Dlaczego Jezus jest Bogiem JHWH - argumenty za

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: stryczek » 14 paź 2013, 21:40

agent terenowy pisze:Pytanie ilustracyjne
Jeśli dałbym ci 3 złote i posłał cię do kiosku po gazetę, to kto kupił gazetę?

Wiesz, problem polegałby na tym, że jakbyś miał syna, który by chciał żebyś kupił mu gazetę i ty byś obiecał mu "Ja i tylko ja kupię ci tę gazetę i ją przyniosę" a następnie wysłał mnie po nią, to byłbyś kłamcą, chyba że ja i ty bylibyśmy tą samą osobą. :) U ludzi to niemożliwe, lecz u Boga wszystko jest możliwe.

Bóg jest naszym zbawieniem - On obiecał nas zbawić i On swoją własną ofiarą zbawił nas od grzechu, abyśmy mogli z Nim żyć, żadne stworzenie nie mogło tego zrobić za Niego i za nas.

A tak się spytam: odniosłeś się tylko do zbawienia, to znaczy że z resztą argumentów się zgadzasz? :)


Amazing Grace, how sweet the sound,
That saved a wretch like me....
I once was lost but now am found,
Was blind, but now, I see.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 14 paź 2013, 21:50

stryczek pisze: żadne stworzenie nie mogło tego zrobić za Niego i za nas.

Bo ty tak orzekłeś?

To bajka, którą karmi się niedouczonych.

stryczek pisze: On swoją własną ofiarą zbawił nas od grzechu

Zapomniałeś dodać: przed samym sobą :lol:

stryczek pisze: lecz u Boga wszystko jest możliwe.

Przeczysz sam sobie..., bo:
stryczek pisze: żadne stworzenie nie mogło tego zrobić

A jeśli Bóg właśnie owo stworzenie wybrał do tego? :mrgreen:


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: stryczek » 14 paź 2013, 22:06

nesto pisze:
stryczek pisze: żadne stworzenie nie mogło tego zrobić za Niego i za nas.

Bo ty tak orzekłeś?

Pan tak orzekł. Wierzysz, że stworzenie jest naszym Zbawicielem, a nie Bóg?

stryczek pisze: lecz u Boga wszystko jest możliwe.

Przeczysz sam sobie..., bo:
stryczek pisze: żadne stworzenie nie mogło tego zrobić

A jeśli Bóg właśnie owo stworzenie wybrał do tego? :mrgreen:

To nie jest przeczenie samemu sobie, tylko przeczenie twoim wierzeniom. ;)

nesto, bądź taki dobry i odnoś się do fragmentów które podałem. Założyłeś temat, w którym mamy podać argumenty "za" - nie odniosłeś się do nich oprócz stwierdzenia, że są "wyrwane z kontekstu" i "nielogiczne". Poprosiłem cię żebyś mi je wytłumaczył, a ty zamiast odpowiedzieć na fragmenty z Pisma, to odpowiadasz na moje słowa. Uważasz że jestem niedouczony - to przekaż mi swoją wiedzę, abym i ja był oświecony.

Nie czytałem postów w tym temacie, ale jeżeli każdy argument "za" odbijasz zasłaniając się "brakiem logiki" albo nie odnoszeniem się do fragmentów, tylko do osób które je napisały, to chyba nie wiesz co to znaczy dyskusja. :/


Amazing Grace, how sweet the sound,

That saved a wretch like me....

I once was lost but now am found,

Was blind, but now, I see.
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 14 paź 2013, 22:22

Stryczek:
A tak się spytam: odniosłeś się tylko do
zbawienia, to znaczy że z resztą argumentów się
zgadzasz?

Nie zgadzam się z resztą argumentów.
Podobieństwo określeń Ojca i Syna nie dowodzi jeszcze, że Syn jest tym samym Jahwe co Ojciec
Do Jezusa odnoszą się te same określenia co np do:
- Boga Ojca
- Salomona
- Kościoła.
Po prostu
Ojciec nadał Synowi pewne swoje tytuły a Syn też nadał Kościołowi pewne swoje określenia.


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: stryczek » 14 paź 2013, 22:32

agent terenowy pisze:Stryczek:
Podobieństwo określeń Ojca i Syna nie dowodzi jeszcze, że Syn jest tym samym Jahwe co Ojciec

Cóż, wydaje mi się, że już I punkt to udowadnia - Jezus jest nazwany Panem panów i Królem królów. Czyż ten tytuł nie jest należny tylko Bogu?

Do Jezusa odnoszą się te same określenia co np do:
- Boga Ojca
- Salomona
- Kościoła.
Po prostu
Ojciec nadał Synowi pewne swoje tytuły a Syn też nadał Kościołowi pewne swoje określenia.

To znaczy? Podasz fragmenty z Pisma?


Amazing Grace, how sweet the sound,

That saved a wretch like me....

I once was lost but now am found,

Was blind, but now, I see.
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 14 paź 2013, 23:10

Tron twój Boże odniesiony pierwotnie do Salomona - Ps 45 - odniesiono do Jezusa - Hebr 1,8-9
Jezus ma paść narody rózgą żelazną - Obj 12,5
Kościół ma paść narody rózgą żelazną - Obj 2,26-27.

Król królów nie był tytułem należnym tylko Bogu.
Dan 2, 37 odnosi go do Nabuchodonozora.
Bóg(który jest Królem królów) dał Nabuchodonozorowi być królem królów.
Zresztą ten tytuł był normalnym tytułem władcy imperium, który miał pod sobą królów terytoriów podbitych(wasali).
Jeśli rządził razem z synem, to oboje byli tak tytułowani.
Tak więc nic dziwnego, że Król królów - Ojciec dał całą władzę Synowi, który to z władzą dostał też tytuł.


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: stryczek » 15 paź 2013, 18:33

agent terenowy pisze:Tron twój Boże odniesiony pierwotnie do Salomona - Ps 45 - odniesiono do Jezusa - Hebr 1,8-9
Jezus ma paść narody rózgą żelazną - Obj 12,5
Kościół ma paść narody rózgą żelazną - Obj 2,26-27.

Sam widzisz z Hebr 1,8-9, że Jezus jest określony jako Bóg: (7) O aniołach wprawdzie mówi: Aniołów swych czyni On wichrami, A sługi swoje płomieniami ognia; (8): Lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków. :) Ogólnie Paweł zaczyna od rozgraniczenia stworzenia i Jezusa - mówi że do aniołów nigdy nie Bóg nie powiedział "Tron twój, o Boże". A poza tym, kto może zasiąść na tronie Bożym? Stworzenie, czy tylko Bóg?
Nie widzę tam natomiast nic o Salomonie. Wyjaśnij proszę co miałeś na myśli.

Co do żelaznej rózgi:
Ps 2 (7) Ogłoszę zarządzenie Pana: Rzekł do mnie: Synem moim jesteś, Dziś cię zrodziłem. (8) Proś mnie, a dam ci narody w dziedzictwo I krańce świata w posiadanie. (9) Rozgromisz je berłem żelaznym, Roztłuczesz jak naczynie gliniane. BW

Jak widać żelazne berło/laska/rózga (w zależności od przekładu) ma symbolizować sąd nad światem, słowo "roztłuczesz" sugeruje konkretnie bezbożnych. Ks. Objawienia pokazuje również że i Kościół Boży, zbawieni, będą mogli sądzić niezbawionych, nie umniejsza to boskości Jezusa ;)

Król królów nie był tytułem należnym tylko Bogu.
Dan 2, 37 odnosi go do Nabuchodonozora.
Bóg(który jest Królem królów) dał Nabuchodonozorowi być królem królów.
Zresztą ten tytuł był normalnym tytułem władcy imperium, który miał pod sobą królów terytoriów podbitych(wasali).
Jeśli rządził razem z synem, to oboje byli tak tytułowani.
Tak więc nic dziwnego, że Król królów - Ojciec dał całą władzę Synowi, który to z władzą dostał też tytuł.

Tytuł "król królów" nie jest jak widać należny tylko Bogu. Ale "Król królów i Pan panów" to inna historia. Angielski przekład fajnie to oddaje:
Dan 2 (37) Thou, O king, [art] a king of kings
Obj 19 (16) And he hath on [his] vesture and on his thigh a name written, KING OF KINGS, AND LORD OF LORDS.

Widać różnicę, prawda? ;)
A poza tym chyba nie sądzisz, że może być jakiś Król i Pan nad Bogiem?


Amazing Grace, how sweet the sound,

That saved a wretch like me....

I once was lost but now am found,

Was blind, but now, I see.
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 15 paź 2013, 20:13

Powody dla których Jezus Chrystus jest Bogiem:
Apostoł Tomasz nazywa Jezusa Bogiem
Ew. Jana 20:27-29, Biblia Warszawska pisze:(27) Potem rzekł do Tomasza: Daj tu palec swój i oglądaj ręce moje, i daj tu rękę swoją, i włóż w bok mój, a nie bądź bez wiary, lecz wierz.
(28) Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój.
(29) Rzekł mu Jezus: Że mnie ujrzałeś, uwierzyłeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

Apostoł Piotr nazywa Jezusa Bogiem
2 List Piotra 1:1, Biblia Warszawska pisze:(1) Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa, do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela Jezusa Chrystusa osiągnęli wiarę równie wartościową co i nasza.

Apostoł Paweł nazywa Jezusa Bogiem
List do Tytusa 2:13, Biblia Warszawska pisze:(13) oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa

Apostoł Jan nazywa Jezusa Bogiem
Ew. Jana 1:1-4,14, Biblia Warszawska pisze:(1) Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.
(2) Ono było na początku u Boga.
(3) Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.
(4) W nim było życie, a życie było światłością ludzi.
(...)
(14) A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy.

Bóg Ojciec nazywa Jezusa Bogiem
List do Hebrajczyków 1:1,7-8, Biblia Warszawska pisze:(1) Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków
(...)
(7) O aniołach wprawdzie mówi: Aniołów swych czyni On wichrami, a sługi swoje płomieniami ognia;
(8) lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego.

Prorok Izajasz nazywa Mesjasza Bogiem
Ks. Izajasza 9:5, Biblia Warszawska pisze:(5) Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.

Żydzi uważali, że Jezus ogłasza siebie Bogiem
Ew. Jana 5:18, Biblia Warszawska pisze:(18) Dlatego też Żydzi tym usilniej starali się o to, aby go zabić, bo nie tylko łamał sabat, lecz także Boga nazywał własnym Ojcem, i siebie czynił równym Bogu.

Ew. Jana 10:33, Biblia Warszawska pisze:(33) Odpowiedzieli mu Żydzi, mówiąc: Nie kamienujemy cię za dobry uczynek, ale za bluźnierstwo i za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem.

Jezus mówi o sobie "Jestem" - używa starotestamentowego imienia Boga
Ew. Jana 8:58, Biblia Warszawska pisze:(58) Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest.

Powyższe w odniesieniu oczywiście do Księgi Wyjścia 3:14
No to idziemy dalej... :mrgreen:

Jezus mówi o sobie "Alfa i Omega" - czyli początek i koniec
Objawienie 22:12-13, Biblia Warszawska pisze:(12) Oto przyjdę wkrótce, a zapłata moja jest ze mną, by oddać każdemu według jego uczynku.
(13) Ja jestem alfa i omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec.

Dla porównania wcześniej mówi Bóg:
Objawienie 1:8, Biblia Warszawska pisze:(8) Jam jest alfa i omega (początek i koniec), mówi Pan, Bóg, Ten, który jest i który był, i który ma przyjść, Wszechmogący.


Jezus jest... Stwórcą
List do Kolosan 1:15-17, Biblia Warszawska pisze:(15) On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia,
(16) ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone.
(17) On też jest przed wszystkimi rzeczami i wszystko na nim jest ugruntowane,

Podobnie wynika z kontekstu Ewangelii Jana 1:3 oraz dosyć ciekawie wygląda taki fragment:
Ks. Izajasza 44:24, Biblia Warszawska pisze:(24) Tak mówi Pan, twój Odkupiciel i twój Stwórca jeszcze w łonie matki: Ja jestem Pan, Stwórca wszystkiego, Ja sam rozciągnąłem niebiosa, sam ugruntowałem ziemię - kto był ze mną?

To pytanie jest ciekawe, prawda? A teraz polecam wrócić do Rodzaju i spokojnie przeczytać w zestawieniu z powyższym. Werset 26 - "Uczyńmy człowieka na obraz nasz..." - to z kim Bóg rozmawia? Kto był z Bogiem? :->

Jezus odpuszcza grzechy... jak Bóg
Ew. Marka 2:5-7, Biblia Warszawska pisze:(5) A Jezus, ujrzawszy wiarę ich, rzekł paralitykowi: Synu, odpuszczone są grzechy twoje.
(6) A byli tam niektórzy z uczonych w Piśmie; ci siedzieli i rozważali w sercach swoich:
(7) Czemuż ten tak mówi? On bluźni. Któż może grzechy odpuszczać oprócz jednego, Boga?

Jezus daje życie wieczne... jak Bóg
Ew. Jana 10:27-28, Biblia Warszawska pisze:(27) Owce moje głosu mojego słuchają i Ja znam je, a one idą za mną.
(28) I Ja daję im żywot wieczny, i nie giną na wieki, i nikt nie wydrze ich z ręki mojej.

Jezus otrzymuje, otrzymywał i będzie otrzymywał chwałę... jak Bóg
Ew. Mateusza 14:32-33, Biblia Warszawska pisze:(32) A gdy weszli do łodzi, wiatr ustał.
(33) A ci, którzy byli w łodzi, złożyli mu pokłon, mówiąc: Zaprawdę, Ty jesteś Synem Bożym.

Ew. Mateusza 28:9, Biblia Warszawska pisze:(9) A oto Jezus zastąpił im drogę i rzekł: Bądźcie pozdrowione! One zaś podeszły, objęły go za nogi i złożyły mu pokłon.

Ew. Mateusza 28:17-18, Biblia Warszawska pisze:(17) I gdy go ujrzeli, oddali mu pokłon, lecz niektórzy powątpiewali.
(18) A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi.

Ew. Jana 9:37-38, Biblia Warszawska pisze:(37) A Jezus rzekł do niego: Widziałeś go już, a jest nim właśnie Ten, co rozmawia z tobą. (38) Ów rzekł: Wierzę, Panie! I złożył mu pokłon.

Objawienie 5:13, Biblia Warszawska pisze:(13) I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków.

List do Hebrajczyków 1:6, Biblia Warszawska pisze:(6) I znowu, kiedy wprowadza Pierworodnego na świat, mówi: Niechże mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży.

Żeby mi tu nie było wątpliwości co do sensu pokłonu:
Ew. Łukasza 4:8, Biblia Warszawska pisze:(8) A odpowiadając Jezus rzekł mu: Albowiem napisano: Panu Bogu swemu pokłon oddawać i tylko jemu będziesz służył.

Jezus powiedział, że tylko Bóg jest dobry. Jezus był dobry... :mrgreen:
Ew. Jana 10:11, Biblia Warszawska pisze:(11) Ja jestem dobry pasterz. Dobry pasterz życie swoje kładzie za owce.

List do Hebrajczyków 7:26, Biblia Warszawska pisze:(26) Takiego to przystało nam mieć arcykapłana, świętego, niewinnego, nieskalanego, odłączonego od grzeszników i wywyższonego nad niebiosa;

To całkiem "dobrze" - prawda? :->


Jezus może być obecny w więcej niż jednym miejscu w tym samym czasie... Jak Bóg. :mrgreen:
Ew. Mateusza 18:20, Biblia Warszawska pisze:(20) Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich.

Jedno ze znaczeń imienia Jezus tłumaczy się jako "Bóg z nami". :mrgreen:
Ew. Mateusza 1:23, Biblia Warszawska pisze:(23) Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami.

Krew Jezusa jest krwią Boga...
Dzieje Apostolskie 20:28, Biblia Warszawska pisze:(28) Miejcie pieczę o samych siebie i o całą trzodę, wśród której was Duch Święty ustanowił biskupami, abyście paśli zbór Pański nabyty własną jego krwią.

Jezus jest "odbiciem" Boga, ma tę samą naturę/istotę...
List do Hebrajczyków 1:3, Biblia Warszawska pisze:(3) On, który jest odblaskiem chwały i odbiciem jego istoty i podtrzymuje wszystko słowem swojej mocy, dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy majestatu na wysokościach

Jezus przemawia jak Bóg...
Trzeba tu zwrócic uwage, że nie mówi jak prorocy "To mówi Pan...", ale "Ja mówię...".
Ew. Mateusza 5:27, Biblia Warszawska pisze:(27) Słyszeliście, iż powiedziano: Nie będziesz cudzołożył.
(28) A Ja wam powiadam, że każdy kto patrzy na niewiastę i pożąda jej, już popełnił z nią cudzołóstwo w sercu swoim.

Ew. Jana 14:15, Biblia Warszawska pisze:(15) Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie.

Ew. Mateusza 7:28-29, Biblia Warszawska pisze:(28) A gdy Jezus dokończył tych słów, zdumiewały się tłumy nad nauką jego.
(29) Albowiem uczył je jako moc mający, a nie jak ich uczeni w Piśmie.

Jezus jest nazwany "Panem Panów i Królem Królów"... jak Bóg (Psalm 136:3)
Ks. Psalmów 136:3, Biblia Warszawska pisze:(3) Wysławiajcie Pana nad pany, Albowiem na wieki trwa łaska jego!

1 List do Tymoteusza 6:14-15, Biblia Warszawska pisze:(14) abyś zachował przykazanie bez skazy i bez nagany aż do przyjścia Pana naszego Jezusa Chrystusa,
(15) które we właściwym czasie objawi błogosławiony i jedyny władca, Król królów, Pan panów,

A teraz co do Jezusa Chrystusa:
Objawienie 17:14, Biblia Warszawska pisze:(14) Będą oni walczyć z Barankiem, lecz Baranek zwycięży ich, bo jest Panem panów i Królem królów, a z nim ci, którzy są powołani i wybrani, oraz wierni.

No i tyle... :->
Czy tyle argumentów ZA wystarczy? ;-)
Oczywiscie kto ma serce otwarte - zrozumie. Kto nie, to nie... :-/
Mam nadzieje, ze przy tych wklejkach nie pokrecilem... :shy:


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: kruszynka » 15 paź 2013, 20:30

MrSponge pisze:Czy tyle argumentów ZA wystarczy?
Oczywiscie kto ma serce otwarte - zrozumie. Kto nie, to nie...
MrSponge.

Amen.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 16 paź 2013, 20:14

No i tyle... :->
Czy tyle argumentów ZA wystarczy? ;-)
Oczywiscie kto ma serce otwarte - zrozumie. Kto nie, to nie... :-/
Mam nadzieje, ze przy tych wklejkach nie pokrecilem... :shy:

To nie jest kwestia otwartego serca tylko jakości argumentacji, ponieważ to nie serce odpowiada za zrozumienie tylko rozum. Przepisałeś jedynie połowę Biblii, ale nikt nie kwestionuje iż takie fragmenty w niej występują. Fundamenum divisionis leży w ich zrozumieniu.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 16 paź 2013, 22:12

Fragmenty podane przes MrSponge dowodzą jedynie tego, że Chrystus ma te same tytuły co jego Ojciec.
Ale różnica między Ojcem a Synem uwidacznia się w tym że
- Ojciec jest Głową Chrystusa, nie ma relacji odwrotnej, żeby Chrystus był Głową Ojca,
- Ojciec jest Bogiem Jezusa, relacji odwrotnej nie ma.
- Ojciec posyła Jezusa, Jezus jest jego Sługą, nie odwrotnie,
Nawet jeśli chodzi o stworzenie, Ojciec stwarzał przez Jezusa, a nie Jezus stwarzał przez Ojca.

Po następne, nigdzie nie napisano wprost, że Jezus jest tym samym Bogiem, co jego Ojciec.
Ale za to napisano wprost, że jest jeden Bóg, Ojciec oraz jeden Pan, Jezus Chrystus.
Dla mnie ważniejsze są dowody bezpośrednie, niż poszlaki, a na poszlakach zbudowana jest doktryna trynitarna.


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 17 paź 2013, 15:28

Różnice się również uwidaczniają w tym, że Jezus jest Panem uczynionym, Ojciec jest Panem z samego siebie. Jezus został określony jako Bóg pomazany, Ojciec jako Bóg Pomazujący. Ten sam Bóg nie może być pomazanym i pomazanym nie być etc.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 17 paź 2013, 15:53

Realista pisze:To nie jest kwestia otwartego serca tylko jakości argumentacji, ponieważ to nie serce odpowiada za zrozumienie tylko rozum. Przepisałeś jedynie połowę Biblii, ale nikt nie kwestionuje iż takie fragmenty w niej występują. Fundamenum divisionis leży w ich zrozumieniu.

Argumenty zostały podane w oparciu o Pismo - ich "jakość" jest niezmienna teraz i taka sama będzie za 100 lat. Nie przepisałem jak twierdzisz "połowę Biblii", tylko w oparciu o konkretne fragmenty podałem Ci powody, dla których Jezus jest Bogiem. Nie wiem czego oczekujesz? Ktoś ma zstąpić z nieba i potwierdzić? :hmm:

agent terenowy pisze:Fragmenty podane przes MrSponge dowodzą jedynie tego, że Chrystus ma te same tytuły co jego Ojciec.

Aha... No skoro tak uważasz... :-/
agent terenowy pisze:Ale różnica między Ojcem a Synem uwidacznia się w tym że
- Ojciec jest Głową Chrystusa, nie ma relacji odwrotnej, żeby Chrystus był Głową Ojca,
- Ojciec jest Bogiem Jezusa, relacji odwrotnej nie ma.
- Ojciec posyła Jezusa, Jezus jest jego Sługą, nie odwrotnie,
Nawet jeśli chodzi o stworzenie, Ojciec stwarzał przez Jezusa, a nie Jezus stwarzał przez Ojca.

Super. A może po prostu zostawisz na chwilę logiczne i naukowe rozumowanie i zostawisz próby uporządkowania pewnych relacji zachodzących w Trójcy i sprowadzania ich do "co było pierwsze" - czyli kto jest "nad" kim...? Samo to, że Jezus mówi "Ja i Ojciec jedno jesteśmy" (J 10:30) kończy próbę zbudowania jakiejś hierarchii pomiędzy Ojcem, Synem (i Duchem). Oczywiście można się "bawić" w "kto kogo posyła" albo "kto jest czyją głową"...
agent terenowy pisze:Po następne, nigdzie nie napisano wprost, że Jezus jest tym samym Bogiem, co jego Ojciec.
Ale za to napisano wprost, że jest jeden Bóg, Ojciec oraz jeden Pan, Jezus Chrystus.
Dla mnie ważniejsze są dowody bezpośrednie, niż poszlaki, a na poszlakach zbudowana jest doktryna trynitarna.

Aha. Czyli jeżeli mamy fragmenty w Piśmie jak już cytowane "Ja i Ojciec jedno jesteśmy" (J 10:30) lub ewentualnie "Odpowiedział mu Jezus: Tak długo jestem z wami i nie poznałeś mnie, Filipie? Kto mnie widział, widział Ojca; jak możesz mówić: Pokaż nam Ojca?" (J 14:9) to Ty twierdzisz, że nie ma wprost napisanego nic? A jak Ty rozumiesz te fragmenty? Co to znaczy "jedność" lub "widziałeś mnie widziałeś Ojca" (pomijam już "oklepane" za przeproszeniem - Bogiem było Słowo i Słowo stało się ciałem) - czyli co...? Widzisz agencie terenowy, Ty chcesz mieć w Biblii tak jak "uczeni w Piśmie" taki cytat: "Jezus to Bóg" (Ewangelia X 1:1) - NIE MA TAKIEGO CZEGOŚ. Zamiast tego błądzisz jak Filip. Popatrz:
Ew. Jana 14:6-10 BW pisze:(6) Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie.
(7) Gdybyście byli mnie poznali i Ojca mego byście znali; odtąd go znacie i widzieliście go.
(8) Rzekł mu Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a wystarczy nam.
(9) Odpowiedział mu Jezus: Tak długo jestem z wami i nie poznałeś mnie, Filipie? Kto mnie widział, widział Ojca; jak możesz mówić: Pokaż nam Ojca?
(10) Czy nie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie? Słowa, które do was mówię, nie od siebie mówię, ale Ojciec, który jest we mnie, wykonuje dzieła swoje.

Teraz zamiast FILIPA wstaw - AGENT TERENOWY. Jezus z Tobą rozmawia i z Realistą też. Zauważcie, że Filip widział wiele dzieł Jezusa, znał Jezusa, ale nie POZNAŁ. Rozumiecie? Wasze próby umiejscowienia Jezusa w jakiejś ludzkiej, możliwej do ogarnięcia przestrzeni są... Zabawne... Jezus jest ponad to. Tajemnica Jezusa Boga jest poza naszymi możliwościami pojmowania. Tego się nie da zważyć, zbadać, zmierzyć i pokazać. Ci którzy tak robią - szkodzą sobie, bo rozbierają słowa Jezusa do spodu - tak jakby robili remont silnika. Wyjmują i analizują wszystko i szukają w Jezusie Boga - nie znajdują i mówią HA - nie ma jasno napisane że JEZUS TO BÓG - nie ma? No to nim nie jest... :-/ . Otóż jest... "Czy nie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie?" (J 14:10) - to jest tajemnica, którą trzeba odkryć samemu i się przed nią ukorzyć. Ta tajemnica jest nie z tego świata tak jak Królestwo. Nie próbujcie zapakować Jezusa do ludzkiego pudełka z definicjami - On się tam nie zmieści. 8)


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 17 paź 2013, 18:52

Argumenty zostały podane w oparciu o Pismo - ich "jakość" jest niezmienna teraz i taka sama będzie za 100 lat. Nie przepisałem jak twierdzisz "połowę Biblii", tylko w oparciu o konkretne fragmenty podałem Ci powody, dla których Jezus jest Bogiem. Nie wiem czego oczekujesz? Ktoś ma zstąpić z nieba i potwierdzić?

Biorąc pod uwagę fakt, że rzeczownik Bóg w Biblii nie jest imieniem własnym i z natury swej jest apelatywny przysługuje wielu podmiotom. Wystarczy, że udowodnisz, iż Jezusowi przysługuje ów tytuł na takiej samej zasadzie jak Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba. A niestety z podanych przez Ciebie fragmentów nic takiego nie wynika.

Bardzo obszernie i szczegółowo na temat rzeczownika Bóg w starym reformacyjnym traktacie, który jakiś czas temu wrzuciłem u siebie

http://christianismirestitutio.pl/?p=301


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 17 paź 2013, 22:53

MrSponge:
Nie próbujcie
zapakować Jezusa do ludzkiego pudełka z
definicjami - On się tam nie zmieści.

To samo można odnieść do strony trynitarnej, która to na wsadzenie do pudełka Ojca, Syna i Ducha kilka soborów poświęciła.

A jeśli chodzi o Jana 14, 8n to
- albo Jezus dowodził, że to on jest Ojcem(co nie pasuje do doktryny trynitarnej)
- albo mówił przez to, że pokazuje Ojca tak jakby nim był.
A jeśli chodzi o "ja w Ojcu a Ojciec we mnie" patrz Jana 17,21-23(polecem cały rozdział) Czy to że Jezus jest w nas a my w nim dowodzi, że Jezus i my to jeden Bóg?
Czy jesteś w Chrystusie a Chrystus w tobie?
Czy jesteś w Ojcu?= Jan 17,21
Czy to, że jesteś w Chrystusie i w Ojcu dowodzi, że jesteś kolejną osobą Bóstwa?


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości