Zazdrość

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Zazdrość

Postautor: Zbyszekg4 » 01 mar 2011, 09:53

Każdy slyszał/czytał, że BÓG JEST MIŁOŚCIĄ (np. 1Jn 4,8). Znamy też z tzw. Hymnu o miłości zwrot, że MIŁOŚĆ NIE ZAZDROŚCI (1Kor 13,4).
Można by więc wyciągnąć wniosek, że Bogu obca jest zazdrość, co było by przyjęte z zadowoleniem, gdyż zazdrość jest kojarzona negatywnie.

Niestety pewne zamieszanie uważnemu czytelnikowi Biblii mogą przysporzyć następujące wersety:
Wj 20:5 bw "Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą."

Wj 34:14 bw "Gdyż nie będziesz się kłaniał innemu bogu. Albowiem Pan, którego imię jest 'Zazdrosny', jest Bogiem zazdrosnym."

Pwt 4:24 bw "Gdyż Pan, twój Bóg, jest ogniem trawiącym. On jest Bogiem zazdrosnym."

Pwt 6:15 bw "gdyż pośród ciebie jest Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny. Niechaj więc nie zapłonie przeciwko tobie gniew Pana, Boga twego, by cię nie wytępił z powierzchni ziemi."

Joz 24:19 bw "I rzekł Jozue do ludu: Nie możecie służyć Panu, gdyż jest On Bogiem świętym, Bogiem zazdrosnym, nie odpuści wam przewinień i grzechów waszych."

Jak więc to jest z tą zazdrością? Z zazdroscią u Boga... z zazdrością u ludzi...

Zapraszam do dyskusji Obrazek


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 01 mar 2011, 16:24

Nie ma chetnych do wypowiedzi? Obrazek


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 mar 2011, 16:33

Zbyszekg4 pisze:Nie ma chetnych do wypowiedzi? Obrazek
wklej artykół który zamierzasz wkleić na koncu ;)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 01 mar 2011, 16:58

Lash pisze:
Zbyszekg4 pisze:Nie ma chetnych do wypowiedzi? Obrazek
wklej artykół który zamierzasz wkleić na koncu ;)

:eek: A to sie bratku ździwisz: zadnego artykuły (przez "u") wklejac nie zamierzałem i nie mam takowego!
Ale może Ty masz?- to wklej; może byc nawet przez "ó" pisany... Obrazek


Załozylem ten temat w celu lepszego poznania Boga. Ale jesli nie ma zainteresowania, to prosze temat usunąć. Obrazek


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 01 mar 2011, 17:48

Zbyszekg4 pisze:Jak więc to jest z tą zazdrością? Z zazdroscią u Boga... z zazdrością u ludzi...

Zbyszku,
Bóg jest Bogiem zazdrosnym dlatego, że nie toleruje On konkurencji. Nie tolerował On bałwochwalstwa w formie czczenia bożków, nie toleruje On również innego rodzaju bałwochwalstwa, takiego np. jak chciwość:

Ef. 5
5 Gdyż to wiedzcie na pewno, iż żaden rozpustnik albo nieczysty, lub chciwiec, to znaczy bałwochwalca, nie ma udziału w Królestwie Chrystusowym i Bożym.

Bóg potępi wszystkich bałwochwalców.

U ludzi zazdrość przybiera często grzeszne formy, choć w wyjątkowych okolicznościach odczuwanie zazdrości może być czymś dobrym (np. zdenerwowanie tym, że jakiś mężczyzna za bardzo spoufala się z moją żoną).

Ale ludzie zazwyczaj zazdroszczą tym, którym się lepiej powodzi - to jest grzeszne. Mówi o tym dziesiąte przykazanie Dekalogu:

Wyj. 20
17 Nie pożądaj domu bliźniego swego, nie pożądaj żony bliźniego swego ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 01 mar 2011, 18:07

Puritan, dzieki, mysle tak samo. Jednak co oznaczają slowa Pawla: miłosc nie zazdrości? (1Kor 13,4), [w kontekscie prawdy: Bog jest miłoscią, 1Jn 4,8].


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 01 mar 2011, 19:19

Jeżeli chodzi o znaczenie słowa "zazdrosny", to myślę, że nie chodzi tu o Boże pożądanie (jak w przypadku ludzi) cudzych rzeczy, lecz tak jak wyjaśnił Puritan, o nietolerowanie "innych bogów". On wie, że nie ma innej takiej Istoty, a człowiek modląc się, zwracając się w rzeczywistości czci "nikogo". Nie oddaje chwały Bogu, a wszystko stworzenie ma tak czynić, bo On to ustanowił.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 02 mar 2011, 08:17

Małgorzata pisze:Jeżeli chodzi o znaczenie słowa "zazdrosny", to myślę, że nie chodzi tu o Boże pożądanie (jak w przypadku ludzi) cudzych rzeczy, lecz tak jak wyjaśnił Puritan, o nietolerowanie "innych bogów". On wie, że nie ma innej takiej Istoty, a człowiek modląc się, zwracając się w rzeczywistości czci "nikogo". Nie oddaje chwały Bogu, a wszystko stworzenie ma tak czynić, bo On to ustanowił.

To prawda, a tak jest biblijnie uzasadniona:
Pwt 32:16 Bw „Pobudzili jego zazdrość cudzymi bogami, Podniecili go obrzydliwościami,”

Pwt 32:21 Bw „Pobudzili mnie do zazdrości tym, co nie jest bogiem, Podniecili mnie marnościami swoimi, Więc i Ja pobudzę ich do zazdrości tymi, którzy nie są ludem, Podniecę ich narodem nikczemnym.”

Ps 78:58 Bw „Rozgniewali go swoim bałwochwalstwem na wzgórzach, A bałwanami swymi wzbudzili jego zazdrość.”

Za 8:2 Bw „Tak mówi Pan Zastępów: Żywię żarliwą miłość do Syjonu, zapłonąłem wielką o niego zazdrością.”

Jednak nikt nie sprobuje sie zmierzyc z zestawieniem: Bog jest miłością (1Jn 4,8) - miłość nie zadrosci (1Kor 13,4)? [a Bog jest zadrosny]

Poczekam {mam wlasne przemyslenia, ale moze ktos ma lepsze...}
Obrazek


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 02 mar 2011, 08:24

ann_in_grace pisze:
Zbyszekg4 pisze:ździwisz


LOL

Tak, zrobiłem błąd w pisowni Obrazek
Lecz czy aby nie jest lekką przesadą proponowanie mi przez Ciebie Lekcji Ortografii Lash'a?
Nie wprowadzajmy tu na forum LOL bo Lash nie podoła uczyć nas wszystkich!... Chociaż, kto wie...
Obrazek


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 mar 2011, 13:47

Zbyszku do tematu

13:4 Ἡ ἀγάπη μακροθυμεῖ χρηστεύεται ἡ ἀγάπη οὐ ζηλοῖ ἡ ἀγάπη οὐ περπερεύεται οὐ φυσιοῦται

http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 2206&t=KJV


1) to burn with zeal
a) to be heated or to boil with envy, hatred, anger
1) in a good sense, to be zealous in the pursuit of good
b) to desire earnestly, pursue
1) to desire one earnestly, to strive after, busy one's self about him
2) to exert one's self for one (that he may not be torn from me)
3) to be the object of the zeal of others, to be zealously sought after
c) to envy


Miłosc "nie pali sie w gorliwości"
Zeal - może miec znaczenie dobre lub złe zaleznie od kontekstu.
w tym wypadku nie mamy kontesktu wyjaśniającego ....

jedno z mozliwych tłumaczeń tego słowa to RYWALIZACJA której było pełno w koryncie ( strong tego nie uwzględnia ) .


Druga rzecz to SKOMPLIKOWANIE BOGA
Bóg jest miłością
Paweł opisuje miłośc w 1 kor
ale Bóg nie jest TYLKO MIŁOSCIĄ albo lepiej MIŁOŚĆ opisuje tylko częściowo Boga charakteri działania Boga .

Widzimy Boga który się GNIEWA
- choć miłość się nie gniewa. 1 kor 13,5
- zazdrosnego - choć miłosc nie zazdrosci 13,4
- w Zachariasza 11 Pasterz traci cierpliwość / łaskawośc etc. o odważaja z niego 30 srebrników

Bóg nie jest OGRANICZONY do miłości ale moze się gniewać co jest CAŁKOWITYM zaprzeczeniem miłości! Bóg to nie monolit miłości ale Istota która obok miłości moze mic inne przymioty!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 02 mar 2011, 13:59

Lash pisze:jedno z mozliwych tłumaczeń tego słowa to RYWALIZACJA której było pełno w koryncie

To fajne tlumaczenie.

NT w przekł. Kowalskiego (1956) tak to ujmuje:
1Co 13:4 kow "(4) Miłość cierpliwa jest, dobra jest; miłość nie zna zawiści, nie przechwala się, pychą się nie unosi,"

Dzieki Lash, i nie miej mi za złe, ze sobie czasem zazartuje jakims LOL'em... Mozesz tez zartowac ze mnie.
Obrazek - a'propos tej emotki, to dawno temu na drzwiach wc w pociągu, widniał taki napis: Szczęśliwy ten, kto dotarł tu na czas!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 mar 2011, 14:07

Zbyszekg4 pisze:
Lash pisze:jedno z mozliwych tłumaczeń tego słowa to RYWALIZACJA której było pełno w koryncie

To fajne tlumaczenie.

NT w przekł. Kowalskiego (1956) tak to ujmuje:
1Co 13:4 kow "(4) Miłość cierpliwa jest, dobra jest; miłość nie zna zawiści, nie przechwala się, pychą się nie unosi,"

Dzieki Lash, i nie miej mi za złe, ze sobie czasem zazartuje jakims LOL'em... Mozesz tez zartowac ze mnie.
Obrazek - a'propos tej emotki, to dawno temu na drzwiach wc w pociągu, widniał taki napis: Szczęśliwy ten, kto dotarł tu na czas!


:/
Zbyszku ja nie zartuje Z LUDZI ale z tego co robimy ;)
zastanów sie nad tym ;)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 02 mar 2011, 14:11

Lash pisze:Zbyszku ja nie zartuje Z LUDZI ale z tego co robimy
zastanów sie nad tym

Fajny z Ciebie gość (postaraj sie nie prowokowac do zartow z Twojej ortografii, a gdy ja je zrobie, to moj błąd wytknij mi solidnie!)

Obrazek


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 mar 2011, 14:15

Zbyszekg4 pisze:
Lash pisze:Zbyszku ja nie zartuje Z LUDZI ale z tego co robimy
zastanów sie nad tym

Fajny z Ciebie gość (postaraj sie nie prowokowac do zartow z Twojej ortografii, a gdy ja je zrobie, to moj błąd wytknij mi solidnie!)

Obrazek

A tam mi nie przeszkadza ze mnie punktujesz za błędy - SERIO.
mozesz to robić :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości