Bóg Ojciec czy Jezus?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Realista
wyznanie: Inne nie-protestanckie
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 03 sie 2015, 19:23

Ariela pisze:Nie wiem czy wiesz, ale pomowienie tez jest lamaniem prawa. Jezeli ktos oskarza kogos o cos bez podania dowodow, pomawia. Zawsze gdy ktos stawia jakas teze, musi poprzec ja dowodami, jesli takich nie ma, niech sie nie odzywa i nie zmysla.

Akurat podałem powody dla których uważam, iż KAAN przekracza swoje uprawnienia. Przetwarzanie danych osobowych bez posiadania do tego stosownych uprawnień jest łamaniem prawa. Agent nikogo nie pomówił.

Rowniez dobrze moglabym tu napisac "Znam wielu antytrynitarianow z tego forum ktorzy uznaja Muhammeda za proroka". Jakbys zareagowal? Powiedzialbys: Ktorzy? Wymien imiona, a jak nie dysponujesz taka informacja to nie pomawiaj. Tak bys zareagowal.

Nic z tych rzeczy powiedziałbym, że masz rację. Ba nawet powiem więcej uważam, że wszyscy uznajemy Mohameta za proroka tylko fałszywego.

Z reszta, jak ktos moze byc czlonkiem Kosciola Wolnych Chrzescijan jesli w ich wyznanie wiary wchodzi dogmat o Trojcy? Bez przyjecia tego dogmatu nie mozesz byc czlonkiem kosciola, chyba ze taka osoba zlozyla falszywe swiadectwo ubiegajac sie o czlonkostwo i podaje sie za kogos kim nie jest, bo nikt nie moze byc otwarcie antytrynitarianem w trynitarialnym kosciele, chyba ze po kryjomu.

Albo jest na rozdrożu, gdyż doszła do wniosku, że dogmat trynitarny nie został w sposób systematyczny opisany w Biblii i wiara w hipotezę trynitarną nie ma wpływu na zbawienie.

Nawet jesli to prawda, to swietnie ze to napisal i pokazal kim jestescie i komu tak naprawde sluzycie, wchodzac nie do waszych kosciolow podstepem (bo pzreciez nie otwarcie a po kryjomu i przy tym oklamujac zbor) i probujac zniszczyc je od srodka. Bardzo dobrze ze sie do tego chlopak przyznal. No ladnie, to o was swiadczy. To tak jakby chrzescijanie chodzili do arianskich i modalistycznych kosciolow podajac sie za jednych z was zeby podstepem narzucic wam trynitarianizm, ale my tak nie robimy, bo jestesmy dziecmi Chrystusa i w ukryciu nie dzialamy.

Znam zbory nietrynitarne, gdzie uczęszczają trynitarze np. Krańcowa.pl ludzie tam koncentrują się na kontemplacji Boga a nie rozliczaniu wiernych czy aby dobrze osoby w Bogu policzyli. Mój znajomy kiedyś prowadził zaawansowane rozmowy z Kościołem Reformowanym w W-wie na temat spotkań modlitewnych unitarian z bardzo pozytywnym skutkiem. Na Węgrzech unitarianie studiują teologię razem z luteranami. A na niegdyś słynnej Akademii Rakowskiej prowadzonej przez unitarian nikt uczniów o wyznanie nie pytał i pozwalał im swobodnie praktykować swoje wyznanie. Zbory od środka niszczy brak poszanowania dla wolności sumienia, ludzi knebluje się intelektualnie i wmawia, że zbawienie zależy od kryteriów wyssanych z palca. Ten kto zakosztował wolności w Chrystusie mało się przejmuje tym co mówią Ci którzy prześladując sługi pańskie mniemają, że w ten sposób oddają chwałę Panu.

Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Ariela
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Agnostyk
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 03 sie 2015, 20:10

Ja uwazam tak. Jesli ktos nie uznaje Trojcy, nie mam z tym problemu. Tylko nie pchajcie sie do naszych kosciolow i nie domagajcie sie akceptacji uzywajac emocjonalnego szantazu, a tym bardziej nie wdzierajcie sie do nas podstepem i w ukryciu, bo tak nie czynia sludzy Chrystusa. Jesli ja bym nagle uwierzyla w judaizm i byla na "rozdrozu" to nie siedzialabym dalej w kosciele tylko zawinela sie do synagogi. Gdybym zostala tam, bylabym wstretna klamczucha i wezem ktory przewrotnoscia probuje narzucic innym swoja wiare. Miejsce Swiadkow Jehowy jest w Sali Krolestwa, muzulmanow w meczecie, Zydow w synagodze, katolikow w KRK, a unitarianow w kosciolach wyznajacych unitarianizm.

Czego wy sie domagacie? Akceptacji? Nie bedzie nigdy zadnej akceptacji dla nauk niezgodnych z Ewangelia ktora my glosimy w naszych kosciolach. Nie podoba wam sie? To opuscie nasze koscioly Proste jak drut. Przeciez macie swoje koscioly wiec o co te sentymentalne dasy? Martin Luther chcial zmienic nauczanie KRK i wprowadzic swoje rozumienie Biblii i KRK go wyrzucil. Czy protestanci po kryjomu, siedzieli "na rozdrozu" w KRK? Nigdy! Otwarcie przedstawilismy nasza nauke w KRK, nie przyjeli jej, wiec otwarcie odeszlismy i otwarcie zaczelismy uczyc jej w naszych wlasnych kosciolach. Natomiast wy cichaczem chcieliscie wprowadzic wasza nauke do naszych kosciolow, nie udalo sie to po kryjomu dalej w nich siedzicie i probujecie obalic nasza wiare i to jeszcze bezczelnie w naszych wlasnych kosciolach.

Czemu unitarianie biora nasze koscioly za cel? Idzcie do katolikow i prawoslawnych, modlcie sie z nimi, czemu nie? Wazna jest wolnosc sumienia. Modlcie sie z gejami chzrescijanami albo wysluchujcie kazan kobiet ksiezy. Wolnosc sumienia bracie. Nie zwalczajcie slug Chrystusa. Prosze was modalisci, przestancie grac na emocjach i uzywac sie Biblia do wmanipulowywania nas w wasze herezje. Czemu kosciol protestancki ma wpuszczac wszystkich? Gejow, kobiety ksiezy, modalistow, araianow pod pretekstem "wolnosci sumienia"? To mnie utwierdza tylko w tym ze nasz kosciol ma prawdziwa Ewangelie bo tylko nasz kosciol jest celem atakow. To ekumenia z KRK i KP, to ordynowanie kobiet, to udzielanie slubow gejom, to uzanie antytrynitarianow za braci w wierze to dialog religijny z islamem. Tylko od protestantow wymaga sie tego. Do zadnego innego kosciola nie idzie sie z takimi rzadaniami, tylko do nas. Wszyscy maja prawo do obrony swojej nauki, tylko my nie.

Ja jako osoba wierzaca w Trojjedynego Boga nie postawilabym swojej nogi w kosciele anitytrynitarialnym, i mam gdzies akceptacje modalistow, binitarianow czy arianow i nie rozumiem czemu im zalezy na mojej? Prawda jest tylko jedna, nie ma dwoch prawd. Albo Bog jest w trzech osobach albo jest jedna osoba. Ja i ty nie mozemy wyznawac dwoch roznych dogmatow i oboje miec racji. Nie wierze dlatego, zebys ty jako modalista uwazal moj trynitarianizm za dozwolona prawde, jako ze sam wyznajesz modalizm. Czyli jaki jest twoj cel relacji z trynitarianami jak nie chec misji? Nie manipuluj Biblia zeby wbic nas w poczucie winy, bo na nikogo nie robi to wrazenia. Wolnosc sumienia haha... to czemu jeszcze dyskutujesz w tematach o Trojcy jak to nie gra zadnej roli? Wolnosc sumienia, powiedziales, to o co sie tak spinasz na tym forum? Nie graj ze mna w te gierki i nie bierz mnie na litosc bo sam dalbys uciac sobie reke za unitarianizm a chcesz zebymsmy my "wyluzowali" z Trojca.

PS: A co do KAAN'a to zgadzam sie z jego decyzja. Jesli ktos nie ma dowodow na cos to niech nie rozsiewa mitow i nie psuje czyjegos dobrego imienia.

A jeszcze dodam jedno. Niestety, kazdy religijny spor, a szczegolnie spor "Trynitarianizm- Antyrynitarianizm"jest jak przeciaganie liny. Nie da sie "poluzowac". Jesli jedna strona poluzuje" druga przeciagnie ja na swoja strone. Nie ma innej opcji.

Awatar użytkownika
Rembov
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Kościół Katolicki
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 sie 2015, 21:00

Ariela pisze:Ja uwazam tak. Jesli ktos nie uznaje Trojcy, nie mam z tym problemu.

I bardzo źle uważasz, bo jeżeli ktoś odrzuca prawdę o Bóstwie Chrystusa, to buntuje się przeciwko Bogu, który nam to objawił.

Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Ariela
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 03 sie 2015, 21:18

Rembov, nie mam z tym problemu, bo to nie moj problem tylko tej osoby. Wiara jest sprawa osobista. Oczywiscie pragnelabym aby kazdy uwierzyl w prawdziwego Pana Jezusa, tak jak pragnelabym aby katolicy i prawoslawni odwrocili sie od swojego balwochwalstwa, ale moje pragnienie a wola Boza nie zawsze sie lacza. Jedyne co mogezrobic w tej sprawie to modlic sie, ale nikomu nie moge nic narzucic, i tez pragne aby nikt nie narzucal niczego mi.

Awatar użytkownika
Realista
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 03 sie 2015, 21:22

Rembov pisze:
Ariela pisze:Ja uwazam tak. Jesli ktos nie uznaje Trojcy, nie mam z tym problemu.

I bardzo źle uważasz, bo jeżeli ktoś odrzuca prawdę o Bóstwie Chrystusa, to buntuje się przeciwko Bogu, który nam to objawił.

Gwoli ścisłości nie odrzucamy prawdy o Bóstwie Chrystusa tylko waszą interpretację tej prawdy ;-)

Awatar użytkownika
Rembov
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 sie 2015, 21:23

Realista pisze:
Rembov pisze:

Gwoli ścisłości nie odrzucamy prawdy o Bóstwie Chrystusa tylko waszą interpretację tej prawdy ;-)

Jeżeli odrzucasz naukę, że Jezus jest Bogiem, to tym samym odrzucasz wiarę wyznawaną i przekazaną nam przez Apostołów.

Awatar użytkownika
krzysiek_enoch
wyznanie: Brak_denominacji
Kontaktowanie:

Postautor: krzysiek_enoch » 03 sie 2015, 23:08

Ariela pisze:Ja uwazam tak. Jesli ktos nie uznaje Trojcy, nie mam z tym problemu. Tylko nie pchajcie sie do naszych kosciolow
Problem jest taki, że w Polsce ciężko jest mieć społeczność z innymi ewangelikałami wierzącymi nietrynitarnie.
Jest kilka (sic!) wyjątków - społeczności nietrynitarnych - w Polsce i tyle.
Jeśli chcesz mieć społeczność w niedzielę, to masz problem ;(

A poza tym ja również przez dłuższy czas byłem w KWCh i nie wierzyłem w Trójcę.
Tak de facto sam starszy tej społeczności raczej też w nią nie wierzył, co również otwarcie deklarował ;)
O ile wiem, nie zmienił zdania w tej kwestii.

Ariela
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 03 sie 2015, 23:25

W moim miescie nie ma ani jednego kosciola w ktorym nie ordynuja kobiet, dlatego w niedziele siedze w domu. Nie moglabym chodzic do kosciola ktory nauczan czegos wbrew mojemu przekonaniu, bo jest to rownowznaczne z aprobata.

Awatar użytkownika
Zbyszekg4
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
O mnie: Jn 3,16-17 + Ap 21,1-4 = Maranatha!
czyli: zbawiony dzięki Bożej miłości,
wierzący w nastanie nowej rzeczywistości,
oczekujący powtórnego przyjścia Pana Jezusa!
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 04 sie 2015, 08:37

Realista pisze:nie odrzucamy prawdy o Bóstwie Chrystusa tylko waszą interpretację tej prawdy

A mógłbym poznać to, jak przyjmujecie prawdę o Bóstwie Chrystusa? i jaka jest właściwa (waszym zdaniem) interpretacja tej prawdy?

Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Obrazek - Historia cierpienia, które zdarza się raz na milion
Obrazek
Zbyszek - kanał na YouTube TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Realista
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 04 sie 2015, 08:40

Rembov pisze:
Realista pisze:
Rembov pisze:

Jeżeli odrzucasz naukę, że Jezus jest Bogiem, to tym samym odrzucasz wiarę wyznawaną i przekazaną nam przez Apostołów.

Patrz wyżej ;-) odrzucam jedynie "ortodoksyjną" interpretację tego nauczania. Mówimy, że termin Bóg ma charakter apelatywny jak Pan, Władca, Król itd zatem może zostać ex suo sensu orzeczony o człowieku czy aniele, ale jedynie par excellence o Ojcu. Zatem nie odrzucamy wiary przekazanej przez Apostołów. Apostołowie mówiąc o jednym Bogu zawsze mówili o Ojcu Jezusa, zatem nie My lecz Wy zapieracie się prawdy apostolskiej i wbrew expressis verbis wyrażonemu nauczaniu, iż Jednym Bogiem jest Ojciec z którego wszystko mówicie nie tylko Ojciec, ale i Syn i Duch św...

Zbyszku bardzo obszernie omówiono to zagadnienie w tej publikacji szczególnie w podrozdziale O imieniu Theos http://christianismirestitutio.pl/wp-co ... mierza.pdf

Ariela
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 04 sie 2015, 11:08

Realista pisze:
Rembov pisze:
Realista pisze:
Rembov pisze:

Patrz wyżej ;-) odrzucam jedynie "ortodoksyjną" interpretację tego nauczania. Mówimy, że termin Bóg ma charakter apelatywny jak Pan, Władca, Król itd zatem może zostać ex suo sensu orzeczony o człowieku czy aniele, ale jedynie par excellence o Ojcu. Zatem nie odrzucamy wiary przekazanej przez Apostołów. Apostołowie mówiąc o jednym Bogu zawsze mówili o Ojcu Jezusa, zatem nie My lecz Wy zapieracie się prawdy apostolskiej i wbrew expressis verbis wyrażonemu nauczaniu, iż Jednym Bogiem jest Ojciec z którego wszystko mówicie nie tylko Ojciec, ale i Syn i Duch św...

Zbyszku bardzo obszernie omówiono to zagadnienie w tej publikacji szczególnie w podrozdziale O imieniu Theos http://christianismirestitutio.pl/wp-co ... mierza.pdf

Czyli nie wierzysz ze Jezus jest Bogiem?

Awatar użytkownika
Rembov
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 sie 2015, 11:12

Ariela pisze:W moim miescie nie ma ani jednego kosciola w ktorym nie ordynuja kobiet, dlatego w niedziele siedze w domu.

Gdzie ty mieszkasz, że w całym mieście nie ma nawet jednej parafii katolickiej lub prawosławnej?

Nie moglabym chodzic do kosciola ktory nauczan czegos wbrew mojemu przekonaniu, bo jest to rownowznaczne z aprobata.

No tak, bo przecież to Kościół ma się dopasować do tego, co wyznajesz, a nie ty do nauczania Kościoła. :D

Ariela
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 04 sie 2015, 12:06

Rembov pisze:Gdzie ty mieszkasz, że w całym mieście nie ma nawet jednej parafii katolickiej lub prawosławnej?

No oczywiscie ze takich swiatyn jest pelno. Jest rowniez pelno meczetow, gdzie nie ordynuje sie kobiet, ale ja szukam chrzescijanskiego kosciola :)

Co do drugiej linjiki. Nie moj drogi, to Kosciol ma sie dopasowac do tego co naucza Biblia. I wtedy tam chetnie przyjde i dopasuje sie do tego co nauczaja :)

Awatar użytkownika
Rembov
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 sie 2015, 12:17

Ariela pisze:
Rembov pisze:Gdzie ty mieszkasz, że w całym mieście nie ma nawet jednej parafii katolickiej lub prawosławnej?

No oczywiscie ze takich swiatyn jest pelno. Jest rowniez pelno meczetow, gdzie nie ordynuje sie kobiet, ale ja szukam chrzescijanskiego kosciola :)

Cóż, jeżeli odmawiasz chrześcijańskości Kościołowi katolickiemu, to tym samym czynisz niechrześcijańskimi wszystkie denominacje, które się przez lata bezpośrednio lub pośrednio odłączyły.

Co do drugiej linjiki. Nie moj drogi, to Kosciol ma sie dopasowac do tego co naucza Biblia. I wtedy tam chetnie przyjde i dopasuje sie do tego co nauczaja :)

Nikt ci jeszcze nie powiedział, że Biblia jest wtórna względem Kościoła? Najpierw Chrystus założył swój Kościół, a dopiero w nim powstały księgi Nowego Testamentu i skompletowano kanon Pisma Świętego, a nie odwrotnie.

No, ale już pomijając ten fakt, to wychodzi na to, że po prostu szukasz takiego Kościoła, który wyznaje taką wiarę, jaką ty sobie stworzyłaś na podstawie własnej interpretacji Biblii.

Ariela
Kontaktowanie:

Postautor: Ariela » 04 sie 2015, 12:36

Nie wiem czy wiesz, chrzescijanstwo posrednio i bezposrednio odlaczylo sie od judaizmu, to Zydzi to tez chrzescijanie wedlug ciebie?

Co do ostatniej linijki. Rembov, nie zartuj sobie... Czy ty czytales w ogole Biblie i prownales ten pakiet wierzen ktory ci wcisenli do glowy z tym co tam pisze? Poczytaj listy apostolow , wyznacznikiem prawdziwej nauki byla zawsze Ewangelia, nie kosciol, bo juz za czasow apsotola Pawla byly incydenty gdzie kosciol nie wpuszczal nawet apostolow, gdzie uczono ze nie ma zmartwychwstania, ze jestesmy pod panowaniem Prawa Mojzeszowego. W kosciele bylo jedno wielkie zamieszanie od samego poczatku. Kosciol Chrystusa stanowili ci ktorzy uznawali prawdziwa Ewnagelie, a nie wszystkie koscioly razem wziete, a juz na pewno nie jakas organizacja.

Ja rozumiem ze ty sobie to wyobrazasz tak ze apostol Piotr byl pierwszym papiezem i chodzil po ceglastym budynku z kadzidlem i klanial sie przed pomnikiem Jezusa a za nim jego ministranci, ale musze cie rozczarowac. Nawet apostol Pawel mial spor z Piotrem, wiec nie byl on zadnym papiezem. Inaczej czemu podwazyl jego nieomylna decyzje o nie jedzeniu z poganami w obecnosci Zydow? Nawet nie chce mi sie prowadzic tej dyskusji...

PS: To tylko prawdziwa Ewangelia jest wyznacznikiem powiedzial sam apostol Pawel mowiac ze nie ma innej Ewangelii, i jesli by ktos glosil inna Ewangelie niezgodna z tym co na poczatku bylo objawione, zeby to byl nawet aniol z Nieba, albo on sam (!) nawet zeby to byli sami apsotolowie, niech beda przekleci, powiedzial apostol Pawel. KRK i KP juz od dawna glosza inna Ewangelie od tej ktora byla na poczatku, wiec co mowi apostol Pawel?: Jestescie pzrekleci. To sa slowa apostola Pawla. Nie moje.

Wróć do „Bóg”