Trójca wydzielone z Modlitwa"o agenta terenowego"

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Jeremiasz » 13 lip 2013, 03:04

Andrzej 69 pisze:Jeremiasz,

Można więc powiedzieć że w pierwotnym tekście hebrajskim Iż.9.5 jest mowa tak jak w naszych tłumaczeniach, o Bogu mocnym, Ojcu na wieki.

Biorąc pod uwagę ew.Jana 1,1 i Iz.9,5 możemy powiedzieć o Jezusie że jest Bogiem mocnym Ojcem na wieki. Czyli Bogiem Ojcem, bez tytułu, ale faktycznym rzeczywistym jak o tym dowodzi tekst ew.Łuk.1,35 mówiący o tym że to co odnosi się do Jezusa jest nie tylko nazwą ale i faktem.
Tak czy inaczej Bóg Ojciec jest Bogiem Najwyższym, a więc Jezus jest nim.


To co piszesz nie jest prawdą według dogmatu o Trójcy Syn nie jest Ojcem ale jest odrębną istotą od Ojca .

Jezus jest drugim Adamem a wiemy że pierwszy człowiek był Ojcem ludzkości tak samo drugi Adam jest Ojcem ludzkości dlatego że za pośrednictwem jego ludzkość otrzyma życie.


Nie powinieneś nazywać Adama Ojcem ludzkości bo nigdzie w Biblii nie jest on tak nazwany. Jezus zakazał tego czynić w ew.Mat.23,9. Jeżeli Jezus mówił to aby tego nie czynić to mówił nie sam od siebie, i powiedziane to zostało nie ze względu na wielu nauczycieli, czy ziemskich ojców, ale ze względu na niego, tak jak ze względu na niego zostały powiedziane słowa w Izajaszu 9,5, po to, byśmy wiedzieli kim naprawdę jest Jezus- Ojcem ludzkości, lub jak mówi przekład Gdański Biblii w Iż.9,6, Ojcem wieczności.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Jeremiasz » 13 lip 2013, 03:17

Andrzej 69 pisze:Jeremiasz,

Ładnie piszesz, nic nie można zarzucić.
A jakbyś wyjaśnił ew.Jana 5,26?
Jak bowiem Ojciec ma żywot sam w sobie, tak dał i Synowi, by miał żywot sam w sobie.
Żaden stworzony anioł nie ma żywota samego w sobie chociaż mają nieśmiertelność i nigdy nie umrą. Co więc oznaczają te słowa z ew.Jana 5,26 mówiące o tym że Jezus otrzymał żywot sam w sobie?


Tak to prawda Jezus otrzymał życie od swego Boga i Ojca co świadczy o tym że wcześniej tego życia nie posiadał . Czy możemy powiedzieć to samo O Bogu Ojcu że ktoś dał mu życie ?

Co do kwestii aniołów o których piszesz to zauważ że nigdzie nie jest powiedziane że posiadają nieśmiertelność , gdyby tak było to Bóg nie był by wstanie zniszczyć zbuntowanych aniołów .

Czyli z tego co mówisz wynika że aniołowie którzy służą Bogu żyją od stworzenia świata, nie umierają, bo w niebie nie ma śmierci i nigdy nie umrą, i Jezus będąc stworzonym aniołem też miał takie wieczne życie, a jednak dodatkowo otrzymuje od Ojca żywot sam w sobie, taki sam jak ma Ojciec.
Coś tu nie gra? Po co Jezus otrzymał dodatkowo taki dar żywota samego w sobie, skoro służące Bogu stworzone anioły nigdy nie umierają?
I czym jest ten żywot Boga sam w sobie, różniący się najwyraźniej od życia jakie mają służący Bogu aniołowie?


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Jeremiasz » 13 lip 2013, 14:58

Andrzej 69 pisze:

Co do kwestii aniołów o których piszesz to zauważ że nigdzie nie jest powiedziane że posiadają nieśmiertelność ,


Bez wątpienia w niebie nie ma śmierci, więc aniołowie którzy służą Bogu zawsze żyją i będą żyły.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Jeremiasz » 13 lip 2013, 15:16

Andrzej 69 pisze:

Pewnego razu Jezus zadał swoim uczniom pytanie , za kogo go uważają ludzie , odpowiedź jest bardzo interesująca nikt nie uważał go za Boga leczy Syna Bożego

ew Mat 16: 14 A oni rzekli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. (15) On im mówi: A wy za kogo mnie uważacie? (16) A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego. (17) A Jezus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.


Zwróć uwagę na wyznanie Piotra Jezus jest Chrystusem Synem Boga żywego , skąd Piotr posiadał taka informacje - jak mówi Jezus to Bóg Ojciec objawił Piotrowi kim jest Jezus .



Apostołowie na tamten czas otrzymali takie objawienie jakie było im potrzebne do wiary i służby. Objawienie Jezusa w dziejach kościoła nie skończyło się tylko na tym co otrzymał Piotr w tamtej chwili zapisanej w ew.Mat.16,16.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Jeremiasz » 13 lip 2013, 15:59

nesto pisze:
Bóg jest Duchem. Jest tam, gdzie chce być i w tym kim chce być. Nie jest człowiekiem.
Bóg jest Duchem. Nie jest "tylko tym" który mieszka w swoich wybranych, ale jest tym także.
To trudne ostatnie zdanie należy rozumieć tak, że Duch jest Jeden choć może być w wielu, jest cały czas Jednym, choć może działać jednocześnie w różnych miejscach, czasach, osobach itp.
To właśnie cechy Ducha - jedność w Duchu Świętym nie oznacza, że stajemy się Bogiem, ale, że jednoczymy się z Nim w Jego Duchu.
Jezus powiedział, że on i Bóg są "jedno" co właśnie oznacza tę jedność Ducha.
Nie oznacza to, że Jezus jest Bogiem, ale, że jest jednością w Duchu Świętym, podobnie nauczał apostołów, aby WSZYSCY stali sie jednością w Duchu Bożym.



Ew.Jana 5,26:
"Jak bowiem Ojciec ma żywot sam w sobie, tak dał i Synowi, by miał żywot sam w sobie."

Mowa o jedności Ojca i Syna nie jest wymiernym określeniem wskazującym zdecydowanie na Boskość Jezusa, mogą być jedno w myśleniu w działaniu, ale to co Jezus powiedział w ew.Jana 5,26 mówi dobitnie o tym, że Jezus jest Bogiem.
Żywot sam w sobie może mieć tylko Bóg który nie ma początku i końca istnienia, a że taki żywot został dany Jezusowi, to oznacza że on istniał wcześniej zanim to się stało. Istniał jako Bóg Ojciec.
Ja to rozumiem w ten sposób, że Bóg Ojciec dał cząstce swojego Ducha samodzielną egzystencję. I to wyjaśnia całkowicie zależności między Ojcem a Synem. Ojciec jest Synem, a Syn jest Ojcem, bo jest to jeden i ten sam Duch ale rozdzielony, i mający od chwili rozłączenia swoje odrębne indywidualne świadomości.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Jeremiasz » 13 lip 2013, 16:08

Innej prawdy nie znam.


Andrzej 69
Posty: 137
Rejestracja: 15 sty 2013, 23:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Andrzej 69 » 13 lip 2013, 20:15

Jeremiasz,

Ew.Jana 5,26:
"Jak bowiem Ojciec ma żywot sam w sobie, tak dał i Synowi, by miał żywot sam w sobie."

Mowa o jedności Ojca i Syna nie jest wymiernym określeniem wskazującym zdecydowanie na Boskość Jezusa, mogą być jedno w myśleniu w działaniu, ale to co Jezus powiedział w ew.Jana 5,26 mówi dobitnie o tym, że Jezus jest Bogiem.
Żywot sam w sobie może mieć tylko Bóg który nie ma początku i końca istnienia, a że taki żywot został dany Jezusowi, to oznacza że on istniał wcześniej zanim to się stało. Istniał jako Bóg Ojciec.
Ja to rozumiem w ten sposób, że Bóg Ojciec dał cząstce swojego Ducha samodzielną egzystencję. I to wyjaśnia całkowicie zależności między Ojcem a Synem. Ojciec jest Synem, a Syn jest Ojcem, bo jest to jeden i ten sam Duch ale rozdzielony, i mający od chwili rozłączenia swoje odrębne indywidualne świadomości.


Jest to niestety błędny wniosek chociażby z kilku powodów :

To że Jezus otrzymał życie od swego Ojca przemawia za tym że wcześniej tego życia nie posiadał więc jak możesz twierdzić że Jezus jest tak jak jego Ojciec wieczny ?

Czytamy że Abraham zrodził Izaaka czyli był jego sprawcą zaistnienia przekazując mu życie ,czy zatem ma to znaczyć że Izaak istniał wcześniej ?

Ojciec jest Synem, a Syn jest Ojcem, bo jest to jeden i ten sam Duch ale rozdzielony, i mający od chwili rozłączenia swoje odrębne indywidualne świadomości.


jeżeli Ojciec jest Synem a syn jest Ojcem to skąd taki pomysł na trzy boskie istoty ?

Rzy 8: 31 Cóż tedy na to powiemy? Jeśli Bóg za nami, któż przeciwko nam? (32) On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego? (33) Któż będzie oskarżał wybranych Bożych? Przecież Bóg usprawiedliwia. (34) Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.

Pomyśl jeżeli Ojciec i Syn to ta sama istota to do kogo wstawia się Jezus za wierzącymi ?

Hebr 5 :5 Tak i Chrystus nie sam sobie nadał godność arcykapłana, lecz uczynił to Ten, który do niego powiedział: Jesteś moim Synem, dzisiaj zrodziłem ciebie;

I tutaj ponownie gdyby Jezus był tym tą samą istotą co Ojciec to kto mu nadał tytuł arcykapłana . ?

Czytamy Jezus zasiada po prawicy Boga czy było by tak gdyby był tym samym Bogiem co Bóg Ojciec ? czy potrafisz wyobrazić sobie Jezusa zasiadającego po swojej prawicy ?


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 13 lip 2013, 21:59

Jeremiasz, :przestraszony: Andrzej 69, :dobrarobota:


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Jeremiasz » 14 lip 2013, 19:56

Andrzej 69 pisze:
Czy przez to że aniołowie są nazwani synami Bożymi stają się automatycznie samym Bogiem ?


Właśnie dlatego że aniołowie są tylko nazwani synami Bożymi, nie mogą stać się samym Bogiem, i nawet sam Bóg Jahwe nie mógłby ich takim uczynić, bo oni mają początek swojego istnienia, nie mogą mieć więc, tak jak pisze w ew.Jana 5,26, żywota samego w sobie, bo żywot sam w sobie oznacza że istota posiadająca taki, nie ma początku istnienia.
A to że Jezus otrzymał żywot sam w sobie oznacza że on istniał wcześniej jako całość Boga Ojca, a słowa z ew.Jana 5,26 dotyczą udzielenia cząstce Ducha Bożego samodzielnej egzystencji.
4.Moj.4,25: "I zstąpił Pan w obłoku i przemówił do niego. Wziął też nieco z ducha, który był w nim,..."
Tak było z Jezusem. Wziął Pan nieco z ducha który był w nim, i nie dał go żadnemu człowiekowi lecz udzielił temu duchowi samodzielnej woli stanowienia, i przyoblekł go w ciało wzięte z Marii.

Andrzej 69 pisze:

1 Kor 8:5,6 Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów, (6) wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i jeden Pan, Jezus Chrystus, za pośrednictwem którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy.

Kto nie jest tym jednym Bogiem Ojcem z którego wszystko ten nie jest Bogiem w takim znaczeniu jak sam Bóg JHWH

Jeżeli więc Duch Ojca jest tym samym Duchem który zamieszkał w poczętym dziecku Marii (to dziecko nie otrzymało ludzkiego ducha mającego początek istnienia, bo nie mogłoby powiedzieć że zanim się urodził Abraham, on już był (ew.Jana 8,58)), to oznacza że Jezus jest dokładnie Bogiem w takim znaczeniu jak sam Bóg JHWH.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Jeremiasz » 14 lip 2013, 20:27

Andrzej 69 pisze:
Rzy 8: 31 Cóż tedy na to powiemy? Jeśli Bóg za nami, któż przeciwko nam? (32) On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego? (33) Któż będzie oskarżał wybranych Bożych? Przecież Bóg usprawiedliwia. (34) Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.

Pomyśl jeżeli Ojciec i Syn to ta sama istota to do kogo wstawia się Jezus za wierzącymi ?



Słowa z ew.Jana 5,26 wszystko wyjaśniają. Ojciec i Syn to jeden i ten sam duch, ale od jakiegoś czasu w dwóch osobach, dwóch odrębnych egzystencjach.
Dlatego można powiedzieć że Jezus jest Bogiem Ojcem, a Bóg Ojciec jest Synem, Jezusem Chrystusem, bo jest to ten sam duch.
Duch Boży będąc osobą Jezusa, może wstawiać się za nami u Boga Ojca.
Jeżeli tego nie rozumiesz, to spróbuj wyobrazić sobie jednego Boga Ducha w dwóch urzędach jednocześnie - w urzędzie Ojca, i w urzędzie Syna. To też oddaje w jakiś sposób sens słów Jezusa z ew.Jana 5,26: "Jak bowiem Ojciec ma żywot sam w sobie, tak dał i Synowi, by miał żywot sam w sobie."


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 14 lip 2013, 20:33

Jeremiasz pisze:. Ojciec i Syn to jeden i ten sam duch, ale od jakiegoś czasu w dwóch osobach, dwóch odrębnych egzystencjach.

A kiedys byli dwuch w jednej osobie ?
Jeremiasz pisze:Dlatego można powiedzieć że Jezus jest Bogiem Ojcem, a Bóg Ojciec jest Synem, Jezusem Chrystusem, bo jest to ten sam duch.

Nie mozna.Jak juz to to ze Bogiem jest Ojciec i Bogiem Syn a nie to ze Syn jest Ojcem.
Jeremiasz pisze:Duch Boży będąc osobą Jezusa, może wstawiać się za nami u Boga Ojca.

Duch nie jest osoba Syna.Duch sw nie jest Synem.


Contemplari et contemplata aliis tradere
Andrzej 69
Posty: 137
Rejestracja: 15 sty 2013, 23:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Andrzej 69 » 14 lip 2013, 20:50

Jeremiasz,

Słowa z ew.Jana 5,26 wszystko wyjaśniają. Ojciec i Syn to jeden i ten sam duch, ale od jakiegoś czasu w dwóch osobach, dwóch odrębnych egzystencjach.
Dlatego można powiedzieć że Jezus jest Bogiem Ojcem, a Bóg Ojciec jest Synem, Jezusem Chrystusem, bo jest to ten sam duch.
Duch Boży będąc osobą Jezusa, może wstawiać się za nami u Boga Ojca.
Jeżeli tego nie rozumiesz, to spróbuj wyobrazić sobie jednego Boga Ducha w dwóch urzędach jednocześnie - w urzędzie Ojca, i w urzędzie Syna. To też oddaje w jakiś sposób sens słów Jezusa z ew.Jana 5,26: "Jak bowiem Ojciec ma żywot sam w sobie, tak dał i Synowi, by miał żywot sam w sobie."


Jeżeli Syn I ojciec był by tym samym duchowym bytem to tak naprawdę Bóg nie był nie śmiertelny skoro sam sobie dał życie co jest oczywistym absurdem

Podałem ci wersety w których czytamy że Jezus wstawia się do Boga za wierzącymi co dobitnie wskazuje że Syn Boga i sam Bóg to dwie odrębne od siebie istoty .

Czy ty może jesteś Branhamowcem ??

Ew Jan 8: 17 Wy sądzicie według ciała, Ja nikogo nie sądzę. (16) A jeśli już sądzę, to sąd mój jest prawdziwy, bo nie jestem sam, lecz jestem Ja i Ten, który mnie posłał. (17) A przecież w zakonie waszym jest napisane, że świadectwo dwóch ludzi jest wiarygodne. (18) Ja świadczę o sobie, a także Ojciec, który mnie posłał, świadczy o mnie.

Gdyby Jezus był tą samą istotą co Bóg Ojciec to w tym przypadku celowo wprowadził by żydów w błąd powołując się na Zakon gdzie napisano : na podstawie dwóch lub trzech świadków będzie oparta każda sprawa .

Myślę że wierzysz iż Bóg nie ma rozdwojonej jaźni raz podając się za Boga Ojca a raz za swego Syna

Pomyśl dlaczego autorzy NT opisując Jezusa w niebie ,piszą o nim jako o odrębnej Istocie od Boga Ojca ?


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 14 lip 2013, 20:58

Andrzej 69 pisze:Myślę że wierzysz iż Bóg nie ma rozdwojonej jaźni raz podając się za Boga Ojca a raz za swego Syna

To co mowisz to modalizm.


Contemplari et contemplata aliis tradere
Andrzej 69
Posty: 137
Rejestracja: 15 sty 2013, 23:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Andrzej 69 » 14 lip 2013, 21:59

inquisitio,

Odniosłem się do tego co napisał Jeremiasz :

Jeżeli tego nie rozumiesz, to spróbuj wyobrazić sobie jednego Boga Ducha w dwóch urzędach jednocześnie - w urzędzie Ojca, i w urzędzie Syna.
;-)


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 14 lip 2013, 22:01

Andrzej 69 pisze:inquisitio,

A to co napisał Jeremiasz :

Jeżeli tego nie rozumiesz, to spróbuj wyobrazić sobie jednego Boga Ducha w dwóch urzędach jednocześnie - w urzędzie Ojca, i w urzędzie Syna. ;-)

Zalatuje mi tez jakims modalizmem.
Jeremiasz jest malo precyzyjny i czasami trudno go zrozumiec.



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości