Trojca w oczach trynitarzy.

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 28 kwie 2012, 23:31

Małgorzata pisze:Nic szokującego, Hardi. Nikt nie zgłębił istoty Trójcy.

Małgosiu, jest wręcz odwrotnie, jest to bardzo prosta sprawa... jednak kiedyś sam miałem pewne dylematy, może nie do końca byłem wątpiący, ale kompletnie nie rozumiałem i w końcu dochodziłem do wniosków (z kazań itd.) że trzy osoby są w jednej osobie, a to już praktycznie to w co wierzą modaliści, w każdym razie mały krok od tego...

a może niech tak każdy poklei z trynitarzy napisze w kilku zdaniach jak rozumie istotę Trójcy... zobaczysz co się będzie dziać i dokąd będzie to prowadzić... nagle okaże się, że nie jeden trynitarianin wierzy w to w co wierzy ojkot, tylko że przybiera tą naukę w inne słowa...
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2012, 23:35 przez Hardi, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 28 kwie 2012, 23:34

Było mówine wiele razy

Trójca to jedna istota Boska która jest trzema osobami.

Bóg to okreslanie istoty ( czyli wszystkich trzech osób jednoczesnie i każdej z osobna )
Osoby sa różne od siebie co do funkcji i roli ale nie co do charkteru.

Trzy osoby istnieja zawsze obok siebie i w sobie.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2012, 23:51 przez Lash, łącznie zmieniany 1 raz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 29 kwie 2012, 00:57

Lash pisze:Było mówine wiele razy

Trójca to jedna istota Boska która jest trzema osobami.

Bóg to okreslanie istoty ( czyli wszystkich trzech osób jednoczesnie i każdej z osobna )
Osoby sa różne od siebie co do funkcji i roli ale nie co do charkteru.

Trzy osoby istnieja zawsze obok siebie i w sobie.

według słownika języka polskiego "istota" oznacza "żywy organizm, osobę, stworzenie", czyli według tego co napisałeś wychodzi na to, że jedna osoba jest trzema osobami... czyli blisko tego co wyznaje ojkot itd.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 29 kwie 2012, 01:18

nie do końca
to homonimicznie powiedziane o istocie

tak jak zamek na w drzwiach chroni i zamek królewski CHRONIŁ ale inaczej

Istota ma inne znaczenie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Istota

Istota, esencja, eidos (gr. είδος, łac. essentia) – w filozofii istota ma być samym sednem rzeczy, ich prawdziwą naturą, wiedzą, która wydaje się osiągalna, jeśli tylko jeszcze trochę wgłębimy się w poznanie świata. W prostszej wersji istota bytu to to, co sprawia, że byt jest taki jaki jest, albo że w ogóle jest.

Według Kanta sztuka i metafizyka mają ten sam cel - poznanie istoty bytu.

inne używane słowa to

http://pl.wikipedia.org/wiki/Byt
http://pl.wikipedia.org/wiki/Substancja_%28filozofia%29

osoba to

Osoba (πρόσωπον /prosopon/, łac. persona)
- pierwotnie, zarówno po grecku, jak i po łacinie słowo to oznaczało "maskę", którą zakładali aktorzy w teatrze starożytnym. Następnie zaczęto je używać do roli, jaką jednostka odgrywa w dramacie życia[1]. Podmiot o rozumnej naturze [2]. Może nim być człowiek, a także Bóg, rozumiany jako byt wyróżniający się najdoskonalszą formą istnienia[3]. We współczesnej filozofii pojęcie kluczowe dla chrześcijańskiego i niechrześcijańskiego personalizmu, mającego źródła w chrześcijańskim (zwłaszcza tomistycznym) rozumieniu człowieka jako bytu odrębnego od świata rzeczy, przyrody, w tym także zwierząt.




Faktycznie może lepiej byłoby się wyrazić słowem jeden byt w trzech osobach


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 29 kwie 2012, 06:49

Hardi pisze:nagle okaże się, że nie jeden trynitarianin wierzy w to w co wierzy ojkot, tylko że przybiera tą naukę w inne słowa...


Nagle sie okaze co? To, ze dla wielu Jezus jest czlowiekem? Niech sie okaze i niech takze sie objawia Boze Dzieci.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 29 kwie 2012, 09:33

No niestety dobra i zdrowa nauka w zborach jest chyba coraz mniej spotykana i tak to się kończy :/


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 29 kwie 2012, 10:25

jj pisze:
Hardi pisze:nagle okaże się, że nie jeden trynitarianin wierzy w to w co wierzy ojkot, tylko że przybiera tą naukę w inne słowa...


Nagle sie okaze co? To, ze dla wielu Jezus jest czlowiekem? Niech sie okaze i niech takze sie objawia Boze Dzieci.

no to apostoł Paweł nie był dzieckiem Bożym bo przecież on napisał:
"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus." 1Tym. 2.5

i oto właśnie mi chodzi, że przez to, że ludzie nie wiedzą co piszą (tak jak teraz Ty bracie) dochodzi do dziwnych sytuacji i niemal nierealne jest wtedy, aby pokazać nietrynitarianom, że nauka o Trójcy ma solidne podstawy biblijne...

to jest właśnie ubolewające, że ludzie tak piszą, bo tak w zborach nauczają, a raczej wcale nie nauczają, gdyż kazań na temat Boga Trójjedynego jest niewiele, a wśród tych niewielu jest niewiele wartościowych, większość to bełkot, że trudno to zrozumieć trynitarianom, więc co się dziwić, że nietrynitarianie tego kompletnie nie rozumieją

ja już chyba kiedyś to pisałem, ale aby zacząć rozmowę na temat Trójcy trzeba zrozumieć znaczenie słowa "Bóg" bez tego to bieganie w kółko... Przez słowo Bóg żydzi i pozostali ludzie określali najwyższą na świecie i wszechświecie władze, dopiero z czasem zaczęto sobie dorabiać teorię, że Bóg to taki jeden gość tylko, że nadczłowiek, zaczęto malować "Jego" obrazy (dziadka z długą brodą itd.), dorabiać Mu ludzkie atrybuty, zamieniać najwyższą władzę na nadczłowieka (pewnie dlatego zabronił tworzyć jakichkolwiek podobizn, bo one właśnie wypaczają prawdziwy "obraz" Boga), a z czasem tworzyć innych bogów z wizerunkami przypominającymi człowieka czy postać człekopodobną. Słowo Bóg jednak oznaczało pierwotnie najwyższą władze. Jest jeden Bóg, jest jedna najwyższa władza, taki najwyższy rząd, w którym zasiada Ojciec ze swoim Synem i Duchem Świętym, każdy z nich jest osobną postacią, ale tworzą doskonałą jedność we wszystkim i tworzą najwyższą władzę (Boga) w całym wszechświecie i nie tylko. Bóg - najwyższa władza ponad którą nie ma większej. Takie było znaczenie tego słowa, dlatego też faraoni, cesarze itd. nazywali siebie bogami, nie dlatego, że myśleli, że są jakimś bytem, nieznanym "gatunkiem", ale dlatego, że uważali się za najwyższą władze ponad którą nie ma większej.

warto dodać, że Bóg jest Duchem :)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 29 kwie 2012, 13:00

Hardi pisze:
jj pisze:
Hardi pisze:nagle okaże się, że nie jeden trynitarianin wierzy w to w co wierzy ojkot, tylko że przybiera tą naukę w inne słowa...


Nagle sie okaze co? To, ze dla wielu Jezus jest czlowiekem? Niech sie okaze i niech takze sie objawia Boze Dzieci.

no to apostoł Paweł nie był dzieckiem Bożym bo przecież on napisał:
"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus." 1Tym. 2.5



Apostol Pawel dobrze wiedzial, ze Jezus jest pelnym Bogiem i pelnym czlowiekiem i ty tez to wiesz, wiec twoja uwaga jest niewlasciwa. Ale wielu ludzi, w tym SJ, jednosciowcy, twierdzi ze byl tylko czlowiekiem, a boskosci wyzbyl sie na krzyzu, albo wcale jej nie posiadal.

i oto właśnie mi chodzi, że przez to, że ludzie nie wiedzą co piszą (tak jak teraz Ty bracie)


Ludzie wiedza, to tylko ty chcesz zaliczyc swoj "stunt". Brawo Hardi! :)

dochodzi do dziwnych sytuacji i niemal nierealne jest wtedy, aby pokazać nietrynitarianom, że nauka o Trójcy ma solidne podstawy biblijne...


Bo ma solidne podstawy biblijne.

to jest właśnie ubolewające, że ludzie tak piszą, bo tak w zborach nauczają, a raczej wcale nie nauczają, gdyż kazań na temat Boga Trójjedynego jest niewiele, a wśród tych niewielu jest niewiele wartościowych, większość to bełkot, że trudno to zrozumieć trynitarianom, więc co się dziwić, że nietrynitarianie tego kompletnie nie rozumieją


Dziwne rzeczy piszesz. Nauka o Bogu trojjedynym jest podstawa w wiekszosci konserwatywnych zborow od szkolki niedzielnej do klubu seniorow wlacznie, wiec moze podgladasz niewlasciwe zgromadzenia.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 29 kwie 2012, 13:12

fantomik pisze:No niestety dobra i zdrowa nauka w zborach jest chyba coraz mniej spotykana i tak to się kończy :/

PRAWDA.

P.S. ktos moze pokazac "solidne podstawy" ze Duch to Trzecia Osoba? Ja akurat takich solidnych podstaw poszukuje. Hardi - moze Ty, skoro to dla Ciebie bulka z maslem, bo dla mnie nie - prosze...
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2012, 13:15 przez Axanna, łącznie zmieniany 2 razy.


http://chlebznieba.pl/

zapraszam tu =>

https://wiarabiblijna.fora.pl/
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 29 kwie 2012, 13:13

Ech, znowu wynajdywanie koła od nowa...


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 29 kwie 2012, 13:38

Axanna pisze:
fantomik pisze:No niestety dobra i zdrowa nauka w zborach jest chyba coraz mniej spotykana i tak to się kończy :/

PRAWDA.

P.S. ktos moze pokazac "solidne podstawy" ze Duch to Trzecia Osoba? Ja akurat takich solidnych podstaw poszukuje. Hardi - moze Ty, skoro to dla Ciebie bulka z maslem, bo dla mnie nie - prosze...

2 Kor 13:14
Heb 9:14

wyraźnie Duch Święty jest odróżniony od Boga Ojca Siostro.
Zresztą z równaniem Ducha Świętego do Boga Ojca występuje też problem, że Duch Święty jest nazywany Duchem Bożym oraz Duchem Chrystusowym.

Rzymian 8:9,
Galatów 4:6
Filipian 1:19

Co stanowi dość konkretny problem jeśli zrównujesz go z osobą Boga Ojca (gdyż wtedy i Chrystusa musisz zrównać z Ojcem używając tego samego rozumowania, które używasz zrównując Ducha Świętego z Bogiem Ojcem, chyba że będziesz niezwykle niekonsekwentna).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 29 kwie 2012, 13:40

dziekuje, fantomiku, przeanalizuje.


http://chlebznieba.pl/

zapraszam tu =>

https://wiarabiblijna.fora.pl/
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 29 kwie 2012, 21:06

Po przemysleniu, fantomiku, na razie pozostaje przy tym wniosku, ze jezeli chodzi o naprawde solidne biblijne podstawy, to raczej to co podawane, nimi nazwac nijak nie mozna, bowiem nasze domysly i demagogia, nawet jezeli sa oparte na biblijnych przeslankach, ale podstawami biblijnymi, zwlaszcza solidnymi nietety nie sa.

Prosze sie na mnie nie gniewac, ale uwazam ze osoba o zdrowym umysle nie moze uznac jakies ludzkie wywody, oparte na pasujacych wersach, ale z pominieciem tych w ogole nie pasujacych - za solidne biblijne podstawy, a ja sie staram z calej sily zachowac trzezwosc umyslu i sie nie dac go sprac.

Prosze mnie dobrze zrozumiec - ja nie twierdze ze tak nie jest, ze Duch nie jest trzecia osoba - ja tego nie twierdze. Ale zwyczajnie uwazam ze rownie dobrze sie popelnia naduzycie - takie same - kiedy sie twierdzi ze jest, a innych sie wyzywa od heretykow. Uwazam ze na oba twierdzenia - jest czy nie jest - sa takie same "solidne podstawy biblijne" i nie ma przewagi wte lub wewte.

Co zrobisz z wersami jak te:

Joh 14:15-21 bw "(15) Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie. (16) Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki - (17) Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie. (18 ) Nie zostawię was sierotami, przyjdę do was. (19) Jeszcze tylko krótki czas i świat mnie oglądać nie będzie; lecz wy oglądać mnie będziecie, bo Ja żyję i wy żyć będziecie. (20) Owego dnia poznacie, że jestem w Ojcu moim i wy we mnie, a Ja w was. (21) Kto ma przykazania moje i przestrzega ich, ten mnie miłuje; a kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie." -

tu wyraznie NIE WIDAC trzech osob, tylko dwie, czyz nie tak? A przeciez jest takichy - wspominajacych jedynie o Ojcu i Synu - duzo. Mowisz "Duch wyraznie oddzielony", ale tutaj Pan mowi ze "Ojciec da innego pocieszyciela" a za chwile ze "nie zostawi ich serotami - przyjdzie" - on przyjdzie, JEZUS i ze to On, Pan Jezus i Ojciec umiluje tych, ktorzy przykazan przestrzegac beda. Pan Jezus w sposob nadwyraz oczywisty UTOZSAMIA sie z Duchem Swietym - ja nie chce udawac, ze patrze a nie widze.

A tutaj:

1Co 2:11 bw "Bo któż z ludzi wie, kim jest człowiek, prócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo kim jest Bóg, nikt nie poznał, tylko Duch Boży."

czy w powyzszym tekscie "duch ludzki" jest inna rowna czlowieku, odrebna od niego osoba?
Po co udawac ze mamy "solidne podstawy" do twierdzenia ze Duch to trzecia osoba, szukalam takich podstaw, ale nie znalazlam, wszystko co jest to gdybania (chociaz mowine z tupetem jak malo kiedy) na podstawie przeslanek, z zamykaniem oczu na to co nie pasuje. Uwazam, ze najlepiej nie klepac na ten temat czy jest trzecia osoba czy nie jest - chyba ze sie znajdzie ktos, kto poda faktycznie solidne podstawy, bo na razie nie widzac.

Czekam jeszcze na Tertulliana, ale jakby nie patrzyl to czlowiek i raczej nie stanowi "solidnych biblijnych podstaw", o ktorych tu niby sie mowi, ale sie nie podaje.


http://chlebznieba.pl/

zapraszam tu =>

https://wiarabiblijna.fora.pl/
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 29 kwie 2012, 21:56

Axanna pisze:Po co udawac ze mamy "solidne podstawy" do twierdzenia ze Duch to trzecia osoba, szukalam takich podstaw, ale nie znalazlam, wszystko co jest to gdybania (chociaz mowine z tupetem jak malo kiedy) na podstawie przeslanek, z zamykaniem oczu na to co nie pasuje.

mi jednak wystarcza to Słowo by mieć pewność ze jeden Pan w trzech osobach
J 5:7 bw.Albowiem trzech jest świadków: (8) Duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni. (9) Jeżeli świadectwo ludzkie przyjmujemy, to tym bardziej świadectwo Boże, które jest wiarogodniejsze; a to jest świadectwo Boga, że złożył świadectwo o swoim Synu
Hardi pisze: oto właśnie mi chodzi, że przez to, że ludzie nie wiedzą co piszą (tak jak teraz Ty bracie) dochodzi do dziwnych sytuacji i niemal nierealne jest wtedy, aby pokazać nietrynitarianom, że nauka o Trójcy ma solidne podstawy biblijne

ehh a co to są "solidne podstawy biblijne" ? wyrywanie wersetów z kontekstu i budowanie w oparciu o nie mniej lub bardziej konkretne wywody na temat Boga ?
Bóg pragnie by człowiek Go poznał w jego miłości i łasce posłał Słowo które stało się ciałem i objawiło człowiekowi nowe i imię boże Abba. A Duch Święty którego jestem światynią poświadcza mi tą prawdę ze jestem Jego dzieckiem :)
CZegóż wiecej Chcieć ?
:bezradny:


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 29 kwie 2012, 22:00

Hardi,
nie zgłębiam tego tematu, bo przyprawia o zawrót głowy, a co najmniej jeden ambitny, który chciał to pojąć, zwariował.

Jak to przyjmuję? Dokładnie tak, jak mam pod kreską:
"Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga"


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości