Daleki Bóg

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 lis 2009, 16:10

niebieski pisze: Nie mówię, że każde współżycie to poczęcie, ale stwierdzam jedynie, że zdarzają się poczęcia na skutek gwałtu. Czy możesz temu zaprzeczyć?
A jeśli poczęcie dzieje się na skutek gwałtu, a dziecko zostaje poczęte zgodnie z Bożą wolą (w sensie, że rodzice nie mają tu nic do powiedzenia - nie mają żadnego na to wpływu, bo wszystko zależy od Boga), to z tego prosty wniosek, który napisałem powyżej.
Bóg DAJE ZYCIE Kiedy chce i nie jest to zalezne od tego czy powstało w grzechu czy nie! To dwa całkowicie niezalezne zdarzenia.

nie ma przełożenia

Prawy stosunek = PEWNOŚC potomstwa
NIEPRAWY stosune = brak potomstwa.

Inna opcje to
BÓG NIE DAJE ZYCIA ale to naturalny proces bez Boga
Bóg JEST NIWEOLNIKIEM CZŁOWIEKA bo ten ma nad nim władzę.


Bóg daje zycie wtedy gdy chce je dać i tyle.

Ty znowu budujesz fałszywe zdania które nikt nie twierdzi.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 11 lis 2009, 16:13

niebieski pisze:[...]Rzeczy w tym, przyjacielu, że każdy widzi co innego czytając List do Rzymian. Jeśli zabierasz głos w tej sprawie, to nie chowaj się za List do Rzymian, ale daj odpowiedź na to pytanie.

To wskażę Tobie fragment, w którym występuje bardzo bliskie do Twojego rozumowania jeśli chodzi o to pytanie:

Rzym. 3:4-7 (BW)
4. Z pewnością nie! Wszak Bóg jest wierny, a każdy człowiek jest kłamcą, jak napisano: Abyś się okazał sprawiedliwym w słowach swoich I zwyciężył, gdy będziesz sądzony.
5. Jeśli bowiem nasza nieprawość uwydatnia sprawiedliwość Bożą, to cóż powiemy? Czyż Bóg jest niesprawiedliwy, gdy gniew wywiera? Po ludzku mówię.
6. Z pewnością nie! Bo jak Bóg ma sądzić ten świat?
7. Jeśli przez moje kłamstwo prawda Boża tym bardziej przyczynia się do chwały jego, to dlaczego jeszcze i ja miałbym być sądzony jako grzesznik?

Pytanie jest bardzo zbliżone, a odpowiedź jest też bardzo jasna.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 11 lis 2009, 16:20

Lash pisze:
niebieski pisze:
Lash pisze: Mylisz się.
O Bliżni jest pojeciem szerszym niz Brat W NT.
Jeśli dla Ciebie bratem i bliźnim jest tylko ten, kto wierzy tak samo, jak Ty, to nie wyszedłeś ze Starego Testamentu.
Czy tak rzekłem?
NIE
wieć budujesz straw - mana aby zmanipulowac czytelnikiem

Rzkełm za Jezusem

(50) Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką. (Ew. Mateusza 12:50, Biblia Tysiąclecia)

Pełniacy wole Ojca jest Bratem Jezusa. nie moim.
Ale jak widać Słowa Jezusa co cibie nie bardzo docierają ....


niebieski pisze: Jeśli chrześcijanin nie byłby sądzony także z tego, jak traktował innych ludzi spoza grona wierzących w Chrystusa, to jak najbardziej byłyby dozwolone wojny z innowiercami, zabijanie ich itd. Taki wniosek jest sprzeczny z Ewangelią.
Czy tak rzekłem?

Kolejny STRAW-MAN - nigdzie nie twierdziłem że tak jest jak napisałeś. wymysliłeś wniosek sprzeczny z ewangelia i go obalasz.

Mój wniosek jest taki JEZUS osądzi ludzi z tego jak traktowali JEGO KOSCIOŁ DUCHOWY - szczególnie SROGO ich oceni. Stąd ci wszyscy a wszczegolnosci decydenci którzy przesladowali kosicoł bedą sie mieli z pyszna.

Nie ma ani razu sugestii że Jezus jest BRATEM FARZYEUSZY któzy maja za Ojca diabła

niebieski pisze: Syn Boży stając się człowiekiem stał się Synem Adama (por. Łk 3, 38). W ten sposób każdy człowiek stał się Jego bratem tylko z tej racji, że jest człowiekiem.


O wiedziałem że uciekniesz do braterstwa w Adamie. I teraz czekam na Dowód że Jezus mówi tu o bratestwie w Adamie albo że nazywa BRATEM SWOIM kogokolwiek niewierzacego.

Oczywiscie mało znaczenie ma BEZPOSREDNIE nauczanie Jezusa
(35) Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką. (Ew. Marka 3:35, Biblia Tysiąclecia)

A wielkie znacznie ma uczynione na siłe bratertswo :P
Izrael nazwany jest w ST pierworodnym. Jeśli Izrael jest pierworodnym wśród narodów, to z tego wniosek, że inne narody są również dziećmi Bożymi.

Tym bardziej każdy człowiek jest bratem Jezusa, od czasu wcielenia, od kiedy Syn Boży stał się Człowiekiem.

Pan Jezus rzeczywiście mówi, że Jego bratem jest ten, kto pełni wolę Bożą, ale mówi również, że będzie sądził według tego, jak odnosimy się do Jego najmniejszego brata. Tu chodzi o dwa różne zakresy pojęcia "brat". Powiedzenie, że mają one ten sam zakres to prosty powrót do Starego Testamentu i obalenie Ewangelii.

"Brat" w zdaniu pierwszym odnosi się rzeczywiści do wierzących i pełniących wolę Bożą, ale w drugim to nie jest zakładane, bo inaczej byłoby dozwolone krzywdzić tych, którzy nie są braćmi (tu w sensie, że wyznają tą samą wiarę).


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 11 lis 2009, 16:25

fantomik pisze:
niebieski pisze:[...]Rzeczy w tym, przyjacielu, że każdy widzi co innego czytając List do Rzymian. Jeśli zabierasz głos w tej sprawie, to nie chowaj się za List do Rzymian, ale daj odpowiedź na to pytanie.

To wskażę Tobie fragment, w którym występuje bardzo bliskie do Twojego rozumowania jeśli chodzi o to pytanie:

Rzym. 3:4-7 (BW)
4. Z pewnością nie! Wszak Bóg jest wierny, a każdy człowiek jest kłamcą, jak napisano: Abyś się okazał sprawiedliwym w słowach swoich I zwyciężył, gdy będziesz sądzony.
5. Jeśli bowiem nasza nieprawość uwydatnia sprawiedliwość Bożą, to cóż powiemy? Czyż Bóg jest niesprawiedliwy, gdy gniew wywiera? Po ludzku mówię.
6. Z pewnością nie! Bo jak Bóg ma sądzić ten świat?
7. Jeśli przez moje kłamstwo prawda Boża tym bardziej przyczynia się do chwały jego, to dlaczego jeszcze i ja miałbym być sądzony jako grzesznik?

Pytanie jest bardzo zbliżone, a odpowiedź jest też bardzo jasna.
Pytanie jest inne, a możliwości odpowiedzi różne. Dlatego powtórzę: albo daj jednoznaczną odpowiedź w Twoich własnych słowach, albo jeśli nie chcesz, to nie zabieraj głosu. Dziękuję.


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 11 lis 2009, 16:29

niebieski pisze:[...]Izrael nazwany jest w ST pierworodnym. Jeśli Izrael jest pierworodnym wśród narodów, to z tego wniosek, że inne narody są również dziećmi Bożymi.

Wniosek całkiem błędny i nawet w pełni nie przystający do historycznej interpretacji tegoż pomijajac już brak dostatecznego ugruntowania w Słowie Bożym. Przeczytaj Mt 2:15, Oz 11:1 oraz Wyj 4:22 --> całe Pismo wskazuje na Jezusa Chrystusa, w tym i Izrael jest ewidentnie "cieniem" wskazującym na rzeczywistość, którą jest Jezus Chrystus! To On jest potomkiem Abrahama, który otrzymał wraz z Abrahamem bezwarunkowe obietnice (poczytaj Listy Pawła), to On jest prawdziwą Świątynią, to On jest prawdziwym Barankiem Paschalnym, to On jest Arcykapłanem, którego "cieniami" byli wszyscy wcześniejsi kapłani, oraz to On jest Drugim Adamem, a ten pierwszy również na Niego wskazywał. Oczywiście zapewne i tak tego nie przyjmiesz do wiadomości, bo coś mi się wydaje, że dla Ciebie całe Pismo wskazuje jednak ostatecznie na człowieka i w okół niego "się kręci".

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 11 lis 2009, 16:31

niebieski pisze:[...]Pytanie jest inne, a możliwości odpowiedzi różne. Dlatego powtórzę: albo daj jednoznaczną odpowiedź w Twoich własnych słowach, albo jeśli nie chcesz, to nie zabieraj głosu. Dziękuję.

Ależ pytanie jest bardzo zbliżone. Jeśli przez moją nieprawość Bóg odbiera Swoją Chwałę, czyli de facto, wypełnia się Jego wola, to dlaczego ja mam być przez Niego sądzony? Innymi słowy -- jeśli się do Jego celów przysłużyłem to dlaczego mam teraz być za to karany? Pytanie dokładnie po tej samej linii co Twoje.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 11 lis 2009, 16:51

Lash pisze:
niebieski pisze: Nie mówię, że każde współżycie to poczęcie, ale stwierdzam jedynie, że zdarzają się poczęcia na skutek gwałtu. Czy możesz temu zaprzeczyć?
A jeśli poczęcie dzieje się na skutek gwałtu, a dziecko zostaje poczęte zgodnie z Bożą wolą (w sensie, że rodzice nie mają tu nic do powiedzenia - nie mają żadnego na to wpływu, bo wszystko zależy od Boga), to z tego prosty wniosek, który napisałem powyżej.
Bóg DAJE ZYCIE Kiedy chce i nie jest to zalezne od tego czy powstało w grzechu czy nie! To dwa całkowicie niezalezne zdarzenia.

nie ma przełożenia

Prawy stosunek = PEWNOŚC potomstwa
NIEPRAWY stosune = brak potomstwa.

Inna opcje to
BÓG NIE DAJE ZYCIA ale to naturalny proces bez Boga
Bóg JEST NIWEOLNIKIEM CZŁOWIEKA bo ten ma nad nim władzę.


Bóg daje zycie wtedy gdy chce je dać i tyle.

Ty znowu budujesz fałszywe zdania które nikt nie twierdzi.
Ty znowu mówisz "znowu". Na pewno też nie lubisz tego słowa, jak "bredzisz", "bzdura", ale mówisz to przezwyciężając swoją własną niechęć. A wszystko z miłości do MERYTOCZNOśCI, prawda? ;)

Bóg daje życie, kiedy chce. Ok. nie ma problemu. A jeśli daje życie, które jest skutkiem gwałtu? Czy nie On jest stwórcą duszy? Jeśli powiesz, że to tylko wola Boża, a wola człowieka nie ma wpływu, bo przecież człowiek nie ma wolnej woli (Twoim zdaniem), to konsekwencją jest to, że gwałt był wolą Bożą. Z tego wynika, że Pan Bóg chciał grzechu, bo gwałt jest grzechem. Taka jest prosta konsekwencja odrzucenia wolnej woli człowieka. Dlatego kalwinizm starając się o suwerenność Boga, w rzeczywistości czyni z Niego sprawcę grzechu. I czyni to pod hasłem "Soli Deo Gloria".

Jeśli zaś stosunek i poczęcie (i w konsekwencji stworzenie duszy) to dwa niezależne wydarzenia, to znaczy, że Pan Bóg pozwala na poczęcie człowieka (= stwarza duszę) i daje życie, nawet wtedy, kiedy poczęło się na skutek gwałtu.

Lash, cały czas stosujesz taktykę odwrócenia uwagi lub sprowadzenia moich twierdzeń do absurdu. W gruncie rzeczy chodzi o to:

Pytanie było takie:

Kto jest stwórcą duszy? Pan Bóg czy rodzice? Nie sądzę, że to rodzice są dla Ciebie twórcami duszy ich dziecka. Jeśli zaś Pan Bóg, to wynika z tego, że stwarza On duszę dziecka nawet wtedy (czy także wtedy), kiedy poczyna się na skutek gwałtu.

Jeśli twierdzisz, że wszystko zależy od Boga, to czynisz Go odpowiedzialnym za gwałt.

O wiele lepiej i korzystniej dla obrazu Boga jest powiedzieć, że dał człowiekowi wyjątkową godność współpracy z Nim w stwarzaniu (= płodzeniu) istot przeznaczonych do życia wiecznego. Nie mają takiej godności aniołowie, bo nie mogą mieć dzieci. Nie mają takiej zdolności zwierzęta, bo nie są przeznaczone do życia wiecznego. Tylko człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże. To nie tylko rozum i wolna wola, ale także powołanie do współstwarzania z Bogiem. Pan Bóg w jakiś sposób podzieli się z człowiekiem tą boską władzą i mocą. Konsekwencją tego jest właśnie to, że On stwarza duszę człowieka, który poczyna się przez współżycie mężczyzny i kobiety, nawet wtedy, kiedy dzieje się to na skutek gwałtu.


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 11 lis 2009, 16:54

fantomik pisze:
niebieski pisze:[...]Izrael nazwany jest w ST pierworodnym. Jeśli Izrael jest pierworodnym wśród narodów, to z tego wniosek, że inne narody są również dziećmi Bożymi.

Wniosek całkiem błędny (...)
Wniosek całkiem zgodny z wypowiedzią ST:

A ty wtedy powiesz do faraona: "To mówi Pan: Synem moim pierworodnym jest Izrael.
(Exo 4:22 BTP)


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 11 lis 2009, 16:56

fantomik pisze:
niebieski pisze:[...]Pytanie jest inne, a możliwości odpowiedzi różne. Dlatego powtórzę: albo daj jednoznaczną odpowiedź w Twoich własnych słowach, albo jeśli nie chcesz, to nie zabieraj głosu. Dziękuję.

Ależ pytanie jest bardzo zbliżone. Jeśli przez moją nieprawość Bóg odbiera Swoją Chwałę, czyli de facto, wypełnia się Jego wola, to dlaczego ja mam być przez Niego sądzony? Innymi słowy -- jeśli się do Jego celów przysłużyłem to dlaczego mam teraz być za to karany? Pytanie dokładnie po tej samej linii co Twoje.
Pytanie brzmiało: Kto jest stwórcą duszy dziecka: Pan Bóg czy rodzice?


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 11 lis 2009, 17:20

niebieski pisze:
fantomik pisze:
niebieski pisze:[...]Izrael nazwany jest w ST pierworodnym. Jeśli Izrael jest pierworodnym wśród narodów, to z tego wniosek, że inne narody są również dziećmi Bożymi.

Wniosek całkiem błędny (...)
Wniosek całkiem zgodny z wypowiedzią ST:

A ty wtedy powiesz do faraona: "To mówi Pan: Synem moim pierworodnym jest Izrael.
(Exo 4:22 BTP)

Właśnie wskazywałem, że w świetle NT jest błędny. Te słowa wskazują, według Ewangelisty na Chrystusa ;) Ilu jednorodzonych synów ma Bóg? Poczytaj lepiej historyczny pogląd na tą kwestię bo myślę, że zaczynasz głosić "nowości" nawet jak na KRK ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 11 lis 2009, 17:21

niebieski pisze:[...]Pytanie brzmiało: Kto jest stwórcą duszy dziecka: Pan Bóg czy rodzice?

Jeśli pytasz się mnie to odpowiem, że Bóg. Abraham i Sara -- poczęcie Izaaka było wyłącznie ich zasługą czy było to tak naprawdę cudowne działanie Boga?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 12 lis 2009, 00:09

fantomik pisze:
niebieski pisze:
fantomik pisze:
niebieski pisze:[...]Izrael nazwany jest w ST pierworodnym. Jeśli Izrael jest pierworodnym wśród narodów, to z tego wniosek, że inne narody są również dziećmi Bożymi.

Wniosek całkiem błędny (...)
Wniosek całkiem zgodny z wypowiedzią ST:

A ty wtedy powiesz do faraona: "To mówi Pan: Synem moim pierworodnym jest Izrael.
(Exo 4:22 BTP)

Właśnie wskazywałem, że w świetle NT jest błędny. Te słowa wskazują, według Ewangelisty na Chrystusa ;) Ilu jednorodzonych synów ma Bóg? Poczytaj lepiej historyczny pogląd na tą kwestię bo myślę, że zaczynasz głosić "nowości" nawet jak na KRK ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)
Zdanie: "To mówi Pan: Synem moim pierworodnym jest Izrael." nie jest błędne w świetle Nowego Testamentu. Nowy Testament nie obala Starego Testamentu, ale jest jego wypełnieniem. W Piśmie św. nie ma błędów, chodzi tu o różny rodzaj Bożego synostwa.

Izrael jest pierworodnym synem Bożym, bo Pan Bóg tak powiedział. Jeśli Izrael jest synem Bożym pierworodnym, to inne narody są synami.

Pan Jezus jest Synem Bożym, jak mamy to objawione w Nowym Testamencie, ale oczywiście w innym sensie, niż Izrael. Jezus Chrystus jest Synem Bożym par excellence.

Na tej samej zasadzie wierzący w Jezusa są dziećmi Bożymi, ale nigdy w takim sensie, w jakim Jezus Chrystus jest Bożym Synem.

fantomik pisze:
niebieski pisze:[...]Pytanie brzmiało: Kto jest stwórcą duszy dziecka: Pan Bóg czy rodzice?

Jeśli pytasz się mnie to odpowiem, że Bóg.
Dziękuję za odpowiedź.

fantomik pisze:Abraham i Sara -- poczęcie Izaaka było wyłącznie ich zasługą czy było to tak naprawdę cudowne działanie Boga?
Nigdy nie twierdziłem, że poczęcie dziecka jest wyłącznie zasługą rodziców. Powyżej pisałem o tym wyraźnie i nie myślę, że muszę to powtarzać.

Oczywiście, że poczęcie Izaaka jest cudownym działaniem Pana Boga, ale nie stało się ono bez udziału Abrahama i Sary.


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 lis 2009, 08:16

niebieski pisze:[...]
Zdanie: "To mówi Pan: Synem moim pierworodnym jest Izrael." nie jest błędne w świetle Nowego Testamentu.

Oczywiście, że nie jest bo jest w Piśmie ;) Jednak Twój wniosek o "synostwie narodów" jest w świetle koncepcji synostwa Izraela w odniesieniu do wypełnienia się słów tegoż proroctwa jako proroctwa typologicznego wskazującego na Jezusa Chrystusa.
niebieski pisze:[...]
Oczywiście, że poczęcie Izaaka jest cudownym działaniem Pana Boga, ale nie stało się ono bez udziału Abrahama i Sary.

Podobnie jak Chrystus powiedział do paralityka: "Wstań i chodź", a ten wstał i poszedł. Albo gdy powiedział do Łazarza: "Wyjdź z grobu", to ten wyszedł. I tak gdy Bóg powiedział, że Sara pocznie to się to wypełnić musiało, bo inaczej byłby kłamcą.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 lis 2009, 13:09

niebieski pisze:
Lash pisze: Oczywiscie mało znaczenie ma BEZPOSREDNIE nauczanie Jezusa
(35) Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką. (Ew. Marka 3:35, Biblia Tysiąclecia)

A wielkie znacznie ma uczynione na siłe bratertswo :P
Izrael nazwany jest w ST pierworodnym. Jeśli Izrael jest pierworodnym wśród narodów, to z tego wniosek, że inne narody są również dziećmi Bożymi.

Błedny wniosek
To że krysia ma JEDYNAKA i jest on PIERWORODNY obala twoja teoryjkę

Zresztą Zdecyduj czy to implikuje jak mówisz
(6) Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. (7) Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

Czy Pierworódzwo Jezusa implikuje że MARIA miała WIĘCEJ dzieci?

O pierworódzwie za wiel ci nie powiem bo szkoda języka
przemysl tylko
(23) do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach, do Boga, który sądzi wszystkich, do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu, (List do Hebrajczyków 12:23, Biblia Tysiąclecia)

Ciekawe co to za kościół pełan pierworodnych ;) maja innych braci?

niebieski pisze: Tym bardziej każdy człowiek jest bratem Jezusa, od czasu wcielenia, od kiedy Syn Boży stał się Człowiekiem.

Tautologia
to masz udowodnic a nie stwierdzić jako fakt ad hoc bez dowodu.
Bratem Jezusa jest ten kto pełni wolę Ojca i wiem że ci się to słowo Boga nie podoba.
zresztą jaki jest wtedy sens wypowiedzi Jezusa?

(35) Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką. (Ew. Marka 3:35, Biblia Tysiąclecia)
NIE MA ZADNEGO przy załozeniu że kazdy jest bratem

bo co każdy pełni wole Ojca?
a może są bliżsi i dalsi krewni?


niebieski pisze: Pan Jezus rzeczywiście mówi, że Jego bratem jest ten, kto pełni wolę Bożą, ale mówi również, że będzie sądził według tego, jak odnosimy się do Jego najmniejszego brata.


Do najmniejszego JEGO brata. a nie brata.


niebieski pisze: Tu chodzi o dwa różne zakresy pojęcia "brat". Powiedzenie, że mają one ten sam zakres to prosty powrót do Starego Testamentu i obalenie Ewangelii.


Wcale że nie.
Nie ma bowiem nic w tym tekscie takowego co sugerujesz


niebieski pisze: "Brat" w zdaniu pierwszym odnosi się rzeczywiści do wierzących i pełniących wolę Bożą, ale w drugim to nie jest zakładane, bo inaczej byłoby dozwolone krzywdzić tych, którzy nie są braćmi (tu w sensie, że wyznają tą samą wiarę).
NIe byłoby DOZWOLONE
pora kolejny musisz cos doczytać.
Jezus wskzuje ze stosunek do kośioła jest tak samo osądzany jak stosunek do niego samego i tyle.
Tylko ktoś kto na siłe chce widzieć tak umosliwienie grzechu bedzie bronił twego stanowiska.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 12 lis 2009, 13:47

niebieski pisze:
Lash pisze:Bóg daje zycie wtedy gdy chce je dać i tyle.

Ty znowu budujesz fałszywe zdania które nikt nie twierdzi.
Ty znowu mówisz "znowu". Na pewno też nie lubisz tego słowa, jak "bredzisz", "bzdura", ale mówisz to przezwyciężając swoją własną niechęć. A wszystko z miłości do MERYTOCZNOśCI, prawda? ;)

O nie bzdura! Prawda! :D
niebieski pisze: Bóg daje życie, kiedy chce. Ok. nie ma problemu.
skoro nie ma to nie ma
niebieski pisze: A jeśli daje życie, które jest skutkiem gwałtu?

To nadal moze je dac albo nie dać.
niebieski pisze: Czy nie On jest stwórcą duszy?

Jest i co z tego.
niebieski pisze: Jeśli powiesz, że to tylko wola Boża, a wola człowieka nie ma wpływu, bo przecież człowiek nie ma wolnej woli (Twoim zdaniem), to konsekwencją jest to, że gwałt był wolą Bożą.

Nie.
Gwałt nie jest CZEŚCIĄ integralna powstania życia tak samo jak każdy inny stosunek. Bóg może nie dać życia po stosunku a może dac i BEZ STOSUNKU JEZUS.
ty mylnie wiążesz akt dania życia ze stosunkiem na 100 Zasadzie
niebieski pisze: Z tego wynika, że Pan Bóg chciał grzechu, bo gwałt jest grzechem.

jw. błędne konotacj
niebieski pisze: Taka jest prosta konsekwencja odrzucenia wolnej woli człowieka. Dlatego kalwinizm starając się o suwerenność Boga, w rzeczywistości czyni z Niego sprawcę grzechu. I czyni to pod hasłem "Soli Deo Gloria".

jw.
niebieski pisze: Jeśli zaś stosunek i poczęcie (i w konsekwencji stworzenie duszy) to dwa niezależne wydarzenia, to znaczy, że Pan Bóg pozwala na poczęcie człowieka (= stwarza duszę) i daje życie, nawet wtedy, kiedy poczęło się na skutek gwałtu.

Nie. To znaczy ze DAJE zycie ON
życie POMIMO tego że wygląda na automatyczny procest NIgdy nie jest poza boża kontrolą.
niebieski pisze: Lash, cały czas stosujesz taktykę odwrócenia uwagi lub sprowadzenia moich twierdzeń do absurdu. W gruncie rzeczy chodzi o to:
Pytanie było takie:

Kto jest stwórcą duszy? Pan Bóg czy rodzice?

BÓG
niebieski pisze: Nie sądzę, że to rodzice są dla Ciebie twórcami duszy ich dziecka. Jeśli zaś Pan Bóg, to wynika z tego, że stwarza On duszę dziecka nawet wtedy (czy także wtedy), kiedy poczyna się na skutek gwałtu.

Tak i nie ma to nic wspólnego z samym aktem gwałtu.
Przykład
Czy jak wydrukuje na papierze za pomocą drukarki słowo
Alleluja
to musi pojawienie się słowa na papierze jest KONIECZNIE zwiazane z drukarką? nie może byc zwiazane z długopisem lub maszyna do pisania?

niebieski pisze: Jeśli twierdzisz, że wszystko zależy od Boga, to czynisz Go odpowiedzialnym za gwałt.

Mylisz się.
Odpowiedzialny ZAWSZE jest człowiek i ten kto czyni.
niebieski pisze: O wiele lepiej i korzystniej dla obrazu Boga jest powiedzieć, że dał człowiekowi wyjątkową godność współpracy z Nim w stwarzaniu (= płodzeniu) istot przeznaczonych do życia wiecznego.

knoty.
Zycie czyli dusza jest tekże dawane zwierzetom
niebieski pisze: Nie mają takiej godności aniołowie, bo nie mogą mieć dzieci. Nie mają takiej zdolności zwierzęta, bo nie są przeznaczone do życia wiecznego.

dusza nasz nie zyje wiecznie bez wiecznego ciała. wiec tu na ziemi nie ma takowej mozliwosci
niebieski pisze: Tylko człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże. To nie tylko rozum i wolna wola, ale także powołanie do współstwarzania z Bogiem.

widze że w pysze ludzkiej stałes sie wpółkreatorem ... brrrr.
niebieski pisze: Pan Bóg w jakiś sposób podzieli się z człowiekiem tą boską władzą i mocą. Konsekwencją tego jest właśnie to, że On stwarza duszę człowieka, który poczyna się przez współżycie mężczyzny i kobiety, nawet wtedy, kiedy dzieje się to na skutek gwałtu.
czcza gadanina.
i uzurpacje do władzy boskiej i mocy ...
słowem uwilbienie człowieka na mire pogąństwa
Ostatnio zmieniony 13 lis 2009, 11:43 przez Lash, łącznie zmieniany 1 raz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości