Potop

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga

Potop był?

Tak
28
80%
Nie
0
Brak głosów
Nie wiem
2
6%
To alegoria
5
14%
 
Liczba głosów: 35
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Suzuja » 03 gru 2017, 15:24

Sebek pisze:
Suzuja pisze:Dlatego historyczne napisałem w cudzysłowie

Równie dobrze potop może dotyczyć określonej ilości ludzi(niebjest globalny). Lub inne wydarzenie bazwane "potopem", Arka to jakiś przedmiot. Noe jest dobrym człowiekiem którego kara omineła


Dlatego właśnie jesli nie czytamy Biblii dosłownie powstają takie dziwne interpretacje jak ta, że może arka to jakiś przedmiot, że potop to jakieś wydarzenie nazwane "potopem" itd. W ten sposób każdy dokłada sobie to co jemu "pasuje" i powstają różnej maści herezje.


Jak czytamy dosłownie to występują takie dziwności jak ziemia przed wszechświatem. Później ludzie dowiadują się że było inaczej i tracą wiarę. Ziomal :/


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: magda » 04 gru 2017, 00:13

nesto pisze:No i co z tymi skamieniałymi drzewami przechodzącymi przez warstwy geologiczne?
Zatkało kakao? Kaan został wypunktowany, a innego twórcy nowej geologii nie ma?


troszeczke się nesto zaędziłeś z tymi tłumaczenimi jak to sobie te kikuty skamieniałe stoją przez miliony lat i sa zasypywane przez warstwy piachu czy tam czegos innego ale zapomniałes ze taki kamienny kikut drzewa to za 20-30 lat ulega erozji i nie zdązy go zadna warstwa zasypać postoi do 50 a nawet 100 lat jak ma szczęscie bo niestety tu taki mamy klimacik ze każda nawet twarda skała ulega erozji a cóż dopiero skamieniałe drewno , ja robię biżuterię i często ze skamieniałego drewna kupowanego na giełdzie i wierz mi nie jest to twarda skała mozna spokojnie wywiercać dziórki w tym kamieniu-drewnie, na pewno nie jest twarde jak granit a nawet granity się rozsypują i to nie po milionach lat a dużo dużo szybciej, musiałaby to być najtwardsza skała drweniana o wiele twardsza od granitu zeby przez milion lat tak sobie stała tu zasypywana tu wypłukiwana i nie uległa erozji , Jak widzisz sprawa z tymi skamieniałymi drzewami co to miliony lat czekają na to ze je zasypie sie niestety rypnęła i to po całosci. Uwierz człowieku był potop , co ci ten potop przeszkadza dawno był i juz nie wpływa na twoja sytuacje obecną.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: nesto » 04 gru 2017, 18:01

magda pisze:
nesto pisze:No i co z tymi skamieniałymi drzewami przechodzącymi przez warstwy geologiczne?
Zatkało kakao? Kaan został wypunktowany, a innego twórcy nowej geologii nie ma?


troszeczke się nesto zaędziłeś z tymi tłumaczenimi jak to sobie te kikuty skamieniałe stoją przez miliony lat i sa zasypywane przez warstwy piachu czy tam czegos innego ale zapomniałes ze taki kamienny kikut drzewa to za 20-30 lat ulega erozji i nie zdązy go zadna warstwa zasypać postoi do 50 a nawet 100 lat jak ma szczęscie bo niestety tu taki mamy klimacik ze każda nawet twarda skała ulega erozji a cóż dopiero skamieniałe drewno , ja robię biżuterię i często ze skamieniałego drewna kupowanego na giełdzie i wierz mi nie jest to twarda skała mozna spokojnie wywiercać dziórki w tym kamieniu-drewnie, na pewno nie jest twarde jak granit a nawet granity się rozsypują i to nie po milionach lat a dużo dużo szybciej, musiałaby to być najtwardsza skała drweniana o wiele twardsza od granitu zeby przez milion lat tak sobie stała tu zasypywana tu wypłukiwana i nie uległa erozji , Jak widzisz sprawa z tymi skamieniałymi drzewami co to miliony lat czekają na to ze je zasypie sie niestety rypnęła i to po całosci. Uwierz człowieku był potop , co ci ten potop przeszkadza dawno był i juz nie wpływa na twoja sytuacje obecną.


Wyobraź sobie Magdo, że nie masz racji, a takie "skamieniałe kikuty" drzew stoją obecnie.
I nie masz absolutnie racji, że po kilkudziesięciu latach ulegają erozji i już ich nie ma..
Najbardziej znanym złożem jest Skamieniały Las koło Holbrook w Arizonie (USA). Można tam znaleźć skrzemieniałe pnie późnotriasowych drzew z rodziny araukariowatych, do 65 m długości i 3 m średnicy (sprzed około 200 mln lat). Krzemionka jest tam wielobarwna, częste są też pustki wypełnione ametystem. Nigdzie indziej skrzemieniałe drewno nie jest tak pięknie ubarwione. Obszar "Skamieniałego Lasu" w 1962 r. został ogłoszony parkiem narodowym. Od tego czasu pozyskiwanie i wywóz okazów jest zabronione, choć ciągle trwa nielegalne wydobycie.

Całość opisana przystępnie w wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzemienia%C5%82e_drewno
Skamieniałe drewno można wytworzyć sztucznie w kilka dni, ale w naturze trwa to tysiąclecia i Magdo nie zmienisz tego wiarą w potop.
Pozdrawiam


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: magda » 04 gru 2017, 22:37

nesto pisze:Skamieniałe drewno można wytworzyć sztucznie w kilka dni, ale w naturze trwa to tysiąclecia i Magdo nie zmienisz tego wiarą w potop.


W naturze tez jest to krótki proces jakis chłopak włożył drewniana łódke do starego wiadra z wodą i wiadro w nocy zamarzło nasypało do nigo śniegu roztapiało sie znów zamarzało i na wiosnę o dziwo łódka skamieniała była na dnie wiadra. tak ze bywa właśnie tak krótko w naturze.

Nikt mi nie wmówi ze był jakis wielki wybuch i powstał ten cud co go widzimy, nawet taki cud dajmy na to jak moja Bambisia którą mam w avatarze miałaby powstać bo cos kiedys wybuchło, kompletna brednia ten maleńki piesek ma osobowość , sumienie, miłosć , wierność przywieązanie i bohaterstwo , ma serce lwa mimo ze waży tylko kilogram jest bardzo maleńki mniejszy od wszystkich psów jakie kiedykolwiek widziałama jednak to maleństwo broni mnie i rzuca się na ogromnego Rotwajlera który przechodzi koło mnie i mi "zagraża" bo ta kruszynka kilogramowa o szczurzych maleńkich łapkach mnie kocha , jak wracam do domu to tańczy na dwuch łapkach z radosci , a jak cos zbroi to widać ze coś złego zbroiła bo idzie chyłkiem na zgietych nogach bo ma sumienie, i takie cudo miałoby powstać bez planu Bozego bez inteligętnego projektu , nie rozśmieszaj mnie to Boze stworzenie i wszystko co jest napisane w Biblii jest prawdą Bóg o to zadbał wiec potop też jest prawdą.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: nesto » 04 gru 2017, 22:44

magda pisze:
W naturze tez jest to krótki proces jakis chłopak włożył drewniana łódke do starego wiadra z wodą i wiadro w nocy zamarzło nasypało do nigo śniegu roztapiało sie znów zamarzało i na wiosnę o dziwo łódka skamieniała była na dnie wiadra. tak ze bywa właśnie tak krótko w naturze.

Podaj mi źródło tej fascynującej wiadomości.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Suzuja » 04 gru 2017, 22:57

magda pisze:
nesto pisze:Skamieniałe drewno można wytworzyć sztucznie w kilka dni, ale w naturze trwa to tysiąclecia i Magdo nie zmienisz tego wiarą w potop.


W naturze tez jest to krótki proces jakis chłopak włożył drewniana łódke do starego wiadra z wodą i wiadro w nocy zamarzło nasypało do nigo śniegu roztapiało sie znów zamarzało i na wiosnę o dziwo łódka skamieniała była na dnie wiadra. tak ze bywa właśnie tak krótko w naturze.

Nikt mi nie wmówi ze był jakis wielki wybuch i powstał ten cud co go widzimy, nawet taki cud dajmy na to jak moja Bambisia którą mam w avatarze miałaby powstać bo cos kiedys wybuchło, kompletna brednia ten maleńki piesek ma osobowość , sumienie, miłosć , wierność przywieązanie i bohaterstwo , ma serce lwa mimo ze waży tylko kilogram jest bardzo maleńki mniejszy od wszystkich psów jakie kiedykolwiek widziałama jednak to maleństwo broni mnie i rzuca się na ogromnego Rotwajlera który przechodzi koło mnie i mi "zagraża" bo ta kruszynka kilogramowa o szczurzych maleńkich łapkach mnie kocha , jak wracam do domu to tańczy na dwuch łapkach z radosci , a jak cos zbroi to widać ze coś złego zbroiła bo idzie chyłkiem na zgietych nogach bo ma sumienie, i takie cudo miałoby powstać bez planu Bozego bez inteligętnego projektu , nie rozśmieszaj mnie to Boze stworzenie i wszystko co jest napisane w Biblii jest prawdą Bóg o to zadbał wiec potop też jest prawdą.


Twierdzenie "A" jest sprzeczne z twierdzeniem "B", ponieważ?

Twój problem jest taki że nie potrafisz przyjąć do wiadomości że WW to fakt(najbardziej prawdopodobny i niemalże ze 100% pewnością może stwierdzić ze był) trochę tautologia, ale co tam. I nie koliduje on z Wiarą w Boga. Ani tymbardziej nie podważa prawdy objawionej w Biblii


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: magda » 04 gru 2017, 23:47

szczeżuja Nauka nie wie nawet najbardziej podstawowych rzeczy o wszechswiecie np tego czym jest przestrzeń czym jest czas, nawet w przyblizenu nic na ten temat nie wie ale juz wie na pewno jak powstało to o czy nic nie wie i ze musiało to wybuchnąć, nie rozśmieszaj mnie. Hinduiści maja taką swoja teorię ze nasz wszechświat znajduje się w paznokciu nmałego palca boga Shiwy i to mi bardziej pasuje niz wielki Wybuch a wiesz dlaczego dlatego ze nic o wszechświecie nie wiemy nie wiemy jak jest duży, przecież moze być milion razy wiekszy niz to co widzimy lub przypuszczamy , moze bycć rózny w róznych miejscach i tworzyć np nogę tego Shiwy to też jest mozliwe dlatego jak ktoś mi mówi ze jesteśmy w tym paznokciu to powiem że to równie prawdopodobne jak WW bo tyle samo wiemy o WW co i paznokciu tego Shiwy. WW koliduje z istnieniem Boga bo to co Bóg nam objawił nie jest WW . A nauka jednak tyle co jej lizneliśmy pokazuje ze istnienie matematyki , praw fizycznych i informacji pokazuje że mamy do czynienia z inteligencją, która nie musi sę uciekać do wysadzania w powietrze nicosci żeby coś stworzyć


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: nesto » 05 gru 2017, 07:58

magda pisze:szczeżuja Nauka nie wie nawet najbardziej podstawowych rzeczy o wszechswiecie np tego czym jest przestrzeń czym jest czas, nawet w przyblizenu nic na ten temat nie wie ale juz wie na pewno jak powstało to o czy nic nie wie

To nie znaczy, że przestrzeń jest makaronem, a czas jest kiszonymi ogórkami.
Ty tak tłumaczysz sobie świat.
"Nie wiem czegoś, to znaczy że to czego nie wiem jest słoniem, albo pawianem."
Taki masz tok rozumowania.
Ludzie posługujący się inteligencją uważają jednak, że skoro czegoś nie wiedzą, to nic nadzwyczajnego.
To normalne.
Oni snują tzw. "teorie".
Wiele takich teorii snuli od zarania dziejów.
Jedne się potwierdziły, a inne nie. Ciągle dowiadujemy się czegoś nowego i stare teorie są weryfikowane.
Wielki wybuch to jedna z tych teorii.
Obecnie jest wiele innych teorii, które współistnieją z tamtą.
Nie wiemy jak powstał wszechświat.
Ty natomiast wybrałaś najbardziej naiwną z teorii, że został stworzony przez chrześcijańskiego Boga.
Nie dość, że jest to teoria całkowicie irracjonalna, to jeszcze Ty twierdzisz, że jest jedynie prawdziwa.
Wybacz, ale już lepsza jest taka, że wszechświat powstał w wyniku majtania ogonem przez kosmicznego kangura.
Gdyby dobrze taką teorię uzasadnić, byłaby z pewnością bardziej spójna intelektualnie niż teoria chrześcijańska.

Magdo.
Po co Bóg stworzył kwazary miliardy lat świetlnych od naszej galaktyki? Bez nich pewnie nie mógłby przeprowadzić swojego bardzo mądrego planu zbawienia ludzi.. tak?
Komety również są nieodzownym elementem zbawienia. Podobnie bakterie tyfusu, wirus opryszczki i roztocza w pościeli.
Czy Ty nie widzisz, że teoria chrześcijańska wpisuje się w szereg naiwnych, starożytnych teorii o bogach i stwarzaniu.
Ludzie prymitywni patrząc w niebo musieli wierzyć w takie rzeczy, aby nie zwariować.
Dzisiaj wzbudza to jednak moje nieukrywane zdziwienie.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Suzuja » 05 gru 2017, 08:35

nesto pisze:
magda pisze:szczeżuja Nauka nie wie nawet najbardziej podstawowych rzeczy o wszechswiecie np tego czym jest przestrzeń czym jest czas, nawet w przyblizenu nic na ten temat nie wie ale juz wie na pewno jak powstało to o czy nic nie wie

To nie znaczy, że przestrzeń jest makaronem, a czas jest kiszonymi ogórkami.
Ty tak tłumaczysz sobie świat.
"Nie wiem czegoś, to znaczy że to czego nie wiem jest słoniem, albo pawianem."
Taki masz tok rozumowania.
Ludzie posługujący się inteligencją uważają jednak, że skoro czegoś nie wiedzą, to nic nadzwyczajnego.
To normalne.
Oni snują tzw. "teorie".
Wiele takich teorii snuli od zarania dziejów.
Jedne się potwierdziły, a inne nie. Ciągle dowiadujemy się czegoś nowego i stare teorie są weryfikowane.
Wielki wybuch to jedna z tych teorii.
Obecnie jest wiele innych teorii, które współistnieją z tamtą.
Nie wiemy jak powstał wszechświat.
Ty natomiast wybrałaś najbardziej naiwną z teorii, że został stworzony przez chrześcijańskiego Boga.
Nie dość, że jest to teoria całkowicie irracjonalna, to jeszcze Ty twierdzisz, że jest jedynie prawdziwa.
Wybacz, ale już lepsza jest taka, że wszechświat powstał w wyniku majtania ogonem przez kosmicznego kangura.
Gdyby dobrze taką teorię uzasadnić, byłaby z pewnością bardziej spójna intelektualnie niż teoria chrześcijańska.

Magdo.
Po co Bóg stworzył kwazary miliardy lat świetlnych od naszej galaktyki? Bez nich pewnie nie mógłby przeprowadzić swojego bardzo mądrego planu zbawienia ludzi.. tak?
Komety również są nieodzownym elementem zbawienia. Podobnie bakterie tyfusu, wirus opryszczki i roztocza w pościeli.
Czy Ty nie widzisz, że teoria chrześcijańska wpisuje się w szereg naiwnych, starożytnych teorii o bogach i stwarzaniu.
Ludzie prymitywni patrząc w niebo musieli wierzyć w takie rzeczy, aby nie zwariować.
Dzisiaj wzbudza to jednak moje nieukrywane zdziwienie.


A dlaczego nie stworzył zaawansowanego systemu socjalnego? Dlaczego nie stworzył smartphonów które mogą wytrzymać na baterii dłużej niż pół dnia? Czemu nie stworzył odwroconej entropi?Te twoje pytania są na tak żenującym poziomie że uwłaczają inteligentnemu czytelnikowi. Nic dziwnego ze masz latke trolla. Z resztą co ja dyskutuje z osobą która wyznaje alogiczny deizm i myśli że wszechświat mógł istnieć od zawsze(co prowadzi do paradoksu wydarzeń wstecznych). Jakbyś rozumiał kilka kwesti, min. To że scjentyzm nie może podważyć wiary. Ale sekciarze z nowego ateizmu od Comtey'a, szukają jakiegoś naukowego bożka magika zapchajdziurę(prestidigitatora) który im wyjaśni prawa fizyki ale to już nie mój problem. Wiara opiera się a pirori, a nie na empirycznym poznaniu. Dalej czekam aż mi Wyjasnisz czego nie może zrobić istota omnipotentna?


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: nesto » 05 gru 2017, 10:37

Suzuja pisze:Te twoje pytania są na tak żenującym poziomie że uwłaczają inteligentnemu czytelnikowi.

W takim razie nie rozumiem, czemu akurat Ty masz do mnie pretensję.. Tobie nic tutaj nie uwłacza.

Pisaliśmy o "dowodach" na potop w postaci skamieniałych drzew stojących w różnych warstwach geologicznych.
Napisałem, że to nie są dowody na potop i uzasadniłem.
Nikt nie uzasadnił natomiast, że ja napisałem niemądrze i wbrew logice.
Spróbujesz?


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Quinque
Posty: 25
Rejestracja: 17 sty 2018, 19:46
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Quinque » 17 sty 2018, 20:42

Mit o potopie został zaczerpnięty z kultury mezopotami. Z którą starożytni izraelici mieli bliski kontakt. Biblia nie została pisana w próżni oddzialowywalo na jej autorów wiele czynników z innych kultur czego dowodem jest ks. Rodzaju


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Albertus » 17 sty 2018, 21:09

Quinque pisze:Mit o potopie został zaczerpnięty z kultury mezopotami. Z którą starożytni izraelici mieli bliski kontakt. Biblia nie została pisana w próżni oddzialowywalo na jej autorów wiele czynników z innych kultur czego dowodem jest ks. Rodzaju



Podania o potopie nie występują tylko w kulturach Mezopotamii. Są obecne w praktycznie we wszystkich ludach świata.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Potop

Myślę że podania te mają wspólne źródło którym jest pamięć ludzka


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Quinque
Posty: 25
Rejestracja: 17 sty 2018, 19:46
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Quinque » 17 sty 2018, 21:16

Tak ale największy wpływ na kulturę Izraelitów miała cywilizacja mezopotami

Na całym świecie można znaleźć legendy o smokach. To znaczy że wielkie latające gadu które zieją ogniem, istniały?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: Albertus » 17 sty 2018, 21:30

Quinque pisze:Tak ale największy wpływ na kulturę Izraelitów miała cywilizacja mezopotami

Na całym świecie można znaleźć legendy o smokach. To znaczy że wielkie latające gadu które zieją ogniem, istniały?


Smoki oczywiście istniały i ludzie znajdowali ich kości na całym świecie - - dzisiaj ludzie nazywają te stworzenia dinozurami. A więc opowieści o smokach nie były bezpodstawnie wymyślone. Podobnie z potopem.

Warto zwrócić uwagę na niezwykłe podobieństwa opowieści o potopie z bardzo odległych od siebie geograficznie ludów.

Na przykład ludy ameryki północnej:

Atabaskowie
Mit tego ludu opowiada o tym, jak podczas srogiej zimy zwierzęta, chcąc się ogrzać, skradły worek z ciepłem, jaki znajdował się w posiadaniu niedźwiedzia (ówczesnego pana nieba). Pewnego wieczora mała myszka przez swoją lekkomyślność spowodowała, że w worze powstał otwór, z którego wydostało się ciepło i roztopiło śniegi tak, że błyskawicznie powstała powódź, która zakryła nawet najwyższe góry. Przewidział to stary Indianin o imieniu Etsie, ale nie chciano go słuchać. Etsie namawiał aby zbudować wielką łódź, ale został wyśmiany. Uratował się tylko Etsie oraz po parze wszelkich stworzeń, które ze sobą zabrał. Będąc w łodzi Etsie wypuścił gołębia, który wracając przyniósł w dziobie gałązkę jedliny[32


Pomimo pewnej baśniowej otoczki tej opowieści pewne istotne elementy są zaskakująco zbieżne z opowieścią biblijną. Na tyle zbieżne że nie może być tutaj mowy o przypadku.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Potop

Postautor: magda » 18 sty 2018, 02:45

czy myślicie ze jak sie ludzie zaczeęli mnożyć po potopie to rodzice i dziadek nie opowiadali im tych historii o tak wielkim wydarzeniu opowiadali a oni swoim dzieciom , owszem troche zmieniali przez wieki i dlatego mity są trochę inne w każdym zakątku swiata ale każde ludy ktore pochodzą od noego a wszystkie pochodzą mają tą opowieść.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości