jest po prostu "bog" po arabsku. Allah jest imieniem wlasnym. Do tego Allah nie ma syna. Allah nienawidzi Zydow, chrzescijan i zwalcza kobiety. Allah jest najwiekszym zwodzicielem. To wszystko pisze w Koranie. Zatem sorry, ale w Biblii te wszystkie wlasciwosci ma tylko szatan. Zatem jak KRK moze mowic ze Allah jest tym samym bogiem co nasz Bog? Z reszta, moze faktycznie katolicy wierza w Allaha ale my chrzescijanie nie.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2015, 23:06 przez Ariela, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 17 cze 2015, 23:10

Albertus pisze:Jednak nie możemy powiedzieć że dla ateńczyków ten Bóg którego czcili :

I Był Ojcem

II że ma Syna albo że jest Synem

III że jest Duchem Świętym
IV że jest trójosobowy
V Że kocha wierzących.
itp.itd.

Dlaczego zatem to ma być ten sam Bóg którego czcił św Paweł?

Sprawa wygląda tutaj inaczej - nie jest tak, że Bóg ateńczyków na pewno nie był Ojcem, Synem, itd. Po prostu nie wiemy, gdyż Bóg ateńczyków tego im nie objawił, choć nie jest tu wykluczone - dlatego Bóg ateńczyków nazwany został "Nieznanym Bogiem". Natomiast Allah jasno i wyraźnie deklaruje, że nie jest Ojcem, Synem, Duchem, itd., a ponadto grozi utratą życia (doczesnego oraz wiecznego) wszystkim tym, którzy uważają inaczej, w tym nam, chrześcijanom. Różnica jest ogromna.

Albertus pisze:A teraz mam pytanie do ciebie - czy Bóg którego czczą żydzi to ten sam Bóg którego czczą Chrześcijanie?Bo przecież wg wiary żydowskiej ma inne przymioty niż wg wiary chrześcijańskiej...

Tak. Współczesna doktryna żydowska rozwinęła się mocno po powstaniu chrześcijaństwa, do tego zaistniało kilka nowych nurtów w judaizmie, które mogły namnożyć barier oddzielających żydowski wizerunek Boga od chrześcijańskiego, jednak czcimy Jahwe, Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, co zresztą potwierdza Jezus w Nowym Testamencie.

Albertus pisze:Moim zdaniem wtedy gdy nie jest to Bóg stwórca od którego wszystko pochodzi.

Jeśli jest to Bóg stwórca od którego wszystko pochodzi to nawet Pigmeje wierzą w tego samego Boga co my tylko mają mniej lub bardziej wypaczony Jego obraz w swojej świadomości.

Kiepskie kryterium, bo wystarczy, że teistyczni sataniści ogłoszą Szatana Stwórcą. Wszystko, niezależnie od imienia, cech, atrybutów i zachowań, można ogłosić Stwórcą. Nawet Szatana, głaz lub papier toaletowy. "Stwórca" to tylko tytuł. Zresztą, Bóg biblijny ma wiele tytułów. Dlaczego akurat ten ma być kryterium?
Ostatnio zmieniony 18 cze 2015, 00:03 przez Dragonar, łącznie zmieniany 3 razy.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 18 cze 2015, 01:03

Dragonar pisze:Sprawa wygląda tutaj inaczej - nie jest tak, że Bóg ateńczyków na pewno nie był Ojcem, Synem, itd. Po prostu nie wiemy, gdyż Bóg ateńczyków tego im nie objawił, choć nie jest tu wykluczone - dlatego Bóg ateńczyków nazwany został "Nieznanym Bogiem".

Akurat nieznany Bóg ateńczyków raczej na pewno nie był Ojcem, nie miał Syna i bardziej przypominał metafizycznie Boga muzułmanów, niż Boga chrześcijan. Bóg chrześcijan, Ojciec, który zrodził Syna, był zgorszeniem. Nieznany Bóg właśnie był Bogiem... nieznanym, nieuchwytnym w ludzkich kategoriach, oddalonym od tego, co ziemskie, od relacji, doskonałą jednością i doskonałą abstrakcją. Taki jest właśnie Bóg muzułmanów i właśnie takiego obrazu Boga bronią, można powiedzieć, że to ostatni potomkowie filozofów na placu boju ;) To, że Bóg nie jest Ojcem, nie ma Syna, to stwierdzenia, których można się spodziewać od wykształconych Greków. Nieznany Bóg się właśnie nie objawia i trudno tez powiedzieć, by Bóg muzułmanów się objawił - on też jest "Nieznanym Bogiem". Objawił wiele rzeczy, ale de facto nie objawił Się, jesli porównamy to z chrześcijańską teologią.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 18 cze 2015, 06:27

Tak. Współczesna doktryna żydowska rozwinęła się mocno po powstaniu chrześcijaństwa, do tego zaistniało kilka nowych nurtów w judaizmie, które mogły namnożyć barier oddzielających żydowski wizerunek Boga od chrześcijańskiego, jednak czcimy Jahwe, Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, co zresztą potwierdza Jezus w Nowym Testamencie.


Oczywiście że tak.

Tylko że upada twoja koncepcja że jeśli Bóg ma inne cechy to jest to inny Bóg niż czczony przez chrześcijan.
Bo Bóg w wierzeniach żydowskich ma i miał inne cechy niż Bóg według wiary Chrześcijańskiej.

Wg wierzeń żydowskich Bóg właśnie przypomina Boga wg wierzeń muzułmanów...

Jaki naprawdę jest, Bóg objawił dopiero w Jezusie Chrystusie.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 18 cze 2015, 06:55

1 List Jana 2:23
"Każdy kto nie uznaje Syna, nie ma też i Ojca".

Jak to rozumieć?


U podstaw matematyki leży ludzka potrzeba kontrolowania i chronienia tego co się posiada (znalezione w Internecie)
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 cze 2015, 07:58

Albertus pisze:Bo Bóg w wierzeniach żydowskich ma i miał inne cechy niż Bóg według wiary Chrześcijańskiej.

Jak to rozumieć?? Czy Bóg w ST to jakiś inny Bóg niż Ten w NT?!?
Wykluczone!! To Ten sam Bóg!!
I nawet coś nt Jego Syna w ST jest [i to w kontekście tak ważnego dla Ciebie kryterium: Stwórca]:
Prz 30:4 bw "Kto wstąpił na niebiosa i zstąpił? Kto zebrał wiatr w swoje dłonie? Kto owinął wody płaszczem? Kto stworzył wszystkie krańce ziemi? Jakie jest jego imię? Jakie jest imię jego syna? Czy wiesz?"

Albertus pisze:Wg wierzeń żydowskich Bóg właśnie przypomina Boga wg wierzeń muzułmanów...

To teraz weź ST i udowodnij [piszę jak Rembov, który odcina się od tej tu dyskusji bo wg niego Katechizm wszystko już powiedział w tym temacie], że Jahwe i Allah "prezentują się" w ten sam (bardzo podobny) sposób...

Albertus pisze:Jaki naprawdę jest, Bóg objawił dopiero w Jezusie Chrystusie.

I to był cały czas Ten sam Bóg- nic nowego nie pojawiło się w Jego charakterze, w cnotach, w osobowości...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 cze 2015, 08:01

Klangman pisze:1 List Jana 2:23
"Każdy kto nie uznaje Syna, nie ma też i Ojca".

Jak to rozumieć?

Te słowa coś wyjaśniają:
Joh 5:22-23 bw "(22) Bo i Ojciec nikogo nie sądzi, lecz wszelki sąd przekazał Synowi, (23) aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał."

Obraz jedności Boskich Osób!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 18 cze 2015, 08:40

Zatem, czy Żydzi czczą (a to związane jest z wiarą) Ojca?


U podstaw matematyki leży ludzka potrzeba kontrolowania i chronienia tego co się posiada (znalezione w Internecie)
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 cze 2015, 09:00

Klangman pisze:Zatem, czy Żydzi czczą (a to związane jest z wiarą) Ojca?

Jeśli mają otwartość na Słowo Boże, to tak:
Iz 64:8 bw "Lecz teraz, Panie, Ty jesteś naszym Ojcem, my jesteśmy gliną, a Ty naszym Stwórcą i wszyscyśmy dziełem twoich rąk!"

Jr 3:4 bw "I znowu teraz wołasz do mnie: Ojcze mój! Ty jesteś przyjacielem mojej młodości!"


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 18 cze 2015, 09:28

Tylko, że zbawczym Słowem Boga jest Jezus. Jedyna Droga do Ojca.

Ps. Iz (8x8) i 8 :)


U podstaw matematyki leży ludzka potrzeba kontrolowania i chronienia tego co się posiada (znalezione w Internecie)
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 cze 2015, 10:10

Klangman, pisząc Słowo Boże miałem na myśli Biblię.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 18 cze 2015, 10:38

Wiem. Tylko, że Biblia nie jest Jezusem. Tym bardziej wybrakowana (Stary Testament bez Nowego Testamentu). Stawiając znak równości między Biblią, a Jezusem robisz chyba dokładnie to samo co Muzułmanie z Koranem. I jak ten problem rozwiązać?

Moim zdaniem odpowiedź tkwi w 13 rozdziale 1 Listu do Koryntian.

Ps. "Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela rzeczy widzialnych i niewidzialnych" - jeśli to łączy Żydów i Chrześcijan to również Muzułmanów. Chyba, że źle rozumiem.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2015, 10:54 przez Klangman, łącznie zmieniany 1 raz.


U podstaw matematyki leży ludzka potrzeba kontrolowania i chronienia tego co się posiada (znalezione w Internecie)
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 cze 2015, 10:51

Klangman pisze:Stawiając znak równości między Biblią, a Jezusem

Ani mi to nie przyszło na myśl... Coś wczytujesz w moje słowa [pisząc słowa mam na myśli literki które tu wklikuje :lol: ; muszę tak tłumaczyć bo coś się nie zrozumieliśmy]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości